TIMPUL NU EXISTA,DOAR VIATA SI TREBUIE SA LASI CEVA IN URMA TA CA SEMN CA AI TRAIT !

O vorba romneasca spune ca trecind prin viata ,trebuie sa lupti sa traiesti,sa inveti sa fi util,sa ai familie,copii și casa ta,sa sadesti un pom o casa pentru copii ,daca te consideri om.
http://www.youtube.com/watch?v=DlrOUiL_3oM&feature=relmfu
VOIAJOR
Postat pe 13 Februarie 2012 10:37
Da asa este...Ca sa se dea continuitate vietii pe pamant,un om trebuie sa faca copii sa se sacrifice sa nu isi cumpere lui cele necesare.
Da si pt ca sa ai o multumire sufleteasca la batranete atunci cand vei depinde tu de copii,,,si sa nu descoperi ca copii te-au respecta doar pt ca aveau nevoie sa le cumperi una alta..Si cand nu mai poti si esti batran si nu la mai dai sa te arunce la gunoi,,daca tot faci copii si te sacrifici,,trebuie sa ii educi sa aiba principiii morale recunoscatori,daca vrei sa ai un sprijin la batranete...daca nu esti in stare sa ii educi,pt ca poate parintii nu sunt nici ei educati si nu au principii morale,,atunci cred ca mai bine nu mai faci copiii,,sa mai incurce si ei treburile si mai tare.
Oamenii trebuie sa fie constructivi,,,,dar depinde daca are cine sa ii invete de mici sa gandeasca asa.
pt ca daca de mici se formeaza cu o gandire distrugatoare ca ce a parintilor,normal ca de aceea copii ii arunca la gunoi pe batrani cand nu le mai au ce da...
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 10:52
Copii cat esti in stare si le poti da se comporta frumos...La fel ca si la serviciu oamenii cu sefii sunt amabili pt ca primesc,,dar ei in viata cu zi cu zi sunt niste bestii fara valori morale si respect unii pt ceilalti.
Dar daca nu stii sa iti educii copii ca parinte pt ca nu ai o gandire constructiva,,,mai binje nu mai faci copiii...ca opricum sunt multi oameni care doar se incurca unii pe altii...ei doar incurca si atat
Daca un parinte se tot sacrifica pt copii,macar sa se sacrifice cu rost,sa dea copiilor o educatie morala,,valori morale,daca vrei sa ai sprijin si respect la btaranete si nu vrei sa fii aruncat la gunoi de copii,cand nu mai poti sa le mai dai nimic.
oamenii seamana vant si culeg furtuna,,,,sacrificiul lor pt copii este fara rost....pt ca esti nu au o gandire constructiva si nu stiu sa ii educe pe copiii de aceea copii fac ceea ce fac
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 10:58
Ti-am mai spus Irino: mai schimba dracului placa!
Pe orice topic postezi, indiferent de subiect, ai mereu aceleasi replici. Sincer, mie unul nu mi se pare a fi deloc amuzant , nici relaxant. Te plateste concurenta sa alungi userii de pe forum?
SAL
Postat pe 13 Februarie 2012 11:03
Eu am spus doar adevarul..
Decat sa faci copiii si sa nu ii inveti sa fie oameni care gandesc constructiv,mai bine nu ii faci deloc...
Eu asa o sa fac..Daca nu am posibilitati sa dau copiilor o educatie constructiva mai bine nu ii mai fac..
Pt ca sa nu mananc eu si sa l dau lor si sa creasca niste bestii mai bine nu ii fac,sa stea la doamne doamne ca acolo ii bine..
Sau cine stie de unde vin sufletele astea multe....
doar Dumnezeu stie
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 17:08
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-13 17:08:57Eu am spus doar adevarul..
Decat sa faci copiii si sa nu ii inveti sa fie oameni care gandesc constructiv,mai bine nu ii faci deloc...
Eu asa o sa fac..Daca nu am posibilitati sa dau copiilor o educatie constructiva mai bine nu ii mai fac..
Pt ca sa nu mananc eu si sa l dau lor si sa creasca niste bestii mai bine nu ii fac,sa stea la doamne doamne ca acolo ii bine..
Sau cine stie de unde vin sufletele astea multe....
doar Dumnezeu stie

