La scoala le la 5 ani jumate

acum baietelul meu are 3 ani. merge la gradinita in grupa mica.
e destul de istet.
invata repede poezii. a invatat "cantec" de George Cosbuc cam in 60 de minute.
stie literele (doar cele mari de tipar)

ma gandesc sa-l dau la scoala de la 5 ani jumate.

asept parerea voastra
deep2w
Postat pe 29 Martie 2011 10:17
lasa mai copilul in pace
Nu inseamna ca daca-i istet trebuie sa mearga asa timpuriu la scoala.Toate etapele au timpul si ritmul lor.
Acuma ca tu il vrei cel mai cel dintre copii cunostintelor tale asta-i alta mancare de peste.
Vezi sa nu aluneci in panta ailalta, chestii de genu: Al meu e mai destept decat al lui Ghita pentru ca face sisu-n sus cu viraj la dreapta.ehehehe concurenta parinteasca mare belea
ameno
Postat pe 29 Martie 2011 17:53
citeste putin psihologia copilului, stadiile de dezvoltare ale vietii psihice si apoi vezi-ti de treaba ta ( reclamele) si lasa copilu' ala sa creasca, da?
si io am invatat la 4 ani o poezie la prima citire ( vreo 25 de versuri de 14 silabe) , da' nu mi-a facut nimeni statuie...oare trebuia?
dor72
Postat pe 29 Martie 2011 17:58
De la: dor72, la data 2011-03-29 17:58:49citeste putin psihologia copilului, stadiile de dezvoltare ale vietii psihice si apoi vezi-ti de treaba ta ( reclamele) si lasa copilu' ala sa creasca, da?
si io am invatat la 4 ani o poezie la prima citire ( vreo 25 de versuri de 14 silabe) , da' nu mi-a facut nimeni statuie...oare trebuia?


ai vazut?daca iti facea atunci,nu mai aveai parte de statuia de acum

in canada astia ii baga la preschool la 4 ani si la 5 la scoala si nu am cum sa ma lupt cu ei sa le explic ca gresesc...eu am mers la 7 ani si 8 luni...singurul inconvenient era ca la 19 ani jumate am am terminat liceul,cu un an mai tarziu decat majoritatea...eram babaaaaaaaaaa
namyi
Postat pe 29 Martie 2011 20:11
in Romania, unde ti se baga pe gat tot felul de cunostinte inutile inca din clasa intai, nu e indicat sa dai copilul la scoala dupa varsta de 7 ani...toti cei pe care i-am sfatuit asa mi-au multumit mai tarziu...

imaginati-va o clasa in care unii au 5 ani si jumatate, altii 6 ani si jumatate, iar altii 7 ani si jumatate: cam pentru ce nivel ar trebui sa predea invatatoarea aceea? pe intelesul carei varste?
sora_ilsi
Postat pe 29 Martie 2011 20:21
fetele mele au mers la scoala la 7 ani si jumatate si stiau Abecedarul pe dinafara de la 5 ani, fara sa le fortez...le-a placut lor sa citeasca pentru ca ma mosteneau pe mine cu cititul, si daca eu citeam, normal ca si ele veneau de mici cu cartea sa le citesc si lor...nu se culcau fara poveste citita...asta nu inseamna ca nu mai aveau ce face la scoala, ca de scris nu prea le-a placut sa scrie si atunci scrisul ne lua mai mult timp...in plus faceam si pian, engleza, inot, cursuri de calculator( ca nu erau ca acum pe toate drumurile)...
sora_ilsi
Postat pe 29 Martie 2011 20:29
De la: sora_ilsi, la data 2011-03-29 20:21:49in Romania, unde ti se baga pe gat tot felul de cunostinte inutile inca din clasa intai, nu e indicat sa dai copilul la scoala dupa varsta de 7 ani...toti cei pe care i-am sfatuit asa mi-au multumit mai tarziu...

imaginati-va o clasa in care unii au 5 ani si jumatate, altii 6 ani si jumatate, iar altii 7 ani si jumatate: cam pentru ce nivel ar trebui sa predea invatatoarea aceea? pe intelesul carei varste?

