de ce sunt unii oameni rautaciosi?oare la ce este folositoare rautatea? Oare tine de foame?

Te ajuta oare careva daca esti rautacios?Ma intrebam si eu
ingerasulluptator
Postat pe 13 Martie 2011 23:37
si ti-ai si raspuns???
anaROBERT
Postat pe 13 Martie 2011 23:45
Pai eu nu practic asa ceva.Pt ca consider ca rautatea este nefolositoare....Pt ca asa cum strigi intr-o padure asa iti vine vocea inapoi...Cei rautaciosi trebuie sa raspunda,ca ei stiu de ce practica asa ceva...cred ca doar oamenii prosti practica rautatea de asta nici nu ii ajuta nimeni
ingerasulluptator
Postat pe 13 Martie 2011 23:59
ala de care vorbesti se cheama ECOU,dar....sa revenim,am cam deviat de la subiect si este al draqului de interesant

o intrebare am si io ,esti cumva lupty(irinooka)sau sora ei geamana??? ,semanati ca doua picaturi de apa.....
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2011 00:01
De la: anaROBERT, la data 2011-03-14 00:01:32ala de care vorbesti se cheama ECOU,dar....sa revenim,am cam deviat de la subiect si este al draqului de interesant

o intrebare am si io ,esti cumva lupty(irinooka)sau sora ei geamana??? ,semanati ca doua picaturi de apa.....
cine este irinuca,nu o cunosc nu am auzit niciodata de numele asta...tu o cunosti
ingerasulluptator
Postat pe 14 Martie 2011 00:05
stiu ca e si ea tot un inger ratacit asa ca tine.....
anyway.....poate iti vei r ecapata memoria
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2011 00:08
hai sa/ti dau apa la moara Irinuco .....
Ce inseamna sa fii rautacios???
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 21:21
RUTCIS, -OS, rutcioși, -oase, adj. (Adesea substantivat) Plin de rutate; care, fr s aib un fond ru, este nclinat s jigneasc, s fac mici rutți. ♦ (Despre atitudini, gesturi, cuvinte) Care supr; jignitor. ♦ Care exprim rutate. [Pr.: r-u-] Rutate + suf. -ios.

Sursa: DEX '98 | Adugat de LauraGellner | Greșeal de tipar | Permalink

RUTCIS ~os (~și, ~ose) 1) și substantival Care este predispus s fac rutți; plin de rutate. 2) și adverbial Care vdește rutate; malițios; caustic. O aluzie ~oas. [Sil. r-u-] /rutate + suf. ~ios

Sursa: NODEX | Adugat de siveco | Greșeal de tipar | Permalink

RUTCIS adj. 1. (livr.) malițios, (pop.) rnzos, (reg.) roangheș, (nv.) malign. (Om ~.) 2. sarcastic, (livr.) malițios, (fig.) veninos. (O aluzie ~oas.) 3. v. dușmnos. 4. morocnos, posac, ursuz, (fig.) acru.

ingerasulluptator
Postat pe 16 Martie 2011 21:29
mersic !!
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 21:39
Cri, ce iti alegi de aici?
io zic ca-s adesea ranzoasa
dor72
Postat pe 16 Martie 2011 21:40
pai dorulet .. tu care crezi ca mi s-ar potrivi ???

hai ca imi prinde bine feedback/ul ....
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 21:45

Eu zic ca uneori si eu sunt cam roanghes,Dorulet...si morocanos.
Cat despre tine,Cri...vezi ca nu-ti raspunde...nu ti se potriveste nici una.
tatoo
Postat pe 16 Martie 2011 22:29
ooo Tatoo.... mai am si io samanta de rautate ....
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 22:31
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-13 23:37:50Te ajuta oare careva daca esti rautacios?Ma intrebam si eu


STII DE CE? pentru ca oamenii netrebnici din fire, chiar dac i schimb starea, nu-i schimb firea.

sophia1971
Postat pe 17 Martie 2011 08:52
De la: sophia, la data 2011-03-17 08:52:51
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-13 23:37:50Te ajuta oare careva daca esti rautacios?Ma intrebam si eu


STII DE CE? pentru ca oamenii netrebnici din fire, chiar dac i schimb starea, nu-i schimb firea.




