"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

Suntem in 25 decembrie, ziua in care se aniverseaza "Nasterea Domnului nostru, Isus. Poate sa para o blasfemie ca lansez o asemenea tema de discutie tocmai astazi.
Va asigur ca nu este.
Si-mi voi permite sa lansez urmatoarea intrebare :
"LA A CATA NEREUSITA S-A AFLAT DUMNEZEU IN URMA CU 2010 ANI ?"
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 01:10
2010? :D
Laura_M
Postat pe 25 Decembrie 2010 01:13
nereusita ... din ce punct de vedere?
aly_fab
Postat pe 25 Decembrie 2010 01:32
si tu 224 te-ai trezit sa judeci faptele Domnului acum dupa 2010 ani?
vrei sa pari interesant si nu stii cum? mai bine deschide un topic cu retete culinare ca ai avea mai mult succes.
Craciun fericit tuturor!!!!!
Ciresica
Postat pe 25 Decembrie 2010 07:51
Nu, Ciresica, nu vreau sa par interesant pentru un motiv foarte simplu, LA CE MI-AR FOLOSI?!
Cand am propus aceasta tema de discutie m-am adresat mintilor si inimilor deschise, capabile
sa discute deschis despre tabu-urile instituite de cei putini si acceptate fara cracnire de cei multi.
Si ca sa vezi ca sunt serios si nu urmaresc nimic din ceea ce tie iti cam umbla prin cap, spun urmatoarea propozitie la care te invit sa reflectezi si eventual sa comentezi :
"PRIMA NEREUSITA A LUI DUMNEZEU A FOST ACTUL CREATIONIST AL OMULUI, ADAM SI EVA."
Acum ce mai spui, te astept.
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 12:30
nereusita din pct de vedere al cui? Al tau? Al nostru?
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 13:33
nereusita dpdv al mobilului creationist divin.
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 15:13
il cunosti?
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 15:19
Aha, pentru tine toate sunt taine, tabu-uri, care nu trebuie a fi discutate.
Crede si nu mai cerceta NIMIC!
Dumnezeu este "atotstiutor", asa se spune in Vechiul Testament.
Cand i-a creat pe Adam si Eva, nu stia ca povetile Lui vor fi ignorate de Eva?
Nu stia cum vor evolua urmasii celor doi?
Si multe alte intrebari...
Toate acestea ma indreptatesc sa ma indoiesc de infaibilitatea insusirii pe care Vechiul Testament i-o atribuie Lui Dumnezeu : ATOTSTIUTOR .
Ce crezi quasaria?
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 15:34

cand dumnezeu ne-a creat...
ne-a dat si libertatea de a alege!!!
libertate pe care,din nefericire,o folosim pt autodistrugerea noastra
pana si libertatea de a crede sau a nu crede in existenta LUI
..dar..a lasat si o lege implacabila
nescrisa...aceea de a plati cu varf si indesat pt aceea ce ne facem
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2010 15:42
Ba da, sigur, trebuie discutate. Dar discuti de pe pozitia de pe care esti, admitind ca esti pe una in care (s-ar putea sa) n-ai toate informatiile.
Aplicind un principiu de management - ca sa iesim din sfera habotnicului - cu cit esti mai "sus"cu atit ai o perspectiva mai buna. Mai ampla. Esti de acord? Si atunci optica poate sa difere radical.
Ca sa stii daca e reusit sau nu ce a facut cineva - orice cineva - ar trebui sa stii intai foarte bine ce a urmarit prin ce a facut. Ce si-a propus. Si sa ai aceeasi perspectiva. Si uneori cel care "bate" mai putin departe, chiar si indeplinind toate conditiile de mai sus, esti tot tu.
E placut sa de erijezi in atotatestiutor, dar un atotatestiutor va stii si unde sa plaseze niste semne de intrebare. Altfel n-ar mai fi atoatestiutor.

Lilo, ma scuzi, dar mie asta cu plata mi se pare o mare porcarie, inventata de altcineva decit entitati superioare... In fine. Pina si eu ii zic lui fie-mea nu pune mina pe aragaz ca te arzi, nu nu pune mina pe aragaz ca te bat.
Dar, sa lasam...
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 15:45
..si totusi..PLATIM
si va dau un exemplu simplu de tot

un om care face abuzuri alimentare,se va imbolnavi negresit
asta este la nivel grosier
apoi chiar si ceea ce gandim se rasfrange intr-un fel sau altul,asupra noastra sau al copiilor sau al nepotilor...
si sunt adevaruri pe care le am descoperit in timp

se spune sa nu gresim cu
"cuvantul,cu fapta sau cu gandul"
multa vreme n am inteles cum sa nu gresesc cu gandul

apoi am INTELES

tot ge gandim de bine ni se intoarce si ne este bine
cat despre partea negativa...se intoarce si cand avem de PLATIT nu ne place
..DAR
suntem liberi sa gandim(sa credem) ce dorim


si totusi exista o PLATA pt ce facem
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2010 16:17
Cred ca nu-i corect sa aplicam principii inventate de om si nicidecum dumnezeiesti pentru a analiza pertinenta a textelor biblice.
Daca ati citit vreodata Biblia cred ca ati remarcat saracia lexicala si multimea de contradictii pe care le contine.
Singura sursa de informatii ramane Biblia, nimic altceva.
Nu avem de unde sa culegem alte informatii, quasaria.
Eu nu ma proclam atotstiutor, cum gresit interpretezi gestul meu de a aduce in discutie un asemenea subiect.
Dumnezeu este proclamat de Biblie ca fiind ATOTSTIUTOR, si nu numai.
Asadar, pentru ce i-a zamislit pe Adam si Eva, daca stia ce va urma?
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 16:23
Asadar, pentru ce i-a zamislit pe Adam si Eva, daca stia ce va urma?


poi sa il intrebam chiar pe EL
de ce?

dar avem capacitatea de a ne ridica pana la slava lui????

ce ne desparte de fapt de el?
de ce nu putem intra in imparatia promisa???
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2010 16:30
224, poate i-a zamislit asa tocmai pentru ca stia ce va urma. Poate ca asta era planul divin: nu numai divinitatea, si oamenii de multe ori stiu ce va urma, si daca faci exercitii de simpla logica o sa stii si tu de multe ori ce va urma...
Factorul neprevazut este mult mai rar decit avem, de fapt, impresia. Nu e apanajul religiei asta.

Religia - oricare dintre ele, de fapt - reprezinta doar un mijloc de manipulare in masa. Poti sa ma contrazici?
Si manipularea exact asta presupune: sa stii cu exactitate care va fi urmatoarea miscare pe tabla de sah.
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 17:34
Lilo,
stii care e treaba cu vitele sfinte la hindusi, nu? SInt infectate cu diverse boli si normal ca ala care le maninca moare. Drept urmare, nu moare pentru ca e vaca sfanta si e blestemat. E vaca sfanta pentru ca moare daca o maninca. Exact invers.
Na, era nevoie de o explicatie si de o restrictie inainte sa se studieze virusii si bacteriile. Cam asa e cu "plata" in folclor...
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 17:40
224, nu crezi ca poate noi oamenii, suntem supusi unui test?

Laura_M
Postat pe 25 Decembrie 2010 18:01
cam asa, religia e un mecanism cu un anume sens, acela al manipularii in masa. asta aparent, caci, daca judecam cercetand (intrucat e dreptul nostru), vom vedea ca lucrurile sunt destul de... altfel. de ce manipulare?! simplu! omul in general se teme de ceea ce nu cunoaste si, ca urmare, de ceea ce nu poate patrunde, intelege si, mai ales controla. iar lucrurile pe care nu le poate controla, il sperie si-i impun o autocenzura: nejustificabila, poate chiar nepertinenta, adica nevalida. asadar, subliminal, el se inscrie ft bine in conul de umbra pe care-l revendica si pe care mizeaza in mod constient (dar inconstient pt individ) dictonul: `crede si nu cerceta!`. daca ar fi sa ne luam dupa modul in care omul percepe acest precept, atunci am putea lesne realiza ca, mai degraba, tinde spre credinta, acela care se indoieste, care tagaduieste existenta dumnezeirii (acela care vrea sa inteleaga, ca sa poata conchide, nu doar sa urmeze in necunostinta de cauza), decat acela care crede orbeste (ceea ce e o premisa falsa, atata vreme cat el nu-si pune problema in termeni reali si cugetand asupra ei), luand drept bun ceva ce nu poate nu doar pipai la propriu, ci nici macar nu-si poate imagina in mod intuitiv. e ca si cum, orb fiind, deci in imposibilitatea perceptiei vizuale, te contrazici cu cineva care vede zidul alb, si-ti spune ca-i alb, dar tu te incapatanezi si te contrazici cu el, spunandu-i ca e cu totul alta culoare, numai alb nu-i. de aici absurdul! credinta trebuie simtita, ca atare, cautata, chiar daca asta inseamna multe momente de lupta, alienare si negare, nu `crezuta` la comanda. de aceea, acest dicton mentionat mai sus creeaza spiritul de turma, adica de masa, ai carei indivizi nu indraznesc sa-si caute propria calauzire conform intelegerii initiate prin mijloace, adica, sisteme proprii de cuprindere si evaluare a lumii si inefabilului ei.

