"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

Hristos a sustinut aceasta afirmatie prin alte afirmatii foarte clare si fara echivoc:
Eu sunt Calea, Adevarul si Viata
Eu sunt Lumina Lumii.
Eu sunt Painea Vietii
Eu sunt Pastorul cel Bun.
Eu sunt Vita.
Eu sunt Fiul lui Dumnezeu
Eu, sunt Duh si Viata. (apropo de Trinitate despre care o sa discutam in curand !)
Eu sunt Invierea si Viata
Eu sunt Alfa si Omega.

Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii!

ica2
Postat pe 26 Decembrie 2010 20:27
casper, ce anume ti s-a parut asa interesant?
Ca exista cauza si efect? Sau ca avem impresia gresita ca mintea noastra cuprinde TOT ce se poate intimpla - si ce nu cuprinde e "divin"?
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2010 20:27
Foarte frumos tot ceea ce-ai spus Ica2. Nu stiu daca iti apartine sau poate ai copiat de undeva, insa explica te rog ce te-au rugat mai sus, cum s-a ridicat Iisus la cer?
m_ada
Postat pe 26 Decembrie 2010 20:33
q, tu meriti o discutie profunda si eu acum sunt cufundat in colinde, nu ma pot concentra pe subiectul asta, dar iti promit ca o sa-l discutam, pana atunci respectele mele
casperphantom
Postat pe 26 Decembrie 2010 20:33
Frumoase si mestesugite cuvinte ai scris "ica2". Te felicit, sincer.
Parca ai fi terminat teologia, dar sunt cam sceptic.
Eu nu cred ca Biblia este o carte sfanta, cel putin deocamdata.
Considera-ma oaia ratacita care ar trebui readusa in turma, asta fiind, daca nu ma insel, misiunea oricarui crestin autentic.
Am o intrebare la care sunt convins ca-mi vei raspunde :
Sub ce forma s-a ridicat Isus la cer ?
1. Sub forma de spirit
2. Sub forma de spirit intrupat
3. Sub forma de spirit intrupat si imbracat in haine
Sa nu te superi, te rog sa-mi lamuresti dilema in care ma aflu.
Nae_Nae
Postat pe 26 Decembrie 2010 22:14
:)
"fraza de dansii inventata" cred ca are multiple avantaje pt cei dispusi sa creada in ea- esti mai putin expus la depresii, viata TA este doar in mica masura responsabilitatea ta, in rest a decis altcineva pentru tine,ai intotdeauna speranta ca altcineva caruia i te rogi iti va putea prelua si rezolva parte din probleme, ai 'certitudinea' ca nu se termina totul chiar aici odata cu moartea ci mai urmeaza ceva...alte sanse, alte posibilitati.....chiar imi pare rau ca nu pot sa ader la lucrurile astea atat de minunate:)
nu am citit Biblia, nu avut rabdare- dealtfel nu am citit nici alte carti fundamentale altor religii- dar ..inclin sa cred ca aceleasi inadvertente se pot gasi oriunde si ca analiza oricareia dintre carti ar cam duce la acelasi lucru....
september
Postat pe 26 Decembrie 2010 22:30
Ai dreptate "september", totusi iti recomand sa citesti Biblia, este o carte foarte interesanta, iti mentine neuronii in viata.
Merita sa investesti ceva timp in acest lucru.
Se poate citi si cu pauze mari.
O singura conditie majora este necesara : cand o citesti sa nu fii obosita intelectual.
Succes mult.
Merita.
Cat despre alte "carti sfinte", foarte interesant este Coranul, mai elimina din contradictiile biblice dar este mai dificil de citit.
Nae_Nae
Postat pe 26 Decembrie 2010 23:01
De la: sora_ilsi, la data 2010-12-26 14:25:20
De la: garbo173224, la data 2010-12-26 12:18:53Inaltarea lui Isus este o poveste frumoasa plina de inadvertente.
Dar despre asta altadata.
O astept pe "sora_ilsi" sa-mi spuna sub ce forma s-ar fi inaltat Isus la cer.


eu, in locul tau, L-as intreba chiar pe Dumnezeu...relatia cu El imi da mie niste raspunsuri personale, ale credintei...si nu ma intereseaza decat acele lucruri care ma ajuta in construirea relatiei mele mantuitoare cu Dumnezeu...lucrurile care ne creeaza confuzie in minte sunt doar niste curse ale lui Satana...si, totusi, daca ucenicii L-au vazut inaltandu-Se, inseamna ca nu era duh, nu-i asa?


