Confuzie totala! Help!!!!!!!!!!



Buna! Daca ati trecut pe acolo si aveti o parere,un sfat..

Am 2 luni de cand nu ma mai bucura nimic si nu ma intristeaza nimic. Motive serioase nu as avea,toate planurile functioneaza exact cum mi-am dorit si ar trebuie sa fiu happy....sunt ca un zombi..si mai rau...aia macar sunt flamanzi :D...eu...hmm..nici eu nu stiu..
Parca mi-e teama sa ma bucur de viatza,mi-e teama sa zambesc..cred ca e teama...sunt intr-o confuzie totala si nu inteleg.....Jobul meu imi permite sa ajut oameni in nevoie,e ceea ce mi-am dorit intotdeauna.Am o fetiza de 7 ani,e minunata,sanatoasa,isteata foc,motive de implinire si bucurie am,dar cu toate astea am sentimentul ca ceva lipsete,ca nu fac suficienat,ca ar trebui sa fac mai mult...cine cunoaste sentimentul pls help

elena30
Postat pe 6 Martie 2011 10:13
mda. Suna cunoscut.
Daca ai sentimentul ca tb. sa faci mai mult, fa mai mult. Ceva ce n-ai mai facut. Bunjee jumping. Sari cu parasuta. Fa ceva sa iesi din inertie.
Nu e la misto... eu chiar asta am facut, am sarit cu parapanta intr-o dispozitie din asta rictis-plictis, si cind m-am vazut cu inima in git impingindu-ma aia cu forta din avion, sa vezi ce am mai apreciat ce bine e sa ai pamintul sub picioare....
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 10:42
De la: quasaria, la data 2011-03-06 10:42:08mda. Suna cunoscut.
Daca ai sentimentul ca tb. sa faci mai mult, fa mai mult. Ceva ce n-ai mai facut. Bunjee jumping. Sari cu parasuta. Fa ceva sa iesi din inertie.
Nu e la misto... eu chiar asta am facut, am sarit cu parapanta intr-o dispozitie din asta rictis-plictis, si cind m-am vazut cu inima in git impingindu-ma aia cu forta din avion, sa vezi ce am mai apreciat ce bine e sa ai pamintul sub picioare....

asta cu parasuta ar trebui prescrisa ca tratament pt depresivi. sincer si eu m-as da o data, dar mi-e frica sa nu lesin de frica si sa nu pot deschide butonu
mugure_alb
Postat pe 8 Martie 2011 02:06
De la: elena30, la data 2011-03-06 10:13:22

Buna! Daca ati trecut pe acolo si aveti o parere,un sfat..

Am 2 luni de cand nu ma mai bucura nimic si nu ma intristeaza nimic. Motive serioase nu as avea,toate planurile functioneaza exact cum mi-am dorit si ar trebuie sa fiu happy....sunt ca un zombi..si mai rau...aia macar sunt flamanzi :D...eu...hmm..nici eu nu stiu..
Parca mi-e teama sa ma bucur de viatza,mi-e teama sa zambesc..cred ca e teama...sunt intr-o confuzie totala si nu inteleg.....Jobul meu imi permite sa ajut oameni in nevoie,e ceea ce mi-am dorit intotdeauna.Am o fetiza de 7 ani,e minunata,sanatoasa,isteata foc,motive de implinire si bucurie am,dar cu toate astea am sentimentul ca ceva lipsete,ca nu fac suficienat,ca ar trebui sa fac mai mult...cine cunoaste sentimentul pls help



Poate un barbat pe care sa-l iubesti?? Si sa te iubeasca???
Lady_Di
Postat pe 8 Martie 2011 08:33
sex ati incercat? costa mai putin decat bungee....
vikinga
Postat pe 8 Martie 2011 08:35
sa intelegem ca la tine sexul ....costa????
eladaela
Postat pe 8 Martie 2011 09:51
De la: eladaela, la data 2011-03-08 09:51:12sa intelegem ca la tine sexul ....costa????

probabil a vrut sa spuna ca e gratis...zic si io
mugure_alb
Postat pe 8 Martie 2011 14:04
du-te singura intr-o excursie
ondinne
Postat pe 8 Martie 2011 14:26
asta ar trebui sa ajute..dar nu se zareste inca...iar in cazul asta?? va multumesc,am inceput deja sa zambesc...e un inceput.nu?? multumesc si la multi ani!!!!!!!
elena30
Postat pe 8 Martie 2011 20:55
De la: elena30, la data 2011-03-06 10:13:22

Buna! Daca ati trecut pe acolo si aveti o parere,un sfat..

