DESPRE REALITATEA IN CARE TRAIM SI GESTUL LUI ADRIAN SOBARU

pai tocmai asta e, ca nu se ia atitudine si gestul sau nu va fi luat in seama de cine treaba, nu am aratat cu degetul spre el, nu-l condamn
noi inca nu suntem o tara civilizata, nici nu stiu cand vom fi, dar nu asa rezolvi problemele,
e un semnal de alarma ce se intampla in tara asta si a transmis un mesaj, dar asta doar pentru noi, oamenii de rand cum s-ar spune, crezi ca i-a impresionat pe parlamentari? o sa mearga cineva la el la usa sa-i dea niste bani sa poata sa aiba grija de fiica lui si sa o trateze cum trebuie?
deja au si uitat ce s-a intamplat acolo, s-au grabit sa faca curatenie repede in locul ala
Laura_M
Postat pe 9 Ianuarie 2011 00:50
Roby... nu spun ca nu sunt....vad destule cazuri la tv dar,mi se par gesturi prea disperate.....
de ce???cei care vor sa se sinucida,unii reusesc sa o faca lasand in urma durerea celorlalti,altii poate dau gres asa cum a facut si Sobaru,el nu a reusit decat sa mai aduca un necaz in plus.....

poate nu a vrut sa se sinucida,poate doar asta a vrut sa faca dar daca ramanea paralizat???
era mai bine pentru copii si sotia lui????
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 00:52
de cine trebuia vroiam sa spun , mi-e cam somn, ma intelegeti voi :D
Laura_M
Postat pe 9 Ianuarie 2011 00:52
La multi ani! Ano, sanatate iti doresc si tie si sa ai parte de tot ce-ti doresti
Laura_M
Postat pe 9 Ianuarie 2011 00:54
nu trebuie sa condamnam pt ca nu stim prin ce zbucium trec ei .
floare_cu_colti
Postat pe 9 Ianuarie 2011 00:58
ana..,tu ai dreptate in ceea ce spui..,numai ca ai posibilitatea sa gandesti la rece..
acel om,a trecut de mult de faza asta..
chiar crezi ca unui sinucigas ii pasa de ceea ce se intampla "dupa"..?,nop..
ajunge la capatul puterilor si adio..
asta generalizand..
revenind la Sobaru..,nu stiu cat ar rezista zi dupa zi,an dupa an,etc..,un om care nu-si poate ajuta copilul..,care nu vede nimic bun in ce priveste viitorul copilului sau..
roby_cado
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:02
De la: Laura_M, la data 2011-01-09 00:54:48La multi ani! Ano, sanatate iti doresc si tie si sa ai parte de tot ce-ti doresti



sarumana laurici
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:05
De la: anaROBERT, la data 2011-01-09 01:05:57
De la: Laura_M, la data 2011-01-09 00:54:48La multi ani! Ano, sanatate iti doresc si tie si sa ai parte de tot ce-ti doresti



sarumana laurici
dai de baut?
floare_cu_colti
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:07
Roby,asa este,ai dreptate,noi gandim la rece...
numai el stie prin ce a trecut atatia ani,nu il condamn chiar il respect ca a putut sa faca asta,insa cu totii stim ca a si gresit enorm,putea sa se termine mai rau totul si ca rezolvare a situatiei nu a facut nimic.

multi s-au sinucis din aceleasi motive,criza,saracia,neajunsurile,probleme de sanatate si cine a rezolvat ceva???nimeni....
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:08
da Floris dau de baut la toata lumea,de ieri dau intruna dar mai dau si virtual


iote serveste de aici si evident cate o bucata de tort,nu mai am mult dar va trimit
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:09
eu v-am lasat, noapte buna
Laura_M
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:12
noapte buna Laurici,somnik usor si vise placute
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:17
buna seara!!!

ana a fost ziua ta?????????????? wow!!! pai la multi ani, sa fii iubita si fericita!!!!!!!

da o bucata de tort si la mine!!!
aly_fab
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:34
da Aly,am mai imbatranit cu un an
sarumana mult
serveste de aici
si trimit cu prastia una bucata tort
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:36
mai, dar apropos de baiatul asta, am citit si eu topicul si ce scrie mai sus, a murit?? nu prea am timp de stiri....
stiam ca a sarit de la balcon, dar dupa....ce s-a intamplat acest incident nu mai stiu ce s-a intamplat?

aly_fab
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:39
ana multumesc frumos!!
aly_fab
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:40
nu a murit Aly.....
a avut nevoie de ingrijiri medicale,operatie la fata,internare.....
atat a reuit sa faca,nimic altceva...
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:41
a fost operat la spitalul municipal, fizic se pare ca e bine acum...in rest, doar dumnezeu stie ce e in sufletul lui...voi, cei care il condamnati pentru gestul facut, aveti copii? vedeti vreo speranta pentru viitorul lor?
aryane
Postat pe 9 Ianuarie 2011 08:12
aryane ce draguta esti tu cand te plictisesti.....
ia pune una din labute pe mouse,da back si citeste-ne postarile.....apoi prezinta-te cu esenta macar si aruncane in fata cu faptul ca l-am condamnat..........