sora_ilsi
Postat pe 27 Decembrie 2010 00:44
ilzi, acuma ce faci... meditezi la ceea ce ai scris?:))
eu_geminy
Postat pe 27 Decembrie 2010 00:49
Ilsi, 224 asteapta raspuns, i s-a pus pata, nu mai are somn
Laura_M
Postat pe 27 Decembrie 2010 01:00
e straniu modul in care ajungem sa ne strigam pe numerele "oferite"de garbo...
parca am fi camere de hotel, unii dintre noi...
sau detinuti la Auschwitz...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 27 Decembrie 2010 01:09
si eu ma gandeam la fel, chiar l-am intrebat cum se numeste ca mi se pare aiurea sa te adresezi unui numar
chiar daca ni se da numarul la inregistrarea pe site, cel in cauza ar terbui sa-si puna un nick name, ceva
Laura_M
Postat pe 27 Decembrie 2010 01:14
da, e iritant...
eu_geminy
Postat pe 27 Decembrie 2010 01:36
esti in concediu domnu Ge?
Laura_M
Postat pe 27 Decembrie 2010 01:40
nici gand:D
gata, fug la somn...
Noapte buna si o saptamana faina!:)
eu_geminy
Postat pe 27 Decembrie 2010 02:37
eu am citit Biblia dar nu m-a "atins" in nici un mod. Mi se par povesti. Ca si predicile din biserici, de fapt.
Cred, si probabil cred mai sincer decit majoritatea intr-o forma de divinitate, numai ca nu e cea vindicativa prezentata de preoti. Si apropo de preoti, nu cred in intermediari. Cred ca relatia intre om si divinitate este relatia dintre un emitator - extern - si un receptor care se afla in noi, in acea componenta neidentificata cu care ne nastem, numita suflet. E o relatie directa.
Mai cred ca un copil are o relatie mult mai strinsa cu divinitatea decit un adult: ne indepartam de ea invatind religii, invatind sa fim habotnici, adaptindu-ne unor structuri sociale si unor tipare. Poate ar trebui sa fim mai atenti la ce simtitm si mai putin atenti la ce ni se spune ca e bine - sau rau. Poate ca acolo este adevarata cale catre un Dumnezeu, daca e sa il numim asa: in noi. Restul sint povesti.
E mult de discutat....
quasaria
Postat pe 27 Decembrie 2010 10:09
In postul din 26 Decembrie 2010, ora 12:59 ti-am spus numele meu, "Laura_M".
Sa inteleg ca nu citesti posturiile interlocutorilor nici cand ii intrebi ceva?
Nu inteleg de ce "sora_ilsi" nu-mi raspunde la intrebare!
Nae_Nae
Postat pe 27 Decembrie 2010 10:35


si acum..parerea lui einstein



http://www.youtube.com/watch?v=Gi9GaK2fraQ&feature=related

LILO
Postat pe 27 Decembrie 2010 12:43
"LILO", este o parere oarecum deformata a producatorului filmuletului.
Einstein a intrat in conflict cu comunitatea stiintifica de prin 1920 pana cand a murit din 2 motive :
1. A refuzat sa accepte teoria cuantica
2. A INCERCAT SA EXPLICE CREATIA UNIVERSULUI DE CATRE DUMNEZEU PRIN VESTITA TEORIE A RELATIVITATII GENERALIZATE.
A murit in 1955, bolnav, sarac si parasit de catre toti intr-un azil, fara a reusi sa-si puna in acord teoria cu creatia divina.
Daca ar fi fost habotnic de ce ar fi trebuit sa explice creatia prin metode stiintifice?
POATE DIN TRUFIE.
Deci sa nu pervertim realitatea, nu tot ceea ce zboara se mai si mananca.
Nae_Nae
Postat pe 27 Decembrie 2010 13:11
A murit in 1955, bolnav, sarac si parasit de catre toti intr-un azil, fara a reusi sa-si puna in acord teoria cu creatia divina.

asadar...a PLATIT {sic}

si TRUFIA se PLATESTE!!!

lucru dovedit
LILO
Postat pe 27 Decembrie 2010 13:15
nu tot ceea ce zboara se mai si mananca.

