A meritat?

Buna,sunt Andreea sh sunt noua pe forum...am citit cateva din povestioare si din raspunsuri...d asta am scris sh eu..sperand k o sa gasesc niste sfaturi,sa merg mai departe sh sa nu cad mai mult in jos....Pana akm o saptamana,am avut o relatie de 1 an,dar ne`am despartit defintiv pt k asha a vrut..nu mi`a spus dc,nu mi`a spus nimic...inainte ne`am mai despartit d cateva ori,tot din cauza lui,a facut multe greseli dar l`am iertat...cateodata se purta urat,vorbea urat cu mine,era schimbat...cateodata era ff dulce....dar mereu schimbator..sh am incercat sa il inteleg,dar nu prea am putut...El a mintit foarte mult in aceasta relatie...sh l`am prins d multe ori..sh am iertat:(...sh akm dintr`o data nu ma mai vrea...se baga in seama cu mine,park doar k sa rasuceasca cutitul in rana,dar se vede k nu vrea impacare...imi spune k tot eu am pierdut mult,sh k n`am stiut sa`l pretuiesc,dar eu sunt aia care a facut totul pt relatie...m`am chinuit sa cladesc ceva,sa fie bne,m`am luptat cu toata lumea pt el,am lasat multe in urma pt el,am suferit de multe ori...sh tot l`am iertat...sh akm cred k nu ma iubit niciodata....mi`a spus k a stat langa mine k sa nu sufar...dar akm sufar de 10 ori mai mult...sh nu`s in stare d nik..simt k am cazut undeva d unde nu ma mai pot ridika...nush ce sa mai fac sa`mi revin,sa fiu cum eram inainte:(...Voi ce sfaturi imi puteti da?:(...Va multumesc
garbo173314
Postat pe 21 August 2011 11:36
Sincer? .......................nu. oricare este supus greselii................dar nici asa sa o tii din greseala in greseala....... Prin faptul ca se considera prea bun, ca tu esti cea care a pierdut denota faptul ca are o parere prea buna despre el...nu-i bai........asa se intampla in viata sa mai si pierzi. stii cum se zice "fiecare sac are petecul lui" , la fel si noi oamenii...fiecare dintre noi avem acolo undeva pe cineva care sa ne merite si care sa ne pretuiasca. Daca la inceputul relatiei se comporta asa..ce se va intampla mai tarziu?
Ariadna75
Postat pe 25 August 2011 10:03
Eu sper k print-re altele Andreea o s-a pune manurile si pe gramatica ai-a, finca daca o v-a lua de la inceput e bine, s-a incepi cu piesele lipsa.
anakin
Postat pe 25 August 2011 10:07
Ca a stat langa tine ca sa nu suferi - dupa cum spui - mie imi suna a mila ipocrita. Si nici mila, nici ipocrizia nu sunt lianti intr-o relatie.
Gaseste tu, in tine, modul in care te poti remonta si accesoriile care te pot ajuta.

SFAT nu pot sa-ti dau, pentru ca fiecare invata viata pe cont propriu.
nathalie
Postat pe 25 August 2011 11:21
un ilustru prosefor de psihologie ( Dumnezeu sa il odihneasca) avea o voba:
" Cei destepti, invata din experienta altora...pentru ceilalti, avem compatimire"
dor72_
Postat pe 25 August 2011 12:35
Personal, nu sunt de acord.

Sa inveti din experienta altora inseamna sa mergi pe carari batute. Sa-ti refuzi sansa de a te descoperi ca individ, sa actionezi ghidandu-te dupa dogme, axiome si reguli in care nu obligatoriu si crezi. Dar experienta altora arata ca asa-i bine.

De ce sa nu crezi ca-ti poti gasi propria cale?
nathalie
Postat pe 25 August 2011 12:58
n-ai cum sa inveti din experientele altora. In respectiva intimplare au intrat alte ingrediente: alte persoane. Poate daca ai fi fost TU outcome-ul era altul. Daca una sau unul a picat in cour intr-un fel sau altul, de unde sa stii ca ai fi picat si tu?


