Sa traiesti in cusca altuia.

fericirea? asta e telul sau sentimentul care ne insoteste pe parcursul drumului?

invatand, de la o anumita varsta si din cateva hopuri ca sunt efemer, abia acum invat sa ma bucur de lucrurile marunte.

nu noi alegem cum strabatem drumul? macar atat. pentru ca, de cele mai multe dati, ma gandesc ca drumul mi l-a trasat altcineva
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 17:43
m-ai facut sa zambesc Eugenia , si mi-ai amintit o frumoasa poezie a lui Sorescu ....... incerc sa o caut ...
jeanette40
Postat pe 3 Iunie 2011 17:48
Simetrie

Mergeam aa,
Cnd deodat n faa mea,
S-au desfcut doua drumuri:
Unul la dreapta,
i altul la stnga,
Dup toate regulile simetriei.
Am stat,
Am fcut ochii mici,
Mi-am uguiat buzele,
Am tuit,
i-am luat-o pe cel din dreapta
Exact cel care nu trebuia,
Dup cum s-a dovedit dup aceea.
Am mers pe el cum am mers,
De prisos s mai dau amnunte.
i dup aceea n faa mea s-au cscat dou
Prpstii: Una la dreapta. Alta la stanga.
M-am aruncat n cea din stnga,
Fr mcar s clipesc, fr mcar s-mi fac vnt,
Grmada cu mine n cea din stnga,
Care, vai, nu era cea cptuit cu puf!
Tr, m-am urnit mai departe.
M-am trt ce m-am trt,
i deodat n faa mea
S-au deschis larg dou drumuri.
V-art eu vou! - mi-am zis -
i-am apucat-o tot pe cel din stnga,
n vrjmie.
Greit, foarte greit, cel din dreapta era
Adevratul, adevratul, marele drum, cic.
i la prima rscruce
M-am druit cu toata fiina
Celui din dreapta. Tot aa,
Cellalt trebuia acum, cellalt...
Acum merindea mi e pe sfrite,
Toiagul din mn mi-a-mbtrnit,
Nu mai dau din el muguri,
S stau la umbra lor
Cnd m-apuc disperarea.
Ciolanele mi s-au tocit de pietre,
Scrie i mrie mpotriv-mi,
C-am inut-o tot ntr-o greeala...
i iat n faa mea iar se casc
Dou ceruri: Unul n dreapta. Altul la stnga.


