Bataia e rupta din rai

Singura problema e ca nu prea ne face placere sa primim bucatele din astea de Rai. Alte proverbe, din astea masochiste, mai stii...sau o lamurire privind modalitatea de a aduce Raiul mai aproape...cu nuiaua de alun...cu lantul ud...care e mai eficace?
ROI2009
Postat pe 16 August 2011 14:44
,,Bataia e rupta din Rai" Hmmm, dar nu ne-ai spus cand o primesti sau cand o dai??
SAL
Postat pe 17 August 2011 09:30
Ma-ndur de tine, sal_a_to! Dumnezeu-mi va da-nzecit/ De aduc pe calea dreapta un ateu nefericit!
daniil_pravoslavnic
Postat pe 18 August 2011 23:43
Daniile , ce sa zic?
nu prea cred c-ai nimerit
Nu m-am declarat ateu
si nici c-as fi nefericit!

SAL
Postat pe 19 August 2011 13:31
cred ca la mine se referea..... !!! pana la "nefericit"... ! de fapt, eu nu inteleg cum poate un ateu sa fie nefericit ? ati vazut voi vre-un ateu care merge la biserica si se roaga de mama focului ptr. tot felul de chestii pe care nu le are ??? iubire, bani, sanatate... fericire... iertari... si nu mai stiu, ca cum va spusei... nu prea circul prin locuri din astea ! stiu doar ce mai citesc la altii sau prin bancuri ! ca in asta, de ex.:

un amarat, un amaritzel sa zicem... se ruga in fiece zi aproape la biserica: Doamne Dumenezeule, te rog ajuta-ma si pe mine cu 1000 de lei... (cred ca noi...), ca-mi trebuie urgent sa repar casa si sa pun tevi noi (mai sunt si alte variante... dar acum rabdati-o pe asta... ) te rog frumos... ! si uite asa, cam in fiecare zi... pana cand, ceilalti enoriasi, de mila tot auzindu-l cum se roaga, au hotarat sa puna mana de la mana si au strans pana la urma, 500 de lei ! cred ca noi... ! preotul ia pus intr-un plic si la urmatoarea vizita a amaratzelului... ia dat si ia spus: "uita mah bun credinciosule... Dumnezeu ti-a ascultat ruga si ti-a trimis ca ajutor, banii astia din plic !!! tipul multumeste preotului si se retrage intr-un colt sa numere cati bani a primit, vede ca erau numai 500 si nu 1000 de lei, cred ca noi... se intoarce la locul unde se ruga el si: "Doamne Dumnezeule... iti multumesc din sufletul meu pur pentru ajutorul trimis... dar nu mai trimite prin preotul asta... ca-i un hotz... mi-a luat jumate din cat mi-ai trimis TU !!!!

asa ca eu imi continui calea mea, aia stramba... ptr. ca e mai interesanta... e mai variata, e mai lunga (toata lumea stie ca drumul drept e cel mai scurt....) asa ca voi ajunge mai tarziu.... acolo !!!

barboneli
Postat pe 20 August 2011 07:17
ete... acum am observat... sal_a_ta noastra... a devenit sal_a_toi... !!!!!! probabil ca sa rimeze cu....c.i, nu ??? da' a vazut lumea ca ai si mustaza... de ce mai trebuia sa-ti schimbi si porecla ? in fine... e dreptul tau de fapt ! da nu asta vroiam sa spun... ci ceva legat de bataia din Rai... ! numa' ca nu am gasit nimic interesant... sau alt proverb masochist... asa ca aman pe altadata ! da' pot sa va scriu un banc... sau mai multe...

Un sinuciga masochist:
- Dai-mi o lam, vena o am eu !

Un tip se duce intr-un restaurant si o intreaba pe ospatarita:
- Ce imi recomandati astazi?
- Chilli, spune ea, dar domnul de linga dv. a luat ultima portie.
- Bine, atunci voi bea doar o cafea.
In timp ce astepta cafeaua, il vede pe cel de linga el ca terminase de mincat, dar in fata lui mai era o farfurie neatinsa de chilli. Astfel ca il intreaba:
- Scuze, mai mincati portia aia?
- Nu, va rog, serviti-va!
Astfel, tipul nostru se apuca bucuros sa infulece. Cind ajunge pe la jumatatea farfuriei, gaseste un soarece mort in mijlocul mincarii. La vederea lui, i se face greata si vomita tot chilliul inapoi in farfurie. Tipul de linga el zice:
- Da, tot numai pina acolo am ajuns si eu !

eu zic ca si asta e proverb masochist... voi ce ziceti ?

"Mai bine s munceti fr plat dect s stai fr munc."

