La Historia - El Comandante in centrul vechi

dragilor, daca aveti chef sa va simtiti bine cu cei dragi, va recomand sa NU mergeti in acest loc: La HISTORIA (el Comandante).
noi am facut o rezervare telefonica intr-o seara in care trebuia sa aiba loc un mic recital de jazz. la telefon ni s-a comunicat faptul ca rezervarea nu costa nimic, insa trebuie sa facem o consumatie minima de 30 ron / pers. am zis ok, pana la umra e de inteles, nah, concert chestii.
ajungem la locul faptei, masa nu exista. am asteptam cam 10 minute pana au ridicat un grup de la o masa si ne-au asezat pe noi.
prima vizita facuta de don'soara ospatar a venit cam la 20 de minute dupa ce ne plantase acolo.

cum apare ne spune clar "nu am decat silva, ciuc si ..inca o bere"
ramanem blocati, pentru ca intentionam sa comandam si ceva de mancare. cand am vazut insa cat de complicata e treaba, am zis ok, renuntam la vinuri (fetele) si trecem cu toii pe bere. cadem de acord ca Ciuc e o optiune ok.
peste inca 20 de minute apar pe masa o multime de sticle SILVA.
ii spunem ca dorim sa comandam si ceva de mancare, ni se explica clar" acum? mai stati putin. revin eu, da?"
si uite cum mai trece o jumatate de ora.

comadandam si mancare, evidnet ca numai ce am comandat nu a venit, dar nah, ce mai conta?!!!

pana la urma, una din fete comanda un pahar cu vin si i se explica: "nu am decat la fluta". doamna impricinata, ca orice om de rand, intreaba :ce este aceea o fluta iar don'soara ospatar ne raspunde foarte suparata" ei ce e, pahar d'ala de sampanie" eram deja pe jos de ras cu toii, cum biata noastra amica a ajut impertinenta sa nu stie ce e aia fluta :))

vine si fluta cu vin (care costa 15 RON) vine si o limonada mica in loc de mare si tot asa.

ne-am facut curaj sa cerem si nota, si ne-am carat cu ideea clara de a nu reveni intr-un loc in care cineva isi bate joc de tine pe banii tai.
a fost amuzant insa, pentru ca am trecut rapid de starea de enervare si am inceput sa facem misto=uri, sa vedem cata baiate de joc poti primi intr=un local din centrul vechi, pe banii tai. am fost uimiti sa vedem cat de "profi" a fost fata =)))

so, nu va recomand la Historia. mai bine o bere cinstita la bar fly sau club a (asa ca in tinerete) decat bataie de joc pe banii tai!

ileana_damian
Postat pe 16 Mai 2011 11:58
am si eu o obsesie cu numele de irish coffe
si merg intr-o ziulica, nu chiar ca oricare alta, ca doara era ziua mea de nastere, amu vreo 2 ani in urma,insotit de-o prietena, zic hai sa bem o cafea irish la irish pub undeva zona calarasilor, buc
si era vara, si era clad, si cumva pe la orele 16 cred...
no bun, intru cer si mi se spune ashe:
-n-avem decat bere
enumera matracucul ala ceva sortimente
supralicitez bere neagra guiness
N-AVEM!
deci, am ramas aproape perplex
dar am curajul sa intreb,
ok, dar totusi, cat ar dura pentru doua cafele irish...????
impietate totala din parte-mi!
pai nu putem sa facem fiindca colegul/a ... deja nu mai stiam ce spune... care face irish coffe nu este inca la serviciu si vine peste vreo cateva ore!!!!
URAAAAAAAAAAAAAA
si dupa peripetzia asta, peste ani, vad reclama aia la Romulus, ai cu pinacolda, mojito, etc...
n-avem
sunte-ti praf ba!
si uite asa imi dau seama inca o data si in ce tzara si capitala si lume minunata traim
alfheim
Postat pe 16 Mai 2011 13:17
adevaraciune!!!
http://www.youtube.com/watch?v=6hNxb4ZRdAc

http://www.youtube.com/watch?v=LsYWX8rxd5k&feature=related

alfheim
Postat pe 16 Mai 2011 13:23
alf.. cand vad scris irish pub imi ploua in gura
stii de ce?
este in oradea unul... face si pizza........... iamyy.. ce buna e.. mai ales aceea cu branza pe margini..........
adryaana
Postat pe 16 Mai 2011 13:24
nu stiam,
oricum e bine de stiut, cand trec pe acolo sa trag o raita, insa pizza as prefera-o de la ceva pizzerie italiana, ca altfel irish pizza, parca .. hmmm , i don't nu stiu, dar sunt dispus sa incerc
de la voi de acolo iubesc placintele cu cartofi, usturoi, smantana si marar
sunt turbat dupa ele, si de la constantza dobrogenele cu branza yupiiiiiiiiiiiiiiiiiii
mda ...
am luat-o razna
mai era unul, a murit saracul, cica de la o supradoza
isi comanda chiftele doar de la memphis, Elvis il chema.... eh... ce vremuri
alfheim
Postat pe 16 Mai 2011 13:30
iti spun eu ca e frumos acolo si atmosfera asa rustica..
ca sa=ti mai fac pofta de pizza aia de care zic.. mai ales ca spui ca iti place placinta cu branza.. iti spun ca acea branza e in aluatul de pizza...asa coapta acolo..marginile de la pizza suntintoarse si acolo e pusa..nu deaspura..aa si e cu piept de pui..
e bunaaa....
aa singura problema.. daca nu au rezolvat-o inca..prin 2009 o aveau inca..e aceea ca daca iti trebuie la toaleta tre sa platesti la un nene care e foarteinsistent sa-ti deahartie de la el si daca zici ca ai tu si nu-ti trrebuie hartia pe care a pus el mana
adryaana
Postat pe 16 Mai 2011 16:15
merci de info :) poate cand vin acolo imi arati si orasul
alfheim
Postat pe 17 Mai 2011 10:13
tre sa-ti gasesti pe altcineva sa-tia rate oradea
nu mai locuiesc acolo de patru ani de cand m-am maritat
merg destul de des dar abia acum vreo 2 luni am reusit sa mai ajungem iar la KELYSS IRISH PUB
adryaana
Postat pe 17 Mai 2011 15:56
offfff, si nu puteai sa zici asa de la inceput ...
sa fie intr-un ceas bun .. sau intr-un ceas turn ...
turn all a round
alfheim
Postat pe 17 Mai 2011 16:11
merci.. desi am inteles doar faza cu "sa fie intr-un ceas bun"... aia cu turn nu am inteles dar ma gandesc ca e de bine
adryaana
Postat pe 17 Mai 2011 20:32
ce-ti mai place big-bang-ul ...
alfheim
Postat pe 18 Mai 2011 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cluburi de dans in cta 2 De la: oxygene 24 Iulie 2009 22:38
sunt fericita! 95 De la: daria_pet 10 August 2009 22:43
Vreme de ceai fierbinte 44 De la: garbo_1894 28 Aprilie 2013 09:24
ajutor 3 De la: acosac 6 Noiembrie 2011 11:12
cu ce este potrivit sa te imbraci la un party intr-un restaurant bar, noaptea? 40 De la: Dari_Daniela 9 Ianuarie 2010 13:59
Setari Cookie-uri