Ti-ai insela sotul cu un barbat care ti-ar oferi un milion de euro pt o noapte de amor?

O_K, stai linistit, Q nu are nevoie de aparare, de trainer ori de arbitru! iar eu nu vorbesc in numele nimanui, decat din parte-mi !doar te masuram din cap pana in picioare! si am obtinut exact ceea ce intuisem!
esme
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:18
De la: quasaria, la data 2010-12-18 14:08:46fleur, cam cite un hipopotam se alege din toate marile dorinte - alea echivalente cu un milion de euro... asa ca de ce te mira?
Tu cite povesti de dragoste intense si fericite cunosti? Ca daca au o evolutie fericita nu mai sint intense....


Nu stiu cat esti de realista...dar tare dezamagita esti de dragoste...
Adica..dragostea,daca e fericita nu mai e intensa? eu n-as zice ca se exculd...eu as zice ca se completeaza...
O_K
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:22
eu as zice ca se canibalizeaza, nu ca se completeaza.... Din ce deriva fericirea? Ca si nefericirea, din procesul de adaptare. Ce devine o situatie la care te-ai adaptat?
Deci, cit timp poti sa fii fericit datorita lui X sau Y?
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:25
De la: esme, la data 2010-12-18 14:18:46O_K, stai linistit, Q nu are nevoie de aparare, de trainer ori de arbitru! iar eu nu vorbesc in numele nimanui, decat din parte-mi !doar te masuram din cap pana in picioare! si am obtinut exact ceea ce intuisem!


Daca ai reusit sa masori un toucan din cap pana in picioare...inseamna ca esti tare priceputa la pasarele...dar tare mi-e teama ca intuitia ti-a jucat o festa de data asta...si pot sa-ti dovedesc...ma mai gandesc daca s-o fac azi...sau maine...
O_K
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:31
acum mi/e rusine ca am scris despre budigaii mei,la ce discutii elevate ati ajuns
elodia
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:35

lasa elodia, ca poate se liciteaza si pt budigaii tai.... pt ai mei vad ca am o oferta, deja.
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:37
De la: elodia, la data 2010-12-18 14:35:28acum mi/e rusine ca am scris despre budigaii mei,la ce discutii elevate ati ajuns
esti o scumpa elodia
Nicool
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:38
O_K, as u like it! be my guest!
esme
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:39
De la: Nicool, la data 2010-12-18 14:38:34
De la: elodia, la data 2010-12-18 14:35:28acum mi/e rusine ca am scris despre budigaii mei,la ce discutii elevate ati ajuns
esti o scumpa elodia

tot scumpa