De unde va luati energia?

Buna ziua, tuturor..
Ma confrunt cu lipsa de energie.. Probabil un cumul de cauze: varsta, munca zi-lumina, odihna doar noaptea (nu suficient insa).. In plus si un aerobic 1-2 ori pe saptamana, care-mi stoarce si ultimul strop..
Din alimentatie nu am reusit sa mentin un echilibru.. Daca v-ati confruntat cu ceva asemanator, ati gasit un remediu cu bataie lunga? Poate un amalgam optim de vitamine? Sau.. cum va mentineti energia?
Multumesc..
MiraMi
Postat pe 24 Ianuarie 2011 23:47
Mira,regleaza-ti energia fiecarui organ.cred ca ma intelegi.regleaza-ti energia organismului.schimba-ti modul de viata ,de hrana,de somn.dupa reglarea interioara,incearca sa te incarci,din natura,intra in armonie cu tot ce inseamna univers.ai grija de oamenii cu care te intalnesti mai des,incearca sa vezi in preajma cui te simti ca pierzi energie,dureri de cap,stare de oboseala brusca.incearca sa iti "cureti "si casa.vezi pe cine primesti in casa.aprinde candela sau lumanare cand primesti musafiri.esti atacata energetic.daca ,crezi in acest gen de energie,interioara,exterioara ,universala,am sa iti dau o adresa,macar sa stai de vorba.sunt multe variante,depinde daca si crezi.cearta cu altii,ganduri urate.....iti mananca din energie.stai in natura mai mult.pleaca de unde nu te simti in largul tau......sunt multe de spus.am sa caut adss,daca, crezi in astfel de lucruri reale,in care majoritatea nu cred.chiar daca nu accepti acest gen de incarcare energetica,eu totusi iti urez numai sanatate.
vuvuzela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 02:10
Multumesc pentru raspuns.. totusi as incerca ceva mai practic.. ceva de zi cu zi.. Nu pot face schimbari mari in viata mea, incerc cu alimentatia.. Dar nu sunt eu pe primul plan.. Serviciul, casa, familia sunt importante pentru mine, ca de altfel pentru majoritatea dintre noi.. Problema este ca nu mai pot tine ritmul, asa cum as dori..
MiraMi
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:15
spunea iaso ceva de spirulina

incearca cu spirulina, fructe proaspete, alea alea...

toti ne simtim obositi, mami...
michelle_
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:23
ce ti-a spus Vuvu e foarte practic, dar nu e la indemana oricui, trebuie ceva ce tu nu intelegi si asta se poate numi Reiki, sau...sau.... sunt multe variante, dar Reiki e simpla si-ti da acces la o energie inepuizabila si ai si pentru altii
casperphantom
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:27
De la: vuvuzela, la data 2011-01-25 02:10:38Mira,regleaza-ti energia fiecarui organ.cred ca ma intelegi.regleaza-ti energia organismului.schimba-ti modul de viata ,de hrana,de somn.dupa reglarea interioara,incearca sa te incarci,din natura,intra in armonie cu tot ce inseamna univers.ai grija de oamenii cu care te intalnesti mai des,incearca sa vezi in preajma cui te simti ca pierzi energie,dureri de cap,stare de oboseala brusca.incearca sa iti "cureti "si casa.vezi pe cine primesti in casa.aprinde candela sau lumanare cand primesti musafiri.esti atacata energetic.daca ,crezi in acest gen de energie,interioara,exterioara ,universala,am sa iti dau o adresa,macar sa stai de vorba.sunt multe variante,depinde daca si crezi.cearta cu altii,ganduri urate.....iti mananca din energie.stai in natura mai mult.pleaca de unde nu te simti in largul tau......sunt multe de spus.am sa caut adss,daca, crezi in astfel de lucruri reale,in care majoritatea nu cred.chiar daca nu accepti acest gen de incarcare energetica,eu totusi iti urez numai sanatate.



