de ce sunt unii oameni rautaciosi?oare la ce este folositoare rautatea? Oare tine de foame?

cuviosi????????????ce-ai vrut sa zici?
(jano, nu-ntreba)
dor72
Postat pe 22 Martie 2011 21:09
Forma si fondul...un ,,tot ''inseparabil ; ce diferente sa mai faci ,TU?! Fara fond nu exista forma si fara forma nu exista fooooond. Aici chiar nu poti stabili prioritati, iar despre diferente nici nu mai vorbim.......dar e firesc sa gandim diferit . Eu, tu, noi , suntem atat de diferiti!!!!!!!!!
psihoprea
Postat pe 22 Martie 2011 22:39
da este adevarat cu totii suntem diferiti la fire....Dar cu totii am putea avea calitati umane...oamenii sa fie pozitivi si sa diferentiem unii de altii prin calitatile si talentele constructive.....
ingerasulluptator
Postat pe 23 Martie 2011 11:32
Nu ajuta cu nimic rautatea, dar sunt persoane care se ,,hranesc,, cu asa ceva. Parerea mea este ca aceste persoane sunt limitate intelectual. Eu ma bucur si pentru un gest bun pe care-l fac intr-un mijloc de transport in comun oferind scaunul unui batran. Ba bucur cand pot fi de folos, cand pot sa-i zambesc unui om , pentru am calitatea de functionar public si am aceasta ocazie de a fi util, de a ajuta, de a indruma si rezolva. Dar rautatea, in ziua de azi domina. Domina raul, rautatea, gesturile rele, privirile rele. Si totusi cu aceste lucruri rele nu castigi nimic. De unde si expresia , Cine seamana vant culege furtuna.
miorita1
Postat pe 24 Martie 2011 11:44
De la: miorita1, la data 2011-03-24 11:44:58Nu ajuta cu nimic rautatea, dar sunt persoane care se ,,hranesc,, cu asa ceva. Parerea mea este ca aceste persoane sunt limitate intelectual. Eu ma bucur si pentru un gest bun pe care-l fac intr-un mijloc de transport in comun oferind scaunul unui batran. Ba bucur cand pot fi de folos, cand pot sa-i zambesc unui om , pentru am calitatea de functionar public si am aceasta ocazie de a fi util, de a ajuta, de a indruma si rezolva. Dar rautatea, in ziua de azi domina. Domina raul, rautatea, gesturile rele, privirile rele. Si totusi cu aceste lucruri rele nu castigi nimic. De unde si expresia , Cine seamana vant culege furtuna.
Numai ca oamenii fara credinta vad lucrurile de-a indoasele...Ei vad in oamenii cumsecade,oameni slabi..Pe cand rautatea si nesimtirea este o slabiciune pt ca poate fii practicata de toti prostii...Dar ca sa fii un om cumsecade si cu bun simt trebuie sa fii puternic sa nu te iei de gura oamenilor,practic sa te lepsezi de gura oamenilor daca vrei sa il urmezi pe Dumnezeu...Pt ca asta iti cere Dumnezeu....Sa il iubesti pe Dumnezeu mai presus de tot.....Chiar mai mult decat parintii tai...Adica sa nu iti pese de gura parintilor,de gura copiilor,de gura vecinilor,,,cunoscutilor etc,daca vrei sa il urmezi pe Dumnezeu........Dumnezeu vrea ca sa pui Cuvantul lui inaintea tuturor oamenilor chiar si a voiii tale pacatose........La asta se refera Dumnezeu....Sa iti iubesti parintii dar sa respecti inainte de toate voia su cuvantul lui Dumnezeu....Apoi sa respecti,cuvantul oamenilor...Cuvantul si voia lui Dumnezeu sa fie mereu pe primul loc,,,chiar inainte si de voia ta pacatoasa.....Dumnezeu este Seful si indrumatorul.....
ingerasulluptator
Postat pe 24 Martie 2011 17:25
Numai ca oamenii fara credinta vad lucrurile de-a indoasele...Ei vad in oamenii cumsecade,oameni slabi..Pe cand rautatea si nesimtirea este o slabiciune pt ca poate fii practicata de toti prostii...Dar ca sa fii un om cumsecade si cu bun simt trebuie sa fii puternic sa nu te iei de gura oamenilor,practic sa te lepsezi de gura oamenilor daca vrei sa il urmezi pe Dumnezeu...Pt ca asta iti cere Dumnezeu....Sa il iubesti pe Dumnezeu mai presus de tot.....Chiar mai mult decat parintii tai...Adica sa nu iti pese de gura parintilor,de gura copiilor,de gura vecinilor,,,cunoscutilor etc,daca vrei sa il urmezi pe Dumnezeu........Dumnezeu vrea ca sa pui Cuvantul lui inaintea tuturor oamenilor chiar si a voiii tale pacatose........La asta se refera Dumnezeu....Sa iti iubesti parintii dar sa respecti inainte de toate voia su cuvantul lui Dumnezeu....Apoi sa respecti,cuvantul oamenilor...Cuvantul si voia lui Dumnezeu sa fie mereu pe primul loc,,,chiar inainte si de voia ta pacatoasa.....Dumnezeu este Seful si indrumatorul.....
ingerasulluptator
Postat pe 24 Martie 2011 17:26
De la: sophia, la data 2011-03-17 08:52:51
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-13 23:37:50Te ajuta oare careva daca esti rautacios?Ma intrebam si eu


STII DE CE? am sa-ti raspund cu toata sinceritatea mea:
" EST MISERONUM UT MALEVOLENTES SINT ATQUE INVIDEANT BONIS "..
sophia1971
Postat pe 24 Martie 2011 19:47
te rog sa traduci, asta ca sa inteleaga toti.
caleidoscop
Postat pe 24 Martie 2011 20:57
Irinuca esti prea idealista puiule.
vuvuzela
Postat pe 24 Martie 2011 21:11
De la: vuvuzela, la data 2011-03-24 21:11:19Irinuca esti prea idealista puiule.
de ce crezi asta?
ingerasulluptator
Postat pe 24 Martie 2011 22:49
cit timp va exista slabiciune umana si nu numai , dar despre asta vorbim , rautatea nu numai ca va inflori, dar se va se va folosi in cel mai FERICIT caz ,verbal si in cel mai NEFERICIT ,fizic ! ---- SI SA NU UITAM DE RAUTATEA DINTRE COMUNITATI ,POPOARE ,SI IN VIITOR DINTRE PLANETE SI GALAXII ! ! !
zero_zero_sapte
Postat pe 25 Martie 2011 09:06
daca fiecare ar schimba ceva ......s-ar face un pas mic daaa important pt fiecare
floare_cu_colti
Postat pe 25 Martie 2011 09:10
sa nu uitam de istorie ,spartanii detineau secretul impotriva slabiciunii umane ,pe care nu o tolerau si acest lucru nu era considerat o rautate ,ci o selectie pentru viitorul natiunii lor ,si de aceea ei au fost intotdeauna curajosi si nu in ultimul rind , INVINGATORI ! ! ! ---- CINE NU UITA TRECUTUL ,INVATA DIN ISTORIE ! (citez din mine )
zero_zero_sapte
Postat pe 25 Martie 2011 11:57
din zero zero?
dor72
Postat pe 25 Martie 2011 14:26
Din nefericire, o-o, nu toata lumea s-a nascut sa devina Superman. Aminteste-ti ca supermanii -de asta data ne-Spartani- au pierdut cel de-al doilea razboi mondial. Este tot o lectie de istorie si ceva mai recenta.
garbo172845
Postat pe 25 Martie 2011 17:24
De la: zero_zero_sapte, la data 2011-03-25 11:57:04sa nu uitam de istorie ,spartanii detineau secretul impotriva slabiciunii umane ,pe care nu o tolerau si acest lucru nu era considerat o rautate ,ci o selectie pentru viitorul natiunii lor ,si de aceea ei au fost intotdeauna curajosi si nu in ultimul rind , INVINGATORI ! ! ! ---- CINE NU UITA TRECUTUL ,INVATA DIN ISTORIE ! (citez din mine )
spartanii nu erau oameni buni...ei au fost educati fara mila ca sa poata omora fara mila inamicul..acum vrei sa devii spartan si sa omori oameni..mare tampenie
ingerasulluptator
Postat pe 25 Martie 2011 17:28
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-24 22:49:47
De la: vuvuzela, la data 2011-03-24 21:11:19Irinuca esti prea idealista puiule.
de ce crezi asta?




deoarece esti irealista.traiesti in povesti biblice care nu se regasesc in viata reala,nici macar la tara unde credeam ca intelepciunea taraneasca va invinge idealul imbogatirii urbane.oriunde te duci azi regasesti aceasi goana dupa avere,aceasi iubire pt lumea materiala si lipsa pt morala crestina,pt evolutie spirituala,indiferent cum se cheama Dumnezeul fiecaruia.sigur ca nu generalizam.
vuvuzela
Postat pe 25 Martie 2011 19:15
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-25 17:28:10
De la: zero_zero_sapte, la data 2011-03-25 11:57:04sa nu uitam de istorie ,spartanii detineau secretul impotriva slabiciunii umane ,pe care nu o tolerau si acest lucru nu era considerat o rautate ,ci o selectie pentru viitorul natiunii lor ,si de aceea ei au fost intotdeauna curajosi si nu in ultimul rind , INVINGATORI ! ! ! ---- CINE NU UITA TRECUTUL ,INVATA DIN ISTORIE ! (citez din mine )
spartanii nu erau oameni buni...ei au fost educati fara mila ca sa poata omora fara mila inamicul..acum vrei sa devii spartan si sa omori oameni..mare tampenie




fiecare societate a avut motivatia ei de a trece prin viata pamanteana.ai auzit de formula :"asa da -asa nu?"
vuvuzela
Postat pe 25 Martie 2011 19:24
De la: vuvuzela, la data 2011-03-25 19:24:45
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-25 17:28:10
De la: zero_zero_sapte, la data 2011-03-25 11:57:04sa nu uitam de istorie ,spartanii detineau secretul impotriva slabiciunii umane ,pe care nu o tolerau si acest lucru nu era considerat o rautate ,ci o selectie pentru viitorul natiunii lor ,si de aceea ei au fost intotdeauna curajosi si nu in ultimul rind , INVINGATORI ! ! ! ---- CINE NU UITA TRECUTUL ,INVATA DIN ISTORIE ! (citez din mine )
spartanii nu erau oameni buni...ei au fost educati fara mila ca sa poata omora fara mila inamicul..acum vrei sa devii spartan si sa omori oameni..mare tampenie




fiecare societate a avut motivatia ei de a trece prin viata pamanteana.ai auzit de formula :"asa da -asa nu?"
pai pe pamant a fost orice,numai lucruri pozitive au fost mai putine...Spre exemplu,aseara m-am uitat la un film..Unde biserica,a facut razboi si a omorat oameni pt ca cica asa vrea Dumnezeu....faceau crime ca cica a vrea Dumnezeu...si asta a fost dupa Hristos...Cica asa i-a invatat Iisus...Oamenii au facut mereu ce au vrut,de asta s-a ales dezaastru de lumea asta...si de pamantul asta
ingerasulluptator
Postat pe 25 Martie 2011 21:08
Sau inca un lucru am observat......ca majoritatea oamenilor lasa ca lumea sa gandeasca pt ei....Se lasa in voia lumii....lasa lumea sa decida pt ei..Nu au initiativa...Nici macar preotii nu au luat initiativa......Pe timpul razboiului,si preotii spovedeau oamenii apoi ii lasau sa mearga la lupta sa moara sa omoare oameni
ingerasulluptator
Postat pe 25 Martie 2011 21:15
UNDE DAI SI UNDE CRAPA !?!
zero_zero_sapte
Postat pe 25 Martie 2011 22:34
AM RISIPIT ORZUL PE GAINI !
zero_zero_sapte
Postat pe 25 Martie 2011 22:36
sa inteleg, zero_zero_sapte, ca gastele sunt in ierarhia inchipuirii tale un fel de pasaret aspirant la titlu` de lebada, ceea ce nu-i tocmai de colo! altfel nu-mi explic suprematia lor categorica, galagioasa si revendicativa asupra gainilor!

auzi, zero_..., nu erai tu ala cu topicul cu sutienul?
esme
Postat pe 25 Martie 2011 22:45
bineinteles ,eu sint cu toate ,cu cele rele si cu cele bune ,eu sint alfa si omega.....
zero_zero_sapte
Postat pe 26 Martie 2011 00:19
Oameni devin rautaciosi cu anumiti oameni , atunci cand se simt mai inferiori decat acestia
garbo133906
Postat pe 26 Martie 2011 00:42
De la: garbo133906, la data 2011-03-26 00:42:07Oameni devin rautaciosi cu anumiti oameni , atunci cand se simt mai inferiori decat acestia




oamenii sunt toti la fel.modul de gandire sau de comportament este insa diferit.
vuvuzela
Postat pe 26 Martie 2011 00:50
fiind-ca tot vorbeam de gaini si eu si altii ,fiecare minidinozaur pe limba lui piere ,iar cum istoria se repeta ,cei saraci cu duhul nu invata chiar nimic pentru a-si salva sufletul si pielea !
zero_zero_sapte
Postat pe 26 Martie 2011 08:29
BRAVO VUVU !
zero_zero_sapte
Postat pe 26 Martie 2011 08:31
Va intrebati de ce sunt oamenii in general rautaciosi?
Pai de ce sa privim la lumea intreaga cind din pacate aici printre noi ,desi nu ne cunoastem unii raspund uricios !
garbo197910
Postat pe 26 Martie 2011 09:23
exista o anumita '''rautate'' ,cea buna ,sau mai bine spus instinctul de supravietuire ,daca nu il ai ,esti o victima cu stampila in frunte ,iar oamenii sint niste animale evoluate ,uitati-va la caninii vostri ,unii se folosesc inca de ei sau ii au mai ascutiti ,atunci si vorbele lor sint mai ascutite ,mai taioase ,facind comparatia ajutatoare cu lumea necuvintatoarelor , acestia se numesc pradatori ,adica se hranesc cu victime ,mai bine zis sint in virful piramidei regnului animal ,se mai numesc SUPRAVIETUITORII ,iar acolo in lumea animalelor adevarate ,ei aduc moartea ca sa traiasca ,la noi in civilizatia umana unii semeni se sperie la altercatii verbale ,nu mai vorbesc de cele fizice ,ati ghicit cine sint acestia ,si cum in curind nu o sa mai avem loc pe TERRA, doar cei puternici o sa traiasca bine ,fereasca sfintu sa fie un cataclism in ROMANIA ,ca la noi legea va fi ultimul lucru respectat in lupta pentru supravietuire la foamea care e in tara lui BOC si BASE !
zero_zero_sapte
Postat pe 26 Martie 2011 09:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NU MAI SUPORT 20 De la: calinca 28 Noiembrie 2011 14:21
Ce sa fac acum ? 31 De la: liaiedera 8 Aprilie 2010 19:02
V-as ruga daca se poate sa-mi dati un sfat 227 De la: albatros 21 Noiembrie 2009 19:12
Sperante, vise si umilinta 155 De la: Lady_Di 28 Decembrie 2010 08:57
vreau si eu un sfat... 40 De la: eladaela 15 Ianuarie 2010 08:02
Setari Cookie-uri