Ganduri de femeie ...

Hmmmm....dap,incep tot cu hmmm...va explic imediat motivul...incep iar asa pt ca inchid ochii si incep sa zambesc..pt ca imi place prea tare senzatia aia...satisfactia aia....acum explic,ok?deci...sa zicem ca ne aducem aminte de o zi normala din viata noastra...sa zicem ca suntem in oras,am iesit de la munca si trecem prin fata magazinelor.La un moment dat vezi o rochita draguta si te opresti...te uiti la ea...mai mult ca sigur nu are nimic special...maimult ca sigur sunt altele de 10 ori mai frumoase ca aia...nu trebuie neaparat sa coste o avere sau macar jumate de salariu...e doar o rochia care fix in momentul ala pare sa aiba ceva special...si e de 10 ori mai speciala doar pt faptul ca a reusit sa ne atraga atentia pt un moment...pt ca a reusit sa ne opreasca din graba cu care mergeam...din stres...pt ca a reusit sa ne faca sa uitam pt cateva minute de problemele de la munca,sa ne faca sa uitam ca ne-am certat cu iubitul sau logodnicul (dupa caz),ca trebuie sa platim facturile...sa facem curat in casa si sa luam copilul de la gradinita...am uitat ca trebuie sa facem de mancare sotului (asta pt cine are unul :))...ca trebuie sa scoatem cainele la plimbare ....si ne-a facut sa uitam toate lucrurile si nebuniile care se invart in capul unei femei...zi si noapte...Mda,sa ne intoarcem la rochie...rochia aia poate sa para banala pt cea mai mare parte a femeilor...pentru altele poate fi cea mai urata rochie...oricum nu ne intereseaza....oricum nu am vrut niciodata sa fim ca celelalte...oricum rochia aia noua ne place...si e lucrul cel mai important in momentele alea pt ca imi place MIE...din momentul ala toata imaginatia noastra se invarte in jurul rochitei....si apoi nu e frumos ce e frumos...e frumos ce imi place mie...stop!!!.....Va amintiti ce facem din momentul ala???eh...va spun eu...ne oprim si dupa 2 secunde ne imaginam imbracate cu aceasta rochie....si de aici incepe filmul :))))ne imaginam cum ne sta sambata seara cand ne ducem la club....sau la ziua de nastere a celei mai bune prietene...saaau la cina la care o sa ne scoata baiatul cunoscut acum cateva zile .....ne imaginam reactia barbatilor si admiratia anumitor fete de genul :"Fata,ai vazut ce rochie are aia?oare de unde a cumparat-o?"....si apoi?stam acolo...in fata acestei rochii idioate si ne vine un dubiu...hmmm..nu mai stim daca sa o cumparam sau nu...nu mai suntem sigure...costa prea mult?nu ti-o poti permite?deja faci calcule,socoteli?dintr-o data nu ti se mai pare asa draguta ca atunci cand ai vazut-o?CE SE INTAMPLAAAA????sau de fapt iti dai seama ca mai ai alte 20 in dulap si nu iti mai trebuie una in plus??stai acolo si te gandesti si dint-o data esti iar cu picioarele pe pamant...si dupa cateva minute te decizi...ai dor 2 posibilitati: ori o cumperi ...ori pleci...si asa ai pierdut destul timp in fata vitrinei....si daca te decizi sa o cumperi??...evident am dat un exemplu banal....acelasi lucru se intampla cu o pereche de pantofi de firma,o curea de 2 lei sau cu geanta de la Prada sau Guess...e fix acelasi lucru pentru femeie....va amintiti bucuria aceea cand va uitati in oglinda si va place ce vedeti?va amintiti satisfactia aia?zambetul ala de multumire?va amintiti cum in momentele alea va simtiti cea mai sexy si cea mai increzatoare femeie? hmmmmm....atunci ,mai mult ca sigur puteti sa intelegeti si ce scriu mai jos...si poate o sa imi dati si dreptate....ORICUM....E FIX ACELASI LUCRU :)))....Oricum dupa un anumit timp va oboseste ,va plictiseste si o sa o aruncati acolo...undeva intr-un colt.....sau intr-o cutie...doar ca acum nu vorbesc despre ceva ce se poate cumpara...ahhh,bine....cateodata da....sunt si de genul asta....care au o eticheta....un pret....si inchid paranteza :)))......Acum ma refer la chestia aia care,cateodata,parca "are o inima"....ma refer la jucaria aia draguta care cateodata se numeste "barbat".....oooo,da....evident ca nu toate femeile gandesc ca mine.....sunt papuselele alea dragute care fac absolut orice le sta in putiinta ca sa ii placa "lui"....deschid din nou o paranteza...sunt destule blonde ...si brunete...(eu le bag tot in categoria blondelor :))care isi schimba culoarea parului doar pentru ca asa ii place lui....sunt alea care stau inchise in casa si nu ies nici macar la o cafea cu cele mai bune prietene...doar pentru ca asa ii spune el....sa nu le uitam pe "disperate"...ador sa le numesc asa....oooo,da....pentruu caaa....sunt cele care trimit 50 de sms pe zi...care il suna din 5 in 5 minute ca sa vada unde este el "al ei"....(hahaha...de parca ar fi proprietate personala :))....pffff ...si aici incepe razboiul :))))) devine ca un interogatoriu la politie de genul :"unde esti???unde ai fost?cu cine?de ce? de ce ai plecat singur?de ce nu m-ai asteptat si pe mine?cand te intorci??? "...hahahha.....si poate dura la infinit....si apoi...ultimele???cele care sufera cel mai mult....oooof,saracutele....mda...sunt cele care plang toata noaptea doar pentru ca el si-a permis sa admire o "femeie adevarata,frumoasa,sexy,increzatoare", genul de femeie care le face si pe femei sa intoarca capul dupa ea....SAU....pentru ca a admirat o fata simpla....modesta....normala...care poate avea "acel ceva"....poate ca era chiar mai urata ca papusica lui....si plang.....saracutele...si sufera ca si cand le-ar fi cazut toata lumea in cap...si inchid din nou paranteza...heeeei...trezireaaaa....credeti ca asta e modul potrivit de a tine animalul langa tine? oooo,nu....lui ii place libertatea....mai mult decat atat....o adora...el trebuie sa descopere "noul"...trebuie sa respire.....si apoi...cand ii dai prea multa libertate se sperie....si vrea sa fie din nou urmarit...infranat de cineva...sa stie ca e cineva acolo care ar putea sa ii tina de urat....pentru ca sa se simta uitat....o sa vrea sa se joace din nou cu cineva...sa fie bagat in seama....sa ii dai atentie...tanjeste dupa atentie(asta mai ales cand se simte sigur pe el....prea "bazat")....asaaaaa....am ajuns din nou la partea interesanta...perdusem firul deja :)))) Dupa mine si dupa multe alte femei cred ca satisfactia cea mai mare o ai atunci cand El....cel mai frumos...cel mai tare din parcare.....cel mai dorit dintre pamanteni....devine coca de pizza in mainile "unei femei"....intelegeti aluzia?...Va aduceti aminte de clipele alea? va amintiti zambetul ala in timp ce il priviti?pentru cateva minute,maxim ore....(daca vorbim de "scorpii"...reusesc chiar saptamani,luni....pana si ani intregi :))))......El devine doar o jucarie draguta in mainile tale,ok?ii poti face ce vrei...il poti pune sa stea unde vrei....poti sa il atingi unde vrei si cum vrei...poti sa te joci cu el cum vrei.....atata timp cat ii faci "ceva" :)))....nu conteaza ce...va amintiti???va amintiti senzatia aia??wooow....il ai la degetul mic...e acolo,jos,in fata ta....uneori :)......Dumnezeule!!!!! va vine sa credeti? e chiar el???nu te mai priveste cu aer superior??e la picioarele tale cumvaaaa?? CE SE INTAMPLAAA???nu mai e "asa pretios" cum era acum cateva zile??mai ai nevoie sa iti raspunda la sms-uri????nuuuuuuu......mai e nevoie sa iti raspunda la telefon??oooo,nuuu......s-a terminat...Te doreste?trebuie sa te merite....Trebuie sa merite pana si "sa fie folosit de tine" ca sa iti satisfaci propriile placeri...fantezii,nebunii....sa nu uitam de ambitii.....Da,si noi avem ambitii...de toate felurile....In momentele alea nu el te foloseste pe tine (asa cum e in mintea lui bolnava...poate)...ah,nu.....e exact invers.....daca esti destul de tare si stii ce vrei poate fii exact invers....e de ajuns sa te faci inteleasa....EL trebuie sa fie special atunci cand vrei tu sa fie.....daca vrei.....Ca el gasesti 10 pe zi....mai mult decat atat.....mai buni ca el...EL e doar o jucarie draguta...si ca toate jucariile (si ca toate lucrurile....haine,bijuterii,incaltaminte,carti si ce mai vrei).....la un moment dat se invechiesc.....si te plictisesc....vedeti ca au aparut altele pe piata,intelegeti?...mai noi,mai dragute,mai interesante....gasesti daca vrei...e de ajuns sa cauti....Amintitiva un lucru : FEMEIA e premiul....nu EL....deci trebuie sa isi dea silinta.....Trebuie sa te chinui ca sa castigi ceva in viata asta.....Trebuie sa isi dea silinta ca sa devina "jucaria ta preferata".....Trebuie sa sufere ca sa poata sa stea langa una ca tine.....si apoi,daca lucrurile merg cat de cat ok si decizi ca se merita....Il poti face "iubitul tau"...si apoi,daca demonstreaza ca este un adevart domn si ca e in stare sa te faca fericita...poate il iei si de barbat.....cine stie....poate.....niciodta sa nu spui niciodata......:)) MULTA BAFTA!!!!!!!!!!
luly83
Postat pe 6 Martie 2011 13:30
prima parte hai sa zicem ca are noima,,dar p-orma...sincer, nu m-am gandit niciodata la un barbat in felul asta...incerc sa-l vad ca pe un om, nu o jucarie.

dar, ma rog. fiecare cu modul lui de viata...

si sincer, nu-mi place nici cum cataloghezi femeile..fiecare cu istoria lui de viata, ori gradul de maturitate.
Freya__
Postat pe 6 Martie 2011 13:41
hm! nu mi-am imaginat vreodata sa tratez un barbat drept jucarie. credeam ca are alta menire. cu atat mai mult, nu mi-am imaginat ca trebuie sa fac un barbat sa sufere, trecandu-l prin toate caznele si cercurile infernului inainte de a-l onora cu un `sezi, mumos, baby boy, ai invins! meriti o bezea! dar mai de la distanta, `asea`!
esme
Postat pe 6 Martie 2011 13:44
mda, se poate si asa.
Si la ce iti foloseste?
Ca sa iti umfli un ego infirm?
Ma simt suficient de puternica oricum... nu trebe sa imi confirme vreun loser chestia asta.
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 13:45
Exact. Si-apoi, dupa ce castiga premiul (daca se incadreaza la categoria asta ) ce se intampla ?
Sunt doar jocuri de rol ori suntem noi cei adevarati ? Cand cade masca, ce se intampla ? Ne vaitam ca am trait o iluzie si ce-am facut cu viata noastra .. dar nu ne intrebam ce a dus la asta.

