FERICIREA SI PRETUL PLATIT PENTRU EA!

ne dorim toti sa fim fericiti........ fiecare intelegand aceasta fericire in felul lui, in functie de valori...... bla.. bla uri sociale sau religioase.... de dorinte.... de aspiratii.......
insa... nu de putine ori constatam ca si pentru amarata asta de fericire umana...... de implinire sufleteasca trebuie sa platim un pret.... merita platit pretul? ne face oare acest lucru mai egoisti in raport cu ceilalti.?....... cand prin ochii lor fericirea ta constiuite o "crima" ? ...suntem vinovati de fericire?..sau doar pentru ca am incercat sa visam la ea?....cum sa te impaci cu pierderea ei dupa ce ai avut o?
un_inger38
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:36
ne nastem ca sa fim fericiti. Nu cred ca exista un alt scop care sa transceada asta. Deci pretul nu e pentru fericire - e pentru deciziile care ne indeparteaza de la a fi fericiti. Pentru ca sint, ne convine sau nu, decizii. Si sint deciziile noastre.
Nu ma poate obliga nimeni sa ma supun unor conventii sociale pe care eu, in sufletul meu, nu le accept. Nu ma poate obliga nimeni sa ma inchin la o religie care mi se pare cruda. Nu ma poate obliga nimeni sa lucrez cu niste oameni care gindesc strimb - sau sa accept sa fac parte dintr-o familie unde nu ma regasesc.... sau sa accept sa fiu nevasta cuiva linga care ma simt singura.
In acelasi mod, nu ma poate obliga nimeni sa fiu alaturi de un om, sau de nist eoameni, care ma fac nefericita.
Sint deciziile noastre. Si sint gresite. Asta platim, de fapt. Tribut unor prejudecati, lasitatii, prostiei proprii...
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:40
De la: quasaria, la data 2011-01-03 20:40:29ne nastem ca sa fim fericiti. Nu cred ca exista un alt scop care sa transceada asta. Deci pretul nu e pentru fericire - e pentru deciziile care ne indeparteaza de la a fi fericiti. Pentru ca sint, ne convine sau nu, decizii. Si sint deciziile noastre.
Nu ma poate obliga nimeni sa ma supun unor conventii sociale pe care eu, in sufletul meu, nu le accept. Nu ma poate obliga nimeni sa ma inchin la o religie care mi se pare cruda. Nu ma poate obliga nimeni sa lucrez cu niste oameni care gindesc strimb - sau sa accept sa fac parte dintr-o familie unde nu ma regasesc.... sau sa accept sa fiu nevasta cuiva linga care ma simt singura.
In acelasi mod, nu ma poate obliga nimeni sa fiu alaturi de un om, sau de nist eoameni, care ma fac nefericita.
Sint deciziile noastre. Si sint gresite. Asta platim, de fapt. Tribut unor prejudecati, lasitatii, prostiei proprii...
mi am dorit sa punctez momentul cand ai atins fericirea....si te crezi la ani lumina departarea de pierderea ei ..si tocmai atunci incepe plata si judecata.... incepi sa platesti pentru ochii care s au uitat mai sus decat trebuiau...... pentru sufletul care a crezut mai mult decat se putea crdea..... pentru inconstienta..... pentru tupeu.... pentru frica si lasitate.... pentru iubirea care e sora de sange cu fericirea .....si ruda neagra cu ea....... pentru iubirea care e de fapt fericirea cea mare.
un_inger38
Postat pe 3 Ianuarie 2011 22:22
omul de cind se naste incepe sa moara si asa se intimpla cam cu toate lucrurile, deci... ?
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 23:41
Femeile sunt sensibile,,credule si isi deschid inimile oricarui barbat care le zice un cuvant frumos...Fara ca femeia sa analizeze si sa controleze daca acele cuvinte sunt sincere,,daca vin din inima....Apoi si femeile nu stiu daca apreciaza sinceritatea barbatilor,,,,poate ca barbatii nu stiu sa aprecieze sinceritatea femeilor....dar barbatii seduc femeile,,,fara sa depuna sentimente..femeile credule,,sufera,,se inaraiesc,,,,Barbatii seduc femeile,,,,ca sa se culce cu ele,,,,apoi femeile sufera,devin usoare.....Daca femeile ar gandi mai rational si nu ar mai fii asa visatoare....Sa analizeze lucrurile,,barbatii si sa nu mai priveasca barbatii prin ochii lor...Pt ca barbatii sunt parsivi si nu sunt sinceri...Pt ca asa au fost educati,,au fost lasati de capul lor...sa faca ce vor ei,,nu i-a invatat nimeni valorile morale...pe femei nici atat sa aiba demnitate si uite de asta este un haos total si lumea sufera
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Ianuarie 2011 00:14
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-04 00:14:53 Femeile sunt sensibile,,credule si isi deschid inimile oricarui barbat care le zice un cuvant frumos...Fara ca femeia sa analizeze si sa controleze daca acele cuvinte sunt sincere,,daca vin din inima....Apoi si femeile nu stiu daca apreciaza sinceritatea barbatilor,,,,poate ca barbatii nu stiu sa aprecieze sinceritatea femeilor....dar barbatii seduc femeile,,,fara sa depuna sentimente..femeile credule,,sufera,,se inaraiesc,,,,Barbatii seduc femeile,,,,ca sa se culce cu ele,,,,apoi femeile sufera,devin usoare.....Daca femeile ar gandi mai rational si nu ar mai fii asa visatoare....Sa analizeze lucrurile,,barbatii si sa nu mai priveasca barbatii prin ochii lor...Pt ca barbatii sunt parsivi si nu sunt sinceri...Pt ca asa au fost educati,,au fost lasati de capul lor...sa faca ce vor ei,,nu i-a invatat nimeni valorile morale...pe femei nici atat sa aiba demnitate si uite de asta este un haos total si lumea sufera
