+fiica adolescenta insarcinata

ma numesc nicoleta am 38 de ani si o fiica se 17 ani insarcinata.cand am aflat era deja prea tarziu pt avort si deci in august voi fi o tanara bunica.am avut o perioada cand eram cu nervii la pamant,mi-am revenit putin dar tot sunt ingrijorata si as vrea sa pot sa o sustin sa o incurajez cumva pe fiica mea ca va fi bine dar nu pot,tot ea este cea care ma face sa vad lucrurile mai frumoase.dati-mi va rog un sfat ajutati-ma sa trec peste perioada asta si spuneti-mi cum e mai bine sa fac pentru fiica mea.eu nu pot sa ma las de serviciu ca nu am mai avea nici un venit, dar nici ea nu as vrea sa se lase de scoala,abia termina clasa a zecea..m-am gandit ca pentru o perioada de doi ani,pana termina liceul,sa incredintam unui asistent maternal copilul timp in care vom putea sa tinem legatura permanent cu micutul.dupa liceu fiica mea ar vrea sa mearga si la facultate si eu o sustin dar problema majora e acum.poate sa-mi dea cineva un sfat?dar va rog fara rautati,chiar nu am nevoie de asa ceva acum,multumesc
stea_albastra_17
Postat pe 15 Aprilie 2011 21:36
traieste-ti viata tati..
laso dreaq si pe fiica-ta..,si pe bebe..,si pe toti..
pai ce..,tu n-ai crescut-o singura..?,sa se descurce..
roby_cado
Postat pe 15 Aprilie 2011 21:50
sa dati copilul? dumnezeule, nici nu-mi pot imagina asa ceva!
hotarat, viata asta nu e dreapta, daca da copii tocmai alora care nu-s pregatiti sa ii aiba
michelle_
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:15
chiar am rugat sa nu mi se raspunda cu rautati,dar vad ca nu se poat.din ce am observat pe forum chiar nu ai pic de respect pt nimeni,implicit nici pt tine.ce-ar fi sa intri intr-o discutie cu barbati si sa-ti spui opiniile despre femei,intre voi va intelegeti perfect,cu noi nu ajungeti la un consens dar oare de ce ?multumesc de raspuns,as prefera sa-ti vezi de ale tale si sa lasi pe altcineva sa-mi raspunda
stea_albastra_17
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:18
nu vrem sa-l dam definitiv,doar pt o perioada in care nu poate nimeni sa se ocupe de el,dar vom pastra o legatura foarte stransa cu persoana care se va ocupa de copil si in acelasi timp si cu copilul
stea_albastra_17
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:20
vad ca vrei pareri .......si fara rautati ..........
deci , sa-ti spun parerea mea ........unde creste un copil , creste si al doilea .........unde cresc doi copii , sigur e loc si pentru al treilea altfel ??????
numai cine nu vrea nu poate .
asta-i parerea mea
jeanette40
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:26
auzi madam, daca vroiai mangaieri pe capsorul blond, trebuia sa specifici de la bun inceput.
cand ai postat povestea, implicit ti-ai asumat si riscul sa auzi pareri care nu iti plac

nimeni n-o sa-ti spuna ce vrei tu sa auzi, adica ce bine faci
si da, unii si-ar scoate inima din piept ca sa aiba un copil, iar altii nu apreciaza darul pe care il primesc
iar pe aici postam pe unde ne place, capisci?

a bon entendeur, salut! desi imi vine mai degraba sa-ti spun et ta soeur!
michelle_
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:35
pai, steluto, iti ceri singura rautatile...cum sa ajungi la un asemenea consens...
fii mai atenta la vorbe...
si ce sfaturi mai vrei de la noi, daca esti hotarata sa scapi de povara...
si ticalosu' unde-i? e orfan?
nu ne-ai spus nimic despre el...da-ne amanunte, sa putem sa vorbim in cunostinta de cauza...
daca erai tu insarcinata il dadeai la mama maternala?
dor72
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:39
mi se pare cel mai crunt, cel mai marsav lucru sa-ti dai copilul! o farama de om care are atata nevoia de mirosul, carnea, afectiunea, prezenta mamei, acum cand de-abia deschide ochii... asa, da-l unui asistent maternal, care-l va trata ca pe orice altceva, dar nu ca pe un copil iubit, minunat si unic.

nicoleta, cand ai nascut-o pe fiica ta, de ce nu te-ai gandit s-o dai altcuiva? doar pt ca aveai 21 de ani si erai, asadar, majora? ori pt ca instinctul de mama te facea sa te comporti ca o closca apriga, capabila de orice pt a-si proteja puiul? ori, poate, te-ai gandit si la asta!... ma intreb cum poate o mama in toate mintile sa se gandeasca la a-si da copilul!
esme
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:40
me, de cand ai dat in franceza?
iaca asa...am gadilat-o si io putin...
esmeao, gand la gand...
dor72
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:40
hehehe, si inca aia cu et ta soeur mi s-a parut blanda....
michelle_
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:44
doruleato, pai cum nu? te apuca pandaliile, nu alta!

esme
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:45
dar sa gasiti obona la copil nuse poate? doar pentru citeva ore cit e tinara mama la scoala ca pe urma e datoria ei sa aiba grija de prunc.
Daca nu ai invatat-o pina acum ca fiecare libertate vine la pachet cu o responsabilitate atunci nu e prea tirziu sa o inveti asta acum.
Nu cred ca te doare faptul ca un nou nascut va leaga de miini pe amindoua, asta nici nu vreau sa-mi treaca prin cap. Deci o bona pentru 6-7 ore zilnic si creste pruncul si va maturizati si voi pe linga el.
Doame ajuta!
Ciresica
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:46
asa, asa... me...
mie-mi spui... esme...m-am enervat instantaneu...
si cand vezi ce lovita sa da...mai bine il luam noi...si i-l aratam pe garbo...periodic...
unde esti stea albastrita?
ciresico, da sa te pup
asta am vrut si io sa zic...da eram prea enervata...si am uitat...
dor72
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:48
seara buna, me_! cum merg lucrurile azi?

esme
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:57
Ei Dorule, eu i-am zis baiatului meu ca e bine sa se protejeze dar daca uita....sa-l aduca aici la buni ca il cresc si-l fac mare chiar de ar fi sa-l car cu mine 10 ore pe zi.
Acuma sper ca baiatul meu sa nu aica curiozitati de astea la inceput de liceu dar ma sti????
Ciresica
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:58
De la: stea_albastra_17, la data 2011-04-15 21:36:47ma numesc nicoleta am 38 de ani si o fiica se 17 ani insarcinata.cand am aflat era deja prea tarziu pt avort si deci in august voi fi o tanara bunica.am avut o perioada cand eram cu nervii la pamant,mi-am revenit putin dar tot sunt ingrijorata si as vrea sa pot sa o sustin sa o incurajez cumva pe fiica mea ca va fi bine dar nu pot,tot ea este cea care ma face sa vad lucrurile mai frumoase.dati-mi va rog un sfat ajutati-ma sa trec peste perioada asta si spuneti-mi cum e mai bine sa fac pentru fiica mea.eu nu pot sa ma las de serviciu ca nu am mai avea nici un venit, dar nici ea nu as vrea sa se lase de scoala,abia termina clasa a zecea..m-am gandit ca pentru o perioada de doi ani,pana termina liceul,sa incredintam unui asistent maternal copilul timp in care vom putea sa tinem legatura permanent cu micutul.dupa liceu fiica mea ar vrea sa mearga si la facultate si eu o sustin dar problema majora e acum.poate sa-mi dea cineva un sfat?dar va rog fara rautati,chiar nu am nevoie de asa ceva acum,multumesc



puteti sa platiti pe cineva care sa stea cu copilul 5, 6 ore pe zi cat dureaza orele de curs la liceu ale fiicei tale . despre tatal copilului nu s-a spus nimic ..sau el a fost prezent doar cat a durat partita fiicei ? Sa intelege ca tipul si-a cam luat talpasita de la ,,locul faptei " si problematica consecintelor nu-l mai intereseaza.
reyya
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:00
Well, nici de tatal/bunicul liceenei nu s-a spus ca ar exista asa ca.....
Ciresica
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:02
esme, ca dupa o criza, iar tanti asta mi-a fluturat o carpa rosie in fata
stii ca sunt sensibila cand e vorba de copii
dor, nu putem sa scriu in engleza, ca nu imi lua postul, intelegi tu...
michelle_
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:02
da vad ca nu mai intra steluta...