Sophia,draga mea,ma bucur ca te revad.de unde pana unde la tine expresia:"netrebnici"?tu care erai ca un fluturas plin de frumusete si zburdalnicie,te-ai transformat atat de mult,incat sa nu mai traiesti in lumea ta plina de norisori cu ingerasi?cea care a deschis acest subiect,face referire mai mult la sexul cu muschi.ea intotdeauna pune niste intrebari existentiale,mereu cu acelasi substrat bagat in alta forma.in general intrebarile ei,temele ei sunt gemenii americani multiplicati.te pupiceste Alexandra.
vuvuzela
Postat pe 17 Martie 2011 09:16
Pai eu una sunt de parere ca oamenii sunt rautaciosi pt ca asa vor ei sa fie...Urasc pe oameni pt ca sunt rai ii judeca si ii pedepsesc si fac si ei la fel ce face lumea si asa devin si ei tot la fel de netrebnici si toata lumea aproape este plina de oameni netrebnici pt ca se judeca si isi fac rautati unii la altii.....Si ei vor sa fie asa....Spre exemplu eu stiu ca majoritatea oamenilor sunt rai...si fac doar rautati si din cauza ca nu isi vad de treaba lor de asta au o gandire asa negativa si proasta care ii devantajeaza mult...Pt ca omul asa cum gandeste asa si actioneaza depinde cum gandeste....Ca sa poti avea o gandire sanatoasa si pozitiva trebuie sa iti vezi de treaba ta sa nu judeci si sa nu faci rau nimanui chiar daca oamenii merita asta....Noi su suntem vrednici ca sa judecam si sa pedepsim...Asta este treaba lui Dumnezeu.....Si omul este pedepsit prin faptul ca este lasat pe mana lui michiduta care isi bate joc de gandirea lui si omul devine o fiinta fara valoare...doar care se conduce dupa instinte fara ratiune....Asa pedepseste Dumnezeu oamenii neascultatori.....Pt ca daca faci rau altor oameni,,,si tu intri in categoria lor si Dumnezeu se indeparteaza de tine si ajungi batjocura lui michiduta cu o gandire negativa vai de ea.....Ca un om sa aiba o gandire sanataoasa trebuie sa isi vada de treaba lui sa nu faca rau nimanui si sa se apere dar sa nu atace......Sa isi vada p[ractic de treaba lui sa se roage si Dumnezeu il va ajuta pt faptul ca este Demn si face voia lui Dumnezeu...Si nu judeca si nu pedepseste pe nimeni facand rautati si sa se razbune.......Rele oamenilor indeparteaza pe om de Dumnezeu....
ingerasulluptator
Postat pe 17 Martie 2011 13:53
Se lasa nori in munti...
crilore
Postat pe 17 Martie 2011 14:04
michiduta
hai, pofta buna!
ufishor
Postat pe 17 Martie 2011 14:07
si incepe sa ploua .... sa ne spele pacatele .......

sa fim curati sa facem altele...
cricat
Postat pe 17 Martie 2011 14:07
ufu, mersi, da' am mancat deja!
Thor_again
Postat pe 17 Martie 2011 14:17
ha?
cine-i ?
crilore
Postat pe 17 Martie 2011 14:21
pai mi-am auzit unul din numele mele, rostit de ufu... si m-am simtit dator sa-i raspund
da' sa nu va puie naiba sa ziceti "Kimi", ca alea sunteti!
Thor_again
Postat pe 17 Martie 2011 14:24
nu e michiduta...crilore... e ditamai tartorul
cricat
Postat pe 17 Martie 2011 14:25
cricat, nope, trage de limba, incurca itele si "ploua"/toarna in public tot ce a aflat in privat, cu tinta spre cei mai "populari"
crilore
Postat pe 17 Martie 2011 14:25
mai sus ma refeream la "negura" (nori in munti)