Mi se pare mai onest sa vii in intampinarea celuilalt, asa cum esti tu. Asta daca stii cine esti, bineinteles. Si-asta se aplica in orice fel de relatie, nu numai cea sentimentala.
Freya__
Postat pe 6 Martie 2011 13:49
barbatul "coca"?!
sora_ilsi
Postat pe 6 Martie 2011 13:57
De ce zici asa?oare barbatii nu fac asa?barbatii nu gandesc asa?de cate ori nu te folosesc si te arunca ca pe un tricou murdar???de cate ori nu au facut sa sufere?de cate ori si-au batut joc de fete care poate nu meritau?care poate erau indragostite pana peste cap?de cate ori se joaca cu sentim femeilor in loc sa spuna verde in fata ce nu le convine?sau atunci cand nu le mai convine sa puna stop intr-un mod cat mai elegant sau mai normal....???
luly83
Postat pe 6 Martie 2011 14:01
asa, si?! propui un razboi rece intre femei si barbati?
esme
Postat pe 6 Martie 2011 14:17
nu pot crede...un alt topic...cu acelasi continut!!
sa inteleg ca...debordezi de...misandrinisme?
sau...de ce apetenta asta?
ovidiu42
Postat pe 6 Martie 2011 14:22
Doamne fereste...nu propun nici un razboi....cred ca e mai bine sa ii tratam fix la fel...de la caz la caz....cred ca trebuie sa vedem mai bine daca el merita tot efortul nostru,cred ca trebuie sa ii facem sa se simta mai putin importanti....atata tot....chestiile de mai sus le-am scris mai demult si acum mi-am amintit de ele....vroiam doar sa vad reactia altor persoane...nu cred ca e nimic rau in asta
luly83
Postat pe 6 Martie 2011 14:31
Kistoaka, stiu ce vrei sa spui. Sa faci altuia ce ti-a facut altul tie, mi se pare de toata jena, sincer. Si poti rani inutil pe cine nu merita.
In general e bine sa casti ochii si sa nu te avanti aiurea in relatii, cu capul inainte..relatiile se cladesc in timp, au o dinamica a lor. Ele rezista sau nu. Conteaza cum te raportezi la ele. Toata lumea are dorinte si nevoi. Si unul si celalalt, in relatie. Mai ramane sa ne analizam pe noi insine, ce aducem noi in relatie si ce aduce celalalt.
Nu toate relatiile au happy-end-uri.. Asta e viata. Ea merge mai departe, oricum, asta e bine sa intelegem.

Cateodata doare, stiu..nu e usor. Vestea buna e ca ...trece.
Freya__
Postat pe 6 Martie 2011 14:47

LA MULTI ANI TUTUROR DE 8 MARTIE!
Jojolin
Postat pe 8 Martie 2011 19:23
De la: luly83, la data 2011-03-06 14:01:14De ce zici asa?oare barbatii nu fac asa?barbatii nu gandesc asa?de cate ori nu te folosesc si te arunca ca pe un tricou murdar???de cate ori nu au facut sa sufere?de cate ori si-au batut joc de fete care poate nu meritau?care poate erau indragostite pana peste cap?de cate ori se joaca cu sentim femeilor in loc sa spuna verde in fata ce nu le convine?sau atunci cand nu le mai convine sa puna stop intr-un mod cat mai elegant sau mai normal....???

drama: ca te-a folosit, ca te-a aruncat, etc. Fa un pas in spate si incearca sa privesti obiectiv: v-ati cunoscut, nu i-a placut de tine (asta e, se intimpla) si si-a vazut de drum. Ce atita drama... Ce era sa faca? Sa moara de gitul tau pentru ca il placeai TU?
quasaria
Postat pe 8 Martie 2011 22:25
.,,..dupa o intalnire cu JOE BLAK,ca sa vezi de ce barbatii se insoara cu scorpii, nu conteaza locul , important e sa te simti bine... sa ai un bebe, sanatate si liniste"(asta e descrierea ta).
... mergi pe strada, visezi la rochii, la niste papusici pe care le numesti barbati.... apoi scrii un topic....trezeste-te fata draga... mai sant si fete cu alte ganduri si preocupari.....
sa auzim si sa citim de bine!
dang
Postat pe 9 Martie 2011 15:59
Eu nu am reusit sa citesc tot Prea multe puncte si prescurtari pentru neuronul meu

