Gresesc eu sau ea?

Buna ,am intrat pe acest forum ,deoarece am vazut ca se dezbat fel si fel de discutii.As dorii si eu sa va pun cateva intrebari si sper sa le luat in serios.
Am cunoscut o pe prietena mea acum 2 ani si ceva cand aveam amandoi 18 ani.Inca de la inceput am avut ceva probleme cu ea ,si anume faptul ca ii este prea frica de parintii ei.Daca vorbim pe messenger si intra mama ei in camera ,ma lasa cu ochii in soare,nush ce face,inchide fereastra ,iese de pe messenger.II este frica ,sau rusine ,nu stiu sigur.Cand iesim afara ,iesim foarte rar,odata la 2 3 zile,si daca depasim 3,4 ore nu ma mai inteleg cu ea,nu se mai simte bine cu mine afara,vrea sa se duca acasa ca sa nu starneasca vreo cearta pe acasa cum ca ar fi stat prea mult afara.Si totusi avem 20 de ani amandoi.Va rog sa nu radeti,stiu ca e culmea,dar chiar nu stiu ce sa mai fac.La inceput intelegeam ,o luna 2,am crezut ca or sa se schimbe lucrurile ,dar dupa aia am inceput sa ne tot certam din cauza asta,si va spun ,ca este destul de enervant...Daca ies undeva cu ea ,chiar cand imi e lumea mai draga ,si ne simtim mai bine,daca se uita la ceas si vede ca a intarziat se strica tot.Dau de ea la telefon foarte greu,in sensul ca daca o sun de 10 ori ,de 9 ori intra si casuta vocala..Daca vorbesc cu ea la telefon si intra maica-sa,imi inchide brusc.Si apoi ma suna dupa muuuuuult timp ,chiar uneori nu mai suna deloc.Si culmea ,cand ma suna nu se scuza si ea nu face nimic. SI cand suna nici nu simte ca sunt suparat ca mi tot inchide,ii place sa vorbeasca despre alte lucruri de care poate nu mi mai arde in momentul acela.Am tot rugat o sa schimbe si ea foaia acolo in casa la ea,sa se inteleaga cu parintii ei ,sa o lase sa respire.Nu stiu cum sa va spun.Cateodata am impresia ca ar locui in ditamai castelul.Si de ce spun asta ,pentru ca daca o sun nu mi raspunde,n-aude telefonul ,(e cam dezorganizata ,uneori isi uita telefonul si in geanta,si geanta o baga in sifonier)Pur si simplu suna telefonul ala si ea n-aude nimic.Si alteori am impresia ca ar locui intr o garsoniera cu toti ceilalti membrii ai familiei sale.Daca o sun vorbeste al naibii de incet la telefon ca sa n-o auda nimeni p-acolo,si daca mai si intra cineva la ea in camera imi imchide instant.Rareori zice ca vbeste la telefon.Mereu i se pare aiurea sa o vada maica-sa sau taica su ca vbeste la telefon cu mine.Si va spun ca nu o sun de 1000 de ori pe zi.Daca o sun dimineata sa stabilim si noi ce facem in ziua aia,ea nu aude telefonul ,si ma suna inapoi cand deja e destul de tarziu..si cam asa se duc zilele.
Va intreb daca e normal asa ceva,la 20 si ani impliniti acum 6 luni,sa nu aibe timnp sa respire din cauza parintilor ei,care ii ocupa timpul ,o tin in casa si are voie maxim 3,4 ore afara.Si daca a iesit azi ,maine e d einteles ca trebuie sa ramana in casa.indiferent ca e vancanta sau altceva.O intreb cateodata ce face in casa si imi spune ca a avut treaba.Ce inseamna treaba?o pune sa faca curatenie in casa,sa spele faianta,sa curete aragaz chiar sa si gateasca.Adica lor li se pare normal daca e fata ,sa faca toate treburile astea in casa pentru ei....
Nu stiu ce sa mai zic,Va las pe voi sa mi raspundeti si mie,daca e normal,daca gresesc eu cu ceva...Faza e ca in timpul saptamanii nu ne vedem deloc,ca are cursuri la facultate.SI daca e sa ne vedem ne vedem sambata si atat.Rareori si vineri.Locuim la maxim o ora distanta unul de altul.uneori ajung la ea si in 30 de minute.