Vuvu explicatiile tale sunt alambicate si totodata vagi numai cine practica asa ceva te poate intelege, si cand esti obosit, nu-ti "cureti" casa, in primul rand te cureti pe tine si apoi restul, iar chestiile cu iesitul in natura sunt ok daca ai un mijloc de locomotie si n-ai alte obligatii, tu invata pentru tine, nu stiu de ce am senzatia ca inca nu esti pregatita sa dai lectii
casperphantom
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:32
De la: MiraMi, la data 2011-01-25 20:15:30Multumesc pentru raspuns.. totusi as incerca ceva mai practic.. ceva de zi cu zi.. Nu pot face schimbari mari in viata mea, incerc cu alimentatia.. Dar nu sunt eu pe primul plan.. Serviciul, casa, familia sunt importante pentru mine, ca de altfel pentru majoritatea dintre noi.. Problema este ca nu mai pot tine ritmul, asa cum as dori..



Mira,asa usor ,din cateva cuvinte pe care le mai scapi,pot sa mai inteleg unele lucruri despre tine,atat cat sa imi permiti si alte povete,caci nu imi permit sa dau sfaturi.multe femei fac aceasta greseala si eu o faceam candva.este vb de timpul tau liber,timpul pastrat numai pt tine,clipele care sa ti le dedici numai tie.tu nu ai timp de tine?e normal ce ti se intampla,atunci.imparti energie tuturor dar de tine nu ai timp?cand ai fost ultima oara cu prietenele la shoping ,la o cafea?ce esti tu robotul casei?draga tu nu contezi in aceea casa?nu cred ca ai cerut familiei,ora ta libera,ziua ta libera in care sa te ocupi numai de tine si ai fost refuzata.cred ca si copii si sotul nu cunosc cu ce te confrunti.intr-o zi ai sa cazi.la asta te-ai gandit?'sa stii ca si barbatii stau in concediu post natal.''(este doar un ex) si chiar le convine.se obisnuiesc .atunci realizeaza cat de greu este sa fii si gospodina si restul.invata-ti intreaga familie ca si tu esti om liber cu nevoi personale.gandeste-te si la tine.sanatate si afla ca in strainatate,in unele tari, femeile au o zi pe saptamana(luna) care este numai a lor.barbatii nici nu le deranjeaza si le respecta aceasta zi.
vuvuzela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 21:03
De la: casperphantom, la data 2011-01-25 20:32:48
De la: vuvuzela, la data 2011-01-25 02:10:38Mira,regleaza-ti energia fiecarui organ.cred ca ma intelegi.regleaza-ti energia organismului.schimba-ti modul de viata ,de hrana,de somn.dupa reglarea interioara,incearca sa te incarci,din natura,intra in armonie cu tot ce inseamna univers.ai grija de oamenii cu care te intalnesti mai des,incearca sa vezi in preajma cui te simti ca pierzi energie,dureri de cap,stare de oboseala brusca.incearca sa iti "cureti "si casa.vezi pe cine primesti in casa.aprinde candela sau lumanare cand primesti musafiri.esti atacata energetic.daca ,crezi in acest gen de energie,interioara,exterioara ,universala,am sa iti dau o adresa,macar sa stai de vorba.sunt multe variante,depinde daca si crezi.cearta cu altii,ganduri urate.....iti mananca din energie.stai in natura mai mult.pleaca de unde nu te simti in largul tau......sunt multe de spus.am sa caut adss,daca, crezi in astfel de lucruri reale,in care majoritatea nu cred.chiar daca nu accepti acest gen de incarcare energetica,eu totusi iti urez numai sanatate.



Vuvu explicatiile tale sunt alambicate si totodata vagi numai cine practica asa ceva te poate intelege, si cand esti obosit, nu-ti "cureti" casa, in primul rand te cureti pe tine si apoi restul, iar chestiile cu iesitul in natura sunt ok daca ai un mijloc de locomotie si n-ai alte obligatii, tu invata pentru tine, nu stiu de ce am senzatia ca inca nu esti pregatita sa dai lectii


cand stai de vb cu cineva despre astfel de lucruri,incerci sa vezi cat de deschisa este acestor povete.nu incerca sa te faci ca nu ai citit ce i-am scris.am inceput direct cu 'curatirea interna a organismului".sigur ca tatonez modul de exprimare,pt ca nu stiu sigur daca intelege la ce ma refer.important este sa isi faca si timp pt ea.daca va fii doar robot,va ceda.lasa masina si obligatiile.stii bine ca in strainatate,in unele tari femeia are o zi in care se ocupa numai de ea.referitor la natura o gasesti si in parcuri.un brad intr-o jumate de ora o incarca cu energie.dar cu o floare nu se face primavara.
vuvuzela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 21:18
. lipsa de energie este determinat de solicitarea omului contemporan, care se afl ntr-o alert permanent i care nu-i mai poate gsi linitea sufleteasc.....


1-Psihoterapie.
2-Terapiile de relaxare (meloterapia, terapia prin art,... terapia prin credin)
3- si mai ales o Alimentaie echilibrat
voi ce parere aveti?
sophia1971
Postat pe 25 Ianuarie 2011 23:48
Vuvuzela,esti extraordinara, sant cu totul de acord cu tine, cred ca sunt cele mai eficiente metode de incarcare.
incarcarea din natura e ceva dumnezeiesc, dar trebuie sa stii sa te incarci ,sa asculti natura,sa o iubesti si sa o primesti in suflet.
ador subiectele astea.
garbo184074
Postat pe 26 Ianuarie 2011 15:37
..pai tocmai asta e problema...ca nu esti tu pe primul plan...de aici lipsa de energie....shtiu ca suna a limbaj de lemn dar...trebuie sa iti faci in fiecare zi timp pentru ceva ce iti place tie...chiar daca poate parea ceva nebunesc in ochii altora.....sau cumpara/ti ceva ce iti doreai demult dar nu ti/ai permis...fa/ti un unic scop din a strange bani si a/ti cumpara ceva/ul ala...o cosmetica de calitate ...un telefon mai nou sau poate o sedinta la un salon profesionist de masaje...

normal ca simti ca eshti fara energie daca ai devenit un robot care in fiecare zi are aceeasi activitate respectiv mersul la serviciu si intorsul acasa...unde ai treaba cat la 2 serviciuri
garbo171675
Postat pe 26 Ianuarie 2011 20:02
trebuie sa incepi sa te iubesti mai mult pe tine sa faci lucrri care iti fac placere sa ai o gindire pozitiva si sa te bucuri de fiecare zi pe care o traiesti pentru ca viata e frumoasa sa te bucuri de lucrurile marunte
garbo175370
Postat pe 26 Ianuarie 2011 20:27
@me_reloaded..
multumesc.. ma voi documenta despre spirulina.. imi e clar ca trebuie cumva sa ma "reincarc".. Nu am apelat la "ajutoare" din acestea externe, pana acum mergeau resursele din alimentatie.. dar se pare ca nu mai tin..
Credeam ca este un mit, ce se spune despre varsta de 40.. Ca incet, incet, mai "cade" cate ceva..
MiraMi
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:04
@Vuvu..
E frumos ce spui tu acolo..
Despre terapiile alternative nu prea cunosc multe, dar nu cred ca as putea urma cu consecventa un astfel de orar.. oricat as vrea..

@Sophia..
Intr-un fel sau altul, trebuie sa gasim resurse... Asta caut si eu..

@171675..
micile bucurii le ador.. .. cand si cand..

@175370..
Subscriu..

