Dragoste Imposibila

Buna. Ma numesc Mario si am 23 de ani. Incep prin a va povesti pe scurt despre ce e vorba.
Dupa o adolescenta pierduta, cu "n" partenere si 0 iubite am ajuns sa cunosc o persoana extraordinara. Intamplarea face ca acea persoana sa fie casatorita si sa fie cu mult mai invarsta ca mine.(cu 17 ani). Am inceput sa fim prieteni prin vara anului 2009 si de atunci ne-am apropiat din ce in ce mai mult. Am inceput sa fim foarte apropiati, vorbeam in fiecare seara la telefon...nu puteam dormi pana nu ne ziceam unul celuilalt "noapte buna". Intr-o buna zi, am invitat-o la un film, si atunci am simit prima data ca simt ceva pentru acea femeie. Din momentul acela noi doi am ramas impreuna...pana astazi.
Ne-am iubit si ne-am completat unul pe celalalt timp de 1 an si 8 luni. Ne-am luptat cu o lume intreaga si am incercat sa doboram toate prejudecatile. Am fost aratati cu degetul, am fost tentati de nenumarate ori sa renuntam unul la celalalt din cauza diferentei de varsta dintre noi, dar nu. Noi ne-am iubit si ne-am dovedit asta!
Din pacate problemele au inceput sa existe. Desi imi spunea ca a avut o viata nefericita, eu am trait cu gandul ca sunt doar altul. Imi e foarte greu sa pun cap la cap ce s-a intamplat dar stiu ca am ajuns sa ne despartim deoarece devenisem eclipsati de relatiile ei anterioare. Zilnic discutam doar de ce a fost. Imi era frica ca nu ma voi ridica niciodata la nivelul sotului ei ( de care am uitat sa mentionez ca divortase) si ma consideram mereu in urma acestuia. Ea imi zicea mereu ,, Nu se poate compara cu tine", ,, Esti barbatul pe care mi l-am dorit o viata", ,,Esti cel mai bun"...etc
Nu stiu cum as putea sa trec peste tot ce a fost in trecutul ei... Nu stiu daca mai merita sa ne impacam... Am o viata inainte, dar vreau sa merg inainte alaturi de ea.
Am scris aici pentru a cere sfaturi...sunt curios daca exista o situatie similara. E greu, dar nu incercati sa judecati, incercati sa ajutati!
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 22:27
Si cum te-ar putea ajuta cineva? Poate punem mana de la mana si-i oferim doamnei o operatie estetica! ar fi o solutie la ce te framanta?
As_ninge
Postat pe 12 Iulie 2011 22:36
nu te judeca nimeni! ori eu, cel putin! cu dragostea nu te pui, ca n-ai cum! te va birui oricum! ma rog, te poti pune, dar asta inseamna ca e vorba de altceva in tabloul ecuatiilor. ceri sa nu fii judecat, dar o faci tu insuti, sanctionand-o pe acea femeie pt trecutul ei. nu-i poti pretinde unui om sa-si stearga existenta anterioara cu buretele, doar ca sa te simti tu bine, neamenintat (ceea ce e o aberatie, o ineptie) si la adapost de teama propriilor frustrari si spaime. in consecinta, tu esti cel care ridica un zid intre voi prin absurda ta revendicare, intelegere si judecare a lucrurilor. cand un om iti spune ca te iubeste si ca insemni totul pt el, tu ii cauti nod in papura ca a trait pana atunci, asa cum a stiut ori i-a fost dat pana atunci. f.u.c.k.!
esme
Postat pe 12 Iulie 2011 22:40
Stimata as_ninge, nu cred ca problema in sine este aspectul fizic. Poate avand atat de multe ganduri, nu m-am facut inteles. Problema nu e ea, problema sunt eu! Daca sunteti cat de cat interesata de subiect, incercati sa vedeti dincolo de randurile pe care le-am scris.
Nu ma astept ca persoanele ce imi raspund aici sa imi faca ordine in viata, ci astept doar niste raspunsuri prietenesti. Ce vreau sa vad, e cum ar proceda altii in locul meu. Sunt doar curios si interesat de o discutie, poate de o dezbatere! Numai bine! ( Ah! Apreciez gluma. Chiar nu strica deloc putina satira!)
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 22:49
Stimata esme. Sunt perfect constient de raul pe care, singur il creez. Nu stiu de unde atata frica, atata frustrare. Am fost un om mereu mandru, mereu cu fruntea sus. De ce am ajuns sa ma desconsider acum, cand mie mi se ofere tot ce e mai frumos. Vad, si constientizez ca eu caut nod in papura!
Cred totusi ca ati caracterizat cel mai bine ce se intampla!
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 22:51
"Zilnic discutam doar de ce a fost. Imi era frica....".....si totusi....ai rezistat "1an si 8 luni"...zici?esti popa cumva?......sau psyholog in relationari?.....sau ai ura pe tine? ......poti trai cu femei de orice varsta.......exista si turism sexual......nu exista dragoste interzisa......caci dragostea sau dragaleala nu o interzice nimeni......nici chiar gura lumii.......
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Iulie 2011 22:55
esti nesigur pe tine, parerea mea...
si, daca imi permiti o remarca... cea mai sigura cale sa pierzi o femeie, mai ales femeia pe care o iubesti, e sa incepi sa ii ceri socoteala pentru barbatii care i-au trecut prin viata, si sa vrei sa stii amanunte...cum, de ce, cat, cati...etc...
un vechi proverb persan spune ca trei lucruri nu lasa urme: urma pasarii in zbor, urma sarpelui pe nisip, si urma barbatului in femeie

