CASATORIA ESTE INVESTITIA VIETII.

De la: Eugenia69, la data 2012-02-07 14:06:01ingerasule, sa inteleg ca esti adepta exterminarii in masa
eu as castra oamenii inutili,,,
ingerasulluptator
Postat pe 7 Februarie 2012 14:11
ingeras, tu ai auzit de Drepturile Omului?

chiar si tu ai drepturi.....
Eugenia69
Postat pe 7 Februarie 2012 14:11
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-07 14:11:08
De la: Eugenia69, la data 2012-02-07 14:06:01ingerasule, sa inteleg ca esti adepta exterminarii in masa
eu as castra oamenii inutili,,,


:)....
1. mai ai adepti?
2. pana la ce varsta trebuie sa-si dovedeasca un om utilitatea / inutilitatea?
3 .care sunt criteriile de evaluare a utilitaii/ inutilitatii unui om?
4. ce-ti da tie dreptul sa faci asa ceva? (chiar daca un om este util sau inutil)
5. tu esti utila? si daca da ...in ce fel si pentru cine?


P.S. mai sunt pe aici cateva exemplare care nu-si urmeaza tratamentul in mod corect...si care considera ca are cineva ceva cu ei....
...persoanele la care fac referire se supara repede pe cei ce-si dau seama de suferinta lor si incep sai injure si sa foloseasca expresii de genul "esti imbecil", "fa tuto", "esti toanta", "hai sictir"....
free4woman
Postat pe 7 Februarie 2012 15:51
Pai daca voi astia care nu ganditi decat cu organele sunteti cam multi....Si cand sunt cativa oameni inteligenti care gandesc cu creierii si nu sunt asa prosti ca voi,,,sunteti invidiosi,pt ca ei au curaj sa isi spuna parerile,pe cand voi taceti si va integrati,,instinct de turma.
Fiecare om are creier si are dreptul sa aiba parerea lui,important este ca aiba convingeri constructive si nimeni nu are dreptul sa se ia de ei...Pt ca uite din cauza voastra tara si lumea de pe terra este mereu in criza sufleteasca..
Daca altii vor sa fie destepti au tot dreptul,daca cineva se ia de ei au dreptul sa jigneasca...si sa se apere..pt ca nici voi astia inutili nu aveti voi sa va luati de nimeni....
Barbatii sunt aia fara creier,,ei sunt interesati doar sa exploateze femeia la munca si sa profite de ea,,sa o seduca sa se culce cu ea,,apoi da tot pe ea vina ca este proasta..
Voi sunteti de o prostie infinita..nici nu pot sa imi inchipui
ingerasulluptator
Postat pe 8 Februarie 2012 10:22
De la: free4woman, la data 2012-02-07 15:51:43
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-07 14:11:08
De la: Eugenia69, la data 2012-02-07 14:06:01ingerasule, sa inteleg ca esti adepta exterminarii in masa
eu as castra oamenii inutili,,,


:)....
1. mai ai adepti?
2. pana la ce varsta trebuie sa-si dovedeasca un om utilitatea / inutilitatea?
3 .care sunt criteriile de evaluare a utilitaii/ inutilitatii unui om?
4. ce-ti da tie dreptul sa faci asa ceva? (chiar daca un om este util sau inutil)
5. tu esti utila? si daca da ...in ce fel si pentru cine?