decat la 5 ani mai bine la 7...adevarul adevarat ca eu chiar nu am avut cum sa incep scoala la 6 ani jumate ca doa ce avusese loc o tragedie in familie...insa ilsi crede-ma ca la 5 ani e putin cam devreme...
iar in canada desi incep la 4 ani preschoolul...daca pui fata in fata un copil canadian cu unul roman pe la 10 ani...mareeee diferenta...aici ii cheama la scoala ca sa nu stea pe-acasa,nu ca sa-i invete ceva cu folos...
multi sar de preschool,dar noi emigrantii cu bebici tre sa ii dam la cresa ,preschool si alte alea ca sa invete engleza cum trebuie,desi costul e imens...numai $1500/luna
namyi
Postat pe 29 Martie 2011 20:31
Cei 7 ani de-acasa!!Lasa copilul sa copilareasca,chiar daca este f. istet.joaca ramane joaca!Acum totul invata jucandu-se,abia dupa 7 ani invata constient ca ..invata!Din 2012,se schimba programa scolara,copii de 5-6 ani vor face gr pregatitoare cu educ. sau inv.,ka latitudinea conducerii scolii,si doar la 7 ani..cls.intai!!Nu -ti bate joc de copilul tau maturizandu-l prea devreme,e obositor ptr el,mai tarziu aceasta se v-a reflecta in comportamentul irascibil pe care-l v-a avea.in plus,v-a trebui sa stai de el sa-si faca temele,sa invete..in comparatie cu cei care incep la 7 ani,si-si fac singuri temele,invata singuri,parintii doar verifica!E altceva!Din experinnta ti-o spun!Daca eu n-am mai vazut n si n cazuri...n-a mai vazut nimeni...!
elisabeta_boia
Postat pe 30 Martie 2011 01:00
merci, namyi
acuma mi-a promis sotu... ca daca aia de la serviciu nu-mi ridica statuie...o va face el...acolo..in curte...SA SE STIE...
iar despre varsta...mai ales baietii... conform dezvoltarii lor psihice ( natura) nu se pot concentra intre 6 si 7 ani...total nerecomandat...auzi deep?
dor72
Postat pe 30 Martie 2011 01:05
De la: dor72, la data 2011-03-30 01:05:18merci, namyi
acuma mi-a promis sotu... ca daca aia de la serviciu nu-mi ridica statuie...o va face el...acolo..in curte...SA SE STIE...
iar despre varsta...mai ales baietii... conform dezvoltarii lor psihice ( natura) nu se pot concentra intre 6 si 7 ani...total nerecomandat...auzi deep?


pai da mai dor...pai vezi ce stalp al casei ai langa tine?brava brava!!!
pai daca dragii baieti nu se pot concentra ,inseamna ca al meu cand va fi in clasa a2-a va fi un neconcentrat ...imi da de gandit...
gata!dau ministerul educatiei si al invatamantului canadian in judecata...sa vezi cum imi iau si cetatenie si tot
namyi
Postat pe 30 Martie 2011 02:11
Lasa-ti copilul sa copilareasca ! La 5 ani are nevoie de joaca , libertate si distractii , nu de programul de la scoala . Are tot timpul din lume chiar daca este foarte destept cum de altfel sunt toti copii din ziua de azi !
garbo_Nico
Postat pe 30 Martie 2011 23:38
http://ca.news.yahoo.com/blogs/good-news/move-over-einstein-12-old-boy-theory-relativity-20110328-130551-810.html
uite un copil destept si deja ma gandesc ca e vai mama lui...
la 8 ani e la universitate
dati un copy/paste...mie mi-a sarit in ochi azi cand citeam stirile pe yahoo...hmmmmm
namyi
Postat pe 30 Martie 2011 23:43
De la: sora_ilsi, la data 2011-03-29 20:21:49
imaginati-va o clasa in care unii au 5 ani si jumatate, altii 6 ani si jumatate, iar altii 7 ani si jumatate: cam pentru ce nivel ar trebui sa predea invatatoarea aceea? pe intelesul carei varste?


nu vor mai exista copii la 7 ani la scoala. intra in vigoare legea prin care scoala se incepe de la 6 ani. ei bine....copilul meu va avea 5 ani jumatate.
eu unu am fost de la 6 ani..si m-am simtit f bine intre cei de 7 ani. consideram ca am avut un an avans (si nu mi-a parut chiar asa de rau cand am repetat un an in facultate)

