Cum treci mai departe?

cum reusesti sa treci peste un eveniment care ti-a marcat viata timp de aproape 1 an? cum faci sa nu te mai uiti inapoi fara regrete si sa te bucuri de cine esti acum,unde ai ajuns si sa te simti bine in pielea ta?
crocobarzugat
Postat pe 8 August 2011 09:29
Hmmm...cam greu, dar nu imposibil. :) Poti incerca a deveni extrem de egoist, a dracu', nepasator, etc...De cele mai multe ori functioneaza si ii dai mai departe :)
pandora2010
Postat pe 8 August 2011 17:18
Corect Pandora!!
elisabeta_boia
Postat pe 9 August 2011 20:57
wrong...

adevarat ca unii devin asa cum spui,Pandora,dar daca ai rabdare sa scrijelesti poleiala de miserupism de deasupra - o sa dai tot peste aceeasi rana ,de regula supurand venin si zoaie chiar si dupa ani buni...

crocozaure...
e important in toata afacerea asta cine sau ce te-a marcat atat de profund,in ce fel,in care etapa a vietii erai,si alte astfel de detalii care fac diferentza..
ca,de ex,pe la treij'da ani asea,te afecteaza mai mult parerea unei colege care-ti spune tie,proaspat iesita de la coafor si incantata de noua freza - "ce ti-ai facut in cap,fato?" decat replica maica-tii care te ia un unshpe metrii a enshpea oara ca n-ai de gand s-o faci bunica (inca?!)

ca sa ajungi sa te simti bine in pielea ta e foarte usor : tre' sa-ti confrunti complexele ziua in amiaza mare,in fata oglinzii,cu o lupa ...
nu,fara microscop am spus!! ala-i,totusi,cam exagerat..
precizilla
Postat pe 9 August 2011 21:21
preci, m-ai amuzat
desi vorbeai serios

da' unele lucruri devin neimportante prin repetare, nici nu le mai auzi, nici nu te mai deranjeaza...ii ca un tantar care te bazaie
zambila
Postat pe 10 August 2011 11:30
Simplu. cautand un alt eveniment care sa-ti marcheze viata. Depinde doar de tine care va fi acel eveniment. Apoi, trebuie sa fii si puternica, nativ. Intotdeauna, oamenii puternici au reusit in viata, indiferent ce evenimente au trecut peste ei. Este o selectie naturala. O sa vezi!
garbo215027
Postat pe 12 August 2011 15:51
De la: crocobarzugat, la data 2011-08-08 09:29:08cum reusesti sa treci peste un eveniment care ti-a marcat viata timp de aproape 1 an? cum faci sa nu te mai uiti inapoi fara regrete si sa te bucuri de cine esti acum,unde ai ajuns si sa te simti bine in pielea ta?



Treci mai departe gandindu-te ca orice sut in fund e un pas inainte...tot ce a fost in trecut te formeaza ca om(unul mai bun speram:P)...doar o fila dintr-o carte...treci mai departe..:),stiu cum te simti cand nu poti uita...dar te poti resemna si primi noi exeriente
pissy29
Postat pe 16 August 2011 00:40
experiente *
pissy29
Postat pe 16 August 2011 00:42
uite asa: iti pui coada la spinare si treci mai departe.
Nu exista alta reteta.
quasaria
Postat pe 16 August 2011 02:52
sa stii ca are dreptate cine ti a scris ca numai devenind f egoista, nepasatoare si chiar f nesimtita poti trece peste anumite evenimente neplacute( iti vb din experienta). Problema este ca nu intotdeauna poti, trebuie sa fii facut, nu te poti schimba radical dintr o data, eu iti doresc succes( mie inca mi e f greu sa accept ce mi s a intamplat, dar nu imposibil)
garbo172763
Postat pe 16 August 2011 17:57
eu am trecut,intamplari care m-au marcat vreo cinci ani,deci pot raspunde.
am citit o gramada de porcarii,pana am gasit patru carti simple,corecte,la obiect adica.
.ele m-au ajutat.
ideea e ca sentimentele negative puternice,cu intensitate mare,ne afecteaza pe termen lung.
ideea esteurmatoarea
shimband modul in care am gandit atunci,se schimba si intensitatea sentimentelor din prezent.
pe hartie,
1. scrieti locul intamplarii,persoanele.
2. scrieti intamplarea.
3. cel mai important pas,srieti unul sub altul,sentimentele pe care le-ati simtit atunci,cu procent langa,
de ex frica,70 la suta
disperare,90 la suta.
etc
4 ce altceva ati fi putut face,ce v-ar fi ajutat atunci,poate speranta la dzeu,poate altceva.
5 rescrieti iar sentimentele prezente,cu procente.vor fi alte procente ,daca ati facut corect exercitiul.

