ghid pentru o viaţă împlinită
Info
x
info

Info
x
info

Familia se intemeiaza la fel ca o gradina

Voteaza
*****Scor: 5 din 0 voturi

Nu poti gindi sa ai o famile fara sa-ti faci mai inai un proiect,intocmai ca la conceperea unei gradini.
www.youtube.com/watch?v=EnjF41-rvfY

Diferenta este ca florile din gradina le mai poti neglija ,florile ce apar intr-o familie nu.
  citeaza   raspunde

Ioanide, ai tu un fix?
  citeaza   raspunde

Ia mai nareaza, Ioanide, ca ma intereseaza cum e cu gradina aia din buletin si cu aia de la locuinta de vara si cu cate altele or mai fi dar asa, mai ascunse privirii!
  citeaza   raspunde

intemeiate, dealtfel
  citeaza   raspunde

cum altfel? doar lucreaza dupa un proiect, gandeste, concepe, uite ce zice ioanide...
  citeaza   raspunde

si nu o data, si nu in acelasi loc
pentru cat mai multa convingere...si siguranta a deschis deja cateva "toapice" la tema
  citeaza   raspunde

normal ca nu in acelasi loc!
... locuinta mea de vara e la tara... hehe!
dar e in bolentin, deci e oficiala!
  citeaza   raspunde

la tara...eu am locuinta ...permanenta...si in bolentin scrie clar
e frumos la tara, eu iubesc locul in care traiesc, nu mi-am dorit niciodata sa fiu oraseanca
  citeaza   raspunde

e frumos la tara
si-o masa sub nuc e frumoasa, cand se-aduna toti, familie, prieteni la un pahar de vorba.
dar vad ca ioanide nu mai zice nimic de gradina aia suspendata a Semiramidei.
mare minune!
  citeaza   raspunde

De la: dor72_, la data 2012-01-15 14:45:36Ioanide, ai tu un fix?

Iubesc florile!
  citeaza   raspunde

De la: alanna, la data 2012-01-15 15:28:58e frumos la tara
si-o masa sub nuc e frumoasa, cand se-aduna toti, familie, prieteni la un pahar de vorba.
mare minune!

Prefer gradina mea terestra cu flori și fintini arteziene,dragostea la inaltime este ametitoare.
  citeaza   raspunde

IOANIDE, pesemne iti place sa dormi in stratul cu Regina Noptii
  citeaza   raspunde

De la: IOANIDE, la data 2012-01-16 03:06:23
De la: alanna, la data 2012-01-15 15:28:58e frumos la tara
mare minune!

Prefer gradina mea terestra cu flori și fintini arteziene,dragostea la inaltime este ametitoare.

ioanide, tocmai ameteala aia e naucitoare, unica, fantastica
ca pe flori si fantani arteziene poti sa-ti iubesti patria, contul in banca, masina
dar nici nu se compara cu ce e dincolo de nori.
  citeaza   raspunde

scuzati cacofonia neintentionata
a fost doar in scris, nu si-n gandire.
  citeaza   raspunde

Deci, Ioanide, ce te sperie?
Ameteala sau eventuala cadere de prea sus?

Alanna, nu-i problema, se intampla si la case mai mari!
  citeaza   raspunde

Mda, ai dreptate Ioanide! Si cand incepi sa amenajezi o gradina faci mai intai sapatura adanca. Cam asta e baza si intr-o familie
  citeaza   raspunde

nathalie,
da, de multe ori e teama de nou, teama sa nu se repete caderile din trecut...
sau, cine stie, atatea alte motive...
  citeaza   raspunde

De la: SAL, la data 2012-01-17 13:10:46Mda, ai dreptate Ioanide! Si cand incepi sa amenajezi o gradina faci mai intai sapatura adanca. Cam asta e baza si intr-o familie

Ai dreptate ,o sapatura pina la contopire cu jumatatea,care dureaza termen lung fara aparitia buruienilor.
  citeaza   raspunde

mda... si ce senzatie ametitoare poti avea, atunci cand reusesti sa incropesti un dialog cu tine insuti/insati...;)
:))))))
  citeaza   raspunde

:)))) asta nu mai stiu...
  citeaza   raspunde

lasa ca are cine sa stie...;)
  citeaza   raspunde

De la: eu_geminy, la data 2012-01-18 01:46:28mda... si ce senzatie ametitoare poti avea, atunci cand reusesti sa incropesti un dialog cu tine insuti/insati...;)

se intampla des Ge..?
  citeaza   raspunde

pai intreaba protagonista, nu pe mine...:))))
  citeaza   raspunde

parca si vad scena, ge
eu cu mine, amandoua, in stratul de regine, si brusc....un dus scotian de la arteziana si...buffff, oare unde mi-e viata, jumatatea, he, he, he
totul suna atat de ipocrit, de nu se poate. Atunci cand tii cu tot dinadinsul sa convingi pe cineva de ceva, e clar ca nu faci decat sa te convingi pe tine de unele lucruri desi esti cvasiconstient ca te minti cu prea mult sarg
  citeaza   raspunde

e amuzant, dor, dar eu chiar nu vad rostul... sau cine stie ce motivatii (intrinseci, de regula, dar poate si extrinseci, mai stii?) poate avea cineva sa se joace de-a dialogul cu glas tare, cu sine insusi/insasi... oi fi eu mai limitat, cine stie. nu ca n-as mai fi vazut astfel de cazuri...:)
  citeaza   raspunde

ei, haide ge, ioanide pare tipic...sau o fi doar parerea mea. Tot de la limite o fi si la mine.
Si ma intreb, la topic desigur: daca intr-o zi mi-e lene sa ud gradina sau vreau sa daram vreun gard, inseamna ca nu mai tin cont de nimic, destram familia?
sau daca mi-e pofta de ceva soiuri noi de plante, ca cele vechi sunt cam cam...ce fac? smulg totul si replantez?
nu cred ca se compara familia cu o gradina, nicidecum.
  citeaza   raspunde

asta e chestie de paradigma, dor...
unii confunda familia cu gradina...
altii gradina (de vara:P) cu familia...
in functie de (nivelul de) educatie...:))))
  citeaza   raspunde

Da, mare e gradina...
  citeaza   raspunde

eu cred ca este vorba mai mult de autoeducatie.. si de vointa fiecaruia
  citeaza   raspunde

De la: dor72_, la data 2012-01-18 18:02:49
Da, mare e gradina...
Unii insa mai sar gardul!
  citeaza   raspunde

Raspunde Varianta pentru tiparire   
Mergi la: