"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

eu nu cred ca platesc copiii ce au gresit parintii, dar cred in reincarnare si asa cum ai spus tu Q in cauza si efect, si cred ca revenim sa ne platim datoriile din alte vieti nu sa platim ce au gresit ai nostri
casperphantom
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:29
casper, nu stiu ce sa spun despre alte vieti.... Dar mi se pare plauzibila ipoteza in care "platim" DOAR ce facem in viata asta. Si stii de ce?
Pentru ca legea cauzei si efectului se aplica indifeent daca noi identificam sau nu relatia dintre ele. Sint lucruri pe care le provocam intentionat, altele pe care le provocam neintentionat. Gindeste-te numai cite din descoperirile principale ale lumii au fost doar experimente esuate - si o sa iti dai seama cite lucruri NU STIM - cauze, sau efecte... Ei, toate lucrurile astea pe care nu le intelgem ni se par venite din alta parte. Si daca, totusi, sint consecintele faptelor noastre? Dar nu avem suficiente informatii, suficienta logica sau suficient creier sa intelegem in ce mod le-am provocat?!
Nu e valabil numai pentru consecintele negative... Se aplica si celor pozitive, asa numitul "noroc".
quasaria
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:36
Nu e valabil numai pentru consecintele negative... Se aplica si celor pozitive, asa numitul "noroc


sau asa numitul drept divin, desi norocul eu cred ca ai il din alte vieti si este strans coroborat cu dreptul divin, altfel cum iti explici ca exista o multime de oameni care nu fac nimic rau in lumea asta, muncesc si-si vad de treaba, dar norocul ii ocoleste si mai mult chiar nenorocul pare sa-si fi facut casa in familiile lor
casperphantom
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:50
nebanuite sunt caile Domnului ...........
dar , da unii sunt favorizati de soarta prin comparatie cu altii...........culmea , de multe ori cei favorizati nu merita asta .........viata
jeanette40
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:58
casper, din nou ajungem la discutia despre atotstiutori cum ne credem...
Poate nu imi explic. Dar lucrurile pe care EU nu mi le pot explica nu inseamna ca n-au o cauza. Inseamna doar ca n-am suficiente informatii - sau, asa cum am spus, suficient creier - sa inteleg care e cauza.
quasaria
Postat pe 27 Decembrie 2010 17:26
Mihai ,ne-ai provocat la discutii si acum te lasi asteptat ...
ica2
Postat pe 28 Decembrie 2010 19:53
"ica2", imi cer iertare pentru impolitetea de ieri si azi, am avut niste probleme si a trebuit sa dispar.
Pe unde am halaluit n-am avut acces la internet.
Promit sa revin la discutia noastra maine dupa ora 16.00
Inca o data, mii de scuze.
Nici acum nu am vreme, doar ce am ajuns acasa.
O noapte buna va doresc tuturor.
Nae_Nae
Postat pe 28 Decembrie 2010 23:03


ora patru...a sosit!!
omul "negru" n-a venit!!!



nu dadeati!!!!
LILO
Postat pe 30 Decembrie 2010 15:11
Te salut, LILO, la fel pe ica2.
Mii de scuze pentru intarziere dar cu neprevazutul nu te poti pune.
Am intarziat 24 de ore dincolo de limita pe care mi-am impus-o.
Ce faceti, gata de Revelion?
Nae_Nae
Postat pe 30 Decembrie 2010 15:15


oare ce sarbatoresc ROMANII de craciun?
si ce sarbatoresc de paste??

http://www.youtube.com/watch?v=zR97w7vGH0E&feature=player_embedded

sa vezi si sa nu crezi!!!

LILO
Postat pe 30 Decembrie 2010 19:25

sau...

http://www.youtube.com/watch?v=PdfWIDA8K2w&feature=related

LILO
Postat pe 30 Decembrie 2010 19:32
Lilo, am vazut la tv un reportaj unde intervievau cate-un nene cucernic sau vre-o mamaita evlavioasa si nu stiau ce se sarbatoreste de Craciun sau de Paste.
Ce ne-am mai mira de cei tineri care nu-s prea dusi la biserica.
m_ada
Postat pe 30 Decembrie 2010 20:35
realitatea e ca nici pe mine nu ma prea atinge povestea originala - sarbatoresc doar pentru ca nu ratez ocazia sa sarbatoresc... desi cumva structura mea interna respinge ideea bisericeasca.
Cred in altele... nu in sacrificii (nu pot sa privesc lucrurile altfel), nu in pedeapsa, nu in conceptul de pacat.... Nici in cel in care mori si invii... ma rog.
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 12:46
ok, am inteles Q, de data asta ma fac ca nu vad
casperphantom
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:12