Si daca ma supar ca nu ne-am mai vazut de mult timp ,incepe sa mi zica ca are si ea treaba ,ca nu poate sa iasa mereu cu mine,ca ii mananc tot timpul daca o sun,dac o chem pe mes,desi nu ne vedem deloc.A inceput sa accepte situatia de acasa ,si nici nu i mai pasa macar sa protesteze sa scape de sub papucul parintilor ei.
Faza e ca uneori are o zi libera la facultate ,adik in acea zi are doar un curs si atat,care nu are o importanta prea mare.Dar parintii ei nu stiu ca are doar un curs ,asa ca si petrece ziua aproape toata cu mine.Deci daca n-ar mai fi sub papucul alor ei ,ar fi altfel.Nu ar mai fi stresata,nu s-ar mai uita la ceas nu nimic, Uneori ma simt singur cand sunt cu ea.Parintii o controleaza prea mult.Stiu tot ce face,cand iese unde iese si cam cat trebuie sa stea.Chiar si orarul de la facultate il stiu.
Spuneti mi ,sunt eu absurd ?e rau ca cer atata de la ea pentru ca o iubesc?sau sunt probleme si la ea?Astept raspunsuri ,si va rog eu mult sa nu radeti de mine,si sa nu mi dati sfaturi gen'ia ti alta prietena',ca nu asta urmaresc.
alfa2m525
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:51
sa nu va mai spun ca daca trecem prin fata blocului ei ,ma omoara ca ii e rusine de vecini.odata o asteptam in fata blocului si cand a venit era o vecina in fata ei ,si eu am abordat o ,am inceput sa vbesc cu ea si se prefacea ca nu ma cunoaste,a mers drept,ca sa n-o vada vecina....Sa nu va mai zic ca n-am voie s-o pup sieu pe strada ca ii e rusine de lume si de tot....Haideti raspunde ti mi si mie
alfa2m525
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:16
tusi_Oli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:49
da...pare ciudat...........
alfa2m525
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:10
si totusi aveti 20 de ani.......si pustii de 13/14 ani sunt mai dezghetati
hai ca-i prea mult bla bla bla vino si tu cu ceva mai siropos ca sa prinda la public
tusi_Oli
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:17
nush ma,astept sa ziceti si voi orice ,pt ca tot ce am scris e adevarat,si vreau sa ii arat si ei ce parere are lumea.Stiu ca a fost ditai povestea...am incercat sa nu evit nimic ca sa nu aibe d ecomentat cand ii arat
alfa2m525
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:21
ai incercat sa ii cunosti parintii?ce spun parintii in noaptea in care sta cu tine?are surori,frati?incearca sa ii cunosti.nu ascunzi o relatie,decat daca poate ai alta,uneori.daca ti se pare atat de ciudat de ce nu o urmaresti si sa descoperi misterul.esti sigur ca te place?esti o persoana bine dotata financiar?sunt intrebari la care nu prea dai lamuriri.mai ai ceva ce nu ai spus?va intelegeti din punct de vedere intim?scz nu vreau sa te jignesc,poate asa intelegem adevarul sau situatia reala a relatiei tale.tu explici niste aspecte,dar nu faci dovada implicarii tale in rezolvarea situatiei.te-a sunat sau te-a cautat ea din proprie initiativa?ai stat cu ea de vorba dar serios?ai incercat sa desfaci relatia pt a vedea urmarile?din ce povestesti tu,reiese ca numai ea are un comportament ciudat.tu nu prea apari in descriere ca implicare.sincer tu "lovesti' intr-un punct ,dar nu unde trebuie.
vuvuzela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:44
cred ca e vorba de familia Adams. sau de vreo zombie mom. sau or fi aliens, mai stii?!
atata vreme cat nu poti discuta omeneste cu ea, cat un dialog cu ea pare de-a dreptul imposibil, atata vreme cat ea pare un zid de beton absolut impenetrabil, raspunsul ei fiind vesnic unul si acelasi, cea mai buna solutie ar fi sa drop it! stiu ca e greu, dar fata asta pare a avea creierul spalat. poate o trai acasa in teroare. ma mir ca dupa doi ani tu nu stii inca cine e si ce hram poarta. citind ce scrii, ma trec fiori. brrrr!