P.S. mai sunt pe aici cateva exemplare care nu-si urmeaza tratamentul in mod corect...si care considera ca are cineva ceva cu ei....
...persoanele la care fac referire se supara repede pe cei ce-si dau seama de suferinta lor si incep sai injure si sa foloseasca expresii de genul "esti imbecil", "fa tuto", "esti toanta", "hai sictir"....
de ce nu iti raspunzi singur la intrebari..Daca esti atata de destept...eu nu sunt profesoara nimanui...daca vrei raspuns pune mana pe carte,roagate si acolo gasesti raspunsuri..
eu imi spun doar parerea si nu raspund la intebarile idiotilor....
eu sa imi bat capul cu ei,de parca eu sunt platita sa invat lenesii de barbati,aia sa se descurce singuri..
ingerasulluptator
Postat pe 8 Februarie 2012 10:25
De la: Eugenia69, la data 2012-02-07 14:11:43ingeras, tu ai auzit de Drepturile Omului?

chiar si tu ai drepturi.....
Pai numai oamenii imbecili au drepturi sa ii derajeze pe oamenii inteligenti care vor sa evolueze..Sunt de o prostie infintita pt ca nu pun mana pe o carte sa o studieze,,sa isi bata capul...ei practica doar prostia de aceea si tot aceea ii caracterizeaza...prostia infinita...
fiecare om are dreptul sa gandeasca asa cum vrea el si are dreptul sa isi spuna parerea..daca sunt jignita,normal ca ma apar si ii spun si eu cateva ca sa isi inghita limba.ca doar nu o sa ma las umilita de un om de ultima speta
ingerasulluptator
Postat pe 8 Februarie 2012 10:29
De la: IOANIDE, la data 2012-01-08 10:21:32Omul,barbat sau femeie zburda o vreme pina constata ca in jurul lui incep sa scada numarul de cirlani care la rindul lor se stabilesc pe la casele lor,simte un gol si incepe sa caute alinarea,perechea care sa dea siguranta si sa faca sa dispara sentimentul trist de singuratate.
Daca pina la o virsta ,jocul cu prietenia ,iubirea,dragostea la prima vedere constituia mici incercari,aventuri trecatoare ,ideia casatoriei apare ca o responsabilitate.Asa ca apare o teama,individul(a) incepe sa aiba furnicaturi,palpitatiile inimii incep sa se insoteasca de transpiratii si stari de lesin cind vine vorba de casatorie,parca se uita mai altfel la muza la pasiunea ,fiinta de linga el pe care o analizeaza mai mult decit pentru o partida de sex efemera.
De la acest punct ,sunt multe de spus.

Si totusi adevarul ramine invaluit in mister
http://iola-povestidinbucurestiuldealtadata.blogspot.com/v
VOIAJOR
Postat pe 10 Februarie 2012 07:05
De la: IOANIDE, la data 2012-02-10 07:05:47
De la: IOANIDE, la data 2012-01-08 10:21:32Omul,barbat sau femeie zburda o vreme pina constata ca in jurul lui incep sa scada numarul de cirlani care la rindul lor se stabilesc pe la casele lor,simte un gol si incepe sa caute alinarea,perechea care sa dea siguranta si sa faca sa dispara sentimentul trist de singuratate.
Daca pina la o virsta ,jocul cu prietenia ,iubirea,dragostea la prima vedere constituia mici incercari,aventuri trecatoare ,ideia casatoriei apare ca o responsabilitate.Asa ca apare o teama,individul(a) incepe sa aiba furnicaturi,palpitatiile inimii incep sa se insoteasca de transpiratii si stari de lesin cind vine vorba de casatorie,parca se uita mai altfel la muza la pasiunea ,fiinta de linga el pe care o analizeaza mai mult decit pentru o partida de sex efemera.
De la acest punct ,sunt multe de spus.