Si totusi..
MiraMi
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:51
incearca spirulina cu catina,sau fruct de catina in miere, sau produse pe baza de noni.
Relaxare prin orice metoda si somn regulat si...mai traieste putin si doar pentru tine >Esti in primul rand a ta apoi a celorlalti, apoi identifica povara pe care o duci si elimin-o!
Lety
Postat pe 27 Ianuarie 2011 00:21
Buna Mirami, mai toti ne confruntam uneori cu lipsa de energie, asta ti-o spun ca sa nu crezi ca esti singura si sa nu te impacientezi. Numai ca daca starea asta de lipsa de energie se intampla zilnic este cumva un semn de alarma, trebuie sa faci ceva sau sa schimbi ceva in viata ta. Sfaturi ar fi multe si diferite dar depinde de tine cat de deschisa esti pt unele schimbari sau cate posibilitati ai (timp, bani). Se pare ca ceva sau cineva iti absorba energia si dupa parerea mea cred ca mai mult simti lipsa energiei psihice. Scrii ca faci aerobic, de obicei cand faci miscare energia se amplifica atata cea fizica cat si cea psihica pt ca creierul se oxigeneaza mult mai bine si atunci privesti lucrurile dintr-o perspectiva mai pozitiva. Dar la tine nu se vede acest lucru din pacate, motivele ar putea fi multiple, energia se poate pierde in multe moduri:
1. nu ne iubim indeajuns
2. nu ne multumeste modul de viata
3. nu ne plac cei din jur
4. ne displace ceea ce facem
asta duce la o PERMANENTA OBOSEALA. Cu atat mai mult cu cat nu vedem o iesire din asta.
Cand ai familie si responsabilitati e mai greu sa-ti schimbi radical modul de viata.
Sunt de acord cu Vuvu, daca poti sa-i urmezi sfaturile e ideal. As putea sa-ti dau si eu cateva in acest sens (invata despre chakre, punctele de energie din organism, fa meditatie, sedinte de reflexologie, masaj de relaxare, raporteaza-te la universul cosmic, studiaza feng sue, invata despre culori etc. etc....).
Poate te-am obosit, desi toate astea dau rezultate negresit.
Insa daca nu ai cunostinte despre asa ceva, daca nu ai suficient timp daca nu ai resurse financiare si daca nu ai chef sa te apuci de nimic din toate astea ATUNCI incearca cu ceva mult mai practic si mai la indemana:
1. Umple cada cu apa, pune uleiuri energizante inauntru (sau de relaxare) se gasesc peste tot si sunt ieftine, daca nu foloseste ceai de levanda, tei, menta, petale de trandafiri daca ai, coji de portocale sau lamaie si destinde-te pt cateva minute (poti pune si putina sare de mare)
2. Fa-ti un masaj asa cum te pricepi tu folosind poate o manusa mai aspra sau burete folosind un sapun de corp sau ce ai tu pt desfoliere prin casa (chiar zat de cafea sau malai cu galbenus de ou). Apoi clateste-te si fati un masaj de relaxare atinge-te usor si "iubeste-te" mangaie-ti fiecare portiune a corpului si insista mai mult pe cea care ti se pare cea mai obosita, fa acest masaj ca si cum ai facut baita prima data copilasului tau.
Oricat de mult ma abtin sa nu fac asta TREBUIE insa sa-ti spun ca acest corp, organism pe care il detinem si care ne defineste trebuie respectat si iubit. Este lacasul sufletului nostru trebuie sa realizam acest lucru pana la urma. Asta este un alt subiect desigur si n-o sa;l dezbatem acum si aici. Dar te rog gandeste-te macar la asta, organismul nostru ne-a fost dat cu imprumut si trebiuie sa-l ajutam ca sa ne poata sluji cat mai mult si cat mai bine, trebuie sa-i usuram functiunile.