Tot ce spui seamana cu realitatea dar cind esti tinar faci copiilor pe plac ,le asiguri conditii de invatatura,indrumare spre diferite profesii dupa aptitudini,le faci case ,le dai ajutor sa incropeasca o familie ,dat tu trebuie sa stringi ceva si pentru tine ,sa pastrezi si ceva ce va ramne testamentar,fara sa-ți neglijezi viata ta,daca esti om cu adevarat constient ca traiesti pe Tera.Nu trebuie sa ajungi la mina copiilor si ei trebuie sa faca la fel pentru copii lor.
VOIAJOR
Postat pe 13 Februarie 2012 17:26
De la: IOANIDE, la data 2012-02-13 17:26:53
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-13 17:08:57Eu am spus doar adevarul..
Decat sa faci copiii si sa nu ii inveti sa fie oameni care gandesc constructiv,mai bine nu ii faci deloc...
Eu asa o sa fac..Daca nu am posibilitati sa dau copiilor o educatie constructiva mai bine nu ii mai fac..
Pt ca sa nu mananc eu si sa l dau lor si sa creasca niste bestii mai bine nu ii fac,sa stea la doamne doamne ca acolo ii bine..
Sau cine stie de unde vin sufletele astea multe....
doar Dumnezeu stie

Tot ce spui seamana cu realitatea dar cind esti tinar faci copiilor pe plac ,le asiguri conditii de invatatura,indrumare spre diferite profesii dupa aptitudini,le faci case ,le dai ajutor sa incropeasca o familie ,dat tu trebuie sa stringi ceva si pentru tine ,sa pastrezi si ceva ce va ramne testamentar,fara sa-ți neglijezi viata ta,daca esti om cu adevarat constient ca traiesti pe Tera.Nu trebuie sa ajungi la mina copiilor si ei trebuie sa faca la fel pentru copii lor.

Pe copiii trebuie sa ii ajuti sa isi termine o scoala,,sa ii sprijini moral si material,,dar si ei sa isi puna osul la munca..Si cat despre casa o pot face si singuri,,,dupa ce termina scoala,,fara sa se gandeasca la sexuiala si parintii sa munceasca pe branci....
In romania toti asteapta pt ca asa au fost obisnuiti...parintii copiii,apoi tot asa..fiecare asteapta in loc sa isi bata capul...
eu nu sunt de acord cu asa ceva....daca un copil isi termina o scoala trebuie sa fie multumit.Apoi parintii sa se inceapa sa se gandeasac si la ei...si copiii sa isi puna oasele si creierul la munca de mici dupa scoala nu sa astepte...
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 17:46
parintii se sacrifica pt copiii ,si apoi cand copii sunt parinti fac tot la fel se sacrifica....este cam gresita mentalitatea asta in romania de aceea toti asteapta sa te lasi pe tine sa ii dai lui.
Pai fiecare sa isi puna creierul la contributie si osul la munca...Copii dupa scoala la munca..Cine munceste munca cine nu,sa faca foamea....
in germania nu este asa....copilul dupa ce termina scoala munceste nu asteapta de la parinti.
asta in romania nu doar din aia care asteapta sa le dai,pt ca asa au fost invatati de parinti
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 17:50
sal, ce te bagi tu? abia ce si-a gasit fata interlocutori si tu, hop, te iei de ea...nu e frumos
dor72_
Postat pe 13 Februarie 2012 20:58
In romania este o mentalitate de nu te apuca voma si groaza apoi.
Ca toti asteapta sa le dea altii in loc sa isi bata ei capul..
Spre exemplu copiii asteapta ca sa se sacrifice parintii pt ei,sa nu manance ei si sa le dea lor...Totul trebuie sa fie in mod egal..Spre exemplu daca te asezi la masa,portiile sa fie in mod egal si pt copii si pt parinti,daca copiii si-au mancat portia si mai vor,,trebuie sa manance altceva,nu ca parintii sa le dea portia lor si copii sa se invete niste egoisti si ca toate li se cuvine doar lor...Copii trebuie sa se gandeasca ca si parintilor trebuie sa le mearga bine,eu nu consider ca parintii trebuie sa se sacrifice pt copii si sa se lase pe ei si sa cumpere copiilor,,,ci totul trebuie impartit in mod egal.Si in legatura cu cumparaturile,,,,incaltamite,sau haine..o data se compara la copii,o data la tata,o data la mama,ca sa invete copiii ca si la parinti trebuie sa le mearga bine,,,,nu trebuie sa te sacrifici tu,,,ci totul impartit in mod egal,,pt ca uite daca gte sacrifici pt copiii,copii de aia devin si niste egoisti si vor totul pt ei,,,nu pot sa inteleg ce inima au altii,pt ca eu nu sunt asa si niciodata nu am fost asa
ingerasulluptator
Postat pe 14 Februarie 2012 10:00
Da` tu unde traiesti? Nu in Romania?
Mi-am propus sa te ignor total ca nu vreau sa ma enervez citind elucubratiile tale insa la ce vocabular folosesti pe forum si ce atitudine de superioritate adopti in raport cu ceilalti si ce calitati iti arogi, si avatarul tau mi se pare o blasfemie.
Gandeste-te putin la acestea. Nu ti le-am spus cu rautate, nici cu intentia de a te jigni, nu ma interesezi deloc.
SAL
Postat pe 14 Februarie 2012 11:48
dor, eu nu ma iau de nimeni ; imi spun parerea si cred ca o fac decent in raport cu cei de care zici ca ma iau.
SAL
Postat pe 14 Februarie 2012 11:53
Sal, ce zici dac m iau de tine?
Axl_22
Postat pe 14 Februarie 2012 12:06
Nu zic nimic. Poate voua va plac elucubratiile.
Mie nu. Prefer umorul de buna calitate., micile ironii, autoironia...
SAL
Postat pe 14 Februarie 2012 12:50
"Nu zic nimic. Poate voua va plac elucubratiile.
Mie nu. Prefer umorul de buna calitate., micile ironii, autoironia..."