mda. Si asa ajunge omul sa care remorca ani mai tirziu. Ca apare"ideea", presiunea familiei, exemplele prietenilor, intra in panica, infasca ce apuca sa nu piarda trenul. Ca, decit deloc... las' ca e buna si aia.
Si dupa aia se intreaba ce dreak n-o fi mers.
Ca e posibil ca "the one" sa nu apara fix cind ti s-a pus tie pata ca trebe sa te insori... astea sint chestii prea subtile...
quasaria
Postat pe 10 Februarie 2012 07:54
De la: IOANIDE, la data 2012-01-08 10:21:32Omul,barbat sau femeie zburda o vreme pina constata ca in jurul lui incep sa scada numarul de cirlani care la rindul lor se stabilesc pe la casele lor,simte un gol si incepe sa caute alinarea,perechea care sa dea siguranta si sa faca sa dispara sentimentul trist de singuratate.
Daca pina la o virsta ,jocul cu prietenia ,iubirea,dragostea la prima vedere constituia mici incercari,aventuri trecatoare ,ideia casatoriei apare ca o responsabilitate.Asa ca apare o teama,individul(a) incepe sa aiba furnicaturi,palpitatiile inimii incep sa se insoteasca de transpiratii si stari de lesin cind vine vorba de casatorie,parca se uita mai altfel la muza la pasiunea ,fiinta de linga el pe care o analizeaza mai mult decit pentru o partida de sex efemera.
De la acest punct ,sunt multe de spus.


Casatoria este un pas important in scurta viata a omului.O casatorie din interes este ca o constructie a unui castel de nisip.Important intr-o casatorie este faptul ca noua familie trebuie sa aiba o locuinta,sa locuiasca separat de parinti,frati,surori,sa aiba resurse proprii de supravetuire,dar cel mai important este ca cei doi parteneri sa se iubeasca ,sa se respecte reciproc.Viata ofera si bune si rele ,important este ca noua familie sa stie sa treaca prin ele.
Hristos
Postat pe 15 Februarie 2012 07:39
pai problema este ca oamenii nu gandesc cu creierul...Ei gandesc cu organele genitale pt ca asta considera ei ca ar fii iubirea..Vezi un barbat,,te mananca pe undeva,,simti furnicaturi prin stomac,il inviti la tinemsau tu la el..Nici nu se cunosc bine,,poate ca barbatul are vreo sida,,,de toata frumusetea.Ei vorbesc de casatorie...Dar ei nu au un chior in buzunar...
Asteapta sa le dea bunicii,parintii...Si apoi este rau sa depinzi de alti oameni,pt ca oamenii nu sunt corecti..Si apoi fiecare trebuie sa isi bata capul sa aiba a lui
ingerasulluptator
Postat pe 18 Februarie 2012 20:46
Bre, dac gndeti cu organul genital...nu tot organul la trebe btut?
Axl_22
Postat pe 18 Februarie 2012 20:53
De la: ingerasulluptator, la data 2012-02-07 14:11:08
De la: Eugenia69, la data 2012-02-07 14:06:01ingerasule, sa inteleg ca esti adepta exterminarii in masa
eu as castra oamenii inutili,,,
Daca tu ai fi perceputa ca inutila , ai vrea sa ti se faca histerectomie?
SAL
Postat pe 18 Februarie 2012 21:37
Nu ea ine la organele ei.
Axl_22
Postat pe 18 Februarie 2012 21:39
De la: Axl_22, la data 2012-02-18 21:39:59Nu ea ine la organele ei.

Uite ca ai venit cu ideia.De multe ori organele au un cuvunt de spus.Citesc pe forum despre cazuri diferite ,neintelegeri,atrocitati,despartiri care pot fi cauzate de disfunctia organelor sexuale
http://medlive.hotnews.ro/cum-este-influentata-viata-sexuala-de-afectiunile-prostatei.html
VOIAJOR
Postat pe 20 Februarie 2012 07:54
idee....

Axl_22
Postat pe 20 Februarie 2012 07:58
organele au multe de spus, Ioanide
nu trebuie intotdeauna ascultate
cri_cat
Postat pe 20 Februarie 2012 08:01
Cand vine vorba de casatorie, in al meu cap inca tanar si deloc cu gandul la maritis se nasc doua perspective: una este cea proprie in care casatoria se vede ca o incorsetare a spiritului, a libertatii si a fericirii si a doua este cea a copilului crescut intr-o familie iubitoare, care a vazut relatia dintre parinti ca un legamant frumos, fara de care nu imi imaginez cum as fi putut ajunge omul care sunt azi. Cele doua viziuni contradictorii par sa nu se desprinda, ceea ce m-a determinat de-a lungul vremii sa nu spun nici DA, nici NU casatoriei.

