Romania s-a englezit!



nu mai avem "pui", avem "chicken", nu mai mergem la "cumparaturi", mergem la "shooping", nu mai mancam "sunca", mancam "bacon". deci retineti, in Romania, moldovenii mananca "bacon cu ceapa". nu stiu cum se zice la "praz" in english, ca sa va zic ce mananca oltenii.

dar, limba romana ce-are? adica, nu va mai ajunge DEX-ul?! doar nu credeati ca DEX este acronim pentru DestinyEXtra?! e frumos sa fim "trendy" pentru ca asa se poarta?. la naiba "ever".... cu moda asta, niciodata n-o sa fim in pas cu ea, pentru ca e pe alt drum.

evident ca si rommii vorbeste englezisme ca si ei este "trendy "si stie ca poate sa se bage in fata , ca noncultura are prioritate + ei poate sa asculte muzica la casti in metrou astfel incat sa intelegi versurile din vagonul alaturat. o sa ajungem sa stim limba engleza dar sa nu stim ca nu doar gravitatia ne duce in jos... .
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iunie 2011 01:06
mda, iar ti-a spart capul o idee, vuvu?
sau e un memento pentru oral pleasure ala?
michelle_
Postat pe 16 Iunie 2011 01:13
of, michelle, ai vrut sa spui "placere", nu?
sora_ilsi
Postat pe 16 Iunie 2011 01:28

what my chickens???

dar, de fapt, ce ma bag eu? my feather, eu nici nu prea le am cu engleza !
tatoo
Postat pe 16 Iunie 2011 01:35
cock-a-doodle-doo!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sora_ilsi
Postat pe 16 Iunie 2011 01:45
cica, englezitzi si frantzuzitzi suntem de multa vreme.
vorba ceea, coana chiritza era frantzuzita de tot la vremea ei, pe vremea fanariotzilor, loazele mergeau la Paris fara viza si alte alea... si veneau de acolo cu furculision si cutzitilision, de te durea creierul!

tanti vuvuzeaua, vezi ca 20% din cuvintele limbii romane actuale sunt de orgine slava (adica unul din cinci!) si mai avem si sumedenie* de cuvinte din limba turca!
inclusiv - sumedenie are origine turca, ca si ibric, fes, iaurt, bacsis, peshchesh, ospatz, baclava, caar, chindie, chior, habar, hambar, haram, maidan, maimuta, murdar, taman acaret, amanet, atlas, babalac, bidiviu, borangic, buzdugan, calcan, derbedeu, habar, hambar, huzur, taifas, talaz, taraf; tavan... si lista mai poate continua mult si bine...

amu cum sa zic ... cred ca suntem mai grabnic turcitzi, decat englezitzi
alfheim
Postat pe 16 Iunie 2011 10:10
pacat ca nu ai prins-o p-aia cu "oral pleasure", scoasa din top de vuvu, metamorfozata acum in inger si demon...a fost de antologie, hehehe...
michelle_
Postat pe 16 Iunie 2011 10:22
mai, am 'shoopinguit' (ce mai conteaza care litera e dubla) niste 'bacon'. care-mi da o ceapa sa iau 'brekfastu`'?
ufishor
Postat pe 16 Iunie 2011 10:34
cricat
Postat pe 16 Iunie 2011 10:46
nu-ti dau ceapa ... ca omori lumile
ia si tu o .. tomatoooo
cricat
Postat pe 16 Iunie 2011 11:06
ufishor, daca vrei un sos de ceapa, care contzine pluraniu... vezi ca mai au aia la creative monkeyz...
mo si foca
alfheim
Postat pe 16 Iunie 2011 11:19
bumtzi bumtzi bumtzi
ufishor
Postat pe 16 Iunie 2011 12:36
ufishor,eu nu inghit brasoave umplute si nesarate.le consider doar "gustul amar"...al unora si imi traiesc viata fara sa ma uit peste umar .....ceea ce iti doresc si tie.....fara stres legat de OO sau O...cum am scris eu ironic,dar cine sa inteleaga!!!eeh ...
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iunie 2011 17:28
inghite ce vrei, demoano, eu nu te-am hranit cu nimic.
papi singura, destul...ehhhh
ufishor
Postat pe 16 Iunie 2011 17:31
pe bune, alexandra ... tu cam de multa vreme nu esti inteleasa , crezi ca un cont nou schimba ceva?
cricat
Postat pe 16 Iunie 2011 17:32
Mie mi se pare mult mai aiurea limbajul de mess care-l folosesc cu predilectie tinerii : k-uri si combinatii de litere si cifre de ti se face mintea creata deslusind ce au aberat acolo ...
Tharr
Postat pe 16 Iunie 2011 17:34
si crezi ca asta e rau? ( sa ai mintea creata?)
dor72
Postat pe 16 Iunie 2011 17:35
hehehe...vuvu se crede undercover...
michelle_
Postat pe 16 Iunie 2011 17:35
De la: ufishor, la data 2011-06-16 17:31:39inghite ce vrei, demoano, eu nu te-am hranit cu nimic.
papi singura, destul...ehhhh




tocmai spuneam sa schimbi "meniul" .....ca mie nici ca-mi pasa...nu te mai "stradui".bye...
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iunie 2011 17:40
De la: Tharr, la data 2011-06-16 17:34:22Mie mi se pare mult mai aiurea limbajul de mess care-l folosesc cu predilectie tinerii : k-uri si combinatii de litere si cifre de ti se face mintea creata deslusind ce au aberat acolo ...