Am 2 luni de cand nu ma mai bucura nimic si nu ma intristeaza nimic. Motive serioase nu as avea,toate planurile functioneaza exact cum mi-am dorit si ar trebuie sa fiu happy....sunt ca un zombi..si mai rau...aia macar sunt flamanzi :D...eu...hmm..nici eu nu stiu..
Parca mi-e teama sa ma bucur de viatza,mi-e teama sa zambesc..cred ca e teama...sunt intr-o confuzie totala si nu inteleg.....Jobul meu imi permite sa ajut oameni in nevoie,e ceea ce mi-am dorit intotdeauna.Am o fetiza de 7 ani,e minunata,sanatoasa,isteata foc,motive de implinire si bucurie am,dar cu toate astea am sentimentul ca ceva lipsete,ca nu fac suficienat,ca ar trebui sa fac mai mult...cine cunoaste sentimentul pls help



Hm! Cunosc bine sentimentul, e perioada de acalmie dinaintea furtunii, ai nevoie sa-ti reincarci bateriile. Fa ceva care n-ai mai facut de mult sau n-ai facut inca si ti-ai dorit intotdeauna sa faci.
Alfel in fiecare zi, urmeaza terapia propusa de filmul cu Julia Roberts: Mananca, roaga-te, iubeste.
Desi, sincer, eu le-as pune in ordine inversa.
Keep it up si la multi ani!
charmelen
Postat pe 8 Martie 2011 23:15
De la: elena30, la data 2011-03-06 10:13:22

Buna! Daca ati trecut pe acolo si aveti o parere,un sfat..

Am 2 luni de cand nu ma mai bucura nimic si nu ma intristeaza nimic. Motive serioase nu as avea,toate planurile functioneaza exact cum mi-am dorit si ar trebuie sa fiu happy....sunt ca un zombi..si mai rau...aia macar sunt flamanzi :D...eu...hmm..nici eu nu stiu..
Parca mi-e teama sa ma bucur de viatza,mi-e teama sa zambesc..cred ca e teama...sunt intr-o confuzie totala si nu inteleg.....Jobul meu imi permite sa ajut oameni in nevoie,e ceea ce mi-am dorit intotdeauna.Am o fetiza de 7 ani,e minunata,sanatoasa,isteata foc,motive de implinire si bucurie am,dar cu toate astea am sentimentul ca ceva lipsete,ca nu fac suficienat,ca ar trebui sa fac mai mult...cine cunoaste sentimentul pls help



Hm! Cunosc bine sentimentul, e perioada de acalmie dinaintea furtunii, ai nevoie sa-ti reincarci bateriile. Fa ceva care n-ai mai facut de mult sau n-ai facut inca si ti-ai dorit intotdeauna sa faci.
Alfel in fiecare zi, urmeaza terapia propusa de filmul cu Julia Roberts: Mananca, roaga-te, iubeste.
Desi, sincer, eu le-as pune in ordine inversa.
Keep it up si la multi ani!
charmelen
Postat pe 8 Martie 2011 23:15
De la: vikinga, la data 2011-03-08 08:35:01sex ati incercat? costa mai putin decat bungee....