3. Dupa baia de relaxare (iti garantez ca te vei simti mai bine) poti folosi un ulei de corp sau chiar o crema ieftina preparata de tine. Ai dreptul sa te desfati si sa te rasfeti daca altii nu o fac pt tine. Imbratiseaza-te in timp ce te stergi cu prosopul, uita-te in oglinda si zambeste-ti.
Ti-am dat niste idei simple care te vor ajuta cred eu sa te relaxezi si fizic si sufleteste.
4. Apoi iti poti prepara un cocktail simplu sau un pahar de vin rosu, poti citi ceva interesant care iti place, poti viziona o comedie sau ceva erotic, poti pune muzica latin, disco (ce-ti place si poti dansa putin) sau muzica relaxanta audiata cu ochii inchisi si daca e posibil chiar sa faci dragoste cu sotul tau sau doar sa te tina in brate.
Energia o vei simti a doua zi de dimineata cand trezindu-te vei zambi complice gandindu-te la seara precedenta.
Sunt sumedenii de idei legate de acest subiect dar fiecare le poate folosi pe cele mai adaptate stilului de viata si posibilitatilor.
Deci ai nevoie de putin timp, cateva lucruri pe care sigur le ai prin casa si dispozitia ca sa pui totul in practica.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Astept un raspuns de la tine referitor la cele scrise.
O zi buna va doresc tuturor!
Uniti SIGUR totul ar fi mult mai simplu si mai frumos.
mirabai
Postat pe 27 Ianuarie 2011 10:51
draga mirami , respecta-te mai mult si cauta raspunsul in tine ! dar este buna ideea cu spirulina , si cu noni dar alege capsulele nu gelul ca e prea concentrat , fa o cura de cel putin 3 luni cu orice te hotarasti tu , dar citeste-le prospectele sau ia-le de pe net 1 lafel si catina cu coenzima q 10 e foarte buna , cred ca mai sunt si altele . dar tine-te de una din ele cel putin 3 luni . mai icearca sa te relaxezi si in fiecare zi cind simti ca nu mai poti acorda-ti 10 sau 20 de minute de relax cum vrei si poti in acel moment cind simti ca esti pe zero ! dar urmareste-te atent in preajma carei persoane te simti dintr-o data obosita pt ca exista vampiri energetici! nu e o gluma , eu personal simt asta ori de cite ori vine sotul meu acasa ! imi stoarce si ultima picatura de energie vitala si nu sunt om . chiar daca avem simbetele si duminicile cind poate dormim 12 sau chiar 14 ore eu ca ma lasa acum sa dorm decind am o problema cardiaca , eu tot obosita sunt . dupa ce pleaca el dorm iarasi citeva zile si apoi imi revin treptat . am facut si sfestanie la casa de mai multe ori , am stropit prin casa cu aghiazma mare . a pus icoane pe peretii estici .dar tot asa cind e el acasa imi stoarce toata energia . de citiva ani am descoperit goblenul si lucrulla el chiar imi da energie . cind am realizat unul si ma duc sa il inramez sunt foarte sprintena si plina de viata de zici ca am cistigat potul cel mare la loto !inca 2 lucruri mai vreau sa iti spun , verificati mineralele din corp , lipsa unuia singur te poate face foarte apatica si fara putere !iar al doilea lucru verificati inima la un cardiolog dar care sa iti faca si un eco cardiac . incearca si sper sa te ajute ceva din ce ti-am scris succes , gabriela din constanta !
GABRIELABARFIELD
Postat pe 29 Ianuarie 2011 03:55
De la: sophia, la data 2011-01-25 23:48:53 . lipsa de energie este determinat de solicitarea omului contemporan, care se afl ntr-o alert permanent i care nu-i mai poate gsi linitea sufleteasc.....