ciresico, poate ca le-a avut deja... e important sa stie ce face...
si daca l-ai responsabilizat,
da...inteleg... me...
dor72
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:09
da, o carpa rosie, care aduce cu sine tot tavalugul multor lucruri, chiar daca reusim sa mai invatam cate ceva, iar asta ne aduce la un echilibru, intrucatva!
esme
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:11
De la: stea_albastra_17, la data 2011-04-15 22:18:26chiar am rugat sa nu mi se raspunda cu rautati,dar vad ca nu se poat.din ce am observat pe forum chiar nu ai pic de respect pt nimeni,implicit nici pt tine.ce-ar fi sa intri intr-o discutie cu barbati si sa-ti spui opiniile despre femei,intre voi va intelegeti perfect,cu noi nu ajungeti la un consens dar oare de ce ?multumesc de raspuns,as prefera sa-ti vezi de ale tale si sa lasi pe altcineva sa-mi raspunda


'ete ca ti-a raspuns si altcineva..
multumita..?
roby_cado
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:16
cu toate ca nu asta v-am rugat,sa stiti ca rautatile si ironiile voastre mi-au deschis mintea si m-am gandit sa iau eu copilil in plasament familial,in felul acesta avem si un venit din care sa ne intretinem(am auzit ca se poate pastra si locul de munca pe care il am acum,depinde de angajator)si in scelasi timp copilul ramane langa noi.de ce nu zic nimic de tatal copilului?pt ca in general barbatii nu stiu decat sa faca copii apoi se sperie si fug si tot mama e cea care ramane cu toate resposabilitatile.nu stie de copil si nici nu va afla,nu vreau sa-si ceara drepturi de parinte si cand vede cat de greu e sa cresti un bebe sa ne lase balta,cred ca e mai bine sa nu stie de copil
stea_albastra_17
Postat pe 16 Aprilie 2011 15:32
iar gresesti...la partea cu " mai bine sa nu afle"
ba sa afle...si inca repede...si sa nu mai presare vreo 2-3 intre timp...
si sa stii ca nimeni nu are vreo intentie de a te jigni...
uite ca mai multe pareri conteaza...un brainstorming..si a iesit si solutia...
sa fiti tari...si sa anuntati si nemernicu'..si familia lui...
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 15:38
De la: stea_albastra_17, la data 2011-04-16 15:32:06cu toate ca nu asta v-am rugat,sa stiti ca rautatile si ironiile voastre mi-au deschis mintea si m-am gandit sa iau eu copilil in plasament familial,in felul acesta avem si un venit din care sa ne intretinem(am auzit ca se poate pastra si locul de munca pe care il am acum,depinde de angajator)si in scelasi timp copilul ramane langa noi.de ce nu zic nimic de tatal copilului?pt ca in general barbatii nu stiu decat sa faca copii apoi se sperie si fug si tot mama e cea care ramane cu toate resposabilitatile.nu stie de copil si nici nu va afla,nu vreau sa-si ceara drepturi de parinte si cand vede cat de greu e sa cresti un bebe sa ne lase balta,cred ca e mai bine sa nu stie de copil