si noi cei care aseara am vorbit despre asta avem copii,bineinteles ca avem copii si la fel ne punem intrebari si ne gandim a ce va fi....asta nu inseamna ca trebuie sa ne luam viata...
daca ne sinucidem,rezolvam ceva????aaaa da,scapam in primul rand de lasitate si lasam totul pe umerii altuia....ca de,asa-i romanul.
anaROBERT
Postat pe 9 Ianuarie 2011 10:25
ma bucur ca acest topic a starnit un pic de interes ...chiar si contradictoriu ...nu apreciem ceea ce a facut ..departe de noi, sa fim intelesi ..insa substanta gestului este de apreciat ...curajul de a arata lumii disperarea!,sunt categoric de acord cu cei ce spun ca sunt multi oameni necajiti ....insa el dincolo de supararea lui ceea ce l a impins a fost disperarea ca nimeni nu vede(sau daca vede se face ca nu a vazut) ca suntem un popor nedreptatit si a vrut sa ne trezeasca intr un fel ...riscand viata lui ....si poate in continuare in acest topic sa discutam si despre alti oameni care mai gindesc in tara asta ....care au facut ceva pentru ea ..vreau sa va aud pe cei care aveti copii deosebiti,olimpici...poate suna patetic .....dar daca noi nu vorbim despre noi cine sa o faca ?daca voi nu va laudati copii cine sa o faca ?cei ce nu au nici un interes ?.....
un_inger38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 14:25
De la: anaROBERT, la data 2011-01-09 01:09:21da Floris dau de baut la toata lumea,de ieri dau intruna dar mai dau si virtual


iote serveste de aici si evident cate o bucata de tort,nu mai am mult dar va trimit
LA MULTI ANI ANA! cu intarziere ..scuze!
un_inger38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 14:27
Repet si eu ca Ameno : "ce a facut Sobaru asta" ? s-a aruncat in gol de la o tribuna a parlamentului? La asa ceva, mai nou, i se spune fapta eroica?
..haida-de.
anakin
Postat pe 9 Ianuarie 2011 17:52
eu ma gandesc ca atunci cand datorita conjuncturii jobul tau e in apropierea unor oameni care sunt acolo sa ingrijeasca de tine dar nu prea dau impresia asta , e f posibil ca disperarea sa capete alte dimensiuni .
bluelight
Postat pe 9 Ianuarie 2011 18:38
...dupa gestul, regretabil, al omului disperat (3000/luna 6 persoane din care una ce are nevoie de 2000 doar pentru medicamente si, o lege nedreapta, mai scade 380), in timp ce femeile de serviciu stergeau sangele, iar opozitia a iesit din sala, in semn de respect pentru gestul lui, muc cel mic a continuat sa-si recite partitura si a pus, ilegal, un alt presedinte de sedinta....

...nu consider sinuciderea o solutie, dar ar trebui sa incercam sa vedem cu ce se confrunta marea majoritate a populatiei...

...nu am iesit pe strada la lovitura de stat transformata in revolta populara si care isi spune revolutie...nu am dorit asa-zisa democratie, care este in fapt anarhie...nu am avut niciodata incredere in mult trambitata anticoruptie, transformata in cea mai crunta coruptie...

...ma irita vocile celor care privesc cu dispret pe cei ce au iesit cu pieptul gol in strada (din punctul lor de vedere - au murit ca prostii), dar care profita de pe urma celor intamplate atunci....

...cine face greva foamei - e prost....cine se sinucide din disperare - e nebun...

...dar cine accepta o frauda evidenta ca pe ceava normal ?

....dar cine voteaza un individ care loveste un copil si se lauda cum a pedepsit el un coleg care, intamplator, ii este subaltern, sa-l duca in spate 8 etaje pentru ca nu a reusit sa repare un lift in timpul pe care i l-a acordat?

... dar cel ce admira un betiv care bea din sticla de sampanie si arunca sticla in public?...

...dar cel ce este deacord cu cel care se lauda cu notele proaste( si hahaha a ajuns presedinte) si arunca cu laturi pe valori....

...se reediteaza anii 50 cand elitele au fost blamate (scoase din sistem, inchise si chiar torturate) si au iesit in fata persoane agramate care, in timp, au ajuns "academician doctor docent"....