"Cine SAPA GROAPA ALTUIA......" asta chiar e masochism.... nu ???



barboneli
Postat pe 20 August 2011 07:40
HE-HE, barbonelli esti un bun observator ,
am umblat un pic la nume din sal_a_ta in sal_a_ toi
sa nu ma mai caute lumea
in nadragi daca am c_i
SAL
Postat pe 20 August 2011 11:04
Si acuma la proverbe:
Cine-i harnic si munceste , are tot ce vrea
Cine-i lenes , trandaveste si-are tot asa.
SAL
Postat pe 20 August 2011 11:08
Pt barbati bataia este rupa din rai.pt ca ei asculta doar de nuia..este prietena lor.Pt femei pt ca ele au bun simt si sunt sensibile nuiaua este rupa din iad....Si ajunge sa te urasca si sa nu mai aiba placere si atractie pt barbat...Dar daca bati un barbat atuncia te doreste mai mult,,ocmai invers ca la femei..ce mai este si lumea asta offff
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:10
Pt barbati bataia este rupa din rai.pt ca ei asculta doar de nuia..este prietena lor.Pt femei pt ca ele au bun simt si sunt sensibile nuiaua este rupa din iad....Si ajunge sa te urasca si sa nu mai aiba placere si atractie pt barbat...Dar daca bati un barbat atuncia te doreste mai mult,,ocmai invers ca la femei..ce mai este si lumea asta offff
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:10
Ca romanu` nu-i nici unul, unde-s multi , putea fi unu`
SAL
Postat pe 20 August 2011 11:17
Sau mai este un proverb...
Sa luam o bata sa scoatem curvele afara..
pt ca este tocmai invers
curvele le scot pe cele cuminti afara cu bata
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:23
Nu prea are inteles ce-ai spus Irino. Cum sunt cele cuminti scoase cu bata?
Mister total
SAL
Postat pe 20 August 2011 12:04
De la: Sal_a_toi, la data 2011-08-20 12:04:36Nu prea are inteles ce-ai spus Irino. Cum sunt cele cuminti scoase cu bata?
Mister total


ei... las-o si tu in pace acuma... de azi dimineatza e in transa !!!!! nici ea nu intelege ce scrie.... dar hai sa trecem la ale noastre... !!!

apropo ca ma acuzi de spirit de observatie.... (da' te iert... ca e adevarat... ) ceva nu mi-e clar aici... sau mai bine zis, am impresia ca ai folosit singularul... cea ce nu cred ca te avantajeaza... !!!

"sa nu ma mai caute lumea
in nadragi daca am c_i "

lasa tu ce am scris eu ca sa rimeze..... fa corectia repede.... !!!!
barboneli
Postat pe 20 August 2011 14:44
De la: Sal_a_toi, la data 2011-08-20 12:04:36Nu prea are inteles ce-ai spus Irino. Cum sunt cele cuminti scoase cu bata?
Mister total
adica daca este fata cuminte si sufletista ceilalti umbla sa profite de tine.....Ei zic ca le plac femeile cuminti,dar nici ei nu stiu ce vor.Pt ca daca au fete cuminti si cumsecade profita si isi bat joc de ele...Oamenilor le plac oamenii buni ca sa profite de ei,,dar ei nu vor sa fie buni cu oamenii buni,,ei vor ca oamenii buni doar sa le ofere dar fara astepte nimic in schimb,.Oamenilor nu le plac pacatosii dar lor le place sa fie pacatosi si sa isi caute fraierii de pe care sa profite..
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 15:21
adica daca este fata cuminte si sufletista ceilalti umbla sa profite de tine.....Ei zic ca le plac femeile cuminti,dar nici ei nu stiu ce vor.Pt ca daca au fete cuminti si cumsecade profita si isi bat joc de ele...Oamenilor le plac oamenii buni ca sa profite de ei,,dar ei nu vor sa fie buni cu oamenii buni,,ei vor ca oamenii buni doar sa le ofere dar fara astepte nimic in schimb,.Oamenilor nu le plac pacatosii dar lor le place sa fie pacatosi si sa isi caute fraierii de pe care sa profite.......Si eu am fost cumsecade si cuminte dar putini au apreciat cumintenia si cumsecadenia mea.......Adevarul ca toti ma vroiau pt ca sperau ca au prins gaina cu ouale de aur care la ofere dar fara sa astepte nimic in schimb...Eu zic ca cu oamenii merita sa fii corect.....cine te ajuta,,il ajuti,,cine nu sa se descurce...Ii dai sfaturi cum sa isi puna oasele la munca....daca vrea sa suprvetuiasca si sa ii mearga bine
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 15:27
De la: barboneli, la data 2011-08-20 14:44:14
lasa tu ce am scris eu ca sa rimeze..... fa corectia repede.... !!!! [/quote