Casatoria trebuie privita, cred eu, dincolo de "foaia" de care ne legam toti ... Trebuie sa intelegem ca este o optiune pe care o bifezi sau nu, fara a fi constrans de ceva sau cineva. In ceea ce priveste casatoria, cred ca ar fi bine sa ne abtinem de la judecati proprii de o valoare indoielnica si sa ne traim viata exact cum dorim. Asta e tot ce conteaza.
al_ma
Postat pe 20 Februarie 2012 11:00
al_ma, nu gandesti deloc rau pentru varsta ta. La 21 de ani cu siguranta casatoria este o incorsetare. Toate la timpul lor.
Ai un exemplu frumos in casa care te va ajuta sa alegi bine la timpul potrivit.
cri_cat
Postat pe 20 Februarie 2012 23:00
casatoria ESTE o limitare - si in principiu trebuie sa o faci atunci cind esti sigur sau sigura ca iti doresti limitarea respectiva.
quasaria
Postat pe 20 Februarie 2012 23:13
De la: quasaria, la data 2012-02-10 07:54:47
De la: IOANIDE, la data 2012-02-10 07:05:47
De la: IOANIDE, la data 2012-01-08 10:21:32Omul,barbat sau femeie zburda o vreme pina constata ca in jurul lui incep sa scada numarul de cirlani care la rindul lor se stabilesc pe la casele lor,simte un gol si incepe sa caute alinarea,perechea care sa dea siguranta si sa faca sa dispara sentimentul trist de singuratate.
Daca pina la o virsta ,jocul cu prietenia ,iubirea,dragostea la prima vedere constituia mici incercari,aventuri trecatoare ,ideia casatoriei apare ca o responsabilitate.Asa ca apare o teama,individul(a) incepe sa aiba furnicaturi,palpitatiile inimii incep sa se insoteasca de transpiratii si stari de lesin cind vine vorba de casatorie,parca se uita mai altfel la muza la pasiunea ,fiinta de linga el pe care o analizeaza mai mult decit pentru o partida de sex efemera.
De la acest punct ,sunt multe de spus.



mda. Si asa ajunge omul sa care remorca ani mai tirziu. Ca apare"ideea", presiunea familiei, exemplele prietenilor, intra in panica, infasca ce apuca sa nu piarda trenul. Ca, decit deloc... las' ca e buna si aia.
Si dupa aia se intreaba ce dreak n-o fi mers.
Ca e posibil ca "the one" sa nu apara fix cind ti s-a pus tie pata ca trebe sa te insori... astea sint chestii prea subtile...


asta ma duce cu gandul la...

go to work, married,
follow fashion, act normal
walk on the pavements, watch T.V.
save for your old age, obey the law
Repeat after me: I AM FREE :-))))


Unde e libertatea cand avem atat de multe conditionari sociale ???? raspundeti doar cei care ati ajuns la o concluzie clara in acest sens :-))
reyya
Postat pe 20 Februarie 2012 23:38
care libertate?????

Cristina_Adler
Postat pe 21 Februarie 2012 08:11
De la: esme, la data 2012-01-08 11:08:06da, sunt multe de spus, dar am sa ma rezum la cateva.

primo, casatoria nu are nimic de-a face cu iubirea, ci, mai degraba cu sporirea patrimoniului locativ si asigurarea unei mosteniri cat mai consistente. o relatie reala, bazata pe iubire, dedicare si intampinarea celuilalt, nu se suprapune neaparat cu ideea caZniciei. oamenii aleg sa nu se mai casatoreasca tocmai pt ca stiu ca o asemenea relatie institutionalizata, ce presupune obligatii, responsabilitati, si mai intotdeauna pe `trebuie`, perverteste adevaratele sentimente, sperante si motivul pt care s-au ales unul pe celalalt.