Poate imi faceti si mie un rezumat. Va rog...
Lidiaolteanu
Postat pe 9 Martie 2011 16:45
Si de ce e topicul asta deschis aici? Trebuie sa-i invatam pe copii ceva din ce spune tanti? Poate ca ar trebui sa ma chinui sa termin de citit
Lidiaolteanu
Postat pe 9 Martie 2011 16:46
Gata, am priceput!! Si nu am citit tot!
De la fata asta s-a inspirat Dan Teodorescu cand a scris "dragostea ca o pereche de pantofi". Din pacate pentru initiatoarea topicului, o femeie adevarata nu gandeste nicidecum asa.
Lidiaolteanu
Postat pe 9 Martie 2011 16:51
dar cine a zis ca m-a folosit si m-a lasat?....e inca cu mine :P.....
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 20:50
Draga Lidia nu toata lumea e experta ca tine....mai ales cei noi pe forum....nu inteleg ce atata agitatie pe voi cu topicul asta....este un forum si fiecare nebun scrie ce vrea...parerea mea
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 20:52
Asa,luly draga! Impartaseste-ne gandurile tale inaltatoare,nu ne lasa in bezna necunostintei pe noi,nebunii.
Allegra
Postat pe 9 Martie 2011 21:00
De la: luly83, la data 2011-03-09 20:50:28dar cine a zis ca m-a folosit si m-a lasat?....e inca cu mine :P.....


din cum o spui, reiese ca te mai foloseste inca.
quasaria
Postat pe 9 Martie 2011 21:03
vai cata rautate....a zis cineva ca visez la rochii dragule?sau draguto?(nu ti-am vazut profilul pt ca nu ma intereseaza nici pe departe)...eu visez la ce vreau si scriu ce vreau,nu cred ca trebuie sa ii cer parerea unei pers de genul tau,ok?Si nu cred ca se discuta gusturile si dorintele fiecaruia...asa ca mai subtire cu comentariile proaste...si apropo sunt treaza de vreo 30 de ani...so,schimba topicul daca nu iti place
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 21:06
ce te face sa crezi ca nu e invers???inseamna ca si tu ai fost "folosita" ori de cate ori ai fost cu cineva "intr-o relatie" ,nu?
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 21:09
Allegra,Imi cer scuze dc te-ai simtit ofensata....cand am zis "nebun" ma refeream la mine si la altii ca mine
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 21:11
Mda...ma induioseaza atata politete.
Allegra
Postat pe 9 Martie 2011 21:13
luly, mesajul tau pseudopatetic ma face sa cred ca nu e invers.
Cind e invers, nu te jelesti atit. Si nici nu te infoi atit. N-ai de ce.
quasaria
Postat pe 9 Martie 2011 21:18
guass...nici nu ma jelesc,nici nu ma infoi...doar ca nu e nevoie va dati atat de destepte,unele,chiar daca aveti ceva ani in plus ..repet...fiecare scrie ce vrea,cand vrea,unde vrea si fiecare gandeste si vede viata in felul lui...e ok sa ne dam cu parerea dar nu-i ok atunci cand trimitem mesaje directe si atacuri la adresa celorlalti...totusi,nu ne tragem de sireturi
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 21:44
allegra ce e cu tine de esti asa acra??ti-am facut ceva?sau ne cunoastem cumbva?nu am nevoie sa te induiosezi stai lin,am doar cei 7 ani de acasa,atata tot.
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 21:46
tot mesajult au e de fapt un atac la adresa barbatilor, justificat prin jelania aia cu "da'ei cind te folosesc si te arunca bla bla". Deci singura care a atacat aici esti tu, asa ca nu te mira ca vine unul si altul si constata ca te simti frustrata.

quasaria
Postat pe 9 Martie 2011 21:51
despre ce se vorbeste aici?
are rost sa citesc sau mai bine lasa..
ameno
Postat pe 9 Martie 2011 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anunt 10 De la: nicoleta_laslu 16 Iulie 2010 15:16
Vitamina D3 Injectabil 3 De la: LadyLu 12 August 2012 11:33
CASTING PT MINI-FOTOMODELE CONSTANTA 1 De la: kidz007767 6 August 2012 16:27
Carti pentru copii cu reducere 2 De la: garbo_4948 6 Iulie 2013 08:51
concurs 3 De la: rapsody33 27 Octombrie 2010 03:40
Setari Cookie-uri