Niciodata "nu-ti lasa destinul" pe mai tarziu..

daca gresesc sa-mi cer mii de scuze tu..,sa ma ierti cu zbetul pe buze..,mi
mamii
Postat pe 5 Iunie 2011 19:16
va rog frumos,sa imi scuzati grelile gramaticale.......stiu ca sunt multe va rof din toata inima scuzatile...;x;x
mamii
Postat pe 5 Iunie 2011 19:39
De la: mamii, la data 2011-06-05 19:01:05.. din iubire nu se moare dar la inima doare sa speram cu incredere sa iubim generos m i



you, cum sa speram cu incredere?
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 20:16
Rai mai sunteti unii dintre voi. Scrie si omu' cum poate.
marisvl2008
Postat pe 6 Iunie 2011 20:47
cyrana povestea ta e f trista. sper sa ai puterea sa treci cat mai usor peste suferinta asta.
marisvl2008
Postat pe 6 Iunie 2011 20:50
Este frumos si tragic in acelasi timp tot ce ai trait tu. Parca am citit o carte de Sandra Brown. Ai trait clipe tumultoase, palpitante si fericite dar pacat ca s-a terminat groaznic. ,,Povestea,, ta mi-a lasat un gol in stomac. Trebuie sa ai puterea sa o ei de la capat sau mai bine zis sa mergi mai departe. Pacat ca nici a doua casnicie nu ti-a oferit ce ai pierdut. Dar femeia, in general, se descopera dupa 30 de ani, ca nu degeaba a scris Balzac ,,Femeia la 30 de ani,, Cu multa vointa, putere, trebuie sa mergi mai departe. Mi-a facut placere sa-ti citesc destainuirile si felicitari pentru ca ai putut scrie. Succes pe mai departe.
miorita1
Postat pe 7 Iunie 2011 15:36
eh, sandra brown e pistol cu apa
sau, etalon...
michelle_
Postat pe 7 Iunie 2011 15:40
vezi Michele? nu numai tu l-ai citit pe Balzac Honore diu
Eugenia69
Postat pe 7 Iunie 2011 15:40
noroc ca l-am citit cand eram pustoaica, ca acu' sigur n-as mai avea rabdare. balzac iti descria o camera in 12 pagini, da' asta doar pentru ca era platit la pagina, hehehe

ah, p-asta si pe proust...nici pe proust n-as mai avea rabdare sa il recitesc...batranetea, deh...
michelle_
Postat pe 7 Iunie 2011 15:45
De la: michelle_, la data 2011-06-07 15:45:27noroc ca l-am citit cand eram pustoaica, ca acu' sigur n-as mai avea rabdare. balzac iti descria o camera i 12 pagini, da' asta doar pentru ca era platit la pagina, hehehe

ah, p-asta si pe proust...nici pe proust n-as mai avea rabdare sa il recitesc...batranetea, deh...




nici eu, da ma laudam ca-mi place Proust ca era la moda, cand eram eu in liceu. Ne dadeam ifose de mare intelepte..
ehehe... ce vremuri...
Eugenia69
Postat pe 7 Iunie 2011 15:51

Ca bine zici !
garbo101781
Postat pe 8 Iunie 2011 09:31
De la: ana_d, la data 2011-05-21 15:02:46imi pare sincer rau pt povestea ta ....


:) De acord!
garbo101781
Postat pe 8 Iunie 2011 09:32
De la: esme, la data 2011-05-21 14:06:25alf, ia mai lasa-ma cu soarta si imuabilitatea ei! oi fi vreun sustinator al determinismului! ai uitat de liber-arbitru? problema sta asa: omul trebuie sa-si stabileasca prioritatile si sa ia decizii care sa-i intampine aceste prioritati! altfel e ca o frunza in vant, pierzandu-si substanta si devenind o simpla creatura care doar respira si actioneaza in virtutea valului care-l prinde uneori si-l duce departe de de toate visele si nevoile sale, departe de el insusi. si apoi vine o vreme cand se impune scadenta si realizezi ca ai trait in afara propriei vieti, ai trait viata altora, dorintele si nazuintele altora. si asta din teama de `ce va zice lumea?! dar, oare, cum trebuie?!` asta in loc de `ce am eu nevoie?! cine sunt eu?! ce ma intampina si ma ajuta sa evoluez, sa ma dezvolt ca individ?!`

da, fratilor, pierdeti toate sansele care vi se ofera, ca ii va pasa lui tata mare!



Gandire inteleapta . De acord .
garbo101781
Postat pe 8 Iunie 2011 09:34
De la: esme, la data 2011-05-21 14:06:25alf, ia mai lasa-ma cu soarta si imuabilitatea ei! oi fi vreun sustinator al determinismului! ai uitat de liber-arbitru? problema sta asa: omul trebuie sa-si stabileasca prioritatile si sa ia decizii care sa-i intampine aceste prioritati! altfel e ca o frunza in vant, pierzandu-si substanta si devenind o simpla creatura care doar respira si actioneaza in virtutea valului care-l prinde uneori si-l duce departe de de toate visele si nevoile sale, departe de el insusi. si apoi vine o vreme cand se impune scadenta si realizezi ca ai trait in afara propriei vieti, ai trait viata altora, dorintele si nazuintele altora. si asta din teama de `ce va zice lumea?! dar, oare, cum trebuie?!` asta in loc de `ce am eu nevoie?! cine sunt eu?! ce ma intampina si ma ajuta sa evoluez, sa ma dezvolt ca individ?!`

da, fratilor, pierdeti toate sansele care vi se ofera, ca ii va pasa lui tata mare!