Anyway. O deceptie, da, e o dieta buna de slabit...
quasaria
Postat pe 27 August 2011 14:40
Fruntea sus!....mergi mai departe, lasa trecutul...a fost urat si mincinos....din trecutul tau, din amintirile tale ai invatat ceva....fii circumspecta,nu-ti "pune" sufletul la ..mezat oricui...cunoaste-l tacand....traieste-ti viata, iubeste-te, stimeaza-te,apreciaza-te....eheheiiiii, ce ai sa razi mai tarziu, mai tarziu cand ai sa descoperi caaaaaa, exista cineva care te merita....
jazy_y
Postat pe 27 August 2011 15:33
DA! A meritat!Ai luat o lectie buna de viata,grija sa nu se mai repete! Si acum urmeaza niste lectii de gramatica..
Peste 1-2 ani o sa povestesti cu haz aceasta relatie,o sa dai sfaturi din experienta ta..o sa scri corect gramatical,nu c vei mai folosi K in loc de ca...Succes!
elisabeta_boia
Postat pe 28 August 2011 00:17
AM MAI SPUS ASTA,toate prietenele mele,care s-au despartit,din o relatie in care ofereau mult si luau putin,au gasit la urmatorul o iubire care nu suporta comparatie cu precedenta....au ajuns sa fie fericite ca s-au despartit.....
orice sut in fund e un pas urias inainte,orice rau e spre bine.
nu sunt vorbe in vant,sunt chiar reale,fii optimista,capul sus,ca totul va fi bine.
garantat,si eu m-am lovit de asta.
nu era sortit sa fiti impreuna,perechea ta este altul.
timpul vindeca orice rana,seara inainte de culcare,repeta,uita-l,cu tarie.
te vei scula alt om.
d


daniilia
Postat pe 2 Septembrie 2011 20:44
Sau o vei scula..la alt om..!! Scuzati!Am citit ,,gresit!
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 18:03
pe dreaq..
citisi bine bre..
roby_cado
Postat pe 3 Septembrie 2011 19:15
Roby Si te
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 21:21
betty am-bele vari-ante e core-cte (asta k sa fin in trend cu au-toarea!) si aia zisa de danillia si aia zisa de tine!

danilia, dar chiar toate, toate prietenele tale? toate, toate, toateeee? nici una n-a patit altfel, nici macar una ...? pfffff cata liniaritate, cata plictiseala... de aia innebuneste _blondina, ca a dat si ea peste unul la fel ultra-supra-infra-extra si mai are si jaguar si bani si terenuri si de toate ... iar ea plange dupa ratatul ei ... sau ratatouille-ul ei ...

http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/15259/Dilema-sentimentala.html
_blondyna zice: "Am incercat sa trec mai departe de relatia dezamagitoare pe care am trait-o insa fac dragoste cu altul si in mintea mea sunt atingerile lui saruturile lui a trecut oficial o luna iar noul prieten e intradevar: finaciar intelectual fizic superior fostului. Dar degeaba ieri eram impreuna si il sarutam cu passiunea cu care l-as fi sarutat pe fostul am avut un moment in care m-am oprit deorece simtem ca il insel in mintea mea ..................cum am putut iubi un ratat? si sa nu respect ceea ce am acum nu stiu dar sunt trairile mele ..............Fostul are zero cariera zero economii zero masina actualul are Jaguar are o traverna si o firma de transport o familie care detine 60 % din terenurile localitatii in care locuiesc este un avocat de succes si un om manierat care e innebunit dupa mine trebuie doar sa spun si se intampla."
pfffffff... e grele rau ....
alfheim
Postat pe 3 Septembrie 2011 21:25
adevarul e ca, eu sunt mai de acord cu alt profesor (tot Dzeu. sa-l ierte....) care zicea mai bine.... "invata din greselile altora, ca numai din ale tale... iti trebuie trei vieti !!!!" ptr. ca unele experiente pot fi si dezastroase... ce ai de invatat din ele ? ca de ex. a lui irinuca... !
barboneli
Postat pe 4 Septembrie 2011 08:57
stiam eu ca cine trebuie sa priceapa, pricepe...

