Colici

Buna mamici,va rog sa imi spuneti cat iau bebeii vostri in greutate cand au colici,eu o cantaresc din 2 in 2 sapt,fetita mea are 2luni jumate si cand ii dau san mananca 10 min si incepe sa planga,mi-a luat doar 200 de grame in 2 sapt :( nu stiu ce sa-i mai fac ii dau infacol,gripe water,un ceai din Romania(locuiesc in Londra)baby drink si degeaba,oare ar trebui sa-mi schimb eu alimentatia?
Astept sfaturi
Va multumesc
garbo190282
Postat pe 2 Martie 2011 16:36
1fa-i ceai de chimen si anason,ii dai sa bea caldutz cu inghitituri mici,apoi o tii in sus si o bati pe spate usor sa ragaie...
2 o incalzesti cu uscatoru' pt par la burtica.

cauzele pot fi multiple,incercati cu leacuri naturale,eu asa ii potoleam pe ai mei.
a luat cam putin,ce ii dai?san?

daca da...s-ar putea sa nu ai laptele bun.te alimentezi cum trebuie?
iasomia
Postat pe 2 Martie 2011 16:42
Sunt un tatic cu un bebe de 3 luni, pentru colici eu an icercat multe dar cel care a fost si este pentru bebe-al meu ceaiul de chimin si BONISSAN 10 picuri dinineata si seara.
Ahhhhh cum alaptezi? Natural atentie la hrana daca prin pudra de lapte praf eu folosesc NAN si un secret min cu apa minerala plata pentru bebe special.
La intrebare greutate nu te stresa o sa recupereze. Sanatate si iar sanatate.

csc
Postat pe 4 Martie 2011 06:55
Buna dimineta scumpo! Sunt mamica unui baietel e 3 ani si jumatate, pana la 4 luni a avut colici cumplite si facea diaree continuu, incearca tinctura de marar de la noi sau ceaiul de fenicul de la Milupa, caldut, cu siguranta cu cat plange mai mult cu atat colicile sunt mai rele, inghite aer.
Eu fara sa-mi dau seama beam cei imbuteliat, tot zaharul trecea in lapte si-i fermenta burtica.
Cand il alaptezi nu lasa pe nimeni langa tine, tu si bebe. Va pup!
garbo176046
Postat pe 4 Martie 2011 07:25
Ceai de FENICUL: 1 lingurita seminte la 1 litru de apa, le fierbi 15 min, apoi strecori. Ii dai sa bea chiar si cu biberonul / sau cu lingurita, si daca alaptezi, vei bea si tu o cana, dupa fiecare alaptat. Restul, pui la frigider si la urmatoarea masa, incalzesti, procedezi la fel.

Asociezi MASAJULpe burtica, in sensul de la dreapta [copilului] catre stanga, usor, in cercuri, cam 5 minute. Mai asociezi reflexoterapia talpilor si mainilor: masezi usor - cu o crema sau ulei de baie pt copii - degetele, buricele degetelor, palmele, talpile in zona scobiturii si calcaie, usor, direct pe piele [fara sosete adica].

Ai rabdare, va dura pana va scapa de colici, insa acest tratament este SIGUR si din batrani. Masajul il vei continua si cand va fi mai marisor. Citeste pe internet despre reflexoterapie.

Ai grija la ce mananci tu, daca alaptezi, pt ca orice se elimina prin lapte.

Va pup!
garbo174920
Postat pe 4 Martie 2011 09:43
928..

cand are colici si se strange ca acordeonu',exact de frecat in talpa are micutzu' chef,nu exclud reflexoterapia,numa' ca are si ea timpii ei..

Doamneeee! ce-mi place sa mi se maseze tailpile...ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 4 Martie 2011 09:47
buna , si eu locuiesc tot in londra , baietelul meu are 2ani si jumatate , cel mai bine pentru colici au mers picaturile de COLIEF , cred ca sigur il gasesti la boots , sanatate
garbo088208
Postat pe 4 Martie 2011 10:01