trebuie sa constientizam ca atunci cand suntem stresati,simtim la maxim ce ne afecteaza negativ.
exageram partea negativa a lucrurilor,minimalizand pe cea pozitiva.
uitam ca totce ni se intampla,sunt lectii importante de viata.
cu cat ne doare mai tare,cu atat ne va intari mai mult,pentru tot viitorul.
lipseste ceva aici,o parte mare,care contine greselile de gandire,care ne fac sa ramanem traumatizati,cand ni se intampla ceva teribil.daca gandim in un anume fel,trecem prin nenorociri,fara sa ramanem traumatizati,nu trebuie sa devenim insensibili,sau nesimtiti,ci sa invatam sa gandim corect.
sunt prea obosita azi...scuze ca nu scriu si partea asta,cea mai importanta.....
maine,d
daniilia
Postat pe 16 August 2011 21:34
interesant Daniilia, unde zici ca ai citit asta ?
Mary_moon
Postat pe 24 August 2011 15:34
cum unde?
doar e Pythia....
dor72_
Postat pe 24 August 2011 16:59
" sa te bucuri de cine esti acum, unde ai ajuns si sa te simti bine in pielea ta? " stii cum e...depinde unde ai ajuns...daca ai intrat, sa zicem, la racoare, cum naiba sa te bucuri de cine esti acum ?
elodia
Postat pe 24 August 2011 18:03
De la: elodia, la data 2011-08-24 18:03:26 ...depinde unde ai ajuns...daca ai intrat, sa zicem, la racoare, cum naiba sa te bucuri de cine esti acum ?


pai... vezi partea buna... cazare gratis... mincare gratis.... daca tot vrei sa te bucuri.
quasaria
Postat pe 24 August 2011 18:36
dor, imi permit sa/ti spun ceva.
inainte de a rade de cineva, asigura-te ca ceea ce a scris e o timpenie.

o fi derapat daniilia cateodata, dar ceea ce a scris ea acolo pare un exercitiu de NLP (Programare Neuro-Lingvistica, pentru necunoscatori) .si eu le practic in terapie.

asa ca hai sa asteptam raspunsul Daniiliei, mi se pare mai politicos asa. ca tot vorbeai de toleranta desi nu despre asta e vorba acum.

multumesc.
Freya__
Postat pe 24 August 2011 18:40
Ai tot respectul meu Freya_ in acest context!

Postat pe 24 August 2011 19:01
014, nu-mi place mobbing-ul nici in viata reala, nici in spatiul 2.0

pentru cine nu are acceptiunea termenului , exista google.

cititi cu atentie.

Freya__
Postat pe 24 August 2011 19:57
freya, ai dreptate...
am derapat si eu...
dor72_
Postat pe 24 August 2011 20:01
De la: quasaria, la data 2011-08-24 18:36:55
De la: elodia, la data 2011-08-24 18:03:26 ...depinde unde ai ajuns...daca ai intrat, sa zicem, la racoare, cum naiba sa te bucuri de cine esti acum ?


pai... vezi partea buna... cazare gratis... mincare gratis.... daca tot vrei sa te bucuri.