vuvu, vezi ca iar ai dat-o in balarii, cu turismul ala sexual...stim ca nu pricepi prea multe, nu mai fa eforturi sa ne convingi
michelle_
Postat pe 12 Iulie 2011 23:02
Sincer, nu inteleg cum de s-a ajuns aici! De unde interesul asta al meu pentru trecutul ei? Sau poate o incercare prosteasca de a cauta confirmari complimentelor spuse de ea. Si foarte multa nesiguranta. Uite sa dau un exemplu: ,, Esti cel mai bun la pat din cati ai avut!". Atunci chiar am fost curios de ce a avut, vroiam sa vad de ce au fost ei instare din moment ce eu sunt cel mai bun. Si poate ca nici nu vroiam sa cred asta.
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:07
contest proverbul persan. Urma barbatului in femeie lasa urme, cateodata chiar transee!
As_ninge
Postat pe 12 Iulie 2011 23:07
madame, parca mergeai la somn....
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 23:07
Comparatiile ucid dorinta de zbor. Stii pps-ul cu broasca surda? E valabil in toate! Da' parerea mea e ca problema e si la ea!
As_ninge
Postat pe 12 Iulie 2011 23:09
Si sa nu mai spun ca eu am hotarat desparirea. Credeti-ma, cu forta! I-am spus sa isi faca bagajele si sa plece. Am vorbit si adineauri. Ma iubeste, nu isi vede viata fara mine. Si totusi eu nu pot sa accept ceva...si nici macar nu stiu ce e acel ceva!
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:11
De la: As_ninge, la data 2011-07-12 23:09:23Comparatiile ucid dorinta de zbor. Stii pps-ul cu broasca surda? E valabil in toate! Da' parerea mea e ca problema e si la ea!


Chiar stiu nu pps-ul cu broasca surda. Si din punctul dvs de vedere, care ar fi problema la ea?
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:13
: ,, Esti cel mai bun la pat din cati ai avut!". .....inseamna ca ti se potrivesc recomandarile mele!!
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Iulie 2011 23:13
De la: demonsauinger, la data 2011-07-12 23:13:17: ,, Esti cel mai bun la pat din cati ai avut!". .....inseamna ca ti se potrivesc recomandarile mele!!


Recomandarea cu turisul sexual? :))
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:15
pai cam pe aici va sunt problemele...
daca nici tu nu stii care e problema la ea...ce sa mai vorbim...
deschide ochii si urechile si judeca la rece tot ceea ce iti repeta ( comparativ)...poate te prinzi pana la urma...
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 23:15
De la: dor72, la data 2011-07-12 23:15:25pai cam pe aici va sunt problemele...
daca nici tu nu stii care e problema la ea...ce sa mai vorbim...
deschide ochii si urechile si judeca la rece tot ceea ce iti repeta ( comparativ)...poate te prinzi pana la urma...


Apreciez ocolisul, dar as aprecia si mai mult daca ati fi direct! Accept orice raspuns. ;)
Din tot ce repeta ea ( comparativ) nu stiu ce sa inteleg. E sau nu adevarat! This is the question!
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:17
." Credeti-ma, cu forta! I-am spus sa isi faca bagajele si sa plece....."...scz dar e incredibil......sau se uraste si ea?
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Iulie 2011 23:20
thx dor! Sa decriptez putin dar nu mura in gura ca pe urma creierashul se face lenes.
Occhio la parerea mea: cand te bati cu pumnii in piept ca iubesti, atunci iubesti! Nu-l iubesti pe x mai mult ca pe y si pe y mai putin ca pe z, ca rezultatul sa fie o neclaritate cu privire la relatia de subordonare a lui x cu z. ca si x si z isi pierd personalitatea iar y saracul, ramane frustrat pe viata ca a pierdut competitia. II drept asa?
As_ninge
Postat pe 12 Iulie 2011 23:21
da. pai atunci sa fiu cat se poate de direct....
ti se pare normal sa auzi mereu esti mai bun decat fostu' , esti mai al dracu' la pat decat....aia...
este imposibil sa nu iti induca ideea de a te simti vulnerabil...de ce nu evitati astfel de formule.?
spune-i si ei, tot direct, ca ai prefera sa fii pentru ea asa cum esti...nu mai bun decat...x, y, z,
nesiguranta vine tocmai din faptul ca tu, vrand nevrand esti intr-o perpetua concurenta neloiala...care te face sa te gandesti la toate lucrurile alea pe care ni le-ai insirat mai sus...

am fost suficient de direct? pentru ca acum as vrea sa fiu directa.....

as, l-ai bagat total in ceata...
noroc ca mie imi place sa fiu cat se poate de direct...
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 23:23
De la: demonsauinger, la data 2011-07-12 23:20:37." Credeti-ma, cu forta! I-am spus sa isi faca bagajele si sa plece....."...scz dar e incredibil......sau se uraste si ea?