Buna ! Eu sunt o proaspata mamica la al 2 lea baiat.Cu primul am avut probòeme mari cu burtica, am alaptat pana la 3 luni apoi el a lasat sanul ,lua foarte putin in greutate si nu dormea mai deloc . Am incercat toate: ceaiurile , picaturile comprese calde, masaje , sincer ma disperase . A tinut-o asa pana la 1 an si 3 luni cand am descoperit siropul debridad a facut minuni. Sincer a fst prima noapte linistita in care ma trezeam sa vad daca respira. Pt mine a fost un calvar deoarece avea si intoleranta la lactoza. Acum Dario celalat micut nascut pe 11.02.11 e minunat , are colici dar in limita normalului il alaptez si nu par a fi probleme,deja a luat 400 gr. Iar silviu baiatul cel mare acum nu mai are probleme cu lactoza,dar mare atentie la vitamina d pt ca silv a avut probleme cu ficsarea calciului pe oase , doctora i-a suspendat vit d a avut probleme cu cresterea in inaltime si a schimbat dintii de la 5 ani . Mare atentie fetelor mie pediatra mi-a spus apoi ca vit d si fier se da pana la 14 ani.
succes!
FILLIA
Postat pe 5 Martie 2011 00:09
IUbita mea!Nu exista lapte rau!!!Vorbesc serios.Laptele tau contine ceea ce trebuie indiferent de alimentatia ta.Pot fi colici,insa eu inclin sa cred ca bebeul tau are dificultati in a suge de la san(canale de lactatie subtiri,lapte putin).Incearca sa controlezi intai asta.Copilul ia in greutate indiferent de colici daca are o alimentatie corespunzatoare.Cantareste-l inainte si dupa fiecare masa.Incearca sa te mulgi si sa-i dai o data din biberon care are flux egal sa vezi daca se mai intampla la fel.Nu dispera!Chiar daca nu va fi hranit la san va creste la fel de frumos .Succes iti doresc.
lilianaclaudia
Postat pe 5 Martie 2011 09:57
alimentatia ta e importanta,de ex varza ,branza telemea,provoaca vanturi,si dureri de stomac,urla pana reuseste sa le dea afara.
de asemenea sucul cumparat de portocaLE AMARASTE LAPTELE.
eu stiu ca daca mananci nuci,cinci dimineata,migdale,si supe de carne,faci lapte bun.
eu am lapte,de se ineaca asta mica a mea...
da,si multa apa bauta zilnic,dupa fiecare alptat.
si nu excitatii,galagie,ca bebeii obositi,devin nervosi,adorm,doar cu leganat,etc.
liniste,doar cuvinte dulci,nu multe vizite pe capul lor,etc.
eu am doi,si nici unul colici...
o data doar a avut aere,a plans doua ore si imediat ce a lasat aerele,s-a oprit din plans.
sper sa fie de folos.
Succes.d
daniilia
Postat pe 5 Martie 2011 10:10
a mea plange uneori,dupa zece minute de supt,pentru ca are aer in stomac,ragaie,si apoi iar bea lapte.
la inceput vine ult lapte,cand ncepe sa suga,si inghite cu aer,si cantitati mari.
poate fi si asta,explicatia.
baiatul meu cand il juca soacra mea pana urla,nu lua in greutate,aproape deloc,in o luna intreaga,.
cand lipsea soacra,lua constant cam un kg pe luna.
nu te ingrijora,va fi bine,va creste,chiar si cu coplici.
prietena mea avea o fetita slaba moarta,in primii doi ani,acum dupa inot,are treoi ani,si e foarte bine....
d
daniilia
Postat pe 5 Martie 2011 10:14
Buna. La noi au mers urmatoarele cu mare succes:
1. masaj la talpi... masaj foarte usor si la palme.. cateva minute nu mult(bebe nu prea are rabdare dar insisti- un masaj de 3-5 minute-si mai ales pe lateralul exterior al talpii)
2. masaj la burtica in sensul acelor de ceasornic
3.statul pe burtica, ajuta la eliminarea gazelor din burtica(statul mai ales pe burtica ta-contact cu pielea)
4.CRED CA TREBUIA SA INCEP CU ACEST LUCRU: ALIMENTATIA TA.Eu nu am mancat nimic prajit, fara mazare, fasole, varza , broccoli si toate din aceasta familie, fara fructe multe, mai ales struguri(am mancat o data de pofta fara sa imi dau seama si la circa 18 ore dupa a fost atre urat cu bebe--urla de durere de burtica-atunci a mers cu espumisan). O alimentatie benefica pt bebe , e buna si pt tine.. intestinele au avut de suferit cat a fost bebe in burtica si pana revin la loc e bine sa eviti anumite alimente. Da-mi un e-mail si iti povestesc mai multe daca esti interesata. Adresa mea de e-mail este petronelaat@yahoo.com.

