Sa traiesti in cusca altuia.

De ce ai face una ca asta?Si ce inseamna mai exact lucrul acesta?Trecem prin iluzia pe care o numim viata si in drumul nostru orbecait,intalnim alti condamnati la viata,iar de unii dintre ei ne leaga ceva dintr-un motiv oarecare,un sentiment care nu are nici o logica privind lucrurile numai din punct de vedere intelectual sau al starii sociale.Si totusi se intampla,si persoana aceea ti-e draga cu toate slabiciunile si defectele nascute din ignoranta.Intr-un anume fel,tu reusesti sa vezi dincolo de ele,dincolo de limitarile impuse de ignoranta,cumva reusesti sa-i vezi in adancul sufletului,sa intrezaresti acolo scanteia de divinitate pe care fiecare o purtam in noi.Si fara sa realizezi,te trezesti la un moment dat prins in capcana ignorantei ei,incatusat de dorintele si prejudecatile ei.Si astfel cusca ei devine si cusca ta .Dar nu te intereseaza toate astea,iti spui ca este imposibil sa nu reusesti sa faci acea persoana sa vada lumina si iata ca tocmai ai cazut si tu in intuneric gandindu-te numai ca poti sa schimbi pe cineva .Si anii trec si tot ce-ti aduc zilele monotone si plictisitoare este o durere nascuta din frustrare.Frustrare care te roade de dimineata pana seara in lupta surda pe care o duci cu gratiile custii unei alte persoane,fara sa realizezi ca schimbarea nu poate veni decat dinauntrul ei,desi pana s-o intalnesti stiai acest lucru.Cu timpul insa incepi sa realizezi ca aripile iti sunt taiate,ca vocea ta moare in fiecare clipa petrecuta in acea cusca si doare al naibii de tare la inceput.Realizezi ca acea cusca te amputeaza,taie bucati din fiinta ta si nu poti invinovati pe nimeni decat pe tine,caci tu esti cel care continua sa ramana in acea cusca.Dar vine o zi in care pur si simplu te trezesti ca dintr-un somn adanc si realizezi ca desi acea persoana iti este atat de draga,nu vei putea niciodata construi un pod peste care s-o treci prapastia care va desparte.Si cu toate ca sufletul iti plange, rupi gratiile care te tin legat si pleci lasand in urma un condamnat ca si tine,sa-si invete lectia in cusca pe care i-a dat-o Dumnezeu.Tu ai cusca ta si din pacate este mai mare sau situata pe un alt plan si nu puteti fi impreuna de data asta.Cam asa se vede din cusca mea
garbo090878
Postat pe 2 Iunie 2011 00:03
io am jungla mea si ma simt bine in ea
alfheim
Postat pe 2 Iunie 2011 00:13
De data asta, chiar e un topic care ar trebui sa trezeasca intrebari!
As_ninge
Postat pe 2 Iunie 2011 00:17
Trebuie multa iubire sa poti trai in cusca altuia ..
cricat
Postat pe 2 Iunie 2011 13:37
pfff, io n-am inteles o treaba, cica te muti in cusca, stai ce stai acolo, apoi pleci ca nu-ti mai place cusca aia, si daca ii place luin n-are decat sa te urmeze, in cusca ta, ca e mai amre si mai frumoasa si etc?
da cumva, ai intrat in cusca, ai iesit din cusca... nu cumva cusca era doar asa sa fie? ca nu pare a avea usha inchisa, zavorul pus si etc...?
deci e cushca aia mai degraba o casutza, cuibushor de nebunii, ce te-asteapta ca sa vii!
nu te-a obligat nimeni sa intrii si sa faci popas acolo, nu ti-a cerut nimeni s-o parasesti. suntem rezultatul alegerilor noastre!
alfheim
Postat pe 2 Iunie 2011 13:51
