de ce sunt unii oameni rautaciosi?oare la ce este folositoare rautatea? Oare tine de foame?

Parere: totul se reduce la educatie... Cred ca oamenii sunt buni, cel putin se nasc buni, dar ceva pe parcurs ii schimba. Tine de fatalitate, destin , limite si limitari...nu stiu..
garbo192719
Postat pe 20 Martie 2011 15:22
un bun crestin DA adica emil boc
youshin
Postat pe 20 Martie 2011 15:29
Thor, era pe topicul Psiholog...
dor72
Postat pe 20 Martie 2011 15:31
De la: garbo192719, la data 2011-03-20 15:22:36Parere: totul se reduce la educatie... Cred ca oamenii sunt buni, cel putin se nasc buni, dar ceva pe parcurs ii schimba. Tine de fatalitate, destin , limite si limitari...nu stiu..
Toti oamenii se nasc curati si buni la suflet...Asa cum sunt copiii...Curati la suflet,simpli,sinceri....Apoi copiii nu isi mentin sufletul curat,copiii crescand o iau pe cai gresite,isi distrug curatenia sufleteasca datorita necunostintei,datorita societatii,imprejurarilor,oamenilor negativi....Pt ca sa vezi cum gandesc oamenii din ziua de azi....Daca ai suflet de copil si nu esti om rau si nu faci rautati inseamna ca esti imatur...Adica daca esti om rau si practici rautati inseamna ca esti un om matur....Asa gandesc oamenii din ziua de azi.....daca esti curat la suflet si nu faci rautati te considera un om incomplet,...Rautatea este o slabiciune umana....Ca sa ramai un om bun si curat la suflet trebuie sa fii puternic si perseverent si sa nu te lasi doborat...
ingerasulluptator
Postat pe 20 Martie 2011 16:43
Toti oamenii se nasc curati si buni la suflet...Asa cum sunt copiii...Curati la suflet,simpli,sinceri....Apoi copiii nu isi mentin sufletul curat,copiii crescand o iau pe cai gresite,isi distrug curatenia sufleteasca datorita necunostintei,datorita societatii,imprejurarilor,oamenilor negativi....Pt ca sa vezi cum gandesc oamenii din ziua de azi....Daca ai suflet de copil si nu esti om rau si nu faci rautati inseamna ca esti imatur...Adica daca esti om rau si practici rautati inseamna ca esti un om matur....Asa gandesc oamenii din ziua de azi.....daca esti curat la suflet si nu faci rautati te considera un om incomplet,...Rautatea este o slabiciune umana....Ca sa ramai un om bun si curat la suflet trebuie sa fii puternic si perseverent si sa nu te lasi doborat...
ingerasulluptator
Postat pe 20 Martie 2011 16:44
mda, o logica "beton"
crilore
Postat pe 20 Martie 2011 16:54
Pt ca sa vezi cum gandesc oamenii din ziua de azi....Daca ai suflet de copil si nu esti om rau si nu faci rautati inseamna ca esti imatur...Adica daca esti om rau si practici rautati inseamna ca esti un om matur....Asa gandesc oamenii din ziua de azi.....daca esti curat la suflet si nu faci rautati te considera un om incomplet,...Rautatea este o slabiciune umana....Ca sa ramai un om bun si curat la suflet trebuie sa fii puternic si perseverent si sa nu te lasi doborat...
ingerasulluptator
Postat pe 20 Martie 2011 16:58
repetitia este mama invataturii
crilore
Postat pe 20 Martie 2011 17:01
dar si semn de circuite defectuoase, crilore!
esme
Postat pe 20 Martie 2011 17:36
oamenii sunt rautaciosi pt. ca asa sunt nascuti....sa faca numai rau celor din jur....de multe ori ma intreb oare le tine de foame?....cunosc perspane cu atata rautate ......sa faci rau il faci foarte repede dar un bine mai putin......buna intrbare ...oare la ce le foloseste atata rautate?.....
garbo098157
Postat pe 20 Martie 2011 19:02
citisem undeva ca oamenii sunt rautaciosi pentru ca sunt nesiguri. pentru ca se simt slabi si inferiori. ei bine, eu cred ca e bine sa fim rautaciosi uneori. cand cineva iti face un rau, fii rautacios si da-i o replica. nu e vb de Dumnezeu sau de bunatate la faza asta. E vb de societatea in care traim, unde ca sa fii in varf, trebuie sa fii puternic si sa lupti. Si rautatea este o arma.Nimic mai mult. Conteaza mai mult cum este folosita. Ofensiv sau defensiv. Oricum ar fi ea folosita, repet, sunt de acord cu ea, atata timp cat nu este folosita in exces.
winky42
Postat pe 20 Martie 2011 19:33
De la: winky42, la data 2011-03-20 19:33:25citisem undeva ca oamenii sunt rautaciosi pentru ca sunt nesiguri. pentru ca se simt slabi si inferiori. ei bine, eu cred ca e bine sa fim rautaciosi uneori. cand cineva iti face un rau, fii rautacios si da-i o replica. nu e vb de Dumnezeu sau de bunatate la faza asta. E vb de societatea in care traim, unde ca sa fii in varf, trebuie sa fii puternic si sa lupti. Si rautatea este o arma.Nimic mai mult. Conteaza mai mult cum este folosita. Ofensiv sau defensiv. Oricum ar fi ea folosita, repet, sunt de acord cu ea, atata timp cat nu este folosita in exces.