1-Psihoterapie.
2-Terapiile de relaxare (meloterapia, terapia prin art,... terapia prin credin)
3- si mai ales o Alimentaie echilibrat
voi ce parere aveti?



de acord Sophia,sa se mai ocupe si de ea.
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 04:00
De la: garbo184074, la data 2011-01-26 15:37:15Vuvuzela,esti extraordinara, sant cu totul de acord cu tine, cred ca sunt cele mai eficiente metode de incarcare.
incarcarea din natura e ceva dumnezeiesc, dar trebuie sa stii sa te incarci ,sa asculti natura,sa o iubesti si sa o primesti in suflet.
ador subiectele astea.



asa este.trebuie sa vb cu fiecare energie.trebuie sa intri in comuniune cu tot ce inseamna inivers,precum si natura.plantele,apa,muntii,pomii,pasari ,animale,inseamna energie.intra cu toateacestea in comuniune,dimineata cand te trezesti,intinde-te precum copii,din toate oasele,si spune cu drag un salut intregului univers.indiferent ca este mai frig,iubeste-l impaca-te cu el ,tot asa in fiecare anotimp,apoi deschizi geamul si multumesti pt ca ai primit inca o zi frumoasa........dar sunt multe despus,energia ti-o ei respectandu-te si pe tine,nu numai familia.altfel vei ramane fara vlaga.degeaba iei orice naturisme daca nu iti schimbi stilul de viata.si inca un secret din atatea altele"iinveleste-te in crengile unui brad,1/2 ora,strange-i trunchiul in brate sa-i simti seva,si te vei incarca de energie .nu uitati ca bradul traieste verde ....luindu-si energia si din mama Terra si din univers...apa are cea mai mare energie si informatie.....
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 04:28
De la: 172510, la data 2011-01-27 10:51:27Buna Mirami, mai toti ne confruntam uneori cu lipsa de energie, asta ti-o spun ca sa nu crezi ca esti singura si sa nu te impacientezi. Numai ca daca starea asta de lipsa de energie se intampla zilnic este cumva un semn de alarma, trebuie sa faci ceva sau sa schimbi ceva in viata ta. Sfaturi ar fi multe si diferite dar depinde de tine cat de deschisa esti pt unele schimbari sau cate posibilitati ai (timp, bani). Se pare ca ceva sau cineva iti absorba energia si dupa parerea mea cred ca mai mult simti lipsa energiei psihice. Scrii ca faci aerobic, de obicei cand faci miscare energia se amplifica atata cea fizica cat si cea psihica pt ca creierul se oxigeneaza mult mai bine si atunci privesti lucrurile dintr-o perspectiva mai pozitiva. Dar la tine nu se vede acest lucru din pacate, motivele ar putea fi multiple, energia se poate pierde in multe moduri:
1. nu ne iubim indeajuns
2. nu ne multumeste modul de viata
3. nu ne plac cei din jur
4. ne displace ceea ce facem
asta duce la o PERMANENTA OBOSEALA. Cu atat mai mult cu cat nu vedem o iesire din asta.
Cand ai familie si responsabilitati e mai greu sa-ti schimbi radical modul de viata.
Sunt de acord cu Vuvu, daca poti sa-i urmezi sfaturile e ideal. As putea sa-ti dau si eu cateva in acest sens (invata despre chakre, punctele de energie din organism, fa meditatie, sedinte de reflexologie, masaj de relaxare, raporteaza-te la universul cosmic, studiaza feng sue, invata despre culori etc. etc....).
Poate te-am obosit, desi toate astea dau rezultate negresit.
Insa daca nu ai cunostinte despre asa ceva, daca nu ai suficient timp daca nu ai resurse financiare si daca nu ai chef sa te apuci de nimic din toate astea ATUNCI incearca cu ceva mult mai practic si mai la indemana:
1. Umple cada cu apa, pune uleiuri energizante inauntru (sau de relaxare) se gasesc peste tot si sunt ieftine, daca nu foloseste ceai de levanda, tei, menta, petale de trandafiri daca ai, coji de portocale sau lamaie si destinde-te pt cateva minute (poti pune si putina sare de mare)
2. Fa-ti un masaj asa cum te pricepi tu folosind poate o manusa mai aspra sau burete folosind un sapun de corp sau ce ai tu pt desfoliere prin casa (chiar zat de cafea sau malai cu galbenus de ou). Apoi clateste-te si fati un masaj de relaxare atinge-te usor si "iubeste-te" mangaie-ti fiecare portiune a corpului si insista mai mult pe cea care ti se pare cea mai obosita, fa acest masaj ca si cum ai facut baita prima data copilasului tau.
Oricat de mult ma abtin sa nu fac asta TREBUIE insa sa-ti spun ca acest corp, organism pe care il detinem si care ne defineste trebuie respectat si iubit. Este lacasul sufletului nostru trebuie sa realizam acest lucru pana la urma. Asta este un alt subiect desigur si n-o sa;l dezbatem acum si aici. Dar te rog gandeste-te macar la asta, organismul nostru ne-a fost dat cu imprumut si trebiuie sa-l ajutam ca sa ne poata sluji cat mai mult si cat mai bine, trebuie sa-i usuram functiunile.
3. Dupa baia de relaxare (iti garantez ca te vei simti mai bine) poti folosi un ulei de corp sau chiar o crema ieftina preparata de tine. Ai dreptul sa te desfati si sa te rasfeti daca altii nu o fac pt tine. Imbratiseaza-te in timp ce te stergi cu prosopul, uita-te in oglinda si zambeste-ti.
Ti-am dat niste idei simple care te vor ajuta cred eu sa te relaxezi si fizic si sufleteste.
4. Apoi iti poti prepara un cocktail simplu sau un pahar de vin rosu, poti citi ceva interesant care iti place, poti viziona o comedie sau ceva erotic, poti pune muzica latin, disco (ce-ti place si poti dansa putin) sau muzica relaxanta audiata cu ochii inchisi si daca e posibil chiar sa faci dragoste cu sotul tau sau doar sa te tina in brate.
Energia o vei simti a doua zi de dimineata cand trezindu-te vei zambi complice gandindu-te la seara precedenta.
Sunt sumedenii de idei legate de acest subiect dar fiecare le poate folosi pe cele mai adaptate stilului de viata si posibilitatilor.
Deci ai nevoie de putin timp, cateva lucruri pe care sigur le ai prin casa si dispozitia ca sa pui totul in practica.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Astept un raspuns de la tine referitor la cele scrise.
O zi buna va doresc tuturor!
Uniti SIGUR totul ar fi mult mai simplu si mai frumos.