esme
Postat pe 11 Ianuarie 2011 19:05
hei,am revenit,imi stersesem contul.
mi-am facut altul ca nu mergea sa recuperez pe cel vechi.

Vuvuzela ,am fost la ea acasa,am vorbit cu parintii ei,nu mi-au lasat o impresie foarte buna.In sensul ca nu aveam cuvantul mai deloc.Intr-o disctutie cu mama ei ,se comporta ciudat,adik nu ma lasa sa vorbesc,vorbea peste mine.SI nu era ceva important,erau subiecte banale.
am mai fost de cateva ori la ea dupa asta.Dar atat. Nu m-am mai dus,deoarece imi vorbea frumos in fatza si apoi ii facea ei faze naspa astfel incat sa i fie greu sa fie cu mine.
Da il cunosc pe fratele ei ,inainte sa o cunosc pe ea am fost timp de 4 ani de zile ,cei mai buni prieteni,dar ulterior s-a deteriorat prietenia asta.
Financiar vorbind nu sunt cine stie ce ,dar am unele portite pentru viitor.
Din punct de vedere intim da,ne este foarte bine.Numai ca ne certam pentru toate fazele astea ciudate.
M-ai intrebat de caracterul meu.Eu sunt genul de om foarte ordonat,care gandeste mult si care vorbeste mult.Ea este genul de om dezordonat care nu suporta discutii prea multe.E genul de om care nu discuta .Daca are o nelamurire sau ceva,nu intreaba nimic,
alfa2m525m
Postat pe 11 Ianuarie 2011 19:20
esme ,eu de cunoscut o cunosc.Doar ca problema e ca la inceput ,acum 2 ani am zis ca asa e ea si ca in timp o sa si schimbe comportamentul asta.Chiar si ea recunoaste ca e o problema si zice ca a facut eforturi sa se schimbe.CE i drept ,acum nu mai e comunismul de la inceput,dar tot au ramas faze d-astea nesimtite din partea ei,care ma uimesc de fiecare data...