"alea", care, Kim..., asta, Thorule?
crilore
Postat pe 17 Martie 2011 14:27
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-17 13:53:45 Pai eu una sunt de parere ca oamenii sunt rautaciosi pt ca asa vor ei sa fie...Urasc pe oameni pt ca sunt rai ii judeca si ii pedepsesc si fac si ei la fel ce face lumea si asa devin si ei tot la fel de netrebnici si toata lumea aproape este plina de oameni netrebnici pt ca se judeca si isi fac rautati unii la altii.....Si ei vor sa fie asa....Spre exemplu eu stiu ca majoritatea oamenilor sunt rai...si fac doar rautati si din cauza ca nu isi vad de treaba lor de asta au o gandire asa negativa si proasta care ii devantajeaza mult...Pt ca omul asa cum gandeste asa si actioneaza depinde cum gandeste....Ca sa poti avea o gandire sanatoasa si pozitiva trebuie sa iti vezi de treaba ta sa nu judeci si sa nu faci rau nimanui chiar daca oamenii merita asta....Noi su suntem vrednici ca sa judecam si sa pedepsim...Asta este treaba lui Dumnezeu.....Si omul este pedepsit prin faptul ca este lasat pe mana lui michiduta care isi bate joc de gandirea lui si omul devine o fiinta fara valoare...doar care se conduce dupa instinte fara ratiune....Asa pedepseste Dumnezeu oamenii neascultatori.....Pt ca daca faci rau altor oameni,,,si tu intri in categoria lor si Dumnezeu se indeparteaza de tine si ajungi batjocura lui michiduta cu o gandire negativa vai de ea.....Ca un om sa aiba o gandire sanataoasa trebuie sa isi vada de treaba lui sa nu faca rau nimanui si sa se apere dar sa nu atace......Sa isi vada p[ractic de treaba lui sa se roage si Dumnezeu il va ajuta pt faptul ca este Demn si face voia lui Dumnezeu...Si nu judeca si nu pedepseste pe nimeni facand rautati si sa se razbune.......Rele oamenilor indeparteaza pe om de Dumnezeu....


Dar ura nu indeparteaza pe om de Dumnezeu, ingerasule? Ura fata de semenii tai, oricat de pacatosi sau rai ar fi, crezi ca ii apropie de Cel care i-a iertat chiar si pe cei care l-au lovit, bqatjocorit si rastignit? Te-ntreb asa, ca tot te vad manata de grija de cele sfinte, cu Dumnezeu in sus si cu oamenii in jos la fiecare postare a ta.
Nu-i frumos ingerasule, uite suntem in postul Pastelui, ce-ai facut in ultima duminica inainte de inceputul postului, aia cand trebuia sa-ti ceri iertare de la toti pe care i-ai suparat si sa-i ierti pe toti cei care te-au suparat?
Teama mi-e ca tocmai atunci ai lipsit de la catehism.
charmelen
Postat pe 17 Martie 2011 14:28
fara problema .... eu nu sunt "populara"...
cricat
Postat pe 17 Martie 2011 14:28
charmelen --- o crezi pe Irinuca. Aia este doar placa. Care zgaraie.