prin casnicie, `vreau` devine irevocabil si obligatoriu `trebuie` si atunci se duc dreak identitate, vise, aspiratii, asteptari. de cele mai multe ori, pt ca omul devine obiectul tocmai bun de manipulat al societatii cu toate prejudecatile, cutumele si normele ei, ce n-au de-a face cu iubirea si intimitatea fiintei. casatoria e o conventie si atat.

dincolo de asta, omul, liber sa iubeasca pe cine vrea, cum simte si cat vrea, isi poate asuma la fel de bucuros responsabilitati de orice fel, fiindca toate vin din el, de la sine, simte nevoia de daruire, pe care o face liber, consimtit, fara sa aiba senzatia vreunui fel de constrangere ori a poverii vreunei sanctiuni, ce i-ar putea fi aplicate de SOCIETATE, sub falsa impresie ca asa tre` sa mearga lucrurile, ca sa mearga bine.
sunt tot mai convinsa ca, printr-un asemenea angajament, precum casatoria, omul devine obiectul, lacheul docil al societatii (si ce lupta fantastica naste asta in el), si nu propriul stapan.

si inca ceva: sufletul nu poate fi incorsetat, responsabilizat ori obligat sa tinda catre cineva, doar fiindca asa spune certificatul roz si obliga societatea, ca e ea suprema (prin autointitulare).

ca sa inchei, nu responsabilitatile implicite ale unei casatorii il fac pe om sa manifeste toate simptomele alea de care spui, ioanide, ci faptul ca nu va mai putea fi el insusi, ca va fi `obligat` sa iubeasca (aberant!!!) pe cine vrea societatea si nu pe cel, pe care simte ca-l iubeste pur si simplu si pe care-l vrea cu adevarat..

http://www.youtube.com/watch?v=tW3HN_pvbE4&feature=BFa&list=AVGxdCwVVULXfF2jImPPHDy55m7vSAs7Gw&lf=list_related
VOIAJOR
Postat pe 22 Februarie 2012 00:04
De la: IOANIDE, la data 2012-01-08 10:21:32Omul,barbat sau femeie zburda o vreme pina constata ca in jurul lui incep sa scada numarul de cirlani care la rindul lor se stabilesc pe la casele lor,simte un gol si incepe sa caute alinarea,perechea care sa dea siguranta si sa faca sa dispara sentimentul trist de singuratate.
Daca pina la o virsta ,jocul cu prietenia ,iubirea,dragostea la prima vedere constituia mici incercari,aventuri trecatoare ,ideia casatoriei apare ca o responsabilitate.Asa ca apare o teama,individul(a) incepe sa aiba furnicaturi,palpitatiile inimii incep sa se insoteasca de transpiratii si stari de lesin cind vine vorba de casatorie,parca se uita mai altfel la muza la pasiunea ,fiinta de linga el pe care o analizeaza mai mult decit pentru o partida de sex efemera.
De la acest punct ,sunt multe de spus.

Mai mai ,ai devenit sfatuitor,lasa glumele ,ce cauti pe comunitatea femeilor,avem afaceri inca de facut,lasa nimicurile !
SANDONADOMANI
Postat pe 23 Februarie 2012 08:10
De la: SANDONADOMANI, la data 2012-02-23 08:10:04
De la: IOANIDE, la data 2012-01-08 10:21:32Omul,barbat sau femeie zburda o vreme pina constata ca in jurul lui incep sa scada numarul de cirlani care la rindul lor se stabilesc pe la casele lor,simte un gol si incepe sa caute alinarea,perechea care sa dea siguranta si sa faca sa dispara sentimentul trist de singuratate.
Daca pina la o virsta ,jocul cu prietenia ,iubirea,dragostea la prima vedere constituia mici incercari,aventuri trecatoare ,ideia casatoriei apare ca o responsabilitate.Asa ca apare o teama,individul(a) incepe sa aiba furnicaturi,palpitatiile inimii incep sa se insoteasca de transpiratii si stari de lesin cind vine vorba de casatorie,parca se uita mai altfel la muza la pasiunea ,fiinta de linga el pe care o analizeaza mai mult decit pentru o partida de sex efemera.
De la acest punct ,sunt multe de spus.

