ce fac oamenii care sunt nevoiti sa stea toata ziua in casa?

Probabil este un subiect depasit... dar problemtica oamenilor care nu sunt intrutotul asemeni nou afecteaza.. mai ales pe cei care avem astfel de oameni in familie....
Sunt mama unei fete de 20 ani care merge, vorbeste, intelege lucruri de bun simt, dar care de la nastere e posesoare a mai multor diagnostice. Fapt e ca are un intelect ca al unui copil scolar. A terminat o scoala speciala si de atunci nu prea are viata sociala (doar anturajul parintilor, nu a unor tineri, chiar si asemeni ei). Problema este pur de socializare. Poate ajuta cineva cu o idee?
popflori
Postat pe 30 Aprilie 2011 15:27
Poti incerca la cateva ONG-uri care stiu ca mai organizeaza anumite programe de socilaizare. Dar...trebuie sa ai noroc, banii sunt scumpi si in ong-uri tot oameni care cheltuiesc fara cap, sunt!
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 00:22
sport,aerobic,dans.
asta fac eu.
iar silvester stalone,care s-a nascut cu boala grava la cap,asta a facut.sport,incepand cu acasa...
se gasesc pe net zumba,si dansuri simple,ptr incepatori.
sau exercitii cugreutatile.
succes,d
daniilia
Postat pe 6 Mai 2011 23:11
Nu stiu daca sunt in masura eu sa iti dau sfaturi dar intra pe forumuri de socializare pt persoane cu probleme , cauta pe nef fundatii , organizatii cum sunt satele copiilor , niciodata singur - mereu impreuna si mai sunt , nu stiu daca si astia au legatura cu politica , dracu stie , dar cauta, e dreptul tau sa-ti salvezi copilul sa faci tot posibilul , uitate la tv si cand auzi de o fundatie noteaza si suna . La fel si eu consider ca din dorinta de a socializa poti sa te duci chipurile in societate si in loc sa intalnesti oameni sa socializeze sa intalnestii adevaratii handicapati care mai rau ii fac . A si poti sa mergi si la biserica sa vorbesti cu preotul poate are totusi o idee si te poate ajuta .Succes
garbo174243
Postat pe 6 Mai 2011 23:21
dar ea, de fapt, ce vrea? Ce simte? Ai intrebat-o?
VREA compania unor persoane de 20 de ani, intre ce fel de oameni se simte mai bine?
Stii, nu sintem toti trasi la xerox... nu alege tu pentru ea.
quasaria
Postat pe 6 Mai 2011 23:25
Hristos a inviat!!
Este tare greu pt, cei din jur sa ai un copil cu probleme.Am un stranepot are 9 ani este autist. Am scris mult pt el dar pe nimeni nu i intereseaza nimic de suferinta unei persoane.Saracul copil nu vb, nu gandeste, acum merge la oras la scoala e cls, a I a ei locuiesc la tara la 25 km, de oras, dar nu i nici un remediu,Ce face acasa alearga prin curte gradina, mai se uita la desene animate se mai inerveaza, mai face crize este fff, rau si parintii sunt harnici dar azi fara bani nu faci nimic
Sa ti ajute Dumnezeu sa poti rabi cu greutatile.
Jojolin
Postat pe 7 Mai 2011 11:21
Jojolin - autistii GINDESC.
Ba unii chiar gindesc la un nivel la care oamenii "normali" nu vor ajunge niciodata.
quasaria
Postat pe 7 Mai 2011 11:32
Corect, Q, autistii GANDESC. Ba chiar la un nivel mult superior celorlalti oameni. Fara unii dintre autisti, stiinta sau cultura nici nu ar fi atins nivelul de azi.

