Voi cum va impartiti sarcinile casei in cuplu?

De la: barbie25, la data 2011-04-21 17:56:47
probabil ca e nemuritor altfel nu-mi explic !!!

eu zic sa-l pupi ca sigur se ''imbuneaza''...
cica-i place la nebunie alintat si pupat...ah ,sa nu uit...si mangaiat pe barba
namyi
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:00
namyi, ma crezi ca nu si-a dat seama ca mesajul cu monologul era despre ea?

ceea ce, sincer sa fiu, nici nu e de mirare
Thor_again
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:03
Daria, ce mult seamana povestea ta cu a mea, cu exceptia ca nu te batea, nu cheltuia banii prin cazinouri si cu femeile care sunau la telefon si te jigneau sau veneau la usa, ori iti aruncau poze cu ele goale oferindu-si "serviciile", nu-ti arunca mancarea la toaleta dupa ce se satura el, zicand"uite ce fac eu cu munca ta", iar tu ramaneai namancata si dezamagita ca statusesi ca o sluga in picioare sa-l servesti pe EL, si multe altele...cine mai vrea sa ia de-aici...

De-aia nu mi-as mai da eu libertatea pe nimic si n-am nevoie sa impart sarcinile cu nimeni!!! Multumesc frumos, eu ma descurc si singura, ca nu sunt barbat!!! El a trebuit sa-si ia femei tinere, ultima ma ura, se uia urat la mine pe strada si eu ziceam in mintea mea"las' ca-ti piere tie cheful". Credea ca daca e fata tanara, cu cativa ani mai mare ca fiica-mea, n-o sa-i faca la fel... Acum cand ma vede pe strada ma priveste cu admiratie si cu invidie:eu am scapat, ea nu...
sora_ilsi
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:07
De la: Thor_again, la data 2011-04-21 18:03:43namyi, ma crezi ca nu si-a dat seama ca mesajul cu monologul era despre ea?

ceea ce, sincer sa fiu, nici nu e de mirare

namyi
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:13
... sotul meu nu m-a lovit niciodata (o singura data m-a impins si am cazut de era sa-mi sparg capul)...era loctiitorul comandantului la o mare unitate militara si nu "dadea" bine la dosar...

...exista tot felul de forme de violenta domestica... felicitari ca ai reusit sa scapi de un astfel de monstru...

...eu sunt de 6 ani separata...copiii au ramas cu mine...acum sunt cu prietenii, iar eu am ramas singura...ma simt bine, dar am un regret - trebuia sa tai raul atunci cand a inmugurit...

...partea proasta este ca ne amagim - "lasa ca o sa-i treaca"...."imbatraneste si se potoleste"...

...oricum, nu sunt de principiul ca toate casatoriiile sunt identice cu a mea si toti berbatii e porci....mai e unii si papagali
daria_
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:33
e bine-asa, daria...toate la timpul lor...
sora_ilsi
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:36
BARBATUL e CAP de familie!!Si capul de familie TREBUIE sa faca ce-i zice SOTIA!! Ca de aia e ..CAP!! si acum fara gluma..cand sotul meu pleca de-acasa cand faceam curatenie,sau ceva treaba..inchideam tot,ma imbracam..si la..cumparaturi cu mineeeee!!!Apoi am agus o femie sa faca ea toata curatenia in locul nostru,si l-am pus pe el sa-i dea banii ptr lucru..!!Asta a mers doar prima data..a2-a oara m-a ajutat repede,si mi-a spus:"Vezi ce economie am facut?"Eu:"Totdeauna tu ai dreptate!" Si de atunci totul se face impreuna..daca unul lipseste,nu face celalalt nimic,daca strica? Thor?Pot sa spun..."glumesc?"...asa ma mananca...sa zic...haiiii...lasa-maaaa!!Merci!!Glumesc!!
elisabeta_boia
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:50
o fi el .....Cap .d'ala , dar ......capul plecat sabia nu-l taie asa ca.........
jeanette40
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:54
nu m-ai convins, betty...
zice unul"stiu sa fac mancare, si imi place sa gatesc...", zic eu"da, si mie...si ce-i cu asta?"
fostul sot inainte sa ne casatorim facea de toate: gatea, spala, facea curatenie...dupa... asa cum v-am mai spus...
sora_ilsi
Postat pe 21 Aprilie 2011 18:56
Da ,sigur ai si tu dreptate! Sunt cazuri si cazuri,cate bordeie,atatea obicee!! Eu nu incercam sa spun ca "metoda"mea ar fii cea corecta si sigura,ci cum am procedat eu!Acum depinde si cui?ii aplici aceasta metoda?!!fostului tau...n-ar fii tinut!
Roby,eu te-am "mirosit"..numai gura e de tine!Sigur tu iti ajutai,iti ajuti partenera...daca nu e asa..platesc eu!Tu esti un tata si-un familist-convins!Nu ma insel niciodata,dar iti place sa fii Gica-Contra!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Aprilie 2011 23:10
"... sotul meu nu m-a lovit niciodata (o singura data m-a impins si am cazut de era sa-mi sparg capul)...era loctiitorul comandantului la o mare unitate militara si nu "dadea" bine la dosar..."