cam asta era ideea...sa nu pleci in necunoscut cu mana goala...e mai simplu daca ai o harta...pentru un minim de orientare...
asta nu iti opreste experientele personale....dimpotriva...ti le imbogateste...le da un plus de valoare...daca sunt bine/corect exploatate....cantarite...
dor72_
Postat pe 4 Septembrie 2011 09:13
am un singur sfat- uita-l. nu pastra din trecut decat ce a fost frumos si consnstruieste-ti viitorul invatand din greseli. din pacate nu invatam decat din propriile greseli si iti pot spune din exerienta ca depinde doar de tine: sa mergi inainte sau sa stai sa iti plangi de mila.
miron_adina
Postat pe 4 Septembrie 2011 16:24
SINCERA DACA TI-AI PUNE INTREBAREA -AM UN VIITOR SAU MERITA SA STAU LINGA ACEST BARBAT?TU CE RASPUNS TI-AI DA?
DUPA METAFORA VULTURULUI....TAIE RAUL DE LA RADACINA..DECAT SA SUFERI PUTIN CATE PUTIN PE TERMEN LUNG MAI BINE DINTR-O DATA.TE VEI SIMTI MAI BINE APOI DUPA CE DUREREA TRECE.NU TREBUIE SA NE FIE FRICA DE DURERE..TREBUIE DOAR CURAJ SI FRUNTEA SUS.

http://www.consiliere-psihoterapie.info/metafore-si-povestiri-terapeutice/povestea-vulturului.php

CITESTE SI REFELCTEAZA.
A deveni ceea ce suntem in profunzime inseamna sa ne eliberam de imitare, de repetare, si sa ne cream propriul drum.

lore01
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:28
am spus ,prietenele care erau in o relatie in care ofereau mai mult decat luau,nu toate.
viata nu e liniara,numai mintea mea e liniara.....
d
daniilia
Postat pe 10 Septembrie 2011 21:59
garbo214262
Postat pe 12 Septembrie 2011 07:26
garbo214262
Postat pe 12 Septembrie 2011 07:28
Buna,

Cauta sa te implici in activitati care iti plac. Ocupati timpul , fa miscare, iesi cu fetele, distreaza-te. Astea o sa te distraga si o sa vezi ca nu este chiar asa rau sa incepi sa te gandesti iar la tine, la ceea ce esti si la ceea ce vrei sa faci pentru a fi fericita.
Gandeste-te la ceea ce te face intradevar fericita si scrie pe o hartie! Scrie de asemenea ce ar trebui sa faci ca sa ajungi acolo si stabileste-ti un scop pe o perioada determinata de timp sa implinesti acele lucruri. Mai exista si alte lucruri interesante in viata decat baietii, mai ales la o varsta frageda. Cauta ceea ce te face fericita in viata? Merita sa fii suparat? Viata este prea scurta ca sa suferim!
gabrielaghm
Postat pe 15 Septembrie 2011 16:03
" Viata este prea scurta ca sa suferim! "
si daca n/o putem lungi, macar s/o facem lata
elodia
Postat pe 15 Septembrie 2011 19:49

da stiu ca-ti dai in stamba....
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 20:46
nu in stamba, in matase naturala !
elodia
Postat pe 15 Septembrie 2011 21:10
aham...deci cu viermi...huh....
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 21:22
ba cu fluturi
HUH
elodia
Postat pe 15 Septembrie 2011 21:27
eee...asta in ultima parte....
ca...uneori...fluturi degeaba...
dor72_
Postat pe 15 Septembrie 2011 22:18
De la: dor72_, la data 2011-09-15 20:46:07
da stiu ca-ti dai in stamba....


Da?!! Putem sa o facem lata sau daca preferi alt termen putem sa ne simtim bine totul tine de cum gandim sau de cum punem problema. Suntem ceea ce gandim.
gabrielaghm
Postat pe 16 Septembrie 2011 15:30
De la: elodia, la data 2011-09-15 21:27:56ba cu fluturi
HUH

DAAAA Fluturiiii In stomaccc!!!
elisabeta_boia
Postat pe 16 Septembrie 2011 22:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hello 2 De la: garbo243576 16 Mai 2012 17:41
Ce carte (roman) cititi? 33 De la: caleidoscop 31 Mai 2012 00:47
A meritat? 30 De la: elisabeta_boia 16 Septembrie 2011 22:44
Dieta restrictiva m-a adus in pragul anorexiei 4 De la: _blondyna 9 August 2011 01:59
vreau un sfat 40 De la: anonima20 16 Aprilie 2016 13:52
Setari Cookie-uri