Este intradevar incredibil. Va spun sincer, si eu ma intreb oare cat are de gand sa suporte tot ce ii fac.
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:23
mult si bine...daca esti cel mai bun....
unde mai gaseste ea asa o bucatica....ca barbatii, in general, e porci....
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 23:26
De la: garbo101434, la data 2011-07-12 23:15:11
De la: demonsauinger, la data 2011-07-12 23:13:17: ,, Esti cel mai bun la pat din cati ai avut!". .....inseamna ca ti se potrivesc recomandarile mele!!


Recomandarea cu turisul sexual? :))




vrei adevarul?.......nimic nu este imposibil inca din cele mai vehi timpuri......doar diferenta de "co-plata"!! scz eu sunt transanta....
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Iulie 2011 23:27
sper ca, peste 4-5 postari sa nu ajungi sa spui ca ai si asasinat-o deja...:D
:))

parerea mea: e un subiect fantezist, in care induci putin cate putin intriga si astepti reactii.

da' nu ma lua in seama.
eu_geminy
Postat pe 12 Iulie 2011 23:28
dar, oare, cum de poti indura tu ceea ce-i faci? mai ales ca spui c-o iubesti! iti produce frenezie? daca da, atunci esti sadic!
434, in iubire nu e loc de orgolii si vanitati! daca ele exista, atunci nu e iubire! e frectie la piciorul de lemn! cand iubesti, vrei sa oferi si sa te oferi! e vorba de o generozitate inefabila fara limite! vrei sa-l bucuri, sa-l faci fericit pe celalalt! !
esme
Postat pe 12 Iulie 2011 23:28
De la: dor72, la data 2011-07-12 23:23:11da. pai atunci sa fiu cat se poate de direct....
ti se pare normal sa auzi mereu esti mai bun decat fostu' , esti mai al dracu' la pat decat....aia...
este imposibil sa nu iti induca ideea de a te simti vulnerabil...de ce nu evitati astfel de formule.?
spune-i si ei, tot direct, ca ai prefera sa fii pentru ea asa cum esti...nu mai bun decat...x, y, z,
nesiguranta vine tocmai din faptul ca tu, vrand nevrand esti intr-o perpetua concurenta neloiala...care te face sa te gandesti la toate lucrurile alea pe care ni le-ai insirat mai sus...

am fost suficient de direct? pentru ca acum as vrea sa fiu directa.....

as, l-ai bagat total in ceata...
noroc ca mie imi place sa fiu cat se poate de direct...



Foarte directa si va multumesc. Imi cer scuze ca intr-un mesaj anterior m-am referit la dvs la genul masculin. Aveti perfecta dreptate in ce ati scris mai sus. Si imi asum si eu parte de vina, pt ca din momentul in care a facut prima comparatie eu am fost intr-o continua competitie. Vroiam ca eu sa fiu cel mai bun indiferent din ce punct de vedere. Ea continua sa imi spuna ca sunt deasupra lor cu mult...si eu continui sa contest asta!
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:28
De la: eu_geminy, la data 2011-07-12 23:28:28sper ca, peste 4-5 postari sa nu ajungi sa spui ca ai si asasinat-o deja...:D
:))

parerea mea: e un subiect fantezist, in care induci putin cate putin intriga si astepti reactii.

da' nu ma lua in seama.


Da mailul si iti voi da dovezi! Nu mi-as bate capul ca doar nu sunt un romancier fantezist.
garbo101434
Postat pe 12 Iulie 2011 23:30
Da' di ce contesti, nene? Ai un loc pe podium! Di ce vrei sa te dai jos de acolo?Uita-te la 2 si la 3...cine stie, maine-poimaine se antreneaza mai bine ca tine si adios....Pe urma contesti locul 2 si-l vrei pe 1!
As_ninge
Postat pe 12 Iulie 2011 23:32
e doar o parere personala, fata de povestea in sine si modul in care e expusa... nu sunt deloc interesat de vreo dovada a niciunei relatii...:)
eu_geminy
Postat pe 12 Iulie 2011 23:34
mereu esti atat de ...condescendent?
deasupra lor, deasupra ei...ce conteaza, atat timp cat esti deasupra...
las' ca mai cresti tu, n-o sa vrei mereu deasupra...
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 23:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dat in gura ca la coasa? 40 De la: tutankhamon 22 Octombrie 2009 19:05
Am nevoie de o parere 3 De la: garbo_490907 11 Februarie 2019 13:13
TUTUNUL... CUM SA RENUNTAM ??? 49 De la: jognysc 20 Mai 2010 15:34
cum sa fac sa se lase de baut? 77 De la: BABYBOGDY78 21 Septembrie 2013 12:23
Eu,un coleg si restul turmei:)) 17 De la: Alexxandra 15 Februarie 2010 08:13
Setari Cookie-uri