si tu pe asta ai mizat toata viata, asa-i..?
pana sa saturat ala de aventurile tale..,plus dezordinea din casa (cu care..,fiind cadru militar,nu sa acomodat niciodata)..
roby_cado
Postat pe 24 Aprilie 2011 01:10
"..Roby,eu te-am "mirosit"..numai gura e de tine!Sigur tu iti ajutai,iti ajuti partenera...daca nu e asa..platesc eu!Tu esti un tata si-un familist-convins!Nu ma insel niciodata,dar iti place sa fii Gica-Contra!..."

am ajutat, si ajut in continuare..,atunci cand consider ca e cazul..(referitor la treburile casnice)..
dar nu-mi impune niciodata..
capisci..?



roby_cado
Postat pe 24 Aprilie 2011 01:14
Eu imi asum cea mai importanta sarcina:
Aceea de a DELEGA (adica de a imparti sarcinile)... apoi restul e floare la ureche si treaba merge struna.... fiecare isi vede de sarcinile lui.
marceltuky
Postat pe 24 Aprilie 2011 07:16
De la: roby_cado, la data 2011-04-24 01:14:53"..Roby,eu te-am "mirosit"..numai gura e de tine!Sigur tu iti ajutai,iti ajuti partenera...daca nu e asa..platesc eu!Tu esti un tata si-un familist-convins!Nu ma insel niciodata,dar iti place sa fii Gica-Contra!..."

am ajutat, si ajut in continuare..,atunci cand consider ca e cazul..(referitor la treburile casnice)..
dar nu-mi impune niciodata..
capisci..?



Da! Am inteles!Si eu tot asa ..sa nu mi se impuna!Nu suport sa primesc "ordine"!Daca ai stii cate probleme am avut,am si cred ca voi mai avea ca nu fac NIMIC la ordin!Stiu si eu ce trebuie si cand facut!Paste Fericit Roby!
elisabeta_boia
Postat pe 24 Aprilie 2011 09:16
fiecare membru are responsabilitatile lui.
de ex eu ii ziceam lui:
tre sa pun masina de spalat.,sa dau cu mopul,sa matur,sa strang rufele uscate,sa spal vasele,sa deretc.
ia alege,ce anume din toate astea vrei sa alegi sa faci,ca eu ma inec.
a ales la inceput maturatul,datul cu mopul,dusul gunoiului.
apoi deretica dimineata,cu mine,adica puneam lucruri imprastiate la locul lor.
pana si baiatul meu de cinci ani le are pe ale lui,sa puna jucariile la loc,farfuria dupa ce mananca,in chiuveta,etc,
la inceput n facea nimic al meu,asa invatase de la mama,ca trebuie.
acum dupa cinci ani,face de toate afara de gatit.
trebuie explicat,ca fiecare embru al familiei e normal sa faca ceva
fa o lista cu tot ce trebuie facut in o casa.....va fi destul de lunga.
apoi impartiti,sau pentru inceput,stabiliti regula,fiecare duce farfuria la chiuveta,etc,adica ce foloseste,sa puna loc.
va dura pana se va obisnui.]
dar eu l-am lasat sa aleaga,si a ramas sarcina fixa,nu am schimbat.
stia,la inceput,ca maturatul si mopul e a lui.
apoi poti adauga,cand s-a obisnuit ca trebuie sa ofere,sa fie util,in casa.
d
daniilia
Postat pe 25 Aprilie 2011 10:06
daca prietenul tau ar tine cu adevarat la tine sau te iubeste atunci nici nu se mai pune la discutie impartirea de sarcini ,eu sunt casatorita de 26 de ani dar cind eu sunt la servici si este de spalat sau facut mancare si sotul meu este acasa face el asa ca ai grija cum il inveti asa-l ai
garbo201749
Postat pe 26 Aprilie 2011 14:44
De la: sora_ilsi, la data 2011-04-19 23:29:12Cand Dumnezeu a hotarat ca nu e bine ca omul sa fie singur, a creat femeia ca "un ajutor potrivit pentru el". Rezulta ca femeia doar ajuta barbatul, iar el e cel ce face de toate.


