Niciodata "nu-ti lasa destinul" pe mai tarziu..

Am sa va spun o poveste, povestea mea,poate nu neaparat ca vreau sa se afle dar gasesc ca asa m-as elibera cumva.
Acum 32 de ani,pe cand eram un "chistoc" de gradinita, m-am indragostit prima data. Cred ca fiecare dintre noi o pateste, ca e baietel sau fetita, nu? Apare cineva in viata ta, un Fat Frumos sau o Zana, nu te observa dar ramane in sufletul tau toara viata.Asa s -a intamplat si cu mine. M-am indragostit decel mai frumos barbat din lume, inalt, blod cu niste ochi superbi albastri. Il visam, il pandeam cand iesea din casa, gaseam diverse motive sa fiu trimisa in casa lui.
La scurt timp a disparut. Fugise in RFG. Am fost sfarsita....Oare chiar nu aveam sa-l mai vad? "Norocul" a fost de partea mea. L-au prins. Stiam ca e in puscarie, stiam ca nu se simte bine, dar in egoismul meu il aveammai aproape si asta ma bucura. Pentru scurt timp. Dupa ce a fost eliberat a fugit din nou. De aceasta data a reusit.
Au trecut anii. Ani lungi mai buni sau mai rai. Cei mai multi rai. Nu l-am uitat niciodata. Cand auzeam ceva in limba germana, sau orice aducea de Germania, tresaream. Ma gandeam ca e si el acolo.
Acum 10 ani, pe un chat al ziarului Cotidianul, m-a salutat cineva. "Hallo!"
In acel moment mi-am auzit inima bubuind in urechi. L-am interbat cine e si unde. Era un barbat care locuia in Germania de foarte multi ani...era el. I-a placut "nick-ul " meu. Am crezut ca totul e un vis. Cum se putea intampla ??! Era mai plauzibil sa vorbesc pe chat cu George Clooney decat cu el. I -am spus cine sunt. Normal ca nu-si mai aducea aminte de mine. I s-a parut destul de stranie si lui toata intamplarea. Nu voia sa vina in Romania desi am insitat. Am tot vorbit la telefon si pe chat aproape zilnic. Am uitat sa spus, eram casatorita. Casnicia mea nu mergea deloc. Faptul ca el a aparut in viata mea era un motiv de a ma trezi dimineata.
Intr-o zi am primit un telefon de la el, era pe autobanda. Venea sa ma vada. Nu va mai spun cum am fost 2 zile pana cand a ajuns. Totul se invartea cu mine si nu puteam spune nimanui. Cand a ajuns i-am spus sa ma astepte acasa la el. Am ajuns la usa, mi a deschis si m-a intrebat pe cine caut. Uitasem ca ma descrisesem cam asa- 1.60, 75kg, roscata, creata, pistrui. La usa lui aparuse altcineva. Eu. Eram coplet diferita de fata descrisa. Atunci mi-a spus si el ca sta 3 saptamani in Ro., nu 3 zile cum mi-a spus la telefon. Oricum, in fata mea era el, doar ochii erau aceeasi. In rest era schimbat. Trecuse prin multe. Un accident mai vechi il lasase cu oproblema la picior, dar arata superb. Facea sport in fiecare zi,chiar si cu acel handicap.
A fost o perioada superba din viata mea. Mai greu a fost cand am realizat ca pleaca. A insistat sa plec la el. Era putin mai geu, imi trebuia chemare, nu puteam sta mai mult de 3 luni, etc. Oricum n -o puteam face atunci. Trebuia sa pun capat casniciei mele, sau ce mai ramasese din ea. Sa amgrija de copilul meu si abia dupa ceea urma el.
Divortul a fost unul gen "stirile de la ora 5". A trebuit sa intrerup legatura cu el,nu voiam sa ii fac necazuri. I-am promis ca atunci cand lucrurile se vor linisti am sa-l caut. N-am facut-o! Lucurile in viata mea n-au mers asa cum imi doream. In fine, in urma cu 5 ani am cunoscut pe cineva. La un an de zile ne-am mutat impreuna in casa lui.Totul parea sa se aseze. Asa voiam eu sa cred. Ei bine, m-am inselat. Nu se aseza dar macar aveam cum sa-mi cresc decent copilul. Stiu ca sunt o ipocrita dar asa e.