draga mea eu te citeam si mental vizualizam tot ce descriai.crede-ma ca m-am incarcat cu energie pt toata ziua.dar trebuie sa crezi ,sa intelegi si sa iubesti insasi energia indiferent sub ce modalitate o acumulezi.sincer a fost superb,mai ales in' baie',daca ma intelegi.apropo de ceakra cea mai importanta.multumesc.
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 04:42
Eu merg la un curs de Yoga. Te incarci cu energie, calm, iubire, intelegere, tot ce e bun si frumos. Poti sa te interesezi de efecte.
perfect_woman
Postat pe 29 Ianuarie 2011 08:02
eu nu imi prea pot regenera rezervele de energie indoor, iar frectiile astea cu spa si gindire pozitiva nu prea functioneaza la mine - asa ca imi (re)fac proviziile cind plec... Incearca sa iesi macar citeva zile, munte, mare, etc. Nu e obligatoriu sa faci chestii xtreme, desi de obicei adrenalina genereaza energie. Doar plimbari lungi - prin soare, vint, si printr-o zona superba (sint atitea in RO...)
quasaria
Postat pe 29 Ianuarie 2011 09:10
Poate te va ajuta si un control la medic, cauze pentru oboseala excesiva pot fi destule anemie, hipotiroidia etc
persidadamian
Postat pe 29 Ianuarie 2011 11:32
Incearca sa mergi la o manastire pentru doua-trei zile, si stai la slujba de la meizul noptii, vei vedea ca-ti schimba total energia.
garbo062707
Postat pe 29 Ianuarie 2011 13:33
yoga are mai multe fete, am cunoscut mai multe persoane care la un momendat au clacat, una chiar s-a sinucis. Lucrurile care nu le intelegeti nu le practicati. Este foarte periculos.
garbo062707
Postat pe 29 Ianuarie 2011 13:36
De la: Perfect_Woman, la data 2011-01-29 08:02:27Eu merg la un curs de Yoga. Te incarci cu energie, calm, iubire, intelegere, tot ce e bun si frumos. Poti sa te interesezi de efecte.



este f adevarat.
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 19:27
Q,natura este cea mai recomandata,ca metoda de incarcare energetica..muntele este f cautat.mai ales in aceasta perioada.
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 19:32
te referi la Misa?
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 19:35
muzica,pictura,poezia
artele,in general
sunt o sursa inepuizabila de reenergizare
IO asa procedez

si meditatia
sau mai bine...uitarea de SINE
dizolvarea in marele ocean...

LILO
Postat pe 29 Ianuarie 2011 19:38
Din alimentatie nu am reusit sa mentin un echilibru..

si normal ca numai alimentele nu contribuie la "incarcarea" energetica
hrana SUFLETEASCA este esentiala

si apoi odihna!!!

deconectarea de la factorii de stres,cu orice pret...
altfel...cum sa te reincarci?!?!?
LILO
Postat pe 29 Ianuarie 2011 19:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Psoriazis 1 De la: sunshinelila 21 Ianuarie 2016 14:57
Ten iritat 5 De la: garbo_9766 10 Ianuarie 2013 16:54
Scanarea bio... te ajuta sa -ti evaluezi starea de sanatate 2 De la: liliana_b 27 Februarie 2009 21:32
Ingrasare? Endocrinolog 1 De la: andreeaiovici 2 Mai 2012 10:59
Recuperare medicala sportiva 2 De la: garbo_385843 17 Octombrie 2017 00:18
Setari Cookie-uri