Dumnezeu si rautatea oamenilor

De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-29 14:26:29Ca si institutiile religioase de pe glob s-au luptat pt posturile de papa si de altor mari posturi religioase,,tot pt a intra in istorie si dupa moarte ca amintirea lor sa ramana nemuritoare,,,dar de evolutia spirituala a oamenilor putin le-a pasat.....Cred ca setea pt putere si pt un mare nume dupa moarte i-a impins de oameni sa opteze pt posturi mari..
sau spre exemplu...oamenii zic ca biblia este scrisa cu inspiratia lui Dumnezeu...dar care biblie,,pt ca fiecare religie are o biblie scrisa total diferita,,,pana si la noi cu rugaciunea la sfinti...Dar nu inteleg de ce zic preotii ca moastele sfintilor nu au putrezit,,pai la unii oameni le puterezec oasele mai greu altii mai usor,,poate nu le-a placut vermilor carnea lor..Nu pot sa inteleg pt ca mie rugaciunea la sfintii mi se pare o tampenie mare care nu s-au implicat pt evolutia spirituala a oamenilor si au fost doar pt ei si nu au predicat adevarul si iubirea de oameni....
Multe biblii au fost scrise de mai marii institutiilor religioase care si ei avari dupa bani si putere si care nu au respectat poruncile.Bibliile indeparteaza oamenii de adeavar...oamenii nu se lasa invatati de Dumnezeu cuvantul adevarului...ci isi lasa pe mai marii conducatori a institutiilor religioasa ca sa le conduca mintea si viata asa ei nu mai trebuie sa gandeasca..voi ce parere aveti
ingerasulluptator
Postat pe 29 August 2011 14:31
ouch! cre' ca azi ma pish pa mine de ras!
irinuco, prostuta, incoerenta -astea fiind calitati de-ale tale- cum esti, ai zis totusi un mare adevar: o nimerisi, bre, p-aia cu bibliile
Thor_again
Postat pe 29 August 2011 14:46
De la: Thor_again, la data 2011-08-29 14:46:15ouch! cre' ca azi ma pish pa mine de ras!
irinuco, prostuta, incoerenta -astea fiind calitati de-ale tale- cum esti, ai zis totusi un mare adevar: o nimerisi, bre, p-aia cu bibliile
pisorcosule asta este calitatea ta
ingerasulluptator
Postat pe 29 August 2011 14:53
pisorcosule
Axl_22
Postat pe 29 August 2011 15:13
hai bre nea thor, ca e un alt citat... ca doar nu crezi ca mintea ei rancezita era in stare de o asemenea exprimare!!!
alfheim
Postat pe 29 August 2011 15:30
Sa mori de ras nu alta ,,,
msilvia
Postat pe 30 August 2011 15:29
Vad ca voi n-o intelegeti deloc pe Irinelu' - ea este "trimisa", este "unsa", "aleasa" - in mintea ei - care are "datoria" de a ne fi "Invatator"

Se considera o sfanta ( pe undeva spunea ca nu vrea sa-i pupe nimeni moastele - deci?) - un fel de "guru" si nu m-as mira sa ajunga sa se creada chiar "Unica" - un fel Isus in fusta...


panty_C
Postat pe 31 August 2011 03:19
"Multe biblii au fost scrise de mai marii institutiilor religioase care si ei avari dupa bani si putere si care nu au respectat poruncile.Bibliile indeparteaza oamenii de adeavar...oamenii nu se lasa invatati de Dumnezeu cuvantul adevarului...ci isi lasa pe mai marii conducatori a institutiilor religioasa ca sa le conduca mintea si viata asa ei nu mai trebuie sa gandeasca..voi ce parere aveti"