Axl_22
Postat pe 10 Iunie 2011 11:28
eu-genia "nici eu, da ma laudam ca-mi place Proust ca era la moda, cand eram eu in liceu. Ne dadeam ifose de mare intelepte..
ehehe... ce vremuri..."

inteleg ca, prust asta, pe vremea aia era un fel de paulo coelho sau macar o copie a lui coelho, chiar daca palida

pffff, nimic n-a scapat necopiat...
si sadoveanu facea neshte descrieri, ca balzac, da cine sa-l ia in seama, cand mult mai zemoasa si pe isi pe colo lacrimogena era sandica!
alfheim
Postat pe 10 Iunie 2011 12:59
alfi, probleme? ca esti cam sarcastic si inca fara motiv
ori asta e starea ta fireasca, ori esti la ciclu
michelle_
Postat pe 10 Iunie 2011 13:04
alfheim, mie mi-au placut fratii jderi, imi pareau un fel de "cei trei muschetari", dar marturisesc cu umilinta-n intelect, ca saream peste partea cu descrierile


si la proust, daca saream descrierile, nu-ti spun tie
descria nenea asta cate-o toaleta...


Eugenia69
Postat pe 10 Iunie 2011 13:11
alf, intelegi gresit! nu poate fi posibila o comparatie intre cei doi - ar fi absurd - intre Proust si veleitarul Coelho! mai citeste si tu cate ceva! pe vremea `aia`, pe Proust, te asigur, il citea lumea care avea idee despre cultura si literatura, nu orice individ care abia stia sa silabiseasca. in cazul lui Coelho, nu trebuie multa `cunoastere`, asa ca se admite si silabisirea. Proust nu e pt oricine. Proust necesita doxa.

a! si vezi ca nu se scrie Prust!
esme
Postat pe 10 Iunie 2011 13:11
brava Esme , foarte bine punctat.....
jeanette40
Postat pe 10 Iunie 2011 13:18
orice paralela intre proust si coelho e mai mult decat ridicola
e ca si cum ai pune un titan langa o larva
michelle_
Postat pe 10 Iunie 2011 13:20
corect, michelle!
esme
Postat pe 10 Iunie 2011 13:29
perfect ma mi_
deci nu eram sarcastic nici la adresa ta si nici a eugeniei!
doar ma amuzam de faptul ca amu se considera si fac valuri multzi care nici n-au auzit de marcel proust, si daca pronuntzi numele lui, te intreaba imediat la ce echipa joaca sau in ce formatzie canta, sau ce album a scos, asta ultimu, in schimb se etaleaza cu coelho de par ca ar fi zeul literaturii!!!

zau esme, chiar crezi ca n-am citit Proust?

am fost si eu o vreme ratacitor... In cautarea timpului pierdut!
alfheim
Postat pe 10 Iunie 2011 13:40
cu atat mai mult, daca spui ca ai citit si stii bine cum stau lucrurile, nu ar trebui sa mentionezi asta nici macar in gluma! ...o gluma pe care-o vrei subtila si slefuita, pe deasupra.
esme
Postat pe 10 Iunie 2011 13:47
alfi, las-o asa cum a cazut, si pe viitor regleaza-ti sarcasmul
michelle_
Postat pe 10 Iunie 2011 13:57
mi-ati amintit de chestionarul lui Proust,,,,aparuse candva in dilema veche si cred ca numarul ala a trimis cativa adolescenti pe la biblioteca, desi majoritatea si-au modificat doar 'oracolele'
ufishor
Postat pe 10 Iunie 2011 14:03
hehehe...ou sont les neiges d'antan?
michelle_
Postat pe 10 Iunie 2011 14:14
s`or tochit darling!
ufishor
Postat pe 10 Iunie 2011 14:17
la cat s-ar ridica procentul adolescentilor ce au citit ceva de Proust ??? nu cred ca vreau sa ma gandesc
jeanette40
Postat pe 10 Iunie 2011 14:18
oracolele...

prin vehementa voastra, frumoaselor destepte, ce sunteti voi, imi amintesc de profesorul meu...Dumnezeu sa-l odihneasca, care a refuzat sa ne predea, nici nu mai stiu ce poezie, de Beniuc si ne citea, pana la saturatie din Eminescu si Rilke



alf, stiu ca ai glumit

Eugenia69
Postat pe 10 Iunie 2011 14:20
multumesc eugenia!

mi_, esme, dragele moshului, (ca deh, mai crescu copchilu' ) era doar paralela intre generatzia care citea literatura de calitate, proust, balzac, voltaire, hugo si lipsa de lectura actuala, care se rezuma la coelho... ca atat le e orizontul!
zicea eugenia ca ii placea si ca era la moda (dar il mai si citea, si intelegea )
tot asa acum vreo 10 ani era isteria lui coelho, si studentzi, studente!!!, eleve de liceu, toti umblau ca disperatzii cu coelho, cat mai al vedere... ca sa se vaza ca e si ei cultzi si ca stiu ce e aia o carte, alta decat asul de pica!
doar pt asta a fost facuta paralela mea... diferentza dintre generatzii, in care ruptura de cultura este colosala!
si gata... am terminat cu expozeul! ca altfel iar imi shterge lumea postarile... ca's prea lungi!
alfheim
Postat pe 10 Iunie 2011 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ea Balanta,El Sagetator... 2 De la: esme 19 Februarie 2012 23:00
DIFERENTA VARSTA CONTEAZA? 2 De la: Dor_marunt 10 Mai 2010 19:34
Rasu` plansu` 304 De la: ufishor 12 Iunie 2013 08:29
sa rup relatia sau sa.l uit pe fostul?????? 55 De la: dor72_ 26 Septembrie 2011 14:53
Funduletze!!!! 43 De la: micabis 28 Iulie 2009 05:50
Setari Cookie-uri