mai bine. Scandalizez lumea pe aici...
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:21
Si noi te salutam pe tine ,Mihai ..
Un an prosper tuturor !La multi ani !
ica2
Postat pe 2 Ianuarie 2011 20:57
Ce faceti?
Nae_Nae
Postat pe 2 Ianuarie 2011 21:11
L a nasterea Mantuitorului,a aparut o stea pe cer.Trei MAGI de la rasarit,au mers cu AUR ,smirna si tamaie sa se inchine.Astrologii spun ca acea stea ar fi o conjunctie intre Venus,Jupiter si dupa calculele lor, acea stea ar fi aparut in primavara.ca vorbim de reancarnare,Magii au interpretat semnul unui mare initiat care se incarna.
garbo133776
Postat pe 2 Ianuarie 2011 23:36
cred totusi ,ca la acea conjunctie, a participat si Uranus.Da ,cred in divin,lumea palpabila nu poate fi totul.Mihai,ai observat vreodata ,cand un preot iasa din altar sa binecuvanteze,spunand anumite cuvinte cate lumanari are obiectul pe care l tine in mana?ce culoare au lumanarile?pe care usa intra in altar,pe care usa iasa cand spune Evanghelia?Daca ai citit Biblia ,Coranul,Tora sau Tanatonautii poti oficia o slujba intr o biserica in locul preotului?fara a studia teologia?Sau ,nu i vezi rostul religiei?sa inteleg ca numai de curent electric avem nevoie?
garbo133776
Postat pe 2 Ianuarie 2011 23:57
Eu o sa ti raspund in ce fel s a ridicat IIsus la cer dar,raspune mi si tu,te rog,de ce Apostolii Lui sint 12 si de ce au fost alesi dintre oamenii simpli,fara carte?Cand intrebi despre Sodoma si Gomora,poti intreba si despre Atlantida.Raspunsul e acelasi.
garbo133776
Postat pe 3 Ianuarie 2011 00:16
De la: garbo133776, la data 2011-01-03 00:16:31Eu o sa ti raspund in ce fel s a ridicat IIsus la cer dar,raspune mi si tu,te rog,de ce Apostolii Lui sint 12 si de ce au fost alesi dintre oamenii simpli,fara carte?Cand intrebi despre Sodoma si Gomora,poti intreba si despre Atlantida.Raspunsul e acelasi.


daca tot vorbesti de Atlantida, atunci desigur esti la curent si cu varsta astrala a celor 12 apostoli si ai putea sa ne spui si diferenta din Atlantida si Sodoma si Gomora si raspunsul , nu e acelesi
casperphantom
Postat pe 3 Ianuarie 2011 00:21
De la: garbo173224, la data 2010-12-25 01:10:39Suntem in 25 decembrie, ziua in care se aniverseaza "Nasterea Domnului nostru, Isus. Poate sa para o blasfemie ca lansez o asemenea tema de discutie tocmai astazi.
Va asigur ca nu este.
Si-mi voi permite sa lansez urmatoarea intrebare :
"LA A CATA NEREUSITA S-A AFLAT DUMNEZEU IN URMA CU 2010 ANI ?"