de ce, ti se pare vreun sport extrem? sau ceva ce n-ai mai facut niciodata?
quasaria
Postat pe 8 Martie 2011 23:22
Evident, in ciuda motivelor de bucurie si implinire despre care vorbesti, in viata ta exista un gol... Un gol care, probabil, se cere umplut cu...iubire!
Cred ca acel " as face ceva in plus si nu stiu ce...", se numeste de fapt SINGURATATE. A avea un copil si o profesie, nu inseamna ca ai tot ce-ti trebuie pentru a te simti implinita ca FEMEIE.
Cred ca tu, ai face ceva in plus, dar... CU UN PARTENER, draga mea. Asta iti lipseste.
garbo192277
Postat pe 11 Martie 2011 18:50
precis...
In afara de partener, ce drak ti-ar putea lipsi in viata?!
quasaria
Postat pe 11 Martie 2011 18:52
Mie-mi lipseste timpul,de exemplu... Vreau mai mult timp!
Allegra
Postat pe 11 Martie 2011 18:55
mie imi lipsesc multe: de ex. n-am vazut barierele de corali din Australia.
Aurora boreala - n-am vazut-o... N-am avut timp sa invat sa sculptez, n-am avut timp nici macar sa fac un curs de fotografie bw. Vreau citeva zile in care sa ma trezesc pe malul oceanului si sa nu aud altceva decit valurile. Sint citeva crti pe care mi-am dorit demult sa le citesc - n-am apucat nici macar sa le caut prin anticariate.
Sint o gramada de lucruri pe care ti le poti dori in viata.
Nu se reduce totul la a trai pentru altul. Avem viata proprie, totusi: in afara de faptul a te uiti in courul cuiva, poti din cind in cind sa mai vezi sau sa iti mai doresti si alte lucruri.... De ce aproape niciodata femeile n-au hobby-uri sau pasiuni - in afara de vreun mascul, shopping, cure de slabire, copii?

quasaria
Postat pe 11 Martie 2011 19:56
pt ca cele mai multe, Q, au fost invatate si indrumate (deh, educatie milenara din neam, ca mama stie cel mai bine), cum nu se poate mai gresit ori pt ca nu au inteles cum se cuvine bruma de invatatura si de intelepciune, care le-a fost vreodata picurata in urechi: ft multe femei considera ca scopul lor, marele lor tel, desavarsitul tel in viata, e sa se marite si sa nasca copii, pt ca nu mai asa `sunt in randul lumii`. ceea ce nu e in randul lumii, adica, nu ti-ai tras om, nu conteaza din ce aluat, ce mistere si `tendinte` tentaculare ascunde, e nu doar de aratat cu degetul si comentat pe la colturi, ci e de-a dreptul blasfemie. femeia uita ca inainte de a fi o identitate determinata de anumite experiente corporale ce-o integreaza in categoria genului feminin, e si o identitate de sine statatoare cu nevoi, trebuinte si asteptari pur personale, cu creier propriu si utilizare autonoma a acestuia. strofocandu-se (uneori chiar agonizand de acest foc, ca nu cumva sa ramana o ostracizata, un paria) sa intre in randul lumii fara sa-si consulte propriile nevoi, dorinte, cerinte, fara sa se intrebe cine e,femeia nu face altceva decat sa renunte la sine si sa devina un fel de mim, care-si mai iese din rol mirat, atunci cand afla ca barbatul, `lumina ochilor ei`, `sufletul si viata ei`, `familia ei`, o traduce la greu, tocmai pt ca s-a cam saturat, probabil, de o `chestie` depersonalizata.
esme
Postat pe 11 Martie 2011 20:31
esme, ok, asa a fost invatata - nu asta ma uimeste, ci faptul ca nu ajunge, nici la 15, nici la 25, nici la 55 de ani sa inteleaga ca VIATA NU SE REDUCE LA UN ALTUL. Si nici la bani, si nici la faptul ca halatul e mai ieftin si barbatului nu i s-a sculat azi. Sau copilul are muci. Si a divortat columbeanca, ca asa au zis la televizor. Bun,. ALTCEVA?
Dincolo de cei patru pereti ai celulei din dotare?