Sa revin. la cateva luni de cand eramin casa noua,am primit un telefon..."Hallo!" Am ramas cateva secunde fara cuvinte. In acele secunde am retrait toata emotia mea de pana atunci. A trebuit sa -i spun ca sunt cu cineva. Mi-a urat toate cele bune, si atat. Foarte scurt si rece. Eram vinovata pentru ca nu amdat nici un semn atata timp. Totusi, la 2 saptamani m-a sunat iar. Venea in Romania, voia sa ne vedem peste 3 zile. Ne-am vazut la o cafea. Eram hotarata sa fie doar atat. Nu e o fala pentru nimeni dar n-am rezistat. Stiam ca sunt cu cineva, ca fac un pas gresit. Era ceva mai puternic decat mine. Poate asa suna "scuzele" tuturor...dar asa e. Am refuzat din nou sa plec cu el.
De atunci am vorbit de cel putin 2 ori pe saptamana, imi povestea tot, despre afacerile lui, despre prieteni, nepot. Absolut tot. Chiar si despre cuceririle lui. Nimic despre noi. Devenisem cei mai buni prieteni. Atat!
Relatia cu sotul meu s-a dovedit a nu fi una asa cum mi-as fi dorit. E un om mai rece, mai dur, din cauza caruia copilul meu a laes sa plece la tatal lui. Asta m-a terminat psihic. Cand si-a dat seama ca mie nu mi-e bine, m-a chemat din nou la el. In fiecare convorbire imi cerea sa merg acolo. Mereu refuzam. Mereu spuneam ca ma mai gandesc.
Joia trecuta am vorbit 30 deminute numai despre mine, de ce nu vreau sa plec. De ce ma incapatanez sa raman intr-un loc in care nu ma simt eu. Si mi-a spus ca nu se lasa pana nu sunt acolo. Vineri, 13, m-a sunat din nou. "Iti cumpar bilete" mi-a spus. Am spus sa ma lase sa ma gandesc. Ca am sa-i spun eu cand si daca vreau s-o faca.
Am avut cateva zile crancene.Nimic nu mi-a mers. Absolut nimic. M-am simtit pierduta. Nu stiu nici cum au trecut zilele. Joi dimineta, m-am trezit hotarata sa plec. M-am trezit cu gandul la el, sa-l sun ca vreau sa plec. atunci am realizat ca era deja joi si el nu m-a sunat de o saptamana. Am pus mana pe telefon, am sunat si nu mi-a raspuns imediat, asa cum facea de fiecare data. Dupa 2 minute mi-a sunat telefonul. Nu era el. S-a recomandat a fi un prieten. I-am spus cine sunt si ca-l rog sa-i comunice. Mi-a dat o femeie la telefon. M-a intrebat cine sunt. I-am spus si am rugat-o sa-i spuna sa ma sune cand poate. " Nu poate vorbi. A murit"
Am crezut ca e gluma proasta, ca poate nu am auzit bine. dar era adevarat. Vineri..13..dupa ce a vorbit cu mine la telefon a avut un accident. din cauza unei operatii la sold se misca putin mai greoi. A alunecat pe scari, in casa, si s-a lovit la cap. A intrat in coma si a decedat. Vineri au fost funeraliile. N-am putut sa merg, aflasem prea tarziu.

Nu cred ca vreau sa mai merg vreodata acolo.Nici macar nu mai suport nimic ce imi aduce aminte. Ma gandesc doar ca am pierdut o parte din mine, din viata mea. Am pierdut ... Ma omoara gandul ca poate nu i-am spus tot ce simt si ce inseamna pentru mine. Poate sunt ultima persoana care a vorbit cu el si nu am mai apucat sa-i spun "Mi-e dor de tine!"
Asa cum a aparut in viata mea, brusc, asa a disparut.
cyrana
Postat pe 21 Mai 2011 10:44
Si fiul meu a fugit cand era in clasa I-a cu doamna invatatoare. Ce sa-i faci? Ale tineretii valuri.Stii si dumneata cum este:" Tanar si nelinistit," sau "ochi alunecosi, inima zburdalnica," cum zicea nenea Iancu. Draga mea, ce invatatura ai tras din ce ti s-a intamplat? Absolut niciuna.Parerea mea este sa vorbesti intotdeauna si sa spui ceea ce simti.Altfel iti vei purta poverile de suflet toata viata.
garbo172845
Postat pe 21 Mai 2011 11:03
ladyDY
Postat pe 21 Mai 2011 11:25
lady, bag sama ca ai capatat un tic nervos din cauza distinsei doamne 845
michelle_
Postat pe 21 Mai 2011 13:20
Ce am invatat? Am invatat sa nu mai las timpul sa treaca pe langa mine. Desi imi este foarte greu acum, timpul ma va ajuta sa trec peste aceasta pierdere. Stiu asta. greu dar va trece.
cyrana
Postat pe 21 Mai 2011 13:23
cyrana,
din soarta nu iesi! ala a fost destinul lui si al tau, daca tie ti-ar fi fost dat sa mergi la el cand te chema si sa fii cu el erai cu el. n-a fost sa fie asa, a fost sa ramai acasa si el sa moara acolo printr-un stupid accident
zilele astea a fost si inca mai este la moda sfarsitul lumii. cineva zicea:
- ce ne facem ca uite vine apocalipsa!
i-am zis: asa si? si daca vine ce? poti schimba ceva poti face sa nu mai vina? poti interveni in vreun fel? nu ... !!! atunci pentru ce sa-ti bati capul ? mai devreme sau mai tarziu toti murim, fiecare cu soarta lui! din soarta nu iesi oricat te-ai stradui.
iti recomand un film, cu cineva caruia ii e oferita posibilitatea de-a scimba ceva si reuseste sa isi dea viatza pentru iubirea vietii lui... insa esenta este ca tot despartiti din lumea asta vor fi.
se numeste "If only"
merita sa-l vezi si sper ca ai sa regasesti similitudini cu povestea ta
alfheim
Postat pe 21 Mai 2011 13:46
alf, ia mai lasa-ma cu soarta si imuabilitatea ei! oi fi vreun sustinator al determinismului! ai uitat de liber-arbitru? problema sta asa: omul trebuie sa-si stabileasca prioritatile si sa ia decizii care sa-i intampine aceste prioritati! altfel e ca o frunza in vant, pierzandu-si substanta si devenind o simpla creatura care doar respira si actioneaza in virtutea valului care-l prinde uneori si-l duce departe de de toate visele si nevoile sale, departe de el insusi. si apoi vine o vreme cand se impune scadenta si realizezi ca ai trait in afara propriei vieti, ai trait viata altora, dorintele si nazuintele altora. si asta din teama de `ce va zice lumea?! dar, oare, cum trebuie?!` asta in loc de `ce am eu nevoie?! cine sunt eu?! ce ma intampina si ma ajuta sa evoluez, sa ma dezvolt ca individ?!`

da, fratilor, pierdeti toate sansele care vi se ofera, ca ii va pasa lui tata mare!
esme
Postat pe 21 Mai 2011 14:06
imi pare sincer rau pt povestea ta ....
ana_d
Postat pe 21 Mai 2011 15:02
Ce poveste....ca un roman.Asa a fost sa fie!
constance
Postat pe 27 Mai 2011 16:34
bre,da' voi sunteti chiori cu totii?!?
ia mai recititi odata,faceti neshte calcule aritmetice,deduceti varste si sentimente corespunzatoare varstei,p'orma mai discutam
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 21:17
precizilla... am mai recitit povestea asta si chiar si la inceput, desi am postat ce-am postat prima data, mi-a parut ca revad filmul cu cometa halley ... si replica de final - "cometa m-a adus, cometa m-a luat" ....
pfffff - e grele rau si se mai indoaie si din cot stand in genunchi
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 21:28
alfica,tata...
a se slabi cu precizilla aia,da?
io nu raspund decat la apelative dragutze,gen "diavolitza","cotoroantza",halea-halea...

