Sa traiesti in cusca altuia.

esme..,dincolo de "cusca" bre..

alfi..,pentru a creste la loc (aripile) sa o poata lua de la capat..
auzi tu..,sa puna capat..
neee..
pai abia ce se unse cu miere pe la bot..,sa fim seriosi..
roby_cado
Postat pe 7 Iunie 2011 20:36
hai bre roby, ca ma confuzez di tat, zici ca era botul ...? io juram ca-i coada!!!
alfheim
Postat pe 7 Iunie 2011 20:53
ma rog..
dar cu coada si-a dat si pe la bot..sigur
roby_cado
Postat pe 8 Iunie 2011 01:12
aha, deci vulpea la arat!
e buna si asta
da' dupe cum se descriea la colivie si fara de zbor, parea a fi mai degraba vulpea bearca, deci trebe cercetat cum e cu coada aia totusi! o fi fost ea ridicata? si daca da? amu cat de sus?
alfheim
Postat pe 8 Iunie 2011 01:17
aaa...
apai daca-i bearca..,ce sa mai ridice,nu mai e cazu'..
fara numar tati..,intrare libera..
roby_cado
Postat pe 8 Iunie 2011 01:21
atatea custi,atatea gratii...
mai sa jur ca sunteti la gherla,sufletul nu are gratii ,poate sa fie oriunde,oricand...dar da,cea mai cumplita inchisoare este aceea in care te zidesti singur,de buna voie,pt ca dragii mei ,poate sa-mi fluture cineva toate tramvaiele lumii, gratiile fiintei mele sunt din otelul disperarii numai in situatia in care permit asta,si de masochisti e plina lumea.
cum e? am incercat sa fiu adanca fara sa spun nimic.mda...

spunea initiatorul la un moment dat ceva de genu'"ce sa faca un profesor de literatura in prezenta unui miner?"

o,la-la...la inceputurile lor parintii mei au fost mineri,au stiti voi cat de bogat si viu se vorbea la noi in casa?cat de frumos scria tata?ehhh

totul este relativ...si nimic valabil,ne lovim de fel de fel de fixatii in cele mai fericite momente alea vietii ,tocmai pt ca nu stim sa fim fericiti,cautam ace in caruri cu fan ,da' ce nu facem pt un pic de nefericire mizerabila!?
bineinteles ca avem perioade in viatza in care ne simtim ciungi,sau muti,sau orbi...niste infirmi,nu este usor sa tii de o relatie,sa ajungi de ex la nunta de aur...si sa mori linistit...

am reusit sa bat apa in piua?viatza este mult mai simpla,noi o complicam...
bla,bla,bla...
si da,poate vorbim din cand in cand si Altfel...
iasomia
Postat pe 8 Iunie 2011 16:54
eu cred ca cea mai dureroasa " cusca" este intunericul,desigur adaptat ca...afectiune (ochi),gandire,comportament,suflet......
ratuscaceaurata
Postat pe 8 Iunie 2011 17:12
deh, iaso...nu suntem toti binecuvantati si fericiti ca tine
michelle_
Postat pe 8 Iunie 2011 17:15
cusca- diferenta de cultura?oh da...

daca e proasta, ti se cam usuca la un moment dat,ce ne facem cand e invers?cand inteligenta si manierele desfarsite plictisesc?vezi cazu' roman&comp.

aia zic...
iasomia
Postat pe 8 Iunie 2011 17:16
michaela

am spus eu asta?asta ai inteles?
m-ai siderat ceva de neconceput ...
iasomia
Postat pe 8 Iunie 2011 17:21
culmea e ca nu am gustat mierea.nici botul nici coada nu mi-am uns-o ,cum spuneti voi.
probabil ca pt un barbat asta e mersul lucrurilor.de aceea viata e mult mai simpla pt voi.orice relatie trebuie sa se bazeze pe sex si in felul asta poti pleca gandindu-te ca poti gasi un inlocuitor oricand.garda sus,urmatorul atac,urmatoarea vanatoare....sau nu,doar nevasta trebuie sa-ti satisfaca nevoile,fara eforturi,e usor,fara complicatii....o gandire foarte sanatoasa.....
cosminap
Postat pe 8 Iunie 2011 19:33
"spunea initiatorul la un moment dat ceva de genu'"ce sa faca un profesor de literatura in prezenta unui miner?"

un exemplu, d.p.m.d.v neinspirat..

dar a adaugat:

"stiinta sufletului o transcede pe ce a intelectului"


am intalnit batrani .... e mult de povestit, dar concluzia mea e ceva de genul asta: sunt mineri/agricultori etc, care au si suflet si intelect. sarmanul profesor universitar ...
Eugenia69
Postat pe 8 Iunie 2011 19:47
parca numa' batrani.....

un anumit aranjament interior....ti-l dau in primul rand inaintasii,apoi depinde de noi cum il plamadim...ce facem cu el...

astea-s chestii de har,nu au nimic de-a face cu universitatile....
iasomia
Postat pe 10 Iunie 2011 11:06
nu poti sa traiesti in cusca altuia, atunci cind este mai neincapatoare decit cusca ta proprie. Cel putin, eu asa percep lucrurile... Nu ne putem tine sufletul dupa gratii, doar pentru ca iubim. Oricit l-am amputa, ca sa incapa intr-un univers mai meschin decit al nostru.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2011 11:13
albastro..

asa zici tu,mami?parca nu seamana deloc cu dragostea....
iasomia
Postat pe 10 Iunie 2011 22:19
dragostea nu sta in cusca. Deci da, nu prea seamana.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2011 22:36
buna dimineata
stiu cum e sa traiesti in cusca altuia
si cum e sa mori incet
si cum nu te mai simti om
si culmea e ca onorabila cusca inseamna asa-zisa ta familie
cit despre ruperea de gratii..............
garbo206643
Postat pe 11 Iunie 2011 09:33
...CUSCA e gradul de cultura sa-i zicem spirituala...
eu cred ca e foarte greu sa traiesti in cusca altuia (cel putin sa fie in curs de evolutie spirituala acea entitate) ca altfel nu e chip de a sta in acea cusca... oricum fiecare entitate atrage de obicei entitati de pe aceiasi vibratie...
garbo173858
Postat pe 12 Iunie 2011 00:19
e mai greu cand iubesti sa iesi din "cusca" unei persoane care nu te merita...
ce simpla ar fi viata daca am putea sterge trecutul....
roxanaalina
Postat pe 14 Iunie 2011 10:12
Foarte adevarat.se intampla si asta.Asta stiu doar cei care traiesc ,cei care trec prin asa ceva.Cred ca multi trecem la un moment dat in viata ,dar nu recunoastem.E dureros si trist.inseamna ca ai fost manipulat de un altul(alta).Cu ce ramai?Cu rani adanci, rationale si sufletesti.si tot tu te intrebi de ce?DE CE nu ai putut sa faci sa fie altfel?DE celalalt ajungi sa nu te mai doara,sa il calci in picioara pentru ca tu sa traiesti si sa vrei sa continui sa iti traiesti ce ti-a ramas din viata.
garbo207323
Postat pe 14 Iunie 2011 17:19
dureros....dar daca stam s gandim putin...poate si noi am prins la un momendat persoane in "cusca" noastra..si fara sa ne gandim daca le e bine sau nu...i-am ranit pentru a ne fi noua bine...
roxanaalina
Postat pe 15 Iunie 2011 08:43
De la: ufishor, la data 2011-06-03 17:29:24probabil cu totii ramanem o perioada mai lunga sau mai scurta intr-o cusca...e un fel de stagiu. uneori trecem dintr-o cusca in alta...nu-i nimic mutilant si nici letal, mai degraba un factor accelerator al procesului auto-cunoasterii. Si asta-i un proces ce-ar trebui sa fie permanent, continuu, neobosit. sursa noastra de viata.

serios, mai, ufishor? fir'ar el de parazit-ism sentimental...ne plimbam prin custile altora pana ne dam seama ca...nu stim mare lucru despre noi astia...incurca lume, dupa care mai dam shi cu filozofareala ici'sha
garbo056859
Postat pe 21 Iunie 2011 20:50
859, probleme? te plictisesti ori ai chef de vreo polemica?
michelle_
Postat pe 21 Iunie 2011 21:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de sfatul vostru,va rog!!! 6 De la: milka22 18 Octombrie 2009 22:43
Sa traiesti in cusca altuia. 174 De la: michelle_ 21 Iunie 2011 21:08
femeia din zodia peste 7 De la: elly2006 13 Iunie 2010 22:43
marea mea dezamagire 43 De la: johnson_35 17 Septembrie 2010 20:18
Stiti ce inseamna oameni saraci cu duhul?Adica oamenii fara credinta sunt saraci cu duhul 135 De la: ingerasulluptator 24 Noiembrie 2011 21:16
Setari Cookie-uri