xena..am inteles aversiunea ta fata de barbati ....si cred ca toata lumea care a reusit sa citeasca mai mult de 2 mesaje ale tale ....totusi ...au si barbatii rolul lor in viata noastra ...tu generalizezi ...sunt si barbati ok ..asa cum printre femei gasesti multe dificil de inteles ...sunt si comentarii ,,amuzante,,cum ca rolul barbatului in societate se clatina...dar nu le baga in seama ...ti am mai scris intr un mesaj ca fiind noua pe aici si citind doar cateva mesaje de la tine ..am inceput sa ma indoiesc de orientarea ta sexuala ...totusi ,scopul tau de a propavadui aici despre convingerile tale nu este unul tocmai ok.....si mai cred ca ti consumi energia si timpul ...si in acelasi timp devii obositoare si hilara!
un_inger38
Postat pe 4 Ianuarie 2011 10:26
suntem vinovati de fericire....de iubire, de placere, de necazuri, de probleme, de responsabilitate, de ura....pt ca altfel nu am mai fi oameni!
tymbark
Postat pe 4 Ianuarie 2011 10:43
Pai daca oamenii ar fii cinstiti si ar avea mai mult respect unii pt altii...Nu ar mai fii haosul asta....Dar barbatii lasa toate responsabiltatile pe spatele femeilor,,,,pt ca sunt mai slabe mai credule,mai sensibile....Apoi vor femei bune la suflet,cinstite....Pai daca pe un om il faci sa sufere se inraieste...Eu nu ma inraiesc pt ca stau departe de oamenii rai si cu ganduri necurate si pe care nu ii simt sinceri si cu intentii curate......Ca daca eu as trai alaturi de un barbat egoist sigur ca m-ar inrai si pe mine,,si apoi as incepe sa il insel,sa il mint,,pe el nu pe altiii..Si apoi ce credinta ar fii asta..Dar nici sa stai alaturi de oameni rai si sa suferi in tine,,pt ca daca nu te exteriorizezi,,ori te imbolnavesti si mori ori ajungi la casa de nebuni....Nu poti ramane bun daca nu te exteriorizezi,,,sau sa ramai sanatos si sa ramai bun...Pt ca nedreptatea te macina pe dinauntru si dai ortul popiiii.chiar de craciun...De asta este bine sa te exterizezi daca vrei sa ramai bun si sa stai departe de oamenii cu intentiii rele..Adica ii sfatuiesti,,dar sa stai departe de ei....pt ca nu este bine sa fii deschis cu oamenii rai si sa fii prieten cu ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Ianuarie 2011 11:19
....Nu poti ramane bun daca nu te exteriorizezi,,,sau sa ramai sanatos si sa ramai bun...Pt ca nedreptatea te macina pe dinauntru si dai ortul popiiii.chiar de craciun...De asta este bine sa te exteriozezi daca vrei sa ramai bun si sa stai departe de oamenii cu intentiii rele..Adica ii sfatuiesti,,dar sa stai departe de ei....pt ca nu este bine sa fii deschis cu oamenii rai si sa fii prieten cu ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Ianuarie 2011 11:21
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-04 11:21:52....Nu poti ramane om bun daca nu te exteriorizezi,,,sau sa ramai sanatos si sa ramai om bun...Pt ca nedreptatea te macina pe dinauntru si dai ortul popiiii.chiar de craciun...De asta este bine sa te exteriozezi daca vrei sa ramai om bun si curat la suflet si sa stai departe de oamenii cu intentiii rele..Adica ii sfatuiesti,,dar sa stai departe de ei....pt ca nu este bine sa fii deschis cu oamenii rai si sa fii prieten cu ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Ianuarie 2011 11:23
ce ai xena?! iar ti s-a spart conducta?
Lasa topicul femeii in pace... ca poa'sa fie interesant fara tine pe aici.
quasaria
Postat pe 4 Ianuarie 2011 12:25
nu-i mai zice nimic Q.....o sa posteze mai mult daca-i spui sa n-o faca
tymbark
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:03
xena,trebuie sa postezi, sa te exteriorizezi, altfel "dai ortul popiiii.chiar de craciun" sau de boboteaza?!....
ufishor
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:12
De la: tymbark, la data 2011-01-04 13:03:58nu-i mai zice nimic Q.....o sa posteze mai mult daca-i spui sa n-o faca
Ce baiat destept....Ce bine ma cunoaste....are dreptate....Cu cat un om spune sa nu fac un lucru,,parca simt ca imi doresc si mai mult acel lucru....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Ianuarie 2011 23:40
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-04 23:40:47 Ce baiat destept....Ce bine ma cunoaste....are dreptate....Cu cat un om spune sa nu fac un lucru,,parca simt ca imi doresc si mai mult acel lucru....