Indobitocirea asta se amplifica integrind experientele proprii, nu se elimina...
quasaria
Postat pe 11 Martie 2011 20:47
pai, pt ca experientele personale sunt tot gresit induse si integrate aceleiasi viziuni, cum ca femeia are un singur rost pe lume, cel de care vorbeam, cu variatiile lui pe tema. nu exista nimic in afara acestui cerc vicios. ea nu exista in afara acestor responsabilitati, ridicate la rang de obiect de venerare.
esme
Postat pe 11 Martie 2011 21:17
he he...da, rost, datorie, obligatie, responsabilitate- bleah.....

quasaria
Postat pe 11 Martie 2011 21:20
se plictisesc cu ele, parerea mea...

nu isi iubesc singuratatea personala, nici macar nu si-o cauta, nici macar nu incearca sa afle daca exista ceva ce facand le-ar aduce o satisfactie personala

ce dreaq, iti poti gasi un hobby...sa asculti muzica, sa scrii versuri proaste, sau sa faci grafica proasta, ca mine, par examplu...

e prea adanc inradacinata ideea asta ca rolul unei femei se reduce la ala de sotie si de mama. ca sa nu mai spun ca musai tre' sa iubesti, nene

adica, daca nu iubesti si nu ai unu' langa tine, ai impresia ca nu esti intreaga

chestie de perceptie personala, deh...
michelle_
Postat pe 11 Martie 2011 21:30

sa isi ia motor, sa invete sa danseze samba, sa faca ski nautic... sa faca drak ceva, orice, ca o singura viata ai si in aia stai cu mina in falca ca de ce nu te iubeste. Mai da-l in ale ma-sii, ca barbatii macar ca se uita la fotbal, si tot mai au si ei un prapadit de hobby in afara de glamourul ispitei. Femeile de ce n-au?!
quasaria
Postat pe 11 Martie 2011 21:51
da, me_, se plictisesc cu ele si de ele, dar habar n-au ce se intampla si se mira cand cel de langa ele gaseste si el de cuviinta sa simta si sa spuna ca s-a plictisit, nah. li se pare ca traiesc ceea ce `trebuie` trait, ca au sensul `normal` si apoi se mira ca balonul de sapun `minunat` s-a spart. mi-aduc aminte ca acum cativa ani i-am propus unei amice de-a mele, casatorite, sa mergem ca fetele, undeva vreo cateva zile. sa ne luam niste zile doar pt mofturile noastre, de altfel nevinovate. reactia ei a fost de-a dreptul stupefianta: `cum sa plec cu tine????????? dar eu am barbat! (si eu aveam) cum sa plec fara el?! e absurd! ce-o sa zica? nu se poate asa ceva! e de neconceput! o sa creada ca am pe cineva!` nu-mi venea sa cred ca nu putea lua propriile decizii, nu putea avea libertate de a alege si a opta pt o dorinta! faptul ca mergea cu o prietena intr-o vacanta de cateva zile, poate necesara intampinarii unor altfel de dorinte firesti, i se parea ceva cutremurator si demn de infierat. si culmea, era o fata desteapta, descleiata la minte. dar vorba voastra, aici nu e vorba de dragoste, de intelepciune in intelegerea si dozarea ei, ci de spalare de creier.
esme
Postat pe 11 Martie 2011 21:53
mie imi vine sa le dau un shut in cour cand le aud cum miorlaie...

stiu ca extrapolez acum, poate ca nu e cazul doamnei care a deschis topicul...dar, viata mai inseamna si altceva in afara de copii si barbat

de acord cu copiii, e un sentiment unic sa fii mama, dar inainte de a fi mama esti OM. unul cu aspiratii, cu dorinte, cu drame existentiale, alea alea...