dar iti pun problema in felul urmator: ai TU 5 ani si jumatate...vrei sa mergi la scoala? iti adresez intrebarea tie personal...considerand ca stii ce te asteapta.
deep2w
Postat pe 4 Aprilie 2011 21:58
legea care intra in vigoare va avea pentru 6 ani grupa mare pregatitoare, care se va numi clasa 0 si va fi obligatorie frecventa...la educatoare!
dor72
Postat pe 4 Aprilie 2011 22:26
cum zice Dor am priceput si eu legea asta....oricum e un haos total cu legea invatamantului.Peste un an iara se trezeste vreun X ca sa schimbe ceva
nenea asta batman batman...tine mortis sa-l dea la scoala la 5 ani
eu zic sa-l duci de acum...si asa se plictiseste la grupa mica...deci...
ameno
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:44
apropos...fiemea a invatat Gospodina - de Otilia Cazimir,in 20 minute...are tot varsta baietelului in cauza...............o fi un geniu si nu mi-am dat eu seama
ameno
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:48
nu la anu, ameno...deja este un nou proiect...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:49
este, da tu n-o lasa sa fie...distruge-o... sa fii impacata cu tine...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:51
deja
pfffaaiii astia nu dorm noaptea deloc
chiar ma gandeam ...nici nu am scapat bine de la cresa ca si o pregatesc de scoala in ritmul asta
ameno
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:52
eu ma gandeam sa trec la Luceafarul
ameno
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:53
deepu, da-l de 3 ani jumate la scoala. o sa poata in felul acesta sa repete 3 ani de facultate.

de fapt, dati-i la scoala de la un an,daca invata poeziile lui cosbuc in 60 de minte. aceasta e piatra de incercare.

ce tot ii tineti pe la gradinita sau cresa?
si_totusi
Postat pe 5 Aprilie 2011 12:41
fetele, cred ca suntem fraiere...
v-ati uitat cum trebuie la titlu?
eu acum am observat

La scoala le la 5 ani jumate
pai mai deep, daca tu ai umblat la scoala LELA ( aiurea) 5 1/2, ne pui pe noi sa cautam toate studiile de specialitate...mare pishicher...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 19:58
si_totusi
Postat pe 5 Aprilie 2011 20:04
De la: dor72, la data 2011-04-04 22:26:32legea care intra in vigoare va avea pentru 6 ani grupa mare pregatitoare, care se va numi clasa 0 si va fi obligatorie frecventa...la educatoare!


da...acum radem...dar asa cred ca va fi. in belgia se incepe de la 2 ani (gradinita este inclusa in scoala)
iar in grecia scoala incepe de la 5 (cu o programa similara cu cea din romania)

deep2w
Postat pe 6 Aprilie 2011 15:43
ha? care-a fo' lela la scoala? si di ce numa' 5 ani jumate? si-or dat seama intre timp profii ca al de umbla lela nu are ce cata in clasa?
Thor_again
Postat pe 6 Aprilie 2011 15:48
ne-am dumirit cam tarziu...asta e...
si cred ca prea multi au fost la scoala lela...dar nu stiu daca au rezistat cinci ani...
dor72
Postat pe 6 Aprilie 2011 16:00
da,da...

lasa copilul,odata cu inceperea scolii incepe chinu' vietii,eu am fost un copil dat la scoala inainte de vreme,tot asa..pt ca li se parea lor ca sunt isteata foarte,da' mai ales pt ca-si dadeau niste evrei de langa noi fetitza la scoala ,iar fata avea probleme de sanatate,si ai mei au vrut "sa nu fie ancutza singura la scoala" si m-au trimis si pe mine,o mare porcarie...

singura chestie misto se intampla acu',pt ca ma revad cu foste colege si eu sunt cea mai micutza,si ele se oftica...
bre
stiti ce rele sunt?oaliu!cum e catecu' ala?
toate shogoritzele m-ar manca daca-ar pute...ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 6 Aprilie 2011 16:59
modesto
dor72
Postat pe 6 Aprilie 2011 17:23
BINE-AI REVENIT THOR !!!Mie una imi rea dor de sfatosul mosulica..!!Si revenind la topic..DA! Grupa 0 v-a fii obligatorie din septembrie 2012 iar la 7 ani,cls I !!! Asta ptr.Thor ; Asta ptr. noua Lege-Funeriu.....
elisabeta_boia
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:59
Betty, ai baut ceva? asa semne pentru "sfantu' Petru"?
dor72
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gradinita Cami - Reduceri de sarbatori 1 De la: gradinitacami 3 Decembrie 2009 20:47
Daca ar fi sa infiintezi o scoala de soferi, cum ti-ar placea sa-i dai numele? 41 De la: ellyssa 20 Noiembrie 2009 19:03
Lectii de Vioara la Scoala de Vara Boem Club 1 De la: garbo_382040 10 Iunie 2014 19:48
Vand jucarii de lemn Montessori 1 De la: emy_2k 22 Septembrie 2010 15:08
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: inventator 29 Decembrie 2008 11:11
Setari Cookie-uri