Da, ca romanul nu-i niciunul/ Unde-s multi putea fi unu.

Ca doar noi ne incurajam ca e bine ca n-a fost mai rau de atat si ca ce ti-e scris in frunte ti-e pus. Toate dau intr-un fel in resemnare si odata ce treci peste faza de negare si accepti evenimentul, treci altfel si peste ideea de puscarie si incepi sa vezi mancarea din farfurie .

Si te si gandesti cum sa le-o tragi dupa ce te eliberezi.
nathalie
Postat pe 24 August 2011 20:11
dap... un fel de "I'm so miserable without you, it's almost like you're here."
Nu mi s-a parut niciodata ca am functiona "programabil", dar ca sa fac acest exercitiu "intelectual" - ce am simtit atunci? Ca vreau sa moara in chinuri, atit, si asta 500%, si acelasi lucru il simt si acum, tot 500%, so?
Mi-a cazut mie butonu' de reset?

N-am facut corect exercitziu', na, rupem pagina si mai scriu o data...
quasaria
Postat pe 24 August 2011 20:32
uite-o si pe asta mica...
"Si te si gandesti cum sa le-o tragi dupa ce te eliberezi."
precizilla
Postat pe 24 August 2011 21:04
De la: quasaria, la data 2011-08-16 02:52:52uite asa: iti pui coada la spinare si treci mai departe.
Nu exista alta reteta.



sau p'asta..
roby_cado
Postat pe 24 August 2011 21:10
De la: roby_cado, la data 2011-08-24 21:10:50
De la: quasaria, la data 2011-08-16 02:52:52uite asa: iti pui coada la spinare si treci mai departe.
Nu exista alta reteta.



sau p'asta..

eh..,ma gandeam la proverbul ala.."cateaua pana nu ridica coada..."
roby_cado
Postat pe 24 August 2011 21:11
si in situatia data de ce n-ar ridica-o?
A, am uitat: trebe sa jelesti pe veci unicul reprezentant al speciei.... Cum dreak sa iti permiti sa mai ridici coada vreodata...
quasaria
Postat pe 24 August 2011 21:15
Bine, eu mai vad si varianta de crestere graduala de la 500% la 1000%...

Stiu ce spui. Nici eu n-as accepta sa fiu una din turma, care mesteca la comun aceleasi buze, imbratisari, parfumuri, cuvinte.

Un pahar de adrenalina potabila?
nathalie
Postat pe 24 August 2011 21:16
iin varianta de crestere graduala macar ar exista sansa de evolutie sinusoidala.... Daca stagneaza, e cam nashpa... Da' na. Asa m-a facut mama, psihopata... asa ca astept.

http://www.youtube.com/watch?v=5i_0PkOqLKA
quasaria
Postat pe 24 August 2011 21:20
Daca acum suntem o pagina sub un stilou (so to speak), iar candva ajungem in situatia data de care zici, de ce n-am permite atunci si altcuiva sa scrie pe viata noastra? S-a terminat caietul?



Preci, manca-o-ar mama... moa mica? ma alinti...
nathalie
Postat pe 24 August 2011 21:31
nath
nu mi se prea intampla,sa stii...

uite,Q se alinta singura :"asa m-a facut mama - psihopata"..
Q -
precizilla
Postat pe 24 August 2011 21:42
...si cu coada pe spate..
roby_cado
Postat pe 24 August 2011 21:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mister sau natura? 38 De la: garbo_391767 23 Ianuarie 2014 21:26
vraji,farmece... 152 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:38
ateu sau agnostic? 67 De la: me_reloaded 4 Noiembrie 2010 08:21
De ce ardelenii rad de moldoveni?De parca ei ar fii mai destepti? 36 De la: xenaprintesarazboinica 9 Decembrie 2013 21:38
PROBLEME CU NETUL 4 De la: mia79x 16 Iulie 2009 18:30
Setari Cookie-uri