Pai , daca ma gandesc bine, sa rimeze cu sal_a_toi, ar merge croi. Gata, m-am scos: ,,daca au nadragii croi!!"
SAL
Postat pe 20 August 2011 16:46
Ingerasule, hai ,lasa-ma cu fata sufletista si cuminte....
Toate-s sufletiste si cuminti pana ce-si vad interesul, pe urma , dupa ce-ti pun capastrul, sa te tii de suflet!
Sunt si exceptii, rare ce-i drept, una dintre ele e sotia mea. (hai s-o dau un pic la-ntors ca s-ar putea sa citeasca ce postez si nu mai mananc ciorba calda)
SAL
Postat pe 20 August 2011 16:53
De la: Sal_a_toi, la data 2011-08-20 16:53:42Ingerasule, hai ,lasa-ma cu fata sufletista si cuminte....
Toate-s sufletiste si cuminti pana ce-si vad interesul, pe urma , dupa ce-ti pun capastrul, sa te tii de suflet!
Sunt si exceptii, rare ce-i drept, una dintre ele e sotia mea. (hai s-o dau un pic la-ntors ca s-ar putea sa citeasca ce postez si nu mai mananc ciorba calda)
Pai normal ca asteapta si ea ceva din moment ce iti face ciorba calda...Din moment ce un om,,ofera ceva normal ca asteapta si ea sa primeasca ceva....ca doar nu o sa te slugareasca pe tine si sa astepte de la altii Fati ciorba singur si toate singur si ai sa vezi ca nevasta nu o sa mai astepte nimica
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 21:47
Pai normal ca asteapta si ea ceva din moment ce iti face ciorba calda...Din moment ce un om,,ofera ceva normal ca asteapta si ea sa primeasca ceva....ca doar nu o sa te slugareasca pe tine si sa astepte de la altii Fati ciorba singur si toate singur si ai sa vezi ca nevasta nu o sa mai astepte nimica


ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 21:49
De la: Sal_a_toi, la data 2011-08-20 16:53:42Ingerasule, hai ,lasa-ma cu fata sufletista si cuminte....
Toate-s sufletiste si cuminti pana ce-si vad interesul, pe urma , dupa ce-ti pun capastrul, sa te tii de suflet!
Sunt si exceptii, rare ce-i drept, una dintre ele e sotia mea. (hai s-o dau un pic la-ntors ca s-ar putea sa citeasca ce postez si nu mai mananc ciorba calda)


ai observat... ca sa fie sigura ca pricem... ne scrie de doua ori ! adica ne scrie si pentru urechea stanga si pentru urechea dreapta... sau invers... nu sunt sigur !!!!! (sau varianta nevirtuala.... ptr. ochi !!!)

da.... "croi" face rima buna... dar in realitate (sper....) la tine in nadragi este doi croi.... cea ce nu reiese din cum ai scris.... ! si ce sa-i faci, mai este si neutrii.... asa ca trebe scris "doua....." !!!!
barboneli
Postat pe 20 August 2011 22:15
Am inteles, Iau legatura cu dom` Nastase, e expert in numarat
SAL
Postat pe 21 August 2011 13:36
Atatea probleme... numaratori, socoteli...si mai e putin si incepe scoala...
nathalie
Postat pe 22 August 2011 00:49
...si vine toamna...si se numara.....stiti voi ce.....
Axl_22
Postat pe 22 August 2011 00:58
Si castravetele e un fruct dicotiledonat, din familia cucurbitaceelor...
Se ia in calcul la numaratoare?
nathalie
Postat pe 22 August 2011 01:26
....cum vrei.....si apoi......
Axl_22
Postat pe 22 August 2011 01:30
Ha ha!

Nu ca zic, dar spun... ca sal si barbo tot numara si orice ar numara ajung... tot la caragiale
nathalie
Postat pe 22 August 2011 01:50
bataia aplicata la copii le inhiba personalitatea,le dauneaza.
se rezolva aproape toate prin explicat,la copii,cu iubire.
ce nu,prin alte pedepse,nu bataie.
intre adulti,ce sa zic?trist.
nu,nu e rupta din rai,nu cred asta,de aceea s-a si interzis prin lege.
Multimea a votat,a hotarat.
d
daniilia
Postat pe 22 August 2011 06:03
De la: nathalie, la data 2011-08-22 01:50:11Ha ha!

Nu ca zic, dar spun... ca sal si barbo tot numara si orice ar numara ajung... tot la caragiale


numa ca tre' s'avem ''putzuntica rabdare"!....stimabile/a
Axl_22
Postat pe 22 August 2011 07:03
Putzuntica?
Asta e femininul cuvantului PUTZ?
Sau era fantana?
nathalie
Postat pe 22 August 2011 11:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa cred...... 10 De la: gmpa 19 Aprilie 2010 03:02
relaxare 3 De la: eladaela 17 Martie 2011 21:55
tenismenul cuceririlor! 6 De la: pik_nik 13 Februarie 2010 16:56
Chiar se poate scapa de chelie? 33 De la: garbo_414386 12 Noiembrie 2017 11:27
secretul meu murdar 63 De la: mielutza 17 Iulie 2009 12:16
Setari Cookie-uri