Bre, Jojolino, ai auzit de Albert Einstein? Nenea ala de apare prin poze cu o coafura mai ciudata. Da' de Beethoven ai auzit? Nu, nu cainele ala mare si zabalos pe care l-ai vazut in film. Beethoven era nenea ala surd, care face parte literalmente din istoria muzicii universale. Nu, nu si a manelelor, pentru ca alea nu-s muzica.
Daca fiecarui compozitor care a existat vreodata pe planeta asta i s-ar atribui o pagina in istoria muzicii universale, nenea asta, Beethoven, ar trebui sa aiba un volum separat.
Da' de Mozart, Hans Christian Andersen i Immanuel Kant, ai auzit?
Astia erau autisti, bre...
Thor_again
Postat pe 7 Mai 2011 12:08
Te gasisi si tu, Thor, pe cine sa intrebi. Nu vezi ca o injuri de mama...
Ca sa te inteleaga educata, trebuie sa te exprimi simplu, in fraze care sa se termine cu "dati-as", "tragea-ti-as", "manca-mi-ai", samd. Si , ca pont, sa o intrebi de orele particulare de echitatie pe care le face, de cateva ori pe zi
anakin
Postat pe 7 Mai 2011 12:16
dap... si trebuie sa mai bag in postare si o gramada de puncte, saltareti si albastrei din aia cu coditza, din stanga. Ca sa nu mai spun ca incoerenta si bocitul ulterior ca "i se sterg cuvinte" din postare, e singurul standard dupa care pricepe o propozitie simpla.
Thor_again
Postat pe 7 Mai 2011 12:21
De la: Thor_again, la data 2011-05-07 12:08:27Corect, Q, autistii GANDESC. Ba chiar la un nivel mult superior celorlalti oameni. Fara unii dintre autisti, stiinta sau cultura nici nu ar fi atins nivelul de azi.

Bre, Jojolino, ai auzit de Albert Einstein? Nenea ala de apare prin poze cu o coafura mai ciudata. Da' de Beethoven ai auzit? Nu, nu cainele ala mare si zabalos pe care l-ai vazut in film. Beethoven era nenea ala surd, care face parte literalmente din istoria muzicii universale. Nu, nu si a manelelor, pentru ca alea nu-s muzica.
Daca fiecarui compozitor care a existat vreodata pe planeta asta i s-ar atribui o pagina in istoria muzicii universale, nenea asta, Beethoven, ar trebui sa aiba un volum separat.
Da' de Mozart, Hans Christian Andersen i Immanuel Kant, ai auzit?
Astia erau autisti, bre...


respectele mele,bre!!!
mea culpa ca te-am citat tot, dar se merita repetat ce ai spus!
tatoo
Postat pe 7 Mai 2011 12:50
popflori .. colegii ei de scoala ce fac? are pe cineva mai apropiat intre colegii de scoala? Ma gandesc ca pana la varsta asta trebuie sa aiba macar o colega cu care sa se simta bine si in siguranta.
cricat
Postat pe 9 Mai 2011 07:20
guasaria, ce propui, vrei sa alegi tu pentru ea? te crezi mai buna decit un parinte? s-au tu chiar intradevar te simti trasa la xerox? inca o data, esti tare.
tygru64
Postat pe 12 Mai 2011 15:33
Tygru-LE,m de la igrecul ala o fi, oare? Citeste, omule, ce scrie alalaltu' inainte de a ataca! Ataca elegant, daca o faci!
Asta ai inteles tu ca a vrut Quasaria sa zica? Ca ar dori sa gandeasca in locul persoanei?
Mai incearca sa recitesti!
As_ninge
Postat pe 12 Mai 2011 15:44
ei, ash! baietu' o fi citit el, ca a inteles ca ierea vorba de xerox p-acolea, da' sta mai prost la capitolul intelegerea unui mesaj, Asule...
Thor_again
Postat pe 12 Mai 2011 16:04
alt dus cu pluta pe siret...

ce sa-i faci, viata grea.