e ceva in cea ce spui in ultima fraza... dar mi-e foarte greu sa-ti dau dreptate in orice spui, pentru ca esti tare incoerenta si te contrazici intr-un minut numai... de 14 ori ! nu minut am vrut sa spun, ci fraza. si iti lipsesc multe notiuni in cea ce priveste biblia sau biblile... ! dar in principiu, sa stii ca pe vremea cand s-a scris biblia si mai tarziu alte biblii.... oamenii erau foarte neinvatati, analfabeti, in procente uriase. foarte putini stiau sa scrie, a fost o perioada in care biblia sau povestile alea care ei credeau ca-s sfinte... a fost transmisa prin viu grai ! si ala ca vai de el.... ! ei... e mult de spus de asta, nu am rabdara acum si poti si tu sa citesti prin unele locuri serioase, tot felul de teorii.... ! deci dupa cum spui tu, biblile (numai pentru chestia asta si nu mai pupi tu Raiul... ) indeparteaza oamenii de adevar ! sa zicem ca e asa. tot tu spui ca, oamenii nu se lasa invatati de cuvantul lui Dumnezeu, cuvantul adevarului..... ! explica-mi si mie te rog, daca poti, unde naiba poate sa auda sau sa citeasca mai intai, oamenii, cuvantul adevarului ? in biblii zici ca nu tine, ca nu e adevarat ce scrie acolo si cei care au facut-o au facut-o pentru bani sau haine frumoase.... si eu sunt perfect de acord cu tine ca oamenii au fost "spalati" la creier cu multe neadevaruri acolo.... dar unde se gaseste acest cuvant, cuvintele... pe care sa le invatam de la Dumnezeu, alea adevarate ? tine Dumnezeu cursuri serale undeva ? sau la farafrecventa.... ? tu de acolo ni le aduci si ne impui capul cu ele... ? hai ca mai facut curios..... ! iti multumesc anticipat. si nu, nu mai vreau sa stiu cat face radical din 81... !!! mi-a zis cineva ca maine, imi spune el.... !
barboneli
Postat pe 31 August 2011 07:37
la ff e mai bine.... putem sta mai mult de garbo.ro !
Axl_22
Postat pe 31 August 2011 07:44
barbo, sa-mi zici si mie raspunsul la radical din 81... te rog mult!
pana atunci mai am si eu o intrebare pentru viri-nuka ... auzi ingerashule, cat face radical din 69?
alfheim
Postat pe 31 August 2011 16:28
Ce intrebare ii adresezi Irinucai? Pai, ea e sfanta si atat, ea nu stie d-astea.
SAL
Postat pe 31 August 2011 16:38
adica esti SFANT/A....,daca nu stiiiii matem......atunci ma declar si io sfanta....matematica ma depaseste
Axl_22
Postat pe 31 August 2011 16:48
pe mine nu ma depasheshte ... c'am lasat-o de mult in urma si fug de ea, mai ceva ca scaraotzhi de tamaie!!
alfheim
Postat pe 31 August 2011 17:11

adica...nu te mai intereseaza radical din 69?
prea tanar sa fii asa de radical....
dor72_
Postat pe 31 August 2011 17:30
ba ma intereseaza! da' sa calaculeze viri-nuka, doar in ea si in sfintzenia ei am incredere!
alfheim
Postat pe 31 August 2011 17:37
zau, doc?
vrei tu, neaparat, sa o vezi in pozitii...mai delicate...
vrei sa zici ca te simti mai la adapost cu ea...decat cu oricine altcineva?
dor72_
Postat pe 31 August 2011 17:40
vezi ca sa caleaza daca o bagi la calcule din astea
Thor_again
Postat pe 31 August 2011 17:40
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-21 19:22:08lasa ca ma uit in oglinda si imi fac coplimente singura...Pt ca oamenii sunt rai...Si cadouri imi fac tot mie..Pt ca putini oameni merita cadouri.pt ca le vor mocca,ei nu vor sa te ajute...vor doar sa primeasca,,,,apoi si ei sunt prostiti de oameni mai smecheri ca ei..si uite asa merge treaba oamenii se lasa prostiti unii pe altii..

deci tu deschizi un topic despre rautatea oamenilor si iubirea lui D-zeu? Dar tu nu poti face compromisuri pentru ati intelege semenii tai, tu nu te poti iubi pe tine ca sa poti iubi semenii tai. Nu stiu de ce deschizi discutii pe aceste teme.....
bramona
Postat pe 5 Septembrie 2011 09:41
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-27 22:49:28copiii lui satan sunt folositi ca sa ii inraiasca si pe ceilalti oameni,,,,si sa ii dezbine pe toti oameni...A reusit satan sa ii dezbine pe toati oamenii datorita rautatii lor...oricum sunteti de rasul sefilor vostri si oamenii mari care va conduc si sunteti prea prosti si prea slabi ca sa impuneti.....pt ca satan doar se foloseste de prostia si lenea voastra ca sa ii inraiasca pe toti oamenii...numai ca pe mine nu o sa reuseasca


TOCMAI CA SI CU TINE A REUSIT!
Acest forum de pe Garbo este o rusine, deja incalcati una din poruncile lui D-zeu! Nu sunt o evlavioasa, imi plac pacatele lumesti dar nu va bateti joc de religia in care v-ati nascut!
bramona
Postat pe 5 Septembrie 2011 09:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Basescu a gasit solutia impotriva grasimii si foamei! 5 De la: garbo_11724 14 Aprilie 2013 10:26
Ce inseamna fapta buna? 81 De la: Jojolin 23 August 2010 01:04
:((( 12 De la: hermosa20 2 Iulie 2012 00:02
am nevoie de un sfat 11 De la: garbo167843 14 Septembrie 2012 16:34
card de sanatate pierdut,problema urgenta 5 De la: garbo_455882 26 Noiembrie 2016 20:11
Setari Cookie-uri