224, cat despre pacatul Caderii, pe care-l mentionezi, cred ca Dumnezeu nu vrea sa-l vaduveasca pe om de posibilitatea cunoasterii dilemelor morale si sa-l tina `unidimensional`, adica `intact` si, ca atare, nu face nicio greseala. termenii `bine` si `rau` nu au sensul pe care-l stim noi, de `bine` si `rau`, cu acele continuturi investite de noi, in mod conventional, ci e vorba de 1)posibilitatea vietii si 2)alienarea ei (incluzand aici chiar si ideea mortii). daca Adam si Eva mananca din acel pom, atunci comit nu doar o abatere de la o porunca, ci un act deliberat, adica aleg viata nu prin modul de iubire si comuniune, acela reprezentat de ideea de dumnezeire (viata prin Dumnezeu), ci printr-un compromis, adica prin posibilitatile create (Dumnezeu le-a dat inspre gestionare gradina Edenului) si astfel, efemere ale conditiei lor de indivizi. adica, exista o cale `buna` si o alta `rea` de a alege viata, realizarea ei. calea rea presupune infaptuirea vietii prin sine, prin propriile speculari de moment, nevalide in Dumnezeu si ajungerea prin sine la asemanarea cu Dumnezeu si de aici la indumnezeire. dar asta ar fi o pacaleala, caci ar insemna sa alegem viata, negand-o. ...ceea ce poate insemna chiar moartea. cand Dumnezeu li se adreseaza, avertizandu-i, ei sunt pusi sa opteze, dar nu orbeste, in necunostinta de cauza, ci perfect constienti de urmarile faptelor lor.

ca urmare, Dumnezeu nu a facut o greseala, caci stia ft bine ce face si ce va urma, ci i-a oferit omului liberul-arbitru, adica responsabilizarea, asumarea ei si consecintele acesteia.
esme
Postat pe 25 Decembrie 2010 19:21
"Dumnezeu nu a facut o greseala, caci stia ft bine ce face si ce va urma, ci i-a oferit omului liberul-arbitru, adica responsabilizarea, asumarea ei si consecintele acesteia."
Da, esme, tind sa-ti dau dreptate. Dar se mai intampla ceva, Dumnezeu devine un personaj odios prin ceea ce savarseste impotriva pacatosilor.
Al doilea esec : POTOPUL LUI NOE.
Al treilea esec : SODOMA si GOMORA.
Al patrulea esec : NASTEREA LUI ISUS.
Ce spuneti?
De ce au trebuit sa treaca 325 de ani pentru ca un crestin sa aiba initiativa de a celebra nasterea Mantuitorului, care intre noi fie zis, nu a mantuit si nu va mantui pe nimeni, dar despre asta altadata.
Si, apropos, cand s-a nascut, pe 25 decembrie, 2 saptamani mai tarziu, sau nu i se cunoaste data exacta a nasterii?
Atunci ce celebram la Craciunul nostru?
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 19:56
224, alea nu sunt esecuri ori greseli! sunt, din punct de vedere moral (ca sa nu zic, chiar dogmatic), niste avertismente date omului. se pare ca modul in care Dumnezeu `concepe` sa conduca lumea, adica, s-o `ordoneze` si s-o `educe`, s-o disciplineze`, aducand-o pe `calea dreapta`, nu coincide intotdeauna cu felul in care crede omenirea ca trebuie sa se petreaca lucrurile.
esme
Postat pe 25 Decembrie 2010 20:22
eu as contesta aici ideea de pedeapsa... ma rog. Cine a zis ca a fost pedeapta , ducatie, etc? Ca al de sus sta cu parul deasupra capului nostru, asta e ce percepem. Asta, facind un exercitiu de imaginatie...tocmai pentru ca nu pot spune ca nu ader (deloc) la religia asta in sensul ei clasic, de smerenie si pedeapsa.
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 20:34
esme, n-as vrea sa discutam despre morala, ea fiind una dintre marile inventii ale lumii, inventie care a suferit modificari de-a lungul istoriei.
dar daca este sa discutam si despre ea, pun intrebarea :
A FOST INCESTUL (familiei Adam si Eva) valoarea morala suprema pentru Dumnezeu?
Atunci, la ce bun masacrarea oraselor Sodoma si Gomora?
Biblia este de o inconsecventa rara in materie de moralitate.
De ce a nu mai "prea-curvi", potrivit uneia dintre legile lui Moise devine o valoare morala dumnezeiasca atata vreme cat descendentii lui Adam si Eva au venit pe pamant in urma unui lant de incesturi?
Si atunci cei doi fusesera alungati din gradina Edenului.
Oare Dumnezeu i-a impins in pacat punandu-i sa se inmulteasca prin incest?
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 20:34
Si totusi, Dumnezeu promoveaza amenintarea cu pedepsirea pacatosilor.
De unde notiunile de Rai, Iad si Purgatoriu?
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 20:36
exista diverse cai de a accede la o stare pozitiva - raiul poate fi una, iadul poate fi alta... Sihastrii, de exemplu, crezi ca isi cauta nefericirea? Eu cred ca nu. Din contra.