de acord si cu aspectul sesizat de tine.....insa acest lucru nu trebuie sa ne duca "a ridiculous english....mais non....."
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iunie 2011 17:48
maimuta,
alfi...ma bucur ca nu m ati uitat
ma "simtzesc" si io importanta!!!!



cuvant de origine turca?!?!? cica....
LILO
Postat pe 16 Iunie 2011 18:06
De la: Tharr, la data 2011-06-16 17:34:22Mie mi se pare mult mai aiurea limbajul de mess care-l folosesc cu predilectie tinerii : k-uri si combinatii de litere si cifre de ti se face mintea creata deslusind ce au aberat acolo ...


y love U

nu-i fain???

acel U ????

LILO
Postat pe 16 Iunie 2011 18:08
lilo,apreciez toate nationalitatile....mai ales in tara lor....imi plac ,calatoriile si nu sunt nationalista "never"....dar ma intreb ..cat la % din populatie intelege ce vrea sa spuna "mass-media"...cand face pe formatorul de opinie ..."1/4 romaneste si 3/4 in english"....sau politicul care ne arata cat de bine" cunoaste alte" limbi ",facandu-se ca nu observa...ca noi traim defapt "doar o amarata viata romaneasca"....pe care le-o doresc si lor AMIN!....poate asa vor canta si ei "desteapta-te romane." & ....
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iunie 2011 18:43
Eu cred la momentul asta in lume nu exista o limba pura.
Nici franceza nu mai e cum am invatat noi in scoala (folosesc o gramada de englezisme si ei) nici engleza nu mai limba lui Shakespeare (Spanglish, Romglish, Chinglinsh sun dialectele la moda alaturi de multe altele)

Probabil nepotii nostrii vor vorbi o limba universala si se vor intelege perfect si cu cei din Japonia si cu cei din Brazilia.

Poate e mai bine asa, nu stiu inca nu mi-am pus problema d.p.d.v lingvistic eu personal fiind o vorbitoare de Romglish. Dar am sa ma gindesc mai profund....poate Demoana are si ea dreptatea ei si nu vedem noi copacii din cauza padurii.
Ciresica
Postat pe 16 Iunie 2011 19:19
De la: ufishor, la data 2011-06-16 12:36:27bumtzi bumtzi bumtzi




sa vina p..deleee..,aduce-ti p..delee...

tari baietii aia,pana la un punct..
roby_cado
Postat pe 16 Iunie 2011 21:25
vuvuzeao, citeste si tu ceva critica literara si ceva despre istoria culturii romane, un Dramba, un Eliade, un Majorescu, un Iorga si alti cativa care s-au mai ocupat cu chestiile astea ... si apoi vezi ce e cu limba asta romana de care faci caz ca este un sfert ro si 3 sferturi eng...
cuvintele limbii romane .. ca fond lexical sunt ff putine .. chestia asta facut sa importam foarte multe ...
desi Napoleon Savescu, in "noi nu suntem urmasii Romei" are alte pareri, ca si Densusianu...
ca latina era limba dacilor ..., deci fondul lexical al limbii latine .. este fondul de baza al limbii noastre ...
in fine ... nu mai aberez ... ca oricum nu cred ca ti-ar folosi ...

lilo este mai exact de origine araba, dar la noi venit pe filiera turca!
alfheim
Postat pe 16 Iunie 2011 22:29
ooo...domnu senatoriu...Dramba...
de fapt e Drimba...da' tot cu alea se ocupa...
dor72
Postat pe 17 Iunie 2011 00:40
eh ... l-am scris cu i din a ... dar stii tu despre cine e vorba ...
lasa ca cine vrea sa-l caute .. il gaseste oricum...
alfheim
Postat pe 17 Iunie 2011 11:20
De la: Ciresica, la data 2011-06-16 19:19:17Eu cred la momentul asta in lume nu exista o limba pura.
Nici franceza nu mai e cum am invatat noi in scoala (folosesc o gramada de englezisme si ei) nici engleza nu mai limba lui Shakespeare (Spanglish, Romglish, Chinglinsh sun dialectele la moda alaturi de multe altele)

Probabil nepotii nostrii vor vorbi o limba universala si se vor intelege perfect si cu cei din Japonia si cu cei din Brazilia.

Poate e mai bine asa, nu stiu inca nu mi-am pus problema d.p.d.v lingvistic eu personal fiind o vorbitoare de Romglish. Dar am sa ma gindesc mai profund....poate Demoana are si ea dreptatea ei si nu vedem noi copacii din cauza padurii.



si totusi preferam pacatul maxim al omului,judecarea celuilalt...zicea candva Goethe. &
ratuscaceaurata
Postat pe 18 Iunie 2011 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ugg-urile sunt la moda acum 11 De la: garbo_485388 19 Martie 2018 15:58
VISUL........ 96 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 13:08
Rochii de ocazie lungi in culorile toamnei 1 De la: CocaLica 3 Octombrie 2014 00:53
Pantofi 1 De la: garbo_1894 17 Aprilie 2012 21:51
ACCESORIILE,,,LA MARE CAUTARE VARA ASTA!!! 1 De la: andra_racing 4 Iulie 2010 02:49
Setari Cookie-uri