foarte adevarat
dar...
de unde nu este foc,nu iese fum....
LILO
Postat pe 27 Decembrie 2010 13:16
"LILO", imi poti explica ceva?
Mi-ai spus ca Isus s-ar fi inaltat la cer cu trup si suflet.
Daca la nastere era normal ca Isus sa se intrupeze, nu inteleg de ce i-ar fi trebuit lui Dumnezeu carne din trupul Mariei in ceruri, care ceruri cred n-au nimic in comun cu trupescul.
Ce bine ar fi daca toate cadavrele de pe pamant s-ar ridica la cer odata cu sufletul.
Daca imi vei spune ca la cer nu se ridica si cadavrele pana la Judecata de apoi, este un mare semn de intrebare de unde isi vor mai lua sufletele trupurile in care au salasuit candva.
Apropos, crezi in reincarnare?
Nae_Nae
Postat pe 27 Decembrie 2010 13:47
Mihai ,(daca imi permiti sa iti spun asa.. )am sa iti raspund patial la intrebare ...Daca te indoiesti ca Hristos nu a avut trup cand s-a inaltat la cer ,mi se pare normal ,nu esti singurul care are dubii...Apostolul Toma ,din cei doisprezece, era la fel ...nu credea ,pana nu a pipait ,pana nu a atins mainile Mantuitorului ,a vazut semnele cuielor in palmele Sale ,si tot nu credea ...De aceea si numele de Toma Necredinciosul ...Am sa vin cu mai multe argumente ,ca Isus avea trup cand s-a inaltat la cer , si are ...traieste e Dumnezeul viu , adevarat...
ica2
Postat pe 27 Decembrie 2010 14:33
"ica2", astept si opinia lui "LILO", continuam discutia dupa ce-mi va raspunde si ea.
Sa nu te superi pentru acest time-out.
Nae_Nae
Postat pe 27 Decembrie 2010 14:46
Apropos, crezi in reincarnare?

R...da...cred ca revenim sa PLATIM!!!

cat despre iisus...
el s-a dematerializat si a primit o alta forma....

defapt ,la aparitia lui in randul ucenicilor,dupa inviere,acestia nu l-au recunoscut decat dupa semnele de la maini si picioare

era total SCHIMBAT
si dealtfel a durat un timp,pana s-a inaltat la cer

ceea ce nu mi-e foarte clar..
de ce nu a lasat pe nimeni sa il atinga?!?!?

poate stiti voi
LILO
Postat pe 27 Decembrie 2010 15:07
este un mare semn de intrebare de unde isi vor mai lua sufletele trupurile in care au salasuit candva.



dar iisus spune clar,
ca la a 2 a a sa venire,vom fi SCHIMBATI,intr-o clipeala de ochi!!!

si IO cred
pt ca,uitati-va si voi la chipurile noastre,in zilele astea
se uratesc...
tinerii par imbatraniti
toate mastile cad,rand pe rand
cel mai bine se observa la politicieni...


rar,foarte rar mai intalnim cate un chip frumos,neschimonosit...
LILO
Postat pe 27 Decembrie 2010 15:12
224, mihai, eu credeam ca ai inteles raspunsul meu, doar l-am postat de doua ori...intrebarea pentru ica2, era cumva aceeasi, dar reformulata? ca, pare-se ca nici raspunsul ei nu l-ai inteles...si nici pe-al lui lilus...
sora_ilsi
Postat pe 27 Decembrie 2010 15:26
De la: eu_geminy, la data 2010-12-27 00:49:05ilzi, acuma ce faci... meditezi la ceea ce ai scris?:))


ge, acum ai inteles de ce am postat de doua ori? pentru ca mihai nu vazuse raspunsul meu...sau era doar o provocare?
sora_ilsi
Postat pe 27 Decembrie 2010 15:27
q, nici eu nu cred in intermediari...
sora_ilsi
Postat pe 27 Decembrie 2010 15:30

Lilo, tu crezi si in plata in avans?
Intreb asa.... fara un scop anume. Ca tot ai dat exemplul cu copiii aia din maternitate. Da, ok, copiii platesc ce au gresit parintii: si daca nu iti faci copii te duci la sf. petru cu datoriile neplatite?
Sau o fi indiferent ca omor omul eu sau mama - sau strabunica-meu?
Atunci de ce ne-am mai face probleme.... cit timp nu ne luam tot neamul la kilarit nu cumva sa greseasca cu ceva, putem face toate nenorocirile pamintului, ca tot aia e. Tot ne pleznesc greselile lor, daca nu ale noastre, nu?

Nu ti se pare cam subreda caruta?
quasaria
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nunti,botezuri,cumetrii..... 33 De la: dor72_ 12 Septembrie 2011 18:44
Mergand cu fusta pe strada 75 De la: garbo_1474 19 Aprilie 2012 12:33
Ajutati-ma!! 48 De la: anaROBERT 12 August 2010 01:10
CONDITIILE PENTRU ACCEPTAREA UNEI FEMEI CA SOTIE 26 De la: CRIMARY 29 Februarie 2012 23:08
echilibrare energie personala 2 De la: ameno 23 Martie 2011 14:09
Setari Cookie-uri