sau,mai scurt - preci
derivat din latinescul care fu intaia-si data preciouss,ma-ntelegi?
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 21:33
sar'na, am inteles si am facut fo doua aplecaciuni si am batut doua matanii (ca nu stateau cumintzi la locul lor )
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 22:44
aha!
d'asta lipsisi fro' 15 minute!
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 22:48
eu zic sa te izolezi faci rau se pare..pe soti ii inseli, copilul a ales sa stea la tatal sau, cel din germania a murit..ai o influenta nefasta...glumesc dar ceva e la tine, analizeaza-te si vezi ce e in neregula cu tine
MARILENA_25
Postat pe 28 Mai 2011 09:22
Cyrana, in primul rand esti printre putinele pers de pe acest forum care nu cere un sfat..ci pur si simplu a simtit nevoia de a ne desatanui si noua din tragedia pe care cu siguranta inca o traiesti :(..Sa iti spun ca imi pare rau? Vorbele sunt de prisos, numai tu stii ce'i in sufletelul tau :(...
Cu siguranta vei duce pe umeri o povara grea mult timp de acum incolo si anume cum ar fi fost daca ai fi plecat cu el inca de cand ti'a cerut asta...Dar ceea ce vreau sa iti spun e faptul ca indiferent daca tu te aflai acolo cu el in acel moment sau nu, tot s'ar fi intamplat inevitabilul..Si poate ca iti era de 1000 de ori mai greu sa accepti decat in situatia de fata. Dumnezeu l'a chemat la EL atunci, lasa intamplarea, coincidenta, ca putea sa cada pe acele scari in oricare zi, nu neaparat atunci cand in sfarsit tu te hotarase'si sa pleci la el. Deci NIMIC nu este o pura intamplare in aceasta viata, asta e clar. Sunt 3 lucrur pe care nu le putem controla : nasterea, nunta si moartea. Fiecare avem un drum de urmat. Este adevarat ca si noi hotaram ceea ce vrem sa facem in viata, dar lucrurile unice numai Dumnezeu le controleaza. Insa ceea ce este adevarat e faptul ca "sederea" noastra sa zic asa in aceasta lume depinde in cea mai mare parte de faptele noastre, asta ar trebui sa constientizam toti, dar din pacate putini o fac.,
Asa ca incearca sa iti vezi e viata, ai un copil de crescut, traieste pentru el, si in conditiile in care pers de langa tine nu te multumeste sufleteste in primul rand, nu iti ofera aceea liniste si siguranta ar fi bine sa pui punct. Viata e una singura si nu are rost sa ne batem joc de ea.
Asa este, frumos titlu, reprezentativ, sa nu iti lasi destinul pe mai tarziu, din pacate insa noi muritorii de rand nu prea putem controla acest lucru...Aici e marea problema...
Succes si numai bine!
mary180876
Postat pe 28 Mai 2011 14:42
"Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare,sa spui ca iubesti,sa spui ca ti-e dor,sa spui ca ai nevoie ,sa spui ca vrei sa fii prieten ,dinaintea unui mormant....nu mai are nici un sens".Jorge Luis Borges.[/quote]
Sincer imi pare rau pentru tine...oricum timpul e cel care iti va aduce un pic linistea.....
adele68
Postat pe 28 Mai 2011 16:59
prea bun te dai iesti mindru de tine se vede ca nai valoare iti spune o ex perta care iti citeste privirea se vede ca gura e de tine si esti un nimeni te bat si la table daca esti bun dezbraca femeia doar din vorbe te pui cu mine ia zii printule vinzi fier vechi ai valoare sau gura ie de tine te vad ca iesti un disperat semnat mami 40 de ani si 3 de cintat la portofel bai
mamii
Postat pe 29 Mai 2011 00:24
Thor, ce ai facut cu gaina aia neagra?