ce te iubesc io pe tine,ilsi!
precizilla
Postat pe 26 Aprilie 2011 20:34
siiii ieu!

PS: soro, despre plata, in privat
Thor_again
Postat pe 26 Aprilie 2011 20:38
le impartim...cu succes... sau da cu mopul, sau ii imbunatateste tranzitul intestinal si il repopuleaza cu bacterii.....
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2011 20:54

io zic asa: sa ramana el cu toate sarcinile,ca mie-mi fu de ajuns una.
precizilla
Postat pe 26 Aprilie 2011 21:01
...roby, vaz ca nu stie sa ceteaasca romaneste, asa ca iti traduise pe intelesu tau:

...eu fecut tot in casa: scarbicu, corat, calcat,spalat, copii (nu or avut nevoie de meditatie ca-i meditam eu pintru iconomie - doar la mate den martie pana la izamen , in cls 8, ca sa hiu segura ca o sa ia capacitatea cu nota mare si merg la scoli bune; den apr.si pana la izamen la mate si ro in cls 12 ca sa hiu segura ca iau nota mare la izamen si intra la faculta, la fara plata, ca nu-mi permeteam dintr-un salar - tas-o iera ocupe cu courvele de pe elmazo, elmez sau cam ase ceva)...

...da, era omu invatat cu coratenia, da sa o numai faca soldatica...da era omu invatat sa mai prinda cate o orsoaica prin padure chend mergea in aplicatie...da era omu invatat sa comande, da comanda si pe banii mei (daca aveam nevoie de cheloiti in cour, trebuia sa vand la scarbiciu produse de oriflame ca leafa el stabilea ce sa face cu ea)...

...ete, den cauza unora ca tine da omu in balbaiala si crede ca toti berbatii e porci si nesamtati...
daria_
Postat pe 27 Aprilie 2011 11:56
amandoi muncim,amandoi ne ocupam de casa.....atata timp cat femeia are o cariera si aduce bani in casa este egala barbatului,daca ajunge el inainte acasa pregateste el cina ......depinde de barbat........unii cred ca se injosesc daca ajuta femeia in casa,.......cumnatul meu nu ajuta cu nimic si nici nu prea munceste................eu il aruncam pe geam..........
garbo013938
Postat pe 27 Aprilie 2011 16:31
hai ca-ti zic eu cum sta treaba: cum il inveti asa il ai.
cum ai fost tu la inceput si au vrut sa-i arati cat esti tu de gospodina....asa a inteles omu ca sta treaba. acum...daca schimbi regulile...s-ar putea sa nu-i placa.
deep2w
Postat pe 3 Mai 2011 10:34
De la: garbo013938, la data 2011-04-27 16:31:43...cumnatul meu nu ajuta cu nimic si nici nu prea munceste................eu il aruncam pe geam..........