jeanette40
Postat pe 3 Iunie 2011 17:53
ufi, un cantec drag mie spune ca "fericirea vine in rate"...
michelle_
Postat pe 3 Iunie 2011 17:58
hehe...atentie la dobanzi!
ufishor
Postat pe 3 Iunie 2011 17:59
exact! intotdeauna platesti inmiit, dramul ala de fericire
michelle_
Postat pe 3 Iunie 2011 18:01
M-am inveselit! deci, sa-i dam bataie inainte! fie ce-o fi, voi gasi si fericirea!
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 18:01
sa nu-l uitam, totusi, pe 878... si custile sale
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 18:05
... sper ca n-am intristat pe nimeni cu gandurile mele...
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 18:20
nu bre ....pe nimeni!!!!ma duc sa mi caut venili......
nazirra
Postat pe 3 Iunie 2011 19:31
Daca ati avut rabdare sa cititi tot ce a scris garbo090878, aveti admiratia mea , eu am incercat , dar m-am plictisit repede(recunosc ) oricum fiind vorba de cusca altuia ......(.probabil ca a tebuit sa-l sperii latrand mai tare ca sa poti sa-i iei locul).... .Ar fi bine sa nu incerci sa "invadezi alte spatii " nici macar imaginar...
cornelia_leia
Postat pe 4 Iunie 2011 05:39
oare de ce nu ma mir?
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 07:06
Consider ca viata este un dar si nu o condamnare,dar daca nu stii sa o traiesti devine un chin .
Spui*si fara sa realizezi te trezesti ...prins in capcana ignorantei ei...*
Scuze,dar sunt de parere ca NU ai vrut sa realizezi acest lucru-de ce?-pentru ca iti era mai simplu si implicit mai comod asa.
Mai spui ,citez *si astfel cusca ei devine cusca ta.Dar nu te intereseaza toate astea*-vezi ,singur recunosti ca nu te intereseaza...,iar cind te trezesti din acel*somn adinc*realizezi ca e poate prea tirziu,ca sufletul ti-e amputat ,iar pentru a te salva ,alegi calea cea mai usoara...PLECI...
Consider ca orice relatie este un compromis si penteu a fii durabila trebuie sa se bazeze pe:respect,incredere,sinceritate si iubire.Stiu ,pare situatia ideala:dar fara ele totul poate devenii un calvar...
Sa nu uitam ca fiecare om e unic in felul sau si e o mare greseala sa incercam sa-l schimbam.
Nici nu trebuie schimbat ,ci doar sa incercam sa construim o punte de legatura,punte care incepem sa o construim la inceputul relatiei,pentru ca mai tirziu sa nu cadem in cusca...
garbo206453
Postat pe 4 Iunie 2011 10:11
Consider ca viata este un dar si nu o condamnare,dar daca nu stii sa o traiesti devine un chin .
Spui*si fara sa realizezi te trezesti ...prins in capcana ignorantei ei...*
Scuze,dar sunt de parere ca NU ai vrut sa realizezi acest lucru-de ce?-pentru ca iti era mai simplu si implicit mai comod asa.
Mai spui ,citez *si astfel cusca ei devine cusca ta.Dar nu te intereseaza toate astea*-vezi ,singur recunosti ca nu te intereseaza...,iar cind te trezesti din acel*somn adinc*realizezi ca e poate prea tirziu,ca sufletul ti-e amputat ,iar pentru a te salva ,alegi calea cea mai usoara...PLECI...
Consider ca orice relatie este un compromis si penteu a fii durabila trebuie sa se bazeze pe:respect,incredere,sinceritate si iubire.Stiu ,pare situatia ideala:dar fara ele totul poate devenii un calvar...
Sa nu uitam ca fiecare om e unic in felul sau si e o mare greseala sa incercam sa-l schimbam.
Nici nu trebuie schimbat ,ci doar sa incercam sa construim o punte de legatura,punte care incepem sa o construim la inceputul relatiei,pentru ca mai tirziu sa nu cadem in cusca...
garbo206453
Postat pe 4 Iunie 2011 10:11
cred ca nu ai inteles nimic, dar nimic, din ce a vrut sa spuna 878
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 10:18
interesant topicul...dar va muri repede ca nu este in trend...
daca am inteles bine ce vrei sa spui, a simti ca traiesti in cusca altuia inseamna a iubi o persoana de care te deosebesti fundamental: nivel intelectual,spiritual,social...si care din cauza ignorantei nu isi poate depasi limitele...
nu cred ca doar din cauza ignorantei...asa este construita persoana respectiva,zestrea nativa este saraca,traiti pe nivele diferite de existenta,valorile tale nu-s si valorile ei...si nimeni nu-l poate schimba pe cel de langa tine,schimbarea vine din interior...doar loviturile vietii mai fac ceva in sensul asta...si nu la toti...
cred ca in toate iubirile unul din ei este captiv in aceasta cusca ...poate ar trebui sa-l vedem la inceput pe cel/cea pe care o iubim cu ochii cu care-l/o privim la sfarsitul relatiei...
O_K
Postat pe 4 Iunie 2011 12:35
citindu-ti topicului mi-am amintit o poveste in care eroul se simtea captiv tot intr-o cusca din care nu avea scapare...
este vorba de romanul "PRINS" al lui Petru Popescu...scris la varsta de 25 de ani...o poveste despre dragoste si moarte...
eroul sau,un inginer no-name...afla ca este bolnav de cancer si ca nu mai are de trait decat vreun an...si atunci decide sa traiasca la maxim... nu realizeaza ce il asteapta decat atunci cand in fata lui moare un om lovit de o masina...
se adreseaza unor presupusi cunoscatori ai fenomenului:un preot,un filozof,un artist...fara vreun efect eficient...deci,cand esti prins intr-o cusca nu te mai poate ajuta nimeni...
nici iubirea pe care o traieste pana la epuizare nu-i amelioreaza existenta...am putea spune ca si femeia iubita este prinsa in moartea lui..."te voi revedea" este speranta unui copil in care ea sa-si revada iubitul...
O_K
Postat pe 4 Iunie 2011 12:36
"De ce ai face una ca asta?De ce ai trai in cusca altuia?" ptr. ca ,asa cum ai spus..ti-e draga persoana alaturata cu toata ignoranta ei,cu toate ca ti-ia frant aripile,cu toate ca te-ai rupt in mii de bucatele...ti-e draga! Cand rupi grtiile si totusi fugi...nu mai ti-e draga,n-o mai suporti.. dar tu "fugi" cu ..cusca ta,dar tot cusca este! Vei gasi o alta persoana pe care s-o indragesti,vei intra in cusca ei,sau ea v-a intra in cusca ta...dar dupa un timp vei constata ca ti se frang aripile,ca te rupi in mii de bucatele...si-o iei de la inceput Pana cand?Pana constati ca ai imbatranit...ai atata experienta de viata...dar nu te ascuta nimeni{fiecare v-a crede ca el stie tot}..si daca ai fii din nou tanar,s-o iei de la inceput cu tot ce stii acum...vei face aceleasi si aceleasi "greseli"!!! Bucura-te doar de prezent,nu te mai gandi la trecut si nu visa la viitor!! Traieste intens si pasional momentul!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 Iunie 2011 17:38
reducand, la modul simplist, extrem, ceea ce a spus 878:

bunica mea a fost casatorita 70 de ani (de la 16 la 86), a crescut 2 copii, 3 nepoti. Pe bunicul l-am iubit toti nepotii. Dupa moartea lui ,am aflat ca a chinuit-o mult pe bunica. Acum cativa ani am intrebat-o daca s-ar mai casatori tot cu tataia, daca ar putea da timpul inapoi. a spus simplu si hotarat: NU.

o sa-mi spuneti ca asa era atunci, nu se accepta divortul, a ramas pentru copii... dar si acum... cate drame vad si numai aici pe Garbo.
de ce nu am avea curajul sa o luam de la inceput doar pentru simplul motiv ca nu ne simtim impliniti langa celalalt? de ce sa privim si sa etichetam un astfel de gest ca o fuga de responsabilitatte?
Eugenia69
Postat pe 4 Iunie 2011 18:40
hehehe, buna intrebare! dar ai observat ca numai doamnele acuza de lipsa de responsabilitate? invariabil, e intotdeauna vina barbatului...ala e singurul vinovat, ca fuge, ca nu-si doreste, ca nu moare cu ea de gat, chit ca nu mai exista sentimente.
e doar instinctul de proprietate, eugenia...cam la asta se reduce totul. cand ea isi gaseste pe altul, si pleaca, se cheama ca a fost nefericita si e victima. cand el isi gaseste pe alta, cica fuge de responsabilitate, si e un porc...
problema se priveste unilateral, din pacate
acum astept replica doamnele indignate, hehehe
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 19:34
Desigur,Michelle draga,e aceeasi "poveste" si la femei.. Si ele isi dau seama ca cusca in care au intrat e stramta,le-a rupt aripile,le-a facut bucatele..si repede ..in alta..cusca...dar pov. se repeta.. CELE si CEI care raman ..pana la adanci batranete...in aceeasi "cusca"...vor spune ca si bunica din comentariul cuiva..NU!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 Iunie 2011 19:53
de acord