Sigur ca aleg eu. Eu personal ma ocup de alegerile tuturor amaritilor de pe lumea asta... nu cumva sa se amestece parintii ca fac moarte de om....
quasaria
Postat pe 12 Mai 2011 18:09
multumesc pentru opinie...
aici e pb, a terminat scoala.. cu un mare necaz : pb de sanatate grave (digestive cu 3 luni in spital si operatie)....dupa 10 clase la sc speciala nu a putu continua la o sc SAM (din Bucuresti)... si pb au inceput: mult timp a crezut ca eu nu o las la sc (de fapt nu putea merge pentru ca avea 6-8 ore pe zi + drumul dus intors inca 3-4 (pb medicale impun dieta si cel putin 1 litru lichide pe zi... toaleta?)... asa a petrecut ultimii 2 ani (majoratul l-a facut in spital. si toate astea peste pb de mers, de comunicare, e emotiva etc.
Nu e pb ca aleg eu pt ea, dar asta isi doreste: sa mearga si sa socializeze si cu ceilalti de varsta sa (noi parintii o luam peste tot CO etc).
Fostii colegi au fost majoritatea cu pb sociale (saracie)... au terminat SAM si probabil se lupta cu viata...Probabil si fiica mea va incepe ac lupta (care va fi nedreapta pt o persoana cu "minusuri" neurologice si altele) cand nu vom mai fi noi, parintii....
popflori
Postat pe 13 Mai 2011 19:48
chiar si reclama negativa ,e buna inseamna ca -si aminteste-te de tine ,iubesc cu inima dar judec cu creierul,nu m-am dus cand vroiam doar sa-l ating,pun baza pe respect si daca consider ca nu exista...
garbo107589
Postat pe 17 Mai 2011 01:32
INALTIMILE VOASTRE!
Va multumesc ,dar nu v am cerut parerea in nici un fel! Da! Unii autisti au o inteligenta mult mai mare decat un copil normal,,,,,dar depinde! Acest copil nu vorbeste nimic, nu reactioneaza la nimic! Deci...... mai sunt si exceptii! Asa ca v am mai rugat sa mi ignorati ceea ce scriu care mereu va bagati in seama precum musca n lapte!
Vedeti va voi de inteligenta vs, sclipitoare, ca se pare unii din voi sunteti > cum numai 2 erau in trecut!!Ti am mai zis mai baballacule,, de thorrrr-kakoooor,, sa nu ma mai rozi de dos, nesimtitule!!!!!!!!!! Roade pe alcineva, ca ; asa precum esti tu si altii avem plin in Romanica, de aceea suntem asa de bine apreciati fiind pe ultimele locuri,,,,,,,,,,, veziti tu de viata ta, de familia ta daca; oi fi avand ,asa ceva si mai lasa ne ,ca prea iti bagi nasu unde nu ti fierbe oala! Tuuuuuuuuuuu le stii pe toate!! Tuuuuuuuuuu esti un geniu de kakao!!! Cu restul care ma tot roadeti , in !!!!!!!!!!!
SUNTETI ASA CA:::::::::::: VALEA:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jojolin
Postat pe 24 Mai 2011 15:21
De la: Jojolin, la data 2011-05-24 15:21:21 INALTIMILE VOASTRE!
Va multumesc ,dar nu v am cerut parerea in nici un fel! Da! Unii autisti au o inteligenta mult mai mare decat un copil normal,,,,,dar depinde! Acest copil nu vorbeste nimic, nu reactioneaza la nimic! Deci...... mai sunt si exceptii! Asa ca v am mai rugat sa mi ignorati ceea ce scriu care mereu va bagati in seama precum musca n lapte!
Vedeti va voi de inteligenta vs, sclipitoare, ca se pare unii din voi sunteti > cum numai 2 erau in trecut!!Ti am mai zis mai baballacule,, de thorrrr-kakoooor,, sa nu ma mai rozi de dos, nesimtitule!!!!!!!!!! Roade pe alcineva, ca ; asa precum esti tu si altii avem plin in Romanica, de aceea suntem asa de bine apreciati fiind pe ultimele locuri,,,,,,,,,,, veziti tu de viata ta, de familia ta daca; oi fi avand ,asa ceva si mai lasa ne ,ca prea iti bagi nasu unde nu ti fierbe oala! Tuuuuuuuuuuu le stii pe toate!! Tuuuuuuuuuu esti un geniu de kakao!!! Cu restul care ma tot roadeti , in !!!!!!!!!!!
SUNTETI ASA CA:::::::::::: VALEA:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;AM SCRIS CA MA ROADETI MEREU IN
Jojolin
Postat pe 24 Mai 2011 15:24
De la: Thor_again, la data 2011-05-12 16:04:30ei, ash! baietu' o fi citit el, ca a inteles ca ierea vorba de xerox p-acolea, da' sta mai prost la capitolul intelegerea unui mesaj, Asule...
tygru64
Postat pe 26 Mai 2011 08:57
Sunt in Ro. fundatii pentru persoane cu probleme locomotorii, intelectuale sau probleme de sanatate in general?
Sunt locuri cu alte persoane cu bariere sociale/medicale precum fetita ta?
Nu incerca sa-i gasesti socializarea intre tineri care nu o pot intelege pentru ca asta nu poate decit sa-i faca rau.