tu nu zici nimic... dar eu era sa ma inec cand am citit "elucubratiile" astea... !!! astea ce-or mai fi... ca mie mi-e frica sa intreb dex-ul, ca nu cumva sa-mi blochez computerashul... !!!
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2012 13:45
De la: IOANIDE, la data 2012-02-13 10:37:41O vorba romneasca spune ca trecind prin viata ,trebuie sa lupti sa traiesti,sa inveti sa fi util,sa ai familie,copii și casa ta,sa sadesti un pom o casa pentru copii ,daca te consideri om.
http://www.youtube.com/watch?v=DlrOUiL_3oM&feature=relmfu


auzi, draga IOANIDE... esti sigur ca vorba romaneasca spune ca....... daca te consideri om ??? nu de alta, dar vorbe mongole, indiene, tiganesti... nu, tiganestile nu spun asta... sau unguresti, poloneze, etc., cam tot asa spun !!! si in mai multe locuri pe lumea asta se spune la fel. da, e adevarat ca pe acolo, nu exista o irinuka care sa puna dop de ceara la subiect...
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2012 13:49
De la: IOANIDE, la data 2012-02-13 10:37:41O vorba romneasca spune ca trecind prin viata ,trebuie sa lupti sa traiesti,sa inveti sa fi util,sa ai familie,copii și casa ta,sa sadesti un pom o casa pentru copii ,daca te consideri om.

"http://www.youtube.com/watch?v=DlrOUiL_3oM&feature=relmfu"



si inca ceva n-am inteles... nu te superi sper... dar Raskapur asta, are si el legatura cu vorba aia romaneasca... ???
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2012 13:59
De la: IOANIDE, la data 2012-02-13 10:37:41O vorba romneasca spune ca trecind prin viata ,trebuie sa lupti sa traiesti,sa inveti sa fi util,sa ai familie,copii și casa ta,sa sadesti un pom o casa pentru copii ,daca te consideri om.
http://www.youtube.com/watch?v=DlrOUiL_3oM&feature=relmfu


"trebuie sa" - in ce scop? Wtf de cum te nasti "trebuie sa" faci o gramada de chestii, ca TREBUIE, si dupa aia mori la fel. Sigur, mult mai satisfacut.... ca ai sadit pomii respectivi.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2012 14:10
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-14 10:00:03In romania este o mentalitate de nu te apuca voma si groaza apoi.
Ca toti asteapta sa le dea altii in loc sa isi bata ei capul..
Spre exemplu copiii asteapta ca sa se sacrifice parintii pt ei,sa nu manance ei si sa le dea lor...Totul trebuie sa fie in mod egal..Spre exemplu daca te asezi la masa,portiile sa fie in mod egal si pt copii si pt parinti,daca copiii si-au mancat portia si mai vor,,trebuie sa manance altceva,nu ca parintii sa le dea portia lor si copii sa se invete niste egoisti si ca toate li se cuvine doar lor...Copii trebuie sa se gandeasca ca si parintilor trebuie sa le mearga bine,eu nu consider ca parintii trebuie sa se sacrifice pt copii si sa se lase pe ei si sa cumpere copiilor,,,ci totul trebuie impartit in mod egal.Si in legatura cu cumparaturile,,,,incaltamite,sau haine..o data se compara la copii,o data la tata,o data la mama,ca sa invete copiii ca si la parinti trebuie sa le mearga bine,,,,nu trebuie sa te sacrifici tu,,,ci totul impartit in mod egal,,pt ca uite daca gte sacrifici pt copiii,copii de aia devin si niste egoisti si vor totul pt ei,,,nu pot sa inteleg ce inima au altii,pt ca eu nu sunt asa si niciodata nu am fost asa
numai ca problema este ca parintii neavand credinta si nu pot gandi constructiv si nu sunt intelepti...Gandesc cu organele,instinctele...ceea ce este distructiv pt societate
ingerasulluptator
Postat pe 14 Februarie 2012 14:29
"numai ca problema este ca parintii neavand credinta si nu pot gandi constructiv si nu sunt intelepti..."Gandesc cu organele", instinctele...ceea ce este distructiv pt societate"