Mesajele pot fi cu totul altele decit au fost filtrate prin diverse minti de popi.... pentru a le aplica Marioara si Gigel.
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 20:45
nici eu nu prea cred in ideea de pedeapsa si compensatie. mi se pare tot un mod de manipulare, de manare in masa, printr-un proces hipnotic echivalent cu lobotomizarea. tocmai de aceea vorbeam din perspectiva strict dogmatica si nu una obiectiva, intrucat mai degraba cred in hazard. de aceea am si subliniat ideea in mod ironic prin `se pare ca Dumnezeu...`.
de asta si spuneam ca nu sunt de acord cu aderarea orbeste, la comanda si sub biciul persecutorului, la o religie ori o credinta. nu inainte de a o `cerceta`, pt ca s-o pot simti. nu inainte de a avea dreptul la alegere. si nu doar in privinta optiunilor, ci a modului propriu de manifestare, intampinare si gestionare.
esme
Postat pe 25 Decembrie 2010 20:49
224, nu Dumnezeu i-a impins pe Adam si Eva in pacat! el doar le-a oferit optiuni de realizare a vietii! mai bine zis, le-a oferit posibilitatea optiunilor.
esme
Postat pe 25 Decembrie 2010 21:03
Atunci de ce a lichidat Sodoma si Gomora, nu cumva din cauza depravarii sexuale cum in Biblie scrie?
Unde sunt scrierile crestine apocrife?
Nu le regasesc printre scrierile acceptate de biserica.
Nae_Nae
Postat pe 25 Decembrie 2010 21:24
pai, cam da, Biblia asa zice! ...ca Dumnezeu a vrut sa le aplice o `indreptare`. si ca tot asta a fost si Potopul: o modalitate drastica de scuturare si reabilitare.
esme
Postat pe 25 Decembrie 2010 21:38
si interpretarea, conotatia de pedeapsa, conotatia negativa cine o confera?!
Hai sa o luam altfel... postul. Pt un om cu regim carnivor e un chn, pt un vegetarian e normalitate. Deci e chin sau normalitate?
E pedeapsa?!
Perceptia "pedepsei" poate fi pur si simplu modul in care masori distanta dintre unde esti si unde e urmatorul pas pe scara evolutiei.
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 21:49
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl7.glitter-graphics.net/pub/2946/2946397ri8xo3h7mc.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 25 Decembrie 2010 21:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hm... 4 De la: anaROBERT 11 Ianuarie 2011 00:30
Femeile 81 De la: garbo_4047 5 Iulie 2012 11:06
buna ziua 10 De la: garbo004807 31 Mai 2009 16:42
Batman1/Irina/Om sincer sau cum naiba s`o mai fi chemand! 272 De la: quasaria 3 Martie 2010 00:47
echilibrare energie personala 2 De la: ameno 23 Martie 2011 14:09
Setari Cookie-uri