De la: garbo090878, la data 2011-06-02 00:03:00 De ce ai face una ca asta?Si ce inseamna mai exact lucrul acesta?Trecem prin iluzia pe care o numim viata si in drumul nostru orbecait,intalnim alti condamnati la viata,iar de unii dintre ei ne leaga ceva dintr-un motiv oarecare,un sentiment care nu are nici o logica privind lucrurile numai din punct de vedere intelectual sau al starii sociale.Si totusi se intampla,si persoana aceea ti-e draga cu toate slabiciunile si defectele nascute din ignoranta.Intr-un anume fel,tu reusesti sa vezi dincolo de ele,dincolo de limitarile impuse de ignoranta,cumva reusesti sa-i vezi in adancul sufletului,sa intrezaresti acolo scanteia de divinitate pe care fiecare o purtam in noi.Si fara sa realizezi,te trezesti la un moment dat prins in capcana ignorantei ei,incatusat de dorintele si prejudecatile ei.Si astfel cusca ei devine si cusca ta .Dar nu te intereseaza toate astea,iti spui ca este imposibil sa nu reusesti sa faci acea persoana sa vada lumina si iata ca tocmai ai cazut si tu in intuneric gandindu-te numai ca poti sa schimbi pe cineva .Si anii trec si tot ce-ti aduc zilele monotone si plictisitoare este o durere nascuta din frustrare.Frustrare care te roade de dimineata pana seara in lupta surda pe care o duci cu gratiile custii unei alte persoane,fara sa realizezi ca schimbarea nu poate veni decat dinauntrul ei,desi pana s-o intalnesti stiai acest lucru.Cu timpul insa incepi sa realizezi ca aripile iti sunt taiate,ca vocea ta moare in fiecare clipa petrecuta in acea cusca si doare al naibii de tare la inceput.Realizezi ca acea cusca te amputeaza,taie bucati din fiinta ta si nu poti invinovati pe nimeni decat pe tine,caci tu esti cel care continua sa ramana in acea cusca.Dar vine o zi in care pur si simplu te trezesti ca dintr-un somn adanc si realizezi ca desi acea persoana iti este atat de draga,nu vei putea niciodata construi un pod peste care s-o treci prapastia care va desparte.Si cu toate ca sufletul iti plange, rupi gratiile care te tin legat si pleci lasand in urma un condamnat ca si tine,sa-si invete lectia in cusca pe care i-a dat-o Dumnezeu.Tu ai cusca ta si din pacate este mai mare sau situata pe un alt plan si nu puteti fi impreuna de data asta.Cam asa se vede din cusca mea
Cred ca este greu sa traiesti in cusca cuiva...Adica poate in stapanirea cuiva fara a avea putere sa schimbi ceva sa oferi ceva.....Cred ca Dumnezeu poate indrepta lucrurile daca ii ceri ajutorul,iti smeresti mintea si te lasi in voia lui..Il rogi pe Dumnezeu sa iti vindece neputintele si sa te ajute sa schimbi ceva.....
ingerasulluptator
Postat pe 2 Iunie 2011 16:24
dupa ce vorbesti urat in jurul tau, o faci pe moralista ingerash si mai vorbesti si de Dumnezeu si rugaciuni si rugamintzi ... oare chiar nu-ti simtzi sufletul greu de pacate?
alfheim
Postat pe 2 Iunie 2011 16:32
De la: alfheim, la data 2011-06-02 16:32:46dupa ce vorbesti urat in jurul tau, o faci pe moralista ingerash si mai vorbesti si de Dumnezeu si rugaciuni si rugamintzi ... oare chiar nu-ti simtzi sufletul greu de pacate?
tu esti un pacatos si faci pe lupul moralist...ce zici mai bine sa iti vezi de pacatoaiele tale
ingerasulluptator
Postat pe 2 Iunie 2011 16:40
piei satana!
alfheim
Postat pe 2 Iunie 2011 16:55
De la: alfheim, la data 2011-06-02 16:55:09piei satana!
pacatosii au reatatie cu satana...pt ca lui ii plac curvarii si mincinosii
ingerasulluptator
Postat pe 2 Iunie 2011 22:15
De la: alfheim, la data 2011-06-02 16:55:09piei satana!
curvarii si mincinosii si invidiosii au relatie cu necuratul...prin gura lor vorbeste satana,,pt ca satana are putere asupra mizeriei sufletesti
ingerasulluptator
Postat pe 2 Iunie 2011 22:22
amin!!!!!!!!!!!!....zi Irinuco.....nu te lasa!!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 2 Iunie 2011 22:24
alf
cusca e defapt asa o colivie deschisa:)
vrei stai singur, vrei atragi pe cineva si il lasi acolo cand te plictisesti...pfff
nu e vesel
sau cusca = casnicia?
OTEEA
Postat pe 2 Iunie 2011 22:37
pffff, treaba asta cuccushca cica e referire directa la mamifere
da daca ar fi vorba de pasari pasarici, cred ca trebuie diversificat termenul ... si uite asa ajungem la cotetz
aviz inaripatzilor
alfheim
Postat pe 3 Iunie 2011 10:39
mie imi place ce si cum spune omul asta