Tipul de comportament pe care-l adopta oamenii este rezultatul starii in care se afla ei
arhangelsk
Postat pe 20 Martie 2011 19:48

Sa fi rautacios intr-o situatie si sa fii rau nu e deloc acelasi lucru .
Rautatea e egoista si cruda . Rautaciosenia e manipulatoare . Cine o foloseste stie ca orice lucru are " doua fete".

Nu pot sa cred ca esti de acord cu rautatea, winky@
Mielutza
Postat pe 20 Martie 2011 19:48
Eu cred ca daca intorci rautatea cu rautatea duce la autodistrugere....De ce? Pt ca fancand rau,te autodistrugi pt ca nu poti gandi pozitiv,si negativitatea te macina pe dinauntru....De asta sunt atatea boli,....Spre exemplu o gandire pozitiva,,optimista,,avantajeaza mult un om....Chiar daca cateodata este greu,trebuie sa fii puternic ca sa ramai pozitiv si optimist,pt ca oamenii negativi vor incerca mereu sa doboare sa devii si tu un negativ...La asta ma refer,,ca sa poti ramane un om pozitiv,trebuie sa fii puternic.....Ca sa fii rau si negativ,,mereu gasesti oameni care sa te indemne la lucruri rele,apoi tot ei te judeca ca faci rele si iti fac si ei rau....
ingerasulluptator
Postat pe 20 Martie 2011 21:33
sa-i explicam ingerasului cand se foloseste DATORITA si cand se foloseste DIN CAUZA?

e inutil... dar macar argumentatia ar fi fost logica din punctul ei de vedere....

acum nici macar atat nu e...

andracalin
Postat pe 20 Martie 2011 21:33
wow, tu esti pocaita..... de la penticostali sau din alta secta???!!!
si va da voie sa umblati pe internet??!!!si sa scrieti tot ce va da prin minte mikiduta ala al vostru??!!wow , ce tare
marcsi
Postat pe 20 Martie 2011 22:03
era vorba de dracuso...pardon inger...cum ? ca si ala ..ucigal toaca se crede inger luminos...
marcsi
Postat pe 20 Martie 2011 22:05
Eu din pacate am trait inconjurat de multa rautate ... dar inca dau mailuri,,,,,
garbo187463
Postat pe 21 Martie 2011 00:04
rautatea presupune si un adevar? Daca faci o remarca adevarata, se mai poate considera rautacioasa? Si daca e sau ar putea fi utila se poate considera rautacioasa?
Sau rautacios e pur si simplu ce nu ne convine - indiferent daca e real sau nu - si atit?
quasaria
Postat pe 21 Martie 2011 00:28
super tare :) a nu se confunda ironia cu rautate poate ar trebui sa ma uit in dex sa vad totusi diferenta dintre rautaciosi si ironici:) nu cred ca nu ai facut si tu macar odata o remarca mai rautacioasa:) probabil ai fost jignita si te-a afectat ft tare acest lucru
aniko
Postat pe 21 Martie 2011 12:35
sunt de acord cu Q.
vuvuzela
Postat pe 21 Martie 2011 12:41
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-20 21:33:26Eu cred ca daca intorci rautatea cu rautatea duce la autodistrugere....De ce? Pt ca fancand rau,te autodistrugi pt ca nu poti gandi pozitiv,si negativitatea te macina pe dinauntru....De asta sunt atatea boli,....Spre exemplu o gandire pozitiva,,optimista,,avantajeaza mult un om....Chiar daca cateodata este greu,trebuie sa fii puternic ca sa ramai pozitiv si optimist,pt ca oamenii negativi vor incerca mereu sa doboare sa devii si tu un negativ...La asta ma refer,,ca sa poti ramane un om pozitiv,trebuie sa fii puternic.....Ca sa fii rau si negativ,,mereu gasesti oameni care sa te indemne la lucruri rele,apoi tot ei te judeca ca faci rele si iti fac si ei rau....