asaaaa.... ca inceput... si tu si ciresica, am impresia ca faceti o mare confuzie ! adica: "Nasterea Domnului vostru Isus"... nu are nici o legatura cu Dumnezeu sau mai bine zis cu: "LA A CATA NEREUSITA S-A AFLAT DUMNEZEU IN URMA CU 2010 ANI ?" !!!! Dumnezeu era de mult mai mult timp... ca doar El a creat intai cerul, universul, lumina, intunericul, pamantul cu tot ce are pe el...si in sfarsit si pe OMUL !!! asa ca mie, nu mi-e clara intrebarea !
barboneli
Postat pe 3 Ianuarie 2011 00:36
ok... nu am putut citi chiar tot... astia cu "garbo465976" sau alte numere, ma incurca rau... dar zic si eu parerea mea ! fiecare crede ce vrea sau cum a invatat de la bunica... eu zic ca, nu exista nici o legatura intre Dumnezeu... si ma refer numai la Dumnezeu... si religie !!! dovada ca la acelasi Dumnezeu... sant atatea religii !!! se poate asa ceva ? poate pentru unii... dar nu pentru mine ! sorry !
barboneli
Postat pe 3 Ianuarie 2011 00:48
Asta fiindca nu exista un singur popor ci mai multe ceea ce a creeat o oarecare confuzie.Dar fie ca spui John, Johannes sau Ivan, tot de Ion vorbesti.Schimbarile se datoresc unor probleme de limbaj, nu der divinitate.
garbo172845
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:57
Pentru "garbo133776":
Sincer vorbind, nu sunt prea dus la bisrica, la propriu.
N-am mai intrat intr-o biserica decat ocazional si accidental, in ultimele zeci de ani.
Deci sa ma ierti daca nu-ti voi putea raspunde la intrebarile referitoare la "obiceiurile" preotilor atunci cand intra sau ies din altar, ce cuvinte "vorbesc", cate si ce culoare au lumanarile pe care le tin in mana, etc...
Apropos, Dan Puric are o vorba, "Oamenii vorbesc, ingerii graiesc iar Dumnezeu cuvanta", tu ce crezi ca fac preotii?
Dupa stiinta mea doar, in ortodoxie, doar hirotonostii pot oficia slujbe in biserica.
Cat despre "coranisti, adica islamisti", ei nu prea au inventat notiunea de preot, inca.
Despre ceilalti, nu stiu mai nimic, si mi-e cam dificil sa ma documentez la varsta mea destul de inaintata.
In ceea ce priveste numarul si calitatea apostolilor ma bagi in ceata definitiv.
Apropos, Moise de ce a "scris" doar 10 porunci, sau legi, ma rog? N-ar fi putut scrie mai putine, se retineau mai usor?
Cu astrologia sunt complet paralel, fiecare cu drumul sau, si daca stau sa ma gandesc la expansiunea continua a Universului (stiintific demonstata, sic!) atunci cum ramane cu pozitia stationara a stelelor, constelatiilor, galaxiilor care sunt, parca, foarte utilizate de cititorii-n stele?
Apropos, unde scrie prin Biblie ca Dumnezeu cand a facut "cerul" l-a batut in cuie, nu cumva sa se miste vre-o stea de la locul in care El a pus-o?
Cat priveste Sodoma si Gomora precum si Atlantida, ma vad nevoit sa-ti dau oarecare dreptate, ambele entitati se gasesc in creatii literar-fantastice. In rest, cu Sodoma si Gomora este alta poveste....
Astept cu infrigurare sa ma lamuresti cum s-a ridicat Isus la cer, te rog sa nu uiti sa-mi spui.
Cat priveste curentul electric nu vad ce legatura ar avea cu mine.
Stai linistita, nici macar de el nu avem nevoie, dovada ca atunci "cand plecam definitiv" nu-l luam cu noi "dincolo".
Apropos, vad ca tu esti cam dusa pe la biserica, de ce preotii la slujba de inmormantare rostesc (sic!, vis-a-vis de intrebarea mea de mai sus) "SI ODIHNESTE-L DOAMNE LA LOC CU VERDEATA"?
Te astept, discutia cu tine pare promitatoare, iti garantez...
Nae_Nae
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:17
Pentru "garbo133776":
Ptiu, drace, am uitat sa-ti povestesc ceva care este legat de astrologie.
Cand eram eu prin scoala elementara, ca alta de unde, am avut o colega de clasa de care ma deosebeam prin 3 lucruri : sex, locul nasterii (diferenta de 100 m), si timpul nasterii (diferenta de cateva ore, parca 3). Nu am avut acelasi drum in viata si nici aceeasi durata de trait. Din pacate ea s-a prapadit.
Nu-i asa ca cele 3 diferente intre noi ne-au harazit alt destin, asa cum ar zice astrologii?
Nae_Nae
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:33
Ai dreptate si tu "garbo172845", numai ca dincolo de limbaj exista lucruri mai profunde.
Apropos, in ce limba comunicau Adam si Eva dupa ce au fost alungat din Gradina Edenului?
Nae_Nae
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:38
Ai dreptate si tu "barboneli", dar daca ne gandim ca toate reliciile sun promovate prin "Carti Sfinte" si prin "interpretarea lor"...
Nae_Nae
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:41
De la: garbo172845, la data 2011-01-03 19:57:22Asta fiindca nu exista un singur popor ci mai multe ceea ce a creeat o oarecare confuzie.Dar fie ca spui John, Johannes sau Ivan, tot de Ion vorbesti.Schimbarile se datoresc unor probleme de limbaj, nu der divinitate.



Adica faptul ca unul e Buddha, altul e Allah si altul e Dumnezeu, e doar o problema de pronuntie....
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:44
Cred ca "garbo172845" s-a dat la fund...
Nae_Nae
Postat pe 3 Ianuarie 2011 21:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
invidia si prostia este la moda in Romania? 409 De la: clarisse 31 Ianuarie 2010 17:37
urgent 5 De la: hermosa20 10 Iulie 2012 08:34
vaccinarea impotriva virusului hpv 17 De la: daria_pet 20 Octombrie 2009 01:59
Job Operatoare sondaj opinie 1 De la: ioanatodi 7 Iunie 2012 09:35
nu stiu ce sa fac 2 De la: liaiedera 9 Decembrie 2010 16:12
Setari Cookie-uri