Uite sunt ON topic.
cricat
Postat pe 17 Martie 2011 14:31
aha! deci era fun, nu fund
ufishor
Postat pe 17 Martie 2011 15:02
De la: charmelen, la data 2011-03-17 14:28:02
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-17 13:53:45 Pai eu una sunt de parere ca oamenii sunt rautaciosi pt ca asa vor ei sa fie...Urasc pe oameni pt ca sunt rai ii judeca si ii pedepsesc si fac si ei la fel ce face lumea si asa devin si ei tot la fel de netrebnici si toata lumea aproape este plina de oameni netrebnici pt ca se judeca si isi fac rautati unii la altii.....Si ei vor sa fie asa....Spre exemplu eu stiu ca majoritatea oamenilor sunt rai...si fac doar rautati si din cauza ca nu isi vad de treaba lor de asta au o gandire asa negativa si proasta care ii devantajeaza mult...Pt ca omul asa cum gandeste asa si actioneaza depinde cum gandeste....Ca sa poti avea o gandire sanatoasa si pozitiva trebuie sa iti vezi de treaba ta sa nu judeci si sa nu faci rau nimanui chiar daca oamenii merita asta....Noi su suntem vrednici ca sa judecam si sa pedepsim...Asta este treaba lui Dumnezeu.....Si omul este pedepsit prin faptul ca este lasat pe mana lui michiduta care isi bate joc de gandirea lui si omul devine o fiinta fara valoare...doar care se conduce dupa instinte fara ratiune....Asa pedepseste Dumnezeu oamenii neascultatori.....Pt ca daca faci rau altor oameni,,,si tu intri in categoria lor si Dumnezeu se indeparteaza de tine si ajungi batjocura lui michiduta cu o gandire negativa vai de ea.....Ca un om sa aiba o gandire sanataoasa trebuie sa isi vada de treaba lui sa nu faca rau nimanui si sa se apere dar sa nu atace......Sa isi vada p[ractic de treaba lui sa se roage si Dumnezeu il va ajuta pt faptul ca este Demn si face voia lui Dumnezeu...Si nu judeca si nu pedepseste pe nimeni facand rautati si sa se razbune.......Rele oamenilor indeparteaza pe om de Dumnezeu....


Dar ura nu indeparteaza pe om de Dumnezeu, ingerasule? Ura fata de semenii tai, oricat de pacatosi sau rai ar fi, crezi ca ii apropie de Cel care i-a iertat chiar si pe cei care l-au lovit, bqatjocorit si rastignit? Te-ntreb asa, ca tot te vad manata de grija de cele sfinte, cu Dumnezeu in sus si cu oamenii in jos la fiecare postare a ta.
Nu-i frumos ingerasule, uite suntem in postul Pastelui, ce-ai facut in ultima duminica inainte de inceputul postului, aia cand trebuia sa-ti ceri iertare de la toti pe care i-ai suparat si sa-i ierti pe toti cei care te-au suparat?
Teama mi-e ca tocmai atunci ai lipsit de la catehism.
Pai Iisus s-a lasat rastignit si umilit ca a fost un plan a lui Dumnezeu......Rastignirea si invierea a fost ca sa ne demostreze ca este Dumnezeu si sa il Acceptam ca Dumnezeu.,,,si sa nu ramana doar un proroc la fel ca moise si ceilalti.....Dar Iisus inainte i-a certat pe farisei,i-a certat pe oameni....Si apoi daca Iisus a murit pe cruce a murit ca omul sa se mantuiasca si sa pacatuiasca la nesfarsit...Omul se mantuieste doar daca se pocaieste.....Si apoi eu nu am de ce sa imi cer iertare la nimeni pt ca nu am facut nimanui rau...Am invatat de bine oamenii,,,daca i-am certat au meritat pt ca au fost rautaciosi.....Asa ca pocaiestete si tu....Daca un om nu face voia lui Dumnezeu nu se numeste copil al lui Dumnezeu....Nu te poti numi copil al lui Dumnezeu daca nu faci voia lui Dumnezeu.....daca vrei sa fii copil al lui Dumnezeu trebuie sa respecti poruncile ...Si astea sunt valabile pt toata lumea.....
ingerasulluptator
Postat pe 17 Martie 2011 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartire... 11 De la: fleurdelis 1 Septembrie 2010 16:48
roscata 38 De la: kity91 4 Noiembrie 2009 17:31
sotul scorpion eu pesti 5 De la: Melanie 4 Octombrie 2009 12:22
De ce fug barbatii??? 330 De la: anuska82 3 Mai 2010 21:50
Help mee..!!!!! 53 De la: esme 22 Decembrie 2011 00:25
Setari Cookie-uri