si un copil sau un sot nu te impiedica sa te gasesti pe tine. da' asta numai daca ti-o doresti

cand iti centrezi toata existenta in jurul altora si uiti de tine e rau. pentru ca vine un timp cand realizezi ca barbatul ala are si el preocupari, si ca copilul devine adult si are o viata si ca nu traieste prin tine si pentru tine. si e normal sa simta asa

si uite asa ajungi sa te intrebi ce cauti tu in viata ta...
michelle_
Postat pe 11 Martie 2011 22:07
Salut, inainte de toate gandeste-te ca TU esti exemplul fetitei TALE, asa ca incearca sa te bucuri de tot ceea ce te inconjoara.
Poate ca TU la momentul asta stai si astepti sa vina momentul ala potrivit cand o sa reusesti sza zambesti.
Iti dau un sfat: niciodata n-o sa vina daca TU nu faci nimik in sensul asta. Motorul actiunilor TALE viitoare se afla in TINE!
Motivatia interioara este ceea care iti da aripi!
Cauta sa te bucuri de viata cu ceea ce ai la momentul asta!
SUCCES!
liviuvoica
Postat pe 15 Martie 2011 22:40
Multumesc! >:D<
elena30
Postat pe 16 Martie 2011 18:50
In ceea ce priveste sexul,eu..personal il vad probabil dintr-un alt unghi si cu alt fel de implicatii decat datorie de sotie sau one night stand (sunt o personalitate clasica care inca mai crede in toate sentimentele pure)....e ceva mult mai special pentru mine in comparatie cu felul de intrbuintare a multora. Sunt despartita de ceva vreme de sot,sunt singura.,nu era vb de barbati si lipsuri aici..pur si simplu no feelings pentru o perioada destul de lunga..adica..eu..o persoana sociabila,vesela,placuta,cant,dansez cu placere si fara motive prea mari Happy..s-a intamplat sa simt "noul",care ma facea sa ma simt de "gheata",confuza,dorinta de a sta singura cat mai mult..s.a.m.d

Incercam sa aplanez,sa ignor...am falsificat starea mea de bine spre exterior.. 2 luni. Sentimentul e f ciudat si greu de inteles. (foarte adevarat ca de multe ori nici nu trebuie sa intelegem anumite sentimente si sa le dam curs sa le acceptam si sa le observam)

They will pas and you will be there to see it.

Partea buna e ca.... am falsificat zambete pana de fapt am ajuns sa-mi dau seama ca sunt importanta si de folos,e un sentiment minunat pentru mine.

Va multumesc pentru raspunsurile sincere!

O zi minunata va doresc!
elena30
Postat pe 16 Martie 2011 19:06
scumpo, renunta la zambetele alea. sa te prefaci ca ti-e bine nu e o solutie. accepta-ti starea si mergi la un psiholog

eu cred ca esti nefericita. mai exact te-au lovit intrebarile existentiale, si se pare ca nu le faci fata in felul tau

sfatul meu, si crede-ma ca stiu ce vorbesc, e sa vorbesti cu un psiholog

de bine sa auzim!
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 19:52
Draga mea esti pe cale de a deveni ceea ce multe femei despartite devin: depresiva. Asa incepe dereglarea aceasta, cu incapacitatea de a te bucura de viata si cu neputinta de a gasi motivatii de a merge mai departe. Poti sari si cu parasuta poti face ce vrei, rezolvarea e in tine. Si sunt de acord ca ai nevoie de o mai buna autocunoastere si de introspectie. Un psiholog poate face asta... el este cel care te ajuta sa aprinzi lumina intr-o camera pentru tine intunecata.
cebella
Postat pe 17 Martie 2011 10:00
las' ca nu numai despartirea te arunca in depresie

cebelo, sunt femei care sunt capabile sa vada dincolo de izmana barbatului
michelle_
Postat pe 17 Martie 2011 10:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Este adevarat ca romanii se desfiinteaza unii pe altii? 10 De la: REALIZATU 12 Octombrie 2010 13:05
dragostea.... 33 De la: garbo110498 26 Aprilie 2010 23:16
Cine sau ce te-a suparat cel mai rau AZI? Cine sau ce te-a bucurat cel mai mult AZI? 183 De la: elisabeta_boia 27 Octombrie 2012 00:16
Dar mai exista rusine in ziua de azi mai ales la voi femeile??? 25 De la: estela 30 Mai 2010 02:39
Asigurari de sanatate private 3 De la: n_mihaelaana 20 Februarie 2010 19:12
Setari Cookie-uri