fa trei matanii si iti trece.
Necuratu'...
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 02:06
E dureros cand ajungi sa constati ca fiecare picatura de nectar vine insotita de o cana cu matraguna. E un fel de oferta promotionala,de tipul celor "2 in 1".
Din pacate,nimeni n-a gasit pana acum reteta tineretii fara batranete,a vietii fara de moarte sau a fericirii gratuite,doar asa, "pt ca meritati".
Sau,daca a gasit-o cineva,sa mi-o vanda si mie...
Si iar ne intoarcem la "pretul corect".
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 01:24
allegra....exista un "pret corect"???
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 13:02
"..Cu cat un om spune sa nu fac un lucru,,parca simt ca imi doresc si mai mult acel lucru...."

he he..,pai daca-i asa..,asculta acilea..
sa NU faci sex oral..,si nici anal..

roby_cado
Postat pe 20 Februarie 2011 13:18
roby...perversule care esti tu
de parca tu nu ai sti ca tot ce este interzis e mai tentant
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 13:36
serios..?
habar n-aveam..
roby_cado
Postat pe 20 Februarie 2011 14:22
De la: eladaela, la data 2011-02-20 13:02:43allegra....exista un "pret corect"???


Exista...dar nu e la fel de ralativ ca orice alt lucru.
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 14:44
Ma rog,era "relativ"... Ale naibii lentile!
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Abstinenta te mentine tanar ? 71 De la: preciouss 12 Septembrie 2009 21:31
Detectiv particular specializat in infidelitati! 21 De la: gillbert 15 Noiembrie 2010 23:49
sfat 80 De la: sora_ilsi 7 Februarie 2011 00:23
friica 6 De la: Celleste_ 20 Februarie 2010 10:20
De ce doare atat de mult tradarea? 42 De la: roby_cado 29 Martie 2011 21:45
Setari Cookie-uri