dar ne mai certam din cand in cand,din causa asta si pare sa nu mai recunoasca deloc ca e o problema,ba mai mult ma tot acuza pe mine ca eu sunt de vina ca nu o inteleg,si zice ca o obosesc.Si adevarul e ca si pt mn e obositor.Ca daca e sa ne certam ne certam pe messenger cate 2 ore apoi zice ca am tinut o din treaba si iar i se pare alor ei suspect,si o pun la treaba p-acolo si nu mai stiu ce mai face...
alfa2m525m
Postat pe 11 Ianuarie 2011 19:26
nu inteleg ce legatura are comunismul cu atitudinea ei incerta! mie-mi pare un om schizoid, lipsit de substanta si, in consecinta, de personalitate. nu e doar nehotarata, ci chiar o fiinta care se complace intr-un fel de ablatie, de nepasare bolnava. e ca si cum, mai mult nu ar putea si mi-e teama ca tu, cerandu-i ceea ce e, de fapt, cat se poate de firesc, un dialog normal si, in consecinta o decizie, ii ceri imposibilul. pare lipsita de reactii normale, dupa sistemul stimulare-raspuns. atunci cand un om te intreaba de ce nu raspunzi la telefon cand te suna, iar tu ramai mut si surd ca un zid, sau, si mai rau, ii spui ca un disc stricat ca ai avut treaba, nu poate fi decat un semn de neputinta. mai mult nu poate, ca om responsabil, care-si asuma lucruri, cum e firesc. sau nu vrea.
esme
Postat pe 11 Ianuarie 2011 19:52
dupa descrierea ta mai detaliata,cred ca exista o problema de comportament din partea familiei si a ei.atentie nu vb de boli psihice.zici ca ai fost prieten mai intai cu fratele.el ce fel de fire este?in aceea perioada ,ce comportament aveau parintii si sora,respectiv actuala ta prietena?tu cum rezisti acestui comportament ciudat?este mila,iubire,obisnuinta,placere intima?de ce nu cauti alta relatie?esti un baiat tanar si este pacat sa traiesti in obscuritate,alaturi de aceasta familie.ei sunt obisnuiti cu aceasta stare,pe cand tu nu.de aceea poti fii afectat psihic pe parcursul convietuirii tale alaturi de ei.ce spun parintii tai?familia ta?nu te astepta sa schimbi o viata promiscua,dupa 20 de ani.de ce te agati ,indiferent cat ai iubi,de o persoana ciudata care provine dintr-o familie la fel de ciudata?
vuvuzela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 20:03
ma uimiti cu intelegerea voastra,si va multumesc pt mesaje.Chiar ajunsesem sa cred ca o sa fiu eu criticat.Cel putin de la ea,si sper sa nu se supere cand o sa vada forumul asa am ajuns sa cred.


Fratele ei e diferit de ea,e genul de om care se crede cel mai tare,cel mai inteligent,dar numai cu anumite persoane facea asa.Acum mai nou face asa cu toata lumea.
Ei ca frati nu au o relatie stralucita,nu prea isi vorbiesc,iar el o considera fraiera pe ea.Si am impresia ca ii e rusine sa poarte o dicutie normala cu sor'sa prin casa ca sa nu i scada mandria.

Eu locuiesc doar cu mama,nu i-am spus niciodata nimic despre fata asta.Nu am avut ocazia.Dar cred ca stie de ea ,dar mama nu e genul de om care sa ma spioneze,sau sa ma interogheze.Oricum nu am de gand prea curand sa i zic.
alfa2m525m
Postat pe 11 Ianuarie 2011 20:15
Stiu ca n-am cum sa mai schimb pe nimeni...Nu stiu ce tot incerc....

Dupa 2 ani mi-e greu acum sa ma gandesc la asta.Ca de ce ma leg de persoane ca ea

pur si simplu a trecut timpul si nu e chiar putin
alfa2m525m
Postat pe 11 Ianuarie 2011 20:33
eu consider ca ar trebui sa fii prieten cu mama ta.este bine sa ii povestesti si ei ce ne-ai povestit si noua.nu te feri de parinti.cauta sa le ceri si lor un sfat,mamei ,sa vezi ce parere are?referitor la frate,chiar este inteligent?sau incearca sa iasa in evidenta in aceasta familie ?asta cred ca se cheama negarea familiei,datorita comportamentului lor.sau si fratele are o deviere de comportament,chiar daca e un pic mai istet.
vuvuzela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 20:46
Da ,istet este,n-am ce zice.Dar si ea este ,doar ca el stie mai bine sa controleze situatia acolo.

Oricum ,va multumesc pentru mesaje si o sa tin cont cat pot de mult de ele.
va salut
alfa2m525m
Postat pe 12 Ianuarie 2011 00:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE INTELEGETI PRIN CUVINTUL M-AM SATURAT DE ROMINIA? 11 De la: LILO 4 Ianuarie 2010 10:24
inregistreaza-te acum 9 De la: alfheim 29 Mai 2011 21:10
fidelitate,minciuni,ce sa fac? 1 De la: surpriza 2 Aprilie 2011 08:52
Carnitina 2 De la: garbo009004 20 Iulie 2010 10:48
Cine ma ajuta si pe mine cu detalii despre pastilele de slabit 4 De la: alina73 25 Februarie 2011 09:36
Setari Cookie-uri