Uite o oportunitate de business pentru RO: o fundatie pentru persoanele cu handicap si bariere sociale!!!!
Ciresica
Postat pe 26 Mai 2011 19:45
ideea e ca nu prea...
acum merge de 2 ori pe sapt la un club de socoializare al unui dgaspc
si aici vb numai de socializare.. altfel, se uita cum noi parintii plecam la servici si asteapta mereu o actiune in care sa fie inclusa - din nefericire aici tb secondata... are pb cu coordonarea etc
alte sugestii... in Buc?
popflori
Postat pe 30 Mai 2011 19:55
ma gandeam... cauta parintii tinerilor cu care fiica ta socializeaza la dgaspc. discutati, poate si ei au aceeasi dorinta, incercati sa face-ti un program comun, prin rotatie, la domiciliul fiecaruia. Zilnic. Le creati si lor un obicei care le poate transfera sentimentul de stabilitate. De ex. luni cineva ii duce in parc, marti se intalnesc si asculta muzica, miercuri urmaresc filme etc... si tot asa... bafta multa!
Eugenia69
Postat pe 30 Mai 2011 20:16
draghe thorule, ioi, rusine la mine este. che io nu stie un mesaj intelege, si nici nu stie bine romaneste , sa vorbestem. ma bucureste mult, che tu tare destept estem.si che tu stie bine, mesaj intelegeste.tu, si asu, bune pretene, estem. Cine se asemenestem, se adunestem.BRAVO TIE THORUTULE. ESTI UN BAIAT GIORNO GIGEL. CONTINUA TOT ASA. FA MISTO DE ALTII.ESTI CEL MAI TARE DE PE FORUM, CIND NU E NIMENI.
tygru64
Postat pe 14 Iulie 2011 16:04

nem tudom...

LILO
Postat pe 14 Iulie 2011 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog sa ma ajutati daca stiti ceva despre aceasta doala 2 De la: Celleste_ 10 August 2010 12:24
mesajul lui Dan Puric catre poporul roman...Dan Puric - ca de obicei de exceptie!!! 154 De la: adeline 18 Septembrie 2012 15:54
O problema intr-o relatie 31 De la: Yres 14 Mai 2010 10:41
unde e iubirea, in atitudinea asta??????????????? 89 De la: garbo025131 1 Ianuarie 2011 21:55
de ce este mai incitanta o relatie interzisa, mai ales cand ai luptat mult sa fii cu un om de nota zece??? 42 De la: garbo_19362 14 Noiembrie 2013 10:34
Setari Cookie-uri