atata discutam de cele inselate, parasite, suferinde...

sa-i dam o sansa si partii adverse. are si el ceva de spus
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 16:31
care om?
alfheim
Postat pe 3 Iunie 2011 16:35
n-o fi om 878? am presupus gresit?
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 16:37
pai asa zi, ca altfel cred ca toti estem oameni!
alfheim
Postat pe 3 Iunie 2011 16:43
ce naiva sunt...dar eu asa credeam

da azi, imi venea sa jignesc niste animale cu nume de om
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 16:47
si bine ai facut ca nu ai jignit...asta spune multe

si da, mie topicul mi se pare interesat, macar daca ne gandim ca nu abordeaza iarasi sexul...in doi, in trei, in zero barat
cusca? si da si nu, caci pana la urma toti suntem captivi in ceva, mai ales in noi
cusca unei relatii are totusi portita deschisa
cand suntem captivi in noi, zbaterea existentiala e cu mult mai crancena
michelle_
Postat pe 3 Iunie 2011 16:57
zbaterea viermelui in cocon. voi iesi fluure sau molie?

drumul conteaza sau tinta?
na c-am deviat de la subiect

si totusi...
Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 17:06
pfffffff. da' oare molia nu e si ea din aceeasi familie cu fluturili ala, adica ea nu e tot fluture?
e ca si cum ai zice, oare ma nasc om sau roman? de parca n-ar fi tot om ...
alfheim
Postat pe 3 Iunie 2011 17:11
din punctul meu de vedere, categoric drumul!
tinta e mai putin importanta, te poate motiva oarecum, dar nu te modeleaza.
dar drumul? cred ca aia e adevarata cunoastere a sinelui...atata cat o intelegem noi...
dar, unii aleg sa mearga in genunchi, iar altii sa mearga drepti

zbatea cred ca este inerenta si nu depinde decat de gradul de fina perceptie a fiecaruia dintre noi...
michelle_
Postat pe 3 Iunie 2011 17:13
asa gandeam si eu...drumul. sa-l strabatem in continuare, deci.

si 878 fa bine si mergi pe drumul tau, daca asta simti. nu pari a calca pe cadavre.

Eugenia69
Postat pe 3 Iunie 2011 17:24
De la: alfheim, la data 2011-06-03 10:39:44pffff, treaba asta cuccushca cica e referire directa la mamifere
da daca ar fi vorba de pasari pasarici, cred ca trebuie diversificat termenul ... si uite asa ajungem la cotetz
aviz inaripatzilor
Ce este cusca?Este dimensiunea ego-ului nostru,este setul de valori pe care fiecare si-l formeaza maturizandu-se,este capacitatea noastra de a ierta de a dusmani,de a iubi mai mult sau mai putin.Atunci cand visul tau suprem in viata este ,sa dau un exemplu,sa ai bani indiferent de ce trebuie sa faci pentru asta,se poate spune atunci ca te afli intr-o cusca foarte mica,o cusca numai a ta,care nu-ti permite sa vezi dincolo de idealul tau.Singurul rost pe care l-as putea vedea in viata asta este sa iti largesti cusca,sa vezi sa intelegi,sa fi capabil de mereu mai multa iubire,lumina,cunoastere si toate celelalte lucruri care ne fac "divini" care ne fac intr-adevar copii lui Dumnezeu.Ce satisfactie i-ar da unui profesor de literatura sa zicem,o discutie cu un miner spre exemplu?Poate nu este cel mai bun exemplu pentru ca in general stiinta sufletului o transcende pe cea a intelectului,si poate ca eu nu sunt suficient de coerent pentru a ma exprima pe intelesul tuturor dar "cusca"este de fapt gradul de cultura sa-i zicem spirituala.
garbo090878
Postat pe 3 Iunie 2011 17:26
stii...cred ca toti cei care nu pot, sau nu vor sa calce pe cadavre, sfarsesc intotdeauna ca victime.
pentru ca asta presupune o incapacitate organica de a rani pe cineva, si in acelasi timp, o expunere totala in fata celorlati. esti atat de vulnerabil, incat inerent, ajungi sa fii ranit...
michelle_
Postat pe 3 Iunie 2011 17:28
probabil cu totii ramanem o perioada mai lunga sau mai scurta intr-o cusca...e un fel de stagiu. uneori trecem dintr-o cusca in alta...nu-i nimic mutilant si nici letal, mai degraba un factor accelerator al procesului auto-cunoasterii. Si asta-i un proces ce-ar trebui sa fie permanent, continuu, neobosit. sursa noastra de viata.
ufishor
Postat pe 3 Iunie 2011 17:29
ufi, incerci sa spui ca noi toti tindem sa ne depasim conditia?
dar ce te faci cand asta nu te face mai fericit? sau cand iti arata cu o acuitate sfasietoare cat de efemeri suntem?
michelle_
Postat pe 3 Iunie 2011 17:33
eu consider ca fericirea e faza de maxim dinamism a spiritului, daca am putea imprima aceasta fizica luminii imateriale. dar ca sa-ti raspund fara sa detaliez, consider ca suntem de 2 categorii principale: -vii (dinamici)
-morti (statici)

cred ca-i evident unde i-am incadrat pe 'fericiti' ;)
ufishor
Postat pe 3 Iunie 2011 17:38
moooama......bre....m ai cherdut!
nazirra
Postat pe 3 Iunie 2011 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata lunga la femei 40 De la: eu_geminy 25 Noiembrie 2010 23:19
PREVIZIUNILE ANULUI 2012 43 De la: mariachim 30 Ianuarie 2012 06:16
confectii 5 De la: nazirra 17 Noiembrie 2009 08:02
ce sunt problemele cu nervii? 5 De la: fleurdelis 9 Iunie 2010 21:14
SALUT! 35 De la: DANNYELLE 24 Decembrie 2009 22:52
Setari Cookie-uri