Sanatate multa si crestere usoara!
Adriana, mamica lui Iustin(7 luni).
garbo046410
Postat pe 5 Martie 2011 10:15
Buna. Si bebelu meu a avut colici pana la 5 luni i-am dat infacol dar fabricat numai in anglia si debridat .Cu aceste 2 lucruri ia mers f bine.Infacolul da-il seara cel tarziu pana la 20.00, iar noatea nu-i mai da decat debridatul.
crystyna_may
Postat pe 5 Martie 2011 14:10
Fiecare copil e altfel...poate sa nu reactioneze la fel cu alt copil la acelasi tratament. In primul rand vorbeste cu doctorita, ea e singura in masura sa iti spuna ce sa faci sau sa nu faci. Tu poti sa ii spui cam ce parere ai tu (din tot ce ai citit aici) si ea iti spune ce e bine si ce nu... Eu am un bebe de 4 luni si nu am avut probleme mari cu colicile. Incearca sa te mulgi si sa ii dai din biberon laptele tau si vezi daca reactioneaza la fel. Sau da-i un pic de supliment de lapte praf. Eu i-am dat ceai facut in casa dupa urmatoarea reteta(primita de la doctor): la 200 g apa, adaugi o frunzulita de menta uscata, 1-2 flori de tei, 6 flori de musetel si 5-6 seminte de chimion. Se fierbe 5 min si se lasa 10 min acoperit. Doar ceai din asta i-am dat, apa pt lapte si ceai, de la fantana, fiarta 5 min si racita. Ca medicament dimineata si seara cate 15 pic de sabsimplex. Succes!
ebeldiana
Postat pe 7 Martie 2011 17:31
Baiatul meu cel mare a avut colici pana aproape de 1 an. Doctorul mi-a recomandat Sab simplex, niste picaturi. Nu prea voiam sa-i dau medicamente, dar mi-a explicat ca aceste picaturi doar fac laptele sa nu mai faca spuma in burtica lui, nu se absorb si se elimina. Au fost foarte bune, daca treceau cele 8 ore si nu i le dadeam urla de ziceai ca-l taie cineva.
Cel mic nu a avut colici, deci difera de la copil la copil.
Daca vrei sa-ti stea linistit, dupa masa lasa-l in pace linistit o ora, nu-l ridica, nu-l schimba chiar daca a umplut scutecul.
nikita37
Postat pe 10 Martie 2011 11:58
De ce totul se raporteaza la copil? Am o fetita, acum are un an jumate. A avut si ea colici, dar am reusit sa o scap de asta. Cum? Am baut eu ceai de anason si chimen. Neindulcit. Asta in loc de apa. Cat timp am alaptat-o, am baut acest ceai toata ziua. Ajungeam si la 7 litri bauti pe zi, pentru ca efectiv ma "seca". Si acum e o mare mancacioasa.
Am mai recomandat asta si la alte mamici care alaptau, si a avut efect.
Poti sa o mai ajuti cu niste bonissan, de 3 ori pe zi.
Multa sanatate.
gm_ignat
Postat pe 16 Martie 2011 08:15
Cred ca este cel mai eficient Bonisan este un produs de la Himalaya si se dau cate cinci picaturi de trei ori pe zi pana in luna a cincea dar cel mai eficient este cand se dau bebelusilor din primele zile de nastere
Cristina__Florea
Postat pe 18 Martie 2011 13:34
am ami scris,la inceput cand incepesa suga vine laptele cu viteza,mult,sau suge mult cu lacomie ca ii e foame,si inghite aer.
daca pui pe bebe sa ragaie,dupa astea zece minute,,apoi poate bea lapte mai linistit.incearca,eu asa fac,cand plange al meu dupa cateva minute de la inceputul suptului.
d
daniilia
Postat pe 24 Martie 2011 10:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Conferinta: "Fiecare copil conteaza. Invata sa traiesti cu ADHD!" 1 De la: garbo_2986 9 Mai 2012 23:57
Concurs Pufies 223 De la: ConcursGarbo 28 Octombrie 2010 12:23
LA MULTI ANI COPIILOR !! 2 De la: garbo105616 1 Iunie 2011 21:03
Sotul meu ma inseala...eu mai am putin si nasc :( 86 De la: garbo_451971 26 Mai 2020 16:58
Lectii de educatie muzicala pentru prescolari Boem Club 1 De la: garbo_382040 26 Mai 2014 19:11
Setari Cookie-uri