...m-am uitat la Sobaru...am vazut ochii in lacrimi, glasul sugrumat de umilinta cand a marturisit ca familia lui se imbraca de la sh....lacrimi de durere cand vorbea de faptul ca unul din copii este autist si a fost nevoit sa-i reduca din medicamente....am vazut zambetul de mandrie cand vorbea de progresele copilului autist, pasionat de calculatoare... CE FEL DE oameni suntem?
daria_
Postat pe 9 Ianuarie 2011 19:30
[
aryane
Postat pe 9 Ianuarie 2011 22:11
De la: un_inger38, la data 2011-01-09 14:27:36
De la: anaROBERT, la data 2011-01-09 01:09:21da Floris dau de baut la toata lumea,de ieri dau intruna dar mai dau si virtual


iote serveste de aici si evident cate o bucata de tort,nu mai am mult dar va trimit
LA MULTI ANI ANA! cu intarziere ..scuze!




mersik frumos un_inger
anaROBERT
Postat pe 10 Ianuarie 2011 07:54
Oameni buni...poate voua vi se pare gest eroic ce a facut nenea asta ...dar eu nu vad asa lucrul asta.
Acum sa o gandim la rece...ce ar fi daca conducatorii tarii(adevarat niste incapabili) in care traim ar apleca urechea la fiecare cetatean care se urca pe turla bisericii si ameninta ca se arunca daca nu i se face aia si aia..sau un anumit nr. de persoane se sinucide ca vezi doamne traiul e greu,alti isi dau foc in fata parlamentului samd....
asta ce ar insemna???ca prin media si "suportul"populatiei se recurge nici mai mult nici mai putin la santaj.
Cam asa ar suna daca s-ar apleca urechea la totii astia care au "ganduri eroice":
...e greu ma dau cu capul de pereti imbibata in benzina cu bricheta in mana pe coridoarele parlamenului daca nu se mareste salariul minim pe economie la 5000 ron ...e ok asa????
gest eroic mahhh ma lasi!!!!!!
subiect forte pentru OTV!!!!!
ameno
Postat pe 10 Ianuarie 2011 10:16
Fiecare am trecut prin viata prin momente disperate. Dar nu cred ca e cazul sa asteptam mereu ca cineva sa ne ajute. Viata nu e usoara si faptul ca faci greva foamei sau tentative de suicid nu vad de ce ar obliga statul sa te ajute. Daca statul ar ceda la semenea gesturi am avea valuri de sinucigasi si grevisti ai foamei - ca fiecare vrea mai mult - unul o lucuinta, altul un servici mai bine platit. Nu asa se rezolva problemele.
Habar n-am ce salariu are - daca are 6000 lei / luna sau nu, cati copii are de intretinut si cat il costa asta - dar... ca si invatatoarea grevista care vroia un salariu mai mare - acum sunt vedete ale acestor 2 televiziuni - care urmaresc un singur lucru - sa darame acest guvern. Eu un lucru stiu - avem alegeri si doar atunci schimbam guverne. Din punctul meu de vedere prin mediatizarea facuta celor 2 cazuri incurajeaza astfel de gesturi.
Lady_Di
Postat pe 10 Ianuarie 2011 10:29
Daca credeam ca orice incercare de a schimba ceva reprezinta vedetism ...nu ajungem nicaieri ...eu nu cred ca ADRIAN SOBARU s a gandit ca aruncandu se de acolo va mai scapa s va ajunge la tv ....ne inselam .....pot asemana gestul cu al soldatilor din prima linie de razboi ...si ma repet nu avem nevoie de sacrificii....si nici de razboaie ,avem nevoie de schimbarea mentalitatii,avem nevoie de curajul si dorinta sa cerem sa traim intr un sistem sanatos ,sa ne debarasam de acel NU care ne este impus din copilarie ..NU AI VOIE ,NU POTI ,NU ESTE CORECT,NU!....sa avem valori,convingeri,asteptari,dorinte!,DE CE SA NE PIERDEM SPERANTA SI SA NE INGROPAM VISELE? eu sunt un om cu mai mult noroc (daca pot sa spun asa)chiar daca am muncit f mult ....insa cunosc familii care au ajuns in pragul disperarii,cunosc oameni inteligenti care nu isi permit nici cele mai omenesti dorinte!cunosc copii dotati care nu isi pot implini visele!si cunosc dorinta mea de a trai intr o societate coerenta!
un_inger38
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:31
floare_cu_colti
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SI TU POTI AJUTA!!!!! 22 De la: yanyacharberet 10 Noiembrie 2009 21:06
ce inseamna sa ai caracter. Si importanta lui 26 De la: ingerasulluptator 29 Martie 2013 13:51
:D 16 De la: hermosa20 17 Iulie 2012 17:56
concurs Brio Crystal 3 De la: aureliatruca 30 Aprilie 2012 03:33
Ce înțelegem prin zicala, Prietenul la nevoie se cunoaște 9 De la: ingerasulluptor1 28 August 2016 20:05
Setari Cookie-uri