prea ii bestelim pe sarmanii barbati

si ne e greu sa intelegem, in unele situatii, ca dragoste cu de-a sila nu se poate
Eugenia69
Postat pe 4 Iunie 2011 19:58
betty, daca spui tu
eugenia, eu zic ca atunci cand nu mai merge, vina e undeva pe la mijloc. da' stii cum se intampla...e mai usor sa arati cu degetul la cel de langa tine, in loc sa accepti ca si tu ai o parte din vina. intotdeauna, altii sunt vinovati...
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 19:58
corect michelle

am ramas datoare cu ceva... jeanette, aseara, m-am visat pe drumuri. frumoasa poezie. multumesc
Eugenia69
Postat pe 4 Iunie 2011 20:06
de ce ai face una ca asta?
hmmmm....'couse the sky is the limit!

cineva mi-a spus odata ca nicio lege din lume nu poate interzice unei pasari sa iubeasca un peste...
nu-i nevoie sa te raportezi la o colivie sau un acvariu ca sa vizualizezi notiunea de "cusca".
pestele poate foarte bine sa fie oceanic ,iar pasarea - un pescarus.
"gratiile" sunt in mintea noastra.

parerea mea - totul e in regula atata timp cat pestele nu aterizeaza intr-un navod and next thing u know - dinner is served! - iar catargul plin de gainatul pescarusului nu-i lovit de vre-un trasnet.

a,mai erau frustrarile...
ia-o asa : ai prefera sa le simti tzopaind in varful catargului sau zbatandu-ti aripioarele in creasta ultimuli val care loveste tarmul?
ideea e ca frustrarile,la fel ca limitarile fac parte din noi.
mai devreme sau mai tarziu invatam sa traim cu ele.
precizilla
Postat pe 4 Iunie 2011 20:39
good point .

unde mai pui ca fara ele n-am stii ce-i "dulcele".
am fi ca sfintii lui Toparceanu - ne-am da cate-un bobarnac in locuri presupus sensibile, doar doar mai simtim ceva...
Mielutza
Postat pe 4 Iunie 2011 20:57
mielutza...aia?!?!?
precizilla
Postat pe 4 Iunie 2011 20:59
yeap
Mielutza
Postat pe 4 Iunie 2011 21:00
"ideea e ca frustrarile,la fel ca limitarile fac parte din noi.
mai devreme sau mai tarziu invatam sa traim cu ele. "

resemnare versus intelepciunea de a invata sa ne bucuram de ce avem si nu de-a ne dori altceva, intangibil?
Eugenia69
Postat pe 4 Iunie 2011 21:02
bre,mielu'....sa nu te mai recunoasca omu',fata!
unde dreaq fusesi,ai?
ti-ai tras cusca si tu sau ti-or tras-o altii? ca sa stay on topic...

eugenio
(oalio,ce-mi placeau in copilarie! )
resemnarea-ti vine cand stii ca ai cancer in glanda.
inteleapta nu ma dau,da' vad mai multe bune decat rele in jurul meu den cauza la okelarii cu lentila roz pe care am decis sa mi-i iau intr-o zi calare pe nas.
precizilla
Postat pe 4 Iunie 2011 21:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o gerontofila, cum procedez? 10 De la: Dor_marunt 3 Aprilie 2010 07:57
un sfat? 23 De la: quasaria 11 Aprilie 2010 02:24
tinerete fara batranete 20 De la: redfire 26 Iulie 2009 20:57
Sa ii multumim lui Iisus Hristos la Tatal ceresc.Pt ca s-a milostivit de noi pacatosii ca sa ne lumineze mintile 42 De la: preci 28 Septembrie 2010 20:51
amantA? 482 De la: neversaynever 25 August 2011 08:48
Setari Cookie-uri