iubesc un barbat insurat...

Ma numesc Alexandra,am 25 de ani si tot citind fel de fel de forum-uri,m-am hotarat sa imi spun si eu in cateva cuvinte povestea si poate,cu ajutorul vostru,voi reusi totusi sa inteleg DE CE ASA?..Ca sa nu plictisesc prea mult voi intra direct in subiect...
Cu 7 ani in urma am cunoscut un baiat,eram copii si am incercat sa avem o relatie dar..nu a fost sa fie,el era foarte indragostit de mine,spunandu-mi mereu ca sunt prima lui dragoste dar,eu ma simteam vinovata fata de el ca nu aveam aceleasi sentimente si ne-am despartit la scurt timp...au fost ani in care fiecare si-a vazut de viata lui nestiind nimic unul fata de celalalt asta pana in vara trecuta cand ne-am intalnit intamplator pe strada..si,de aici a inceput totul...ca sa ma fac si mai usor inteleasa,va mai spun si ca prin luna lui Mai a anului trecut eu l-am visat,repet,asta dupa 7 ani in care nu am mai avut niciun fel de legatura sau contact unul cu celalalt...dupa acel vis,am tot incercat sa dau de el,fara un motiv anume,vroiam doar sa vorbesc cu el..dupa vreo luna in care am tot cautat prin casa nr lui de tel,precizez ca stiam ca-l aveam pe undeva pe o agenda ,dupa ce am facut ture pe la el prin cartier sperand sa-l vad sau sa-i vad masina sau macar sa vad pe cineva cunoscut care sa-mi poata spune de el,am renuntat sa mai sper sau macar sa ma mai gandesc ca voi putea vorbi cu el asta pana la inceputul lunii August cand m-am intalnit cu fratesu si,hotarata sa ii cer nr de tel,am vbit cu el si mi-a zis ca Florin e prin oras cu nevastasa,in prima faza am ramas blocata pt ca nu ma asteptam sa fie insurat(am uitat sa mentionez faptul ca e cu un an si jumatate mai mic ca mine)...in fine,am mai vb ce am mai vb cu fratesu,ii spun sa ii tranzmita salutari si felicitari pt casnicie si lui si,plec..oarecum uimita si putin dejamagita..de ce dezamagita?nu stiu dar,asta am simtit...nu dupa mult timp,sa zic,cateva zile,mai exact pana in Sfanta Marie ma intalnesc absolut intamplator cu el in oras..uimita si blocata,nu am avut nicio reactie..ne-am salutat,evident,ne-am oprit sa schimbam cateva cuvinte..mi-a zis ca-i spuse-se fratesu ca ne intalnise-m si ce ii mai spuse-se-m eu acolo si,mi-a mai zis si ca se bucura foarte tare ca ma vede...in oras el era cu niste prieteni,stiind ca e casatorit,evident am intrebat de ea..mi-a spus ca pleca-se cu o zi in urma in Italia(munceau amandoi acolo) si ca el a mai ramas acasa ca vroia sa dea de permis pt tir,in fine...din una in alta facem schimb de nr de tel si ramane sa ne mai auzim,bun,nimic deplasat pana aici..inainte sa ne vedem fiecare de plimbarea lui,ma pupa si nu tocmai pe obraz,primul pup e pe obraz iar celalalt,undeva mult prea aproape de buze....eu eram singura,am uitat sa spun si asta,veneam dupa o relatie nu tocmai ok si inca sufeream,oricum,capitol incheiat... EH,DE AICI INCEPE TOTUL...in plimbarea mea,ce-mi zic,hai sa-i dau un sms daca tot am nr lui si oricum nu am putut spune prea mult cand ne-am vazut,ii dau sms si ii spun ca,ma bucur ca l-am revazut dupa atata timp si ca poate pana pleaca ne vedem la un suc ceva sa mai vbim...nu trec 2 minute si ma suna...ma intreaba pe unde sunt si ca daca mai sunt prin oras dupa ce se desparte de cei cu care era ma suna si poate ne vedem,zis si facut...eu in oras cu prietenii mei,el cu ai lui...dupa cateva ore ma suna...mi-a zis ca a reusit intr-un final sa scape de ei si ca vrea sa ne vedem..ne-am vazut..au urmat alte cateva zile in care am vb la tel,prin sms si tot cauta motive sa ne vedem chiar si pt 5 minute..in ziua de Sfanta Marie am fost cu prietena mea,iubitul ei si Florin undeva la iesirea din oras,ne-am plimbat,am ras,am glumit si..ne-am sarutat...a fost ceva,absolut minunat,nu stiu sa explic,tremuram amandoi ca 2 copii,aveam emotii..a fost totul deosebit..de atunci am ramas impreuna!!!ca sa o mai lungesc ca si asa m-am intins prea mult..cateva zile mai tarziu am plecat impreuna la mare(perioada in care facea si 1 an de la casatorie)..cand am ajuns acasa a inceput cu declaratii, juraminte, inel de aur pus pe deget si cerere in casatorie in turnul televiziunii din galati,fotografii cu sutele,numai zic de cadouri: rochite, plusuri, broscute, trandafiri destul de des, iesiri in oras zilnic,mai mult statea pe la mine decat pe la el,nopti dormite la mine,chitante si facturi de la tribunal cum ca era in divort si mereu planuri de viitor....parea totul un vis frumos..asta pana pe 21 Decembrie cand i-a venit sotia acasa si s-a produs ruptura..m-a mintit ca is probleme acasa,scandal si alte alea..mintea..eu stiam de la el ca ai lui si mai ales ea stia totul despre noi si ca toti ii sar in cap ca nu se poate sa divorteze dar,repet,mintea,lui ii era bine merci cu ea acasa...m-am chinuit groaznic,am incercat sa dau de el,nu aveam cum,prietena mea s-a intalnit cu el si nevastasa in mall si au vorbit,era clar ca ea nu stia nimic..cand prietena mea l-a