tatal sa nu stie de existenta copilului pentru a nu cere dreptul de a-l vedea ???? wow!!! ,,BINE GANDIT"...dar tu nu poti decide asta , nu esti in masura sa o faci in numele fiicei tale ..iar acel copil are dreptul sa-si cunoasca tatal....mai tarziu va decide el daca e bine sau nu sa pastreze legaturi cu tatal lui dar nu-i poti refuza tu din start asta.Eu cred ca nu-i este nimanui permis sa refuze unui tata dreptul de a stii ca e tata...ca ala e bou si nu stie sa se poarte sau sa isi asume rolul de tata ...asta va fi partea a doua si e cu totul alta discutie.
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2011 18:58
iar partea asta : ,,pt ca in general barbatii nu stiu decat sa faca copii apoi se sperie si fug si tot mama e cea care ramane cu toate resposabilitatile" nu e valabila in cazul tuturor...daca tu ii refuzi aluia dreptul de a stii ca e tatal nu ai cum sa afli daca isi asuma sau nu responsabilitati .Aparitia unui copil nu e un motiv suficient ca sa il ascunzi sau mai presus de asta sa negi ca ar fi facut cu un tata. Daca tie ti s-au intamplat anumite lucruri ...nu inseamna ca fiica ta trebuie sa aibe aceeasi viata pe care tu ai avut-o.
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2011 19:02
"..cu toate ca nu asta v-am rugat,sa stiti ca rautatile si ironiile voastre mi-au deschis mintea si m-am gandit sa iau eu copilil in plasament familial,in felul acesta avem si un venit.."

gata bre..,gasisi si ce te interesa de la inceput in toata povestea asta..VENITUL..
daca nu se intrezarea "nimicuta"..,te lepadai tu rapid..,si de fiica-ta si de "bastard"..,asa-i..?
roby_cado
Postat pe 16 Aprilie 2011 19:16
,,bastard"....ce are Dom"le copilul , ce vina are el sarmanul ca vine pe lume si oare o tanti de asta pragmatica bunicutza ?? :-)) mai ca-l vezi ca joaca la 2 ani la 6 din 49 :-)))
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2011 19:35
multumesc de ajutor,sunteti draguti cu totii,ar cred ca ar trebui sa incercati mai intai sa cunoasteti persoanele despre care vorbiti mai bine inainte de a-i judeca.nu toata lumea are viata voastra roz,iar pragmatismul dec are sunt acuzata face parte din viata de zi cu zi .nu cred ca se poate creste un copil doar cu iubire si povesti,cateodata mai are nevoie si de alte lucruri,care,wow,ce chestie nici nu stiam asta pana acum se cumpara cu bani.din cei 700 de lei pe care-i castig acum nu-mi permit prea multe,dar nu cred ca vreunul dintre voi s-a confruntat cu lipsa banilor,daca judecati omul in felul acesta.oricum,multumesc ca prin ironiile voastre mi-ati deschis ochii,nici eu nu eram incantata de ideea de a-mi da nepotul unui strain,dar datorita voua vad lucrurile altfel.cu permisiunea dumneavoastra as dori sa consider acest topic inchis,daca doriti sa comentati in contiunuare sunteti bineveniti,dar eu nu voi mai fi pe acest topic.va doresc tuturor celor care-si serbeaza ziua onomastica maine,o zi frumoasa,cu toti cei dragi aproape si sanatate.un paste fericit tuturor.apropo pe fiica mea,viitoarea mamica o cheama florina,sa-mi traiasca nu-i asa?
stea_albastra_17
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:01
De la: roby_cado, la data 2011-04-16 19:16:47"..cu toate ca nu asta v-am rugat,sa stiti ca rautatile si ironiile voastre mi-au deschis mintea si m-am gandit sa iau eu copilil in plasament familial,in felul acesta avem si un venit.."

gata bre..,gasisi si ce te interesa de la inceput in toata povestea asta..VENITUL..
daca nu se intrezarea "nimicuta"..,te lepadai tu rapid..,si de fiica-ta si de "bastard"..,asa-i..?
stea_albastra_17
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbat sagetator si femeie Balanta 9 De la: eladaela 7 Octombrie 2009 13:15
Barbatul Balanta 7 De la: garbo165771 3 August 2012 15:25
capra vecinului? 20 De la: office_salinasusesi_ro 13 Septembrie 2010 23:19
se poate ierta infidelitatea? 970 De la: Ioana007 21 Octombrie 2009 15:11
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:54
Setari Cookie-uri