dar poate are calitati ascunse !?
deep2w
Postat pe 3 Mai 2011 10:36
De la: sora_ilsi, la data 2011-04-21 18:07:02Daria, ce mult seamana povestea ta cu a mea, cu exceptia ca nu te batea, nu cheltuia banii prin cazinouri si cu femeile care sunau la telefon si te jigneau sau veneau la usa, ori iti aruncau poze cu ele goale oferindu-si "serviciile", nu-ti arunca mancarea la toaleta dupa ce se satura el, zicand"uite ce fac eu cu munca ta", iar tu ramaneai namancata si dezamagita ca statusesi ca o sluga in picioare sa-l servesti pe EL, si multe altele...cine mai vrea sa ia de-aici...



da' nu esti tu un pic cam "gasca" daca ai stat sa-ti faca atatea.
nici macar nu-l mai consider vinovat.
daca spuneai de una sau 2...ok...as fi zis (baietelul e tampitzel si gata) dar cand incepi sa enumeri atatea.....scuza-ma dar aici nu prea mai e problema lui. e problema ta.

mai urma sa zici: aducea alte persoane si vroia sa facem sex in 3, apoi in 4, apoi in 5..etc. de la un moment dat nu mai e la el problema.
deep2w
Postat pe 3 Mai 2011 10:51
De la: Thor_again, la data 2011-04-26 20:38:01siiii ieu!

PS: soro
, despre plata,

in privat


garbo007525
Postat pe 3 Mai 2011 10:59
Da este important si cum il inveti pe barbat de la inceput....Cum pui lucrurile de la inceput..Pt ca daca de la inceput ii tolerezi prea multe,,,apoi schimbi regulile este putin cam greu....Dar mai este si cum a fost obisnuit acasa.....Eu zic ca daca vrei sa il schimbi trebuie sa o tii pe a ta,,pana se va obisnui...apoi poti adauga...Este bine de pe acuma sa nu il inveti prost si sa tai raul de la radacina...Pt ca daca nu vei avea demnitate si nu te vei impune,,,,sa fii hotarata..Fara sa jignesti,fara sa zbieri,fara sa te enervezi,,pt ca daca te enervezi nu vei fii luata in serios....Lucrurile trebuie discutate calm,,si fara nervi...Chiar daca ai copiii si esti dependenta de el,,,si atunci trebuie sa ai demnitate si sa ii arati ca te poti descurca si fara el....Ca daca barbatul vede ca esti supusa si simte ca taci pt ca ai nevoie de el te poate manipula cum vrea el..Dar asta este educatia...Maicasa l-a educat un egoist care sa primeasca toate de-a gata,,,apoi se plang femeile de comportamentul barbatilor....Daca si femeile ar fii avut mai multa minte...acuma ar fii avut barbati buni,,,,dar si de acum incolo se pot destepta si sa evolueze in bine oamenii.....Eu sunt alaturi de voi
ingerasulluptator
Postat pe 3 Mai 2011 16:18
Totul facem impreuna-el spala rufele, eu astept sa se usuce, el gateste-eu astept sa puna masa, el face curat-eu il laud, el calca-eu il admir !
anisoaraf
Postat pe 4 Mai 2011 09:36
Merci ingeras, sunt de acord cu tine.
barbie25
Postat pe 4 Mai 2011 15:49
...bre, depp, ilsi nu e "gasca"...este o chestiune psihologica legata de frica pe care ti-o inspira...

...mai pune si meta mana pe o cartulie si vezi cum e taina despre abuzurile din familie....
daria_
Postat pe 5 Mai 2011 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa fac 5 De la: anonima20 8 Iunie 2015 15:58
un sfat va rog 26 De la: sunsset 29 Iulie 2011 17:50
Mi-ar placea sa lucrez intr-un orfelinat de copiii si nu stiu cum sa fac 350 De la: eu_geminy 19 Ianuarie 2012 15:57
Viata mea o telenovela 57 De la: Beatris_Damoc_1 13 Septembrie 2014 21:34
barbatul leu ....femeia gemeni...:)... 10 De la: garbo88 27 Iulie 2014 10:23
Setari Cookie-uri