dor72
Postat pe 29 Mai 2011 00:28
in viata am fost lovita de omul care am stat 22 de ani cu iel si la bine si la rau dar iel cind avazut ca imi este rau adat cu fuga ce destin lam ridicat si iel ma cobarit viata merge in ainte toate la timpul lor tot ieu voi in vinge si destinu ii va intoarce lui palma preteni au valoare fam nu are valoare pentru uni doar anturajul nu mai vreau sa aud de iubire sau de preteni ca mau vindut mami
mamii
Postat pe 29 Mai 2011 00:37
mda...unde dreaq faceti voi scoala aia? ori ati chiulit de la lb romana?

nah, c-am corectat...is in viteza, doh...
michelle_
Postat pe 29 Mai 2011 00:40
asta-i din strafundu' putzului putzului putzului gandirii, sis!
Thor_again
Postat pe 29 Mai 2011 00:43
mamii, te chinui prea mult sa faci greseli si sa pui emoticoane "aiurea"...
mai ia pauza...
dor72
Postat pe 29 Mai 2011 00:48
am uitat sa va spun ca ieu mami sint 50 la tiganca si sotul romin voi va dati cu parerea dar nu intalegetica omul a fugit de bine nu de rau va veni la iarna cu colinda ca nu are baiatul unde sta asa sint hoti de buzunare .. se dau ce nu sintmila de iei sa nu aveti ca iei se mint singuriva jur ca nau mila de nimeni am stat linga un hot 22 de anii si am trait numai in minciuni iei mint si in somn si cind fac sex dorm pe iei lor le trebuie o sticla sa faca sex me scirba de hoti iei iubesc doar cind sint la rau asa se dau loviti doar de ochi lumi ca iubesc fam dar mint se iubesc pe iei va rog sa fugiti de iei ca nau valoare sint cirpe uzate va pupa mami
mamii
Postat pe 29 Mai 2011 00:59
pentru alfheeim nu te mai da mare ca nnnu esti bun doar gura ie de tine mami
mamii
Postat pe 29 Mai 2011 01:26
dreamer, te-ai reincarnat? hehehe...
michelle_
Postat pe 29 Mai 2011 01:36
multa imaginatie mai ai
garbo087774
Postat pe 29 Mai 2011 05:02
adela68 cum o cheama pe cartea lui Jorge Luis Borges din care este citatul ?
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 29 Mai 2011 06:30
este asa de adevarat acest lucru,de multe ori dam cu piciorul singuri unei vieti mai bune ,dar poate mai exista o sansa sau poate niciuna, nu avem de unde stii.
trista poveste.
elvetia67_yahoo_com
Postat pe 29 Mai 2011 07:49
Poate mi-a scapat ceva cand am citit textul, dar nu inteleg cum ai ajuns de la "Cand auzeam ceva in limba germana, sau orice aducea de Germania, tresaream. Ma gandeam ca e si el acolo." la "...in urma cu 5 ani am cunoscut pe cineva. La un an de zile ne-am mutat impreuna in casa lui".

Nu reusesc sa inteleg de ce ai refuzat de atatea ori sa pleci la el in Germania. Si pentru copil ar fi fost mult mai decent in Germania.

Mai este ceva ce nu ne-ai spus din povestea ta?
Shy_
Postat pe 29 Mai 2011 08:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatii intre femei 28 De la: elisabeta_boia 17 Septembrie 2011 18:08
Oamenii 1 De la: luptatoareacurajoasa 2 Mai 2010 22:53
Cine se aseamana se aduna si nu este nici un pacat 74 De la: garbo265966 13 Iulie 2012 20:44
doar o vorba sa-ti mai spun 33 De la: elisabeta_boia 28 Octombrie 2011 20:20
CASTING PT MINI FOTOMODELE CONSTANTA 1 De la: kidz007767 6 August 2012 16:21
Setari Cookie-uri