si tie iti dau dreptate.fara ultima fraza insa.esti asa usor de manipulat de altii???("Ca sa fii rau si negativ,,mereu gasesti oameni care sa te indemne la lucruri rele,apoi tot ei te judeca ca faci rele si iti fac si ei rau....")
vuvuzela
Postat pe 21 Martie 2011 12:48
Parca ne-am mai intalnit pe aici!
E treaba ta daca iti schimbi pseudonimul.
Legat de tema propusa... Temerile noastre au legatura cu noi insine. Ceea ce acuzam cel mai mult la ceilalti ar trebui sa ne indemne la introspectie, la o analiza mai atenta asupra propriei persoane!
Mi-a placut ideea aceea cu "ecoul". Da, ceea ce facem , bine sau rau, se intoarce la noi, faptele si vorbele noastre actioneaza ca un bumerang.
Stii tu cum spunea Cineva: "cine e fara de pata sa arunce primul cu piatra"
daniela_iasi
Postat pe 21 Martie 2011 14:10
Nu te ajuta ,dar reusesti sa-i superi pe altii, cred ca asta la unii oameni este o trasatura de caracter pur si simplu vor sa fie asa!!!
garbo111063
Postat pe 21 Martie 2011 14:42
Da oamenii devin rautaciosi din cauza frustrarii , // si anume /// cand realizeaza ca o-dinioara au fost sus pe val iar cand nimeni nu le m-ai da nicio atentie devin RAUTACIOSI
garbo133906
Postat pe 21 Martie 2011 20:56
De la: garbo133906, la data 2011-03-21 20:56:16Da oamenii devin rautaciosi din cauza frustrarii , // si anume /// cand realizeaza ca o-dinioara au fost sus pe val iar cand nimeni nu le m-ai da nicio atentie devin RAUTACIOSI
Sau oamenii devin rautaciosi daca ii bagi prea mult in seama,daca esti prea prietenos cu ei....Daca esti prea darnic cu ei...Oamenii nu gandesc ca pierd mult cu felul asta de a fii...Dar daca stau bine sa ma gandesc,,,asta se numeste egoism..Si logic vorbind egoismul este prostie pt ca egoismul face parte din negativ....De asta oamenii nu se ajuta unii pe altiii,pt ca sunt egoisti,pt ca sunt nerecunoscatori unii cu altii....si practic negativul inseamna prostie...egoismul inseamna prostie....Dar bunatatea sa fie cu limita,din cauza ca multi oameni nu au limita si esti nevoit sa le faci tu o limita....
ingerasulluptator
Postat pe 21 Martie 2011 23:37
Sau oamenii devin rautaciosi daca ii bagi prea mult in seama,daca esti prea prietenos cu ei....Daca esti prea darnic cu ei...Oamenii nu gandesc ca pierd mult cu felul asta de a fii...Dar daca stau bine sa ma gandesc,,,asta se numeste egoism..Si logic vorbind egoismul este prostie pt ca egoismul face parte din negativ....De asta oamenii nu se ajuta unii pe altiii,pt ca sunt egoisti,pt ca sunt nerecunoscatori unii cu altii....si practic negativul inseamna prostie...egoismul inseamna prostie....Dar bunatatea sa fie cu limita,din cauza ca multi oameni nu au limita si esti nevoit sa le faci tu o limita....
ingerasulluptator
Postat pe 21 Martie 2011 23:40
De ce? Tu esti supermanca? In momentul cand vii tu sa faci ordine in viata altora te comporti ca o dictatoare .Ai grija ce spui ca te abati de la subiect
garbo172845
Postat pe 22 Martie 2011 15:38
ii musai sa repeti
tusi_Oli
Postat pe 22 Martie 2011 15:42
nu exista om fara pacat! insa asta nu scuza rautatea...cine este cuvios pentru el este!orice efort pe care-l faci il faci pentru tine nu pentru cei din jur.Mai demult cineva imi spunea,,prostii draga sunt rautacioshi"...acuma nu stiu ce sa zic,o fi adevarat? sau... poate nu!n-am cum sti!
garbo173229
Postat pe 22 Martie 2011 18:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2013..inceput "grozav 12 De la: Cristina_5 22 Ianuarie 2013 20:14
Am o mare problema..... help.... 31 De la: garbo271017 18 Noiembrie 2012 20:41
Descurajata, descurajata si jignita ce mai urmeaza 31 De la: Freya__ 26 August 2011 23:20
CADOU CARE ALINA SUFERINTA...... 5 De la: pussy_busy 25 Decembrie 2009 20:53
vreau sa ma ingras??? 3 De la: sheika29 1 Martie 2010 02:03
Setari Cookie-uri