Mai mai ,ai devenit sfatuitor,lasa glumele ,ce cauti pe comunitatea femeilor,avem afaceri inca de facut,lasa nimicurile !


Draga mea am o gramada de prieteni virtuali aici si pe urma ,sunt pensionar ,acum iarna este un antidot impotriva plictiselii,va veni primavara ,am multa ,multa treaba in gradina,apoi vreau sa -mi plimb sotia prin toata lumea,acum am ocazia sa stau alaturi de sotie,de familie,poate voi veni si la intrunire dar fara obligatii.
VOIAJOR
Postat pe 23 Februarie 2012 22:48
De la: IOANIDE, la data 2012-01-08 10:21:32Omul,barbat sau femeie zburda o vreme pina constata ca in jurul lui incep sa scada numarul de cirlani care la rindul lor se stabilesc pe la casele lor,simte un gol si incepe sa caute alinarea,perechea care sa dea siguranta si sa faca sa dispara sentimentul trist de singuratate.
Daca pina la o virsta ,jocul cu prietenia ,iubirea,dragostea la prima vedere constituia mici incercari,aventuri trecatoare ,ideia casatoriei apare ca o responsabilitate.Asa ca apare o teama,individul(a) incepe sa aiba furnicaturi,palpitatiile inimii incep sa se insoteasca de transpiratii si stari de lesin cind vine vorba de casatorie,parca se uita mai altfel la muza la pasiunea ,fiinta de linga el pe care o analizeaza mai mult decit pentru o partida de sex efemera.
De la acest punct ,sunt multe de spus.


Implica probleme de marketing,,administrare si contabilitate cu scadenta la termen nedefinit
Zbucium
Postat pe 24 Februarie 2012 07:56
marketing familial ''zbuciumat''.
Katinka
Postat pe 24 Februarie 2012 08:02
De la: Katinka, la data 2012-02-24 08:02:35marketing familial ''zbuciumat''.

Kiar zbuciumat,pina gasesti femeia bine facuta,sanatoasa fizic si mintal,dornica sa aiba familia si copii ei,dornica sa aiba casa si barbatul ei si sa mai fie si credinciasa sotului
CRIMARY
Postat pe 28 Februarie 2012 17:54
cam multe pretentii !
garbo266717
Postat pe 29 Februarie 2012 00:42

bine facuta, sanatoasa si dornica? atit?
Nu mi-e clar de ce discutam, de monta sau... marea dragoste?
quasaria
Postat pe 29 Februarie 2012 01:21
Casatoreste-te cu mine - din dragoste
ion_11
Postat pe 29 Februarie 2012 14:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aranjamente de flori naturale sau de flori artificiale la nunta? 18 De la: sisirustik 27 Octombrie 2009 23:56
PENTRU CEI CARE SE IUBESC LA NESFIRSIT 11 De la: VOIAJOR 5 Mai 2012 00:27
Este indicat si corect ca o noua familie constituita prin casatorie sa locuiasca separat de parintii bcelor doi parteneri? 24 De la: jeanette40 23 Februarie 2012 10:18
OARE DE CE FACE ASTA? 28 De la: garbo119729 17 Mai 2010 23:05
ce Restaurante recomandati ptr nunta si ce ponturi aveti ptr viitoarele miresici? 15 De la: garbo_446242 13 Martie 2019 13:55
Setari Cookie-uri