la dreak cu societatea... !!! pana acuma aveai grija de tine, acum ai de societate ??? dupa tine, credinta te face intelept ? eu zic ca nu ! apropo... si creierul e un organ si bine ai face si tu daca te-ai folosi de el... !!! macar asaaaa... din cand in cand !
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2012 14:43


ha!...."gandesc cu organele".....ete ca sinapsele din organ fac niste conexuni......

ingeras....gata! ajunge!....

da-o dracului ...nu-ti dai seama ca ai devenit plictisitoare?

schimba registrul,daca poti!
Cristina_Adler
Postat pe 14 Februarie 2012 15:33
De la: barboneli, la data 2012-02-14 13:45:02
tu nu zici nimic... dar eu era sa ma inec cand am citit "elucubratiile" astea... !!! astea ce-or mai fi... ca mie mi-e frica sa intreb dex-ul, ca nu cumva sa-mi blochez computerashul... !!!


Uite, ce zice ,,GOAGALE" ca ar insemna elucubratii ,,ELUCUBRȚIE, elucubrații, s. f. Combinație haotic de elemente absurde; aberație. ♦ Divagație. [Var.: elucubrațune s. f.] Din fr. lucubration. " Explicatia am dat-o pentru tine, Irina e erudita, ea le stie pe toate.
SAL
Postat pe 14 Februarie 2012 15:35
De la: SAL, la data 2012-02-14 12:50:49Nu zic nimic. Poate voua va plac elucubratiile.
Mie nu. Prefer umorul de buna calitate., micile ironii, autoironia...


Nu-mi plac, glumeam, dar o s fiu serioas. Bine? N-am n dotare umor de bun calitate. Habar n-am de ce vb la plural...
M duc s fac un curs intensiv ...umor de calitate.
Axl_22
Postat pe 14 Februarie 2012 16:31
iar trebe sa mergem la scoala
Eugenia69
Postat pe 14 Februarie 2012 17:11
Alodaxofobia = fric n faa opiniilor altor persoane...io m specializez n fobii

logizomecanofobia = frica de computere
Axl_22
Postat pe 14 Februarie 2012 17:17
da te-ai apucat de cultura pe zapada asta bre...
Eugenia69
Postat pe 14 Februarie 2012 17:20
Nu rde, bre...i lucru serios! Iar stricm un topic serios!
Axl_22
Postat pe 14 Februarie 2012 17:25
se pare ca ingerasa mica,a priceput ceva

iote ca nu mai bate campiile pe aici......
Cristina_Adler
Postat pe 15 Februarie 2012 07:58
SAL, pentru frica de zapada n"ai?
DD_BB
Postat pe 15 Februarie 2012 10:36
NU stiu, daca nu exista, inventam o fobie si pentru aceasta frica
SAL
Postat pe 15 Februarie 2012 10:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu 17 el 29 3 De la: garbo_492137 6 Octombrie 2018 21:15
puterea de merge mai departe 54 De la: criss75 3 Octombrie 2010 11:51
AIORELATIECUDUMNEZEU? 1305 De la: ica2 2 August 2013 23:07
Minciuna,razbunarea,,rautatea aduce razboi intre oameni..pe Dreptatea,adevarul,,corectitudinea aduce pacea intre oameni,, 3 De la: luptatoareacurajoasa 28 Iulie 2010 16:00
Ce inseamna casatoria dintre un barbat si o femeie? 41 De la: KNIGHT_31 9 August 2010 21:48
Setari Cookie-uri