intrebat de ce a facut toate astea el a negat totul,a luat-o si au plecat..la mijlocul lunii ianuarie a plecat ea si a inceput iar sa ma caute..a tot insistat cu mesaje,telefoane si,intr-un final am cedat si ne-am vazut,am mers pe premiza ca toti meritam o a2a sansa.. mi-a spus ca,fortat de imprejurari a fost nevoit sa renunte la divort..dar ca el ma iubeste si ca nu va renunta nici cand la mine..am uitat sa spun si ca in toata perioada aia de 4 luni cand totul a fost superb,a vrut foarte foarte mult un copil de la mine,iar de cate ori imi venea ciclu era foarte suparat ca nu i-am indeplinit visul..m-am chinuit mult cu el...cum ne cum,m-a facut sa ne impacam...numai aveam deloc incredere in el dar,il iubeam dumnezeieste de mult si,nu puteam fara el...a urmat iar o perioada superba,iar cu promisiuni,cu juraminte si cu toate cele ca si pana acum..ba mai mult,m-a luat la avocat sa vad ca acum chiar divorteaza..ca fraiera,ma minteam ca de data asta va fi bine..pana la sfarsitul lunii Martie a fost mai mult decat foarte bine..cu 2 zile inainte sa plece in Italia imi spune ca pleaca..am simtit cum pamantul imi fugea de sub picioare,am simtit cum mi se rupea sufletul,imi doream enorm sa ma trezesc si sa realizez ca totul nu a fost decat un vis urat dar,realitatea era clara..EL PLECA IN ITALIA...in ziua in care a plecat,mi-a oferit iar cea mai frumoasa zi,am petrecuto impreuna la piscina..a fost superb...inainte sa plece,a trecut iar pe la mine,a venit sa-si i-a la revedere..am plans amandoi si mi-a promis ca vom fi impreuna pt ca ma iubeste cica de 7 ani de zile si m-a rugat insistent sa il astept maxim 2 ani,perioada in care el va rezolva totul si va fi cu mine...el acum cica e acolo ca sa le demonstreze tuturor ca si cu ea acolo,tot v-a divorta..clar minte..m-a cautat in primele saptamani aproape zilnic..evident aceleasi minciuni,ca ma iubeste,ca nu e cu ea si ca sa am incredere in el si ne va fi bine,a,si evident sa il astept si sa nu il insel..de,aproape o luna numai stiu nimic nimic de el...mi-a fost foarte greu si inca imi este pt ca il iubesc dar,incerc sa ma impac cu ideea ca,ce e frumos dureaza putin si sa inteleg ca el e om insurat si ca nu va renunta NEVER la sotie pt a fi noi impreuna..probabil acum o sa ma intrebati pt ce am mai scris aici sau pt ce mai cer sfaturi daca am inteles ca pt el nu am fost decat o aventura sau cum s-o fi numit si ca la ea nu va renunta pt noi?!..va spun imediat..in perioada aia din Decembrie,am fost la o tanti si mi-a dat in carti,cu siguranta multi o sa spune-ti ca e cea mai mare greseala,asa am gandit si eu la inceput dar,in timp am realizat ca...exact ceea ce i s-a aratat femeii in carti,exact asta a urma..a urmat impacarea,fericirea,durerea,plecarea si multe alte lucruri de care nu am scris sau alte chestii de pe parcursul relatie pe care am omis sa le scriu..zilele trecute am fost iar la ea...m-a dat iar peste cap pt ca,acum cand credeam ca voi fi bine,adica,acum cand incercam sa cred ca ochii care nu se vad se uita,ea mi-a spus ca va aparea din nou..iar ma va chinui,iar ma va minti,iar ma va intoarce la el,iar si iar si iar si iar...mi-a mai zis si ca mai am sa ma mai chinui cu el,cel putin 2 ani..vor fi 2 ani de lacrimi,durere,suferinta..el nu ma va lasa sa imi fac viata,nu ma va lasa sa am pe altcineva...ce sa fac?cum sa-l fac sa numai aiba atata efect asupra mea?cum sa pot merge mai departe fara el??trebuie sa mai spun si ca nu pot accepta pe nimeni langa mine si ca,am momente cand mi-l doresc groaznic de tare langa mine,cand imi doresc ca sa apara dar...asa,daca nu ma cauta imi e bine,ma mint sau nu dar,vreau sa pot fara el,vreau sa nu-l mai iubesc..ce pot face cand ratiunea imi spune una si inima alta?de ce asa?va rog,incerca-ti sa va pune-ti in locul meu si,spune-ti-mi cum ati proceda voi?ce ati face daca vreti sa scapati de aceasta iubire neimpartasita dar cand nu va da voie sa il uitati???
alexxya_1985
Postat pe 8 Mai 2011 15:18
daca astepti sa ma plictisesc, poate reusesc sa te citesc macar in diagonala.
da' hai sa-ti raspund: nu esti prima/ultima care iubeste un barbat insurat, nu esti de condamnat, dar pentru asta e bine sa-ti asumi si posibilele consecintele, din start...
cam asta e pretzul.:D
:))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 15:21
alexya,
in linii mari cam asta am patit si eu, cu diferenta ca eu m-am maritat prima - si am si divortat prima - dar pina la urma divortul nu este decit un detaliu. Problema nu e divortul lui, desi tie acum asa ti se pare.
Problema este CE VREA EL. In situatia in cae oscileaza, nici nu te ia, nici nu te lasa, cam asa va fi vata ta linga el in continuare mult si bine. Si divortat si nedivortat. Este evident ca gaseste la tine ceva la care nu vrea sa renunte, si ca NU gaseste altceva la care, din nou, nu vrea sa renunte. Deci o sa mai puna CEVA pe alaturi de relatia cu tine intotdeauna, fie ca o sa stii asta, fie ca nu.

Ce poti sa faci? Sa evaluezi sincer situatia. Si sa incerci sa o il lasi si sa il uiti sau, daca nu reusesti sa o lalai asa. Si sa stii ce urmeaza.
Partea buna este ca la un moment dat ajungi in situatia in care nu prea iti mai pasa. Ceva de genul da-l in pana mea, sa vina si sa plece, ca oricum n-am ce sa ii fac.
Eu am ajuns la concluzia asta dupa ce am facut tot posibilul sa ma despart, inclusiv plecat din job, vindut casa, plecat din tara... dupa aia in alta tara...etc. Rahat. Daca e sa te gaseasca, te gaseste, si daca e in interiorul tau sa nu poti sa NU SIMTI nimic fata de el, pina la urma se leaga la loc tot ce se dezleaga cind pleaca... Asta e.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 15:35
quasaria,da,sunt constienta ca ai dreptate dar..e asa greu cand ratiunea iti spune una si inima alta...era clar ca doar cineva care a trait ceva asemanator poate intelege..inca mi-e teribil de greu pt ca,ruptura s-a prudus de la 23 martie,de la plecarea lui dar..poate in timp,voi gandi si eu ca tine..:*
alexxya_1985
Postat pe 8 Mai 2011 15:42
De la: eu_geminy, la data 2011-05-08 15:21:08daca astepti sa ma plictisesc, poate reusesc sa te citesc macar in diagonala.
da' hai sa-ti raspund: nu esti prima/ultima care iubeste un barbat insurat, nu esti de condamnat, dar pentru asta e bine sa-ti asumi si posibilele consecintele, din start...
cam asta e pretzul.:D
:))


mesajul asta a fost ca sa nu zici ca nu ai postat nimic nu?:)in fine..daca nu ai chef nu citi dar,nici nu posta aiurea..
alexxya_1985
Postat pe 8 Mai 2011 15:48
alexxya, citisem si prima replica, pe care ai corectat-o.

postez oricand doresc, ceea ce doresc.

eu ti-am oferit un raspuns suficient de pertinent si mai ales, ti-am dat un sfat bun: asumarea consecintelor.
daca vrei sa tii cont, bine.
iar daca nu, iarasi bine.
ca eu nu fac parte din nicio poveste disperata.

solutia cea mai buna, tot numai tu o vei sti.

de literatura de sertar, poate o sa am chef mai tarziu.
acum am altele de facut.

iti urez bafta.
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 15:51
pina la urma, ratiunea este doar o unealta, nu ea stabileste directia... important e CE VREI. Ratiunea doar te ajuta sa ajungi acolo. Sau... nu te ajuta.

Nu e cazul sa ma iei pe mine drept benchmark, eu sint mai alien de felul meu: dar ce as face in situatia ta ar fi sa ma duc in Italia si sa ma asez la masa de alaturi de ei sa imi deau cafeaua la micul dejun...
Si sa il privesc in ochi fara sa spun nimic. Sa vad ce face.
M-ar ajuta sa elucidez unele chestii, atit.

In rest, e decizia omului... n-ai dreptul sa fortezi spre care dintre voi tinde. Nu il poti obliga sa te aleaga pe tine, dar il poti determina sa aleaga. Fie si alegerea implicita. Fara voia ta nu te poate tine intr-un vals in trei.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 15:58
Q...asta zic si eu solutie ...radicala...

eladaela
Postat pe 8 Mai 2011 16:00
stii cum e, alexxya?...

ca si cu acest topic: l-ai postat, asuma-ti si raspunsuri care nu iti plac.

si nu stiu de ce nu ti-ar placea:

asteptai sa-ti spun ca esti speciala, fiindca iubesti un barbat insurat?... nici nu ma gandesc, sunt atatea altele, ca tine.

te asteptai sa te condamn?...
nici vorba!...e omenesc cea ce ti se intampla!...

vrei sa scapi de o asemenea iubire???
dar cine te opreste, in afara de tine?!
cu putina vointa, vei reusi!
doar prostii mor din dragoste.:D

asadar, cred ca am raspuns cu suficient de mult bun simt, fata de raspunsul pe care ai tinut neaparat sa mi-l oferi, aratandu-te cam... nesatisfacuta...
de opinia mea...:P
:))

eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 16:00
gemini, asta cu putina vointa... ce sa zic... depinde cita vointa are alalalt.
Si, da, partea nasoala e ca nici macar nu mori din asta.

ela, asta nu e radicala.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 16:03
eu zic ca se poate, q.
n-am zis ca e usor.
da' lumea nu incepe si nu se sfarseste cu nimeni.
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 16:07
si eu m-am gandit de multe ori sa merg in Italia dar,stau si ma mai gandesc si pe partea cealalalta,chiar se merita sa ma chinui atat?daca el a avut nesimtirea sa nege tot si sa intoarca spatele spunand doar ca ce zice prietena mea nu e decat ca sa ii faca rau...e posibil ca si acolo daca ma vede sa faca la fel sau,sa imi intoarca spatele fara sa spuna nimic..nu stiu la ce sa ma mai astept de la el..:-s
alexxya_1985
Postat pe 8 Mai 2011 16:08
lumea in general nu, doar viata lui X sau a lui Y.. poa' sa se sfarseasca cu cineva de git. Sau cu dintii in beregata aluia. Depinde.

alexia., daca te duci tocmai de aia te duci. Ca sa clarifici. Daca vrei sa clarifici... Si te astepti la orice, la urma urmei.
Tot ce spuneam este ca nu te poate tine in jocul asta fara voia ta.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 16:09
chestia cu dintii in beregata altuia... ne arunca in alt regn, si nu o vad ca pe o solutie, oricat orgoliu am avea...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 16:11
si dacanu ai alta solutie, ce faci? Indiferent carui regn apartii?
Oricit pare de absurd, sint situatii in care NU ai cum sa pleci si sa iti vezi de viata ta pentru ca nu e de acord. Daca tu te desparti, el nu se desparte. Si nici nu face nimic sa se schimbe. So?
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 16:17
daca el nu m-ar mai cauta ar fi un inceput bun..in timp ma impac cu ideea dar,daca apare iar,asta e problema:(
alexxya_1985
Postat pe 8 Mai 2011 16:18
De la: quasaria, la data 2011-05-08 16:17:47si dacanu ai alta solutie, ce faci? Indiferent carui regn apartii?
Oricit pare de absurd, sint situatii in care NU ai cum sa pleci si sa iti vezi de viata ta pentru ca nu e de acord. Daca tu te desparti, el nu se desparte. Si nici nu face nimic sa se schimbe. So?


nu stiu, asa o fi la tine...
desi nu cred ca nu poti scapa de cineva, pana la urma, daca doresti asta cu tot dinadinsul.

eu nu cred ca nu exista si alte solutii, fiindca de aceea am fost inzestrati cu neuroni.
dar in fine.
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 16:20
ge, ai atins punctul sensibil - inzestrarea cu neuroni...
dor72
Postat pe 8 Mai 2011 16:25
te asigur ca sintem testati amindoi si ni s-au numarat neuronii...avem destui....
Are legatura cu care pe care domina. Atit. Faptul ca un om e rezonabil - sau nu - poate fi mai degraba invers proportional cu plantatia lui de neuroni.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 16:27
dor... eu cred ca ar trebui sa fie o insusire specifica fiintelor umane, care ne departajeaza net de alte specii inzestrate doar cu muschi si/sau dinti...
deci nu un punct sensibil ci unul care ar trebui sa fie cat se poate de comun..:P
:))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 16:29
alexandra... ne spuneai.. sau ne intrebai la sfarsitul postari tale ce am face daca am fiin locul tau? sau sa ne punem in locul tau ce am face?/... cam asa ceva... nu?
pai ca sa spun si eu parerea mea... nu ma vad in situatia ta pentru ca nu as fi acceptat o relatie cu un barbat insurat... dar nici macar o reinodare a unei relatii vechi... ce a fost a fost.....
dar na.. tu te afli deja prinsa in mreje asa ca e cam tarziu.....
daca tot te-ai lasat prinsa zic si eu ca fetele...... eu i-as confrunta...
stii de ce/? pentru ca atunci ai vedea adevarata fata a lui "Fat Frumos"...sincer nu cred ca are de gand sa ase desparta...... ii trebuie pe cineva aproape cand vine in tara........
sa fim seriosi.... toata lumea minte doar el spune adevarul......... daca te-ar fi iubit s=ar fi despartit deja de sotie.. sau daca ar fi fost in divort cand te-a reintalnit........
daca vrei cu adevarat sa clariici..il confrunti cu situatia..
daca iti convine situatia rabzi si suspini.. si astepti sa mai treaca pe la tine.......
nu cred.. si nu am crezut niciodata povestile cu iz de telenpovela.. ca vai ce iubeste el pe una dar e insurat cu alta si nu poate sa o paraseasca.... bine ca poate sa o insele....
adryaana
Postat pe 8 Mai 2011 16:59
De la: quasaria, la data 2011-05-08 16:27:29
Are legatura cu care pe care domina. Atit.

si asta are legatura directa cu orgoliile marunte si/sau pretentii demasurate. ori, se presupune ca sunteti impreuna ca sa evoluati amandoi, nu? sau cum, la alieni e altfel? mie nu-mi plashe de tini ca gandesti ca vaduva neagra
unspeakable_ingredient
Postat pe 8 Mai 2011 18:54
eeee... buna si dominatia, cateodat'.
de ex, in pat...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 19:53
geminy

incet-incet ne apropiem de miezul lucrurilor
unspeakable_ingredient
Postat pe 8 Mai 2011 20:36
dap.
ca prea ne indepartaseram de esentzial...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 20:44
ge, mi-ar lua mult sa explic.
Da, la aliens e altfel cu dominatia.... in general.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 20:44
multumesc, nu te osteni, q...
dupa cum ti-am zis, nu fac parte din film, doar am avut o parere...:)
eu vad dominatia utila, dar in alt mod, oricum...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 21:02
precum vezi, nu ma ostenesc....
Daca te-a atacat remarca fetii ca numai aia de au trecut prin inteleg, ce sa zic... posibil sa fie asa, nu ca ai fi preferat sa faci parte din film.

In rest, nu vad dominatia UTILA in nici un mod.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 21:04
ma vezi cumva atacat?...:))

cu ce sa ma afecteze?...
la urma urmei, e crucea pe care a ales sa si-o poarte.:D
ii urez succes si sa fie sanatoasa!...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 21:07
si Q...
avem pareri diferite, nu are rost sa repetam la nesfarsit aceleasi lucruri.

fiecare alege ceea ce ii place, ceea ce crede ca merita, sau ceea ce i se potriveste mai bine:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 8 Mai 2011 21:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASATORIE ATEI SI CRESTINI? CE PARERE AVETI? 1 De la: garbo027119 6 Decembrie 2009 16:33
e mai mare cu 17 ani. ce intentii are oare? 203 De la: DaMarkus09 17 Martie 2011 10:49
infidelitate 18 De la: anastasya 18 Iulie 2010 13:35
ce telenovele v-au incantat in ultima perioada? 11 De la: tutankhamon 3 Octombrie 2009 02:26
Doamnelor si/ sau domnisoarelor,v-ar deranja sau v-ar face placere 12 De la: Sassette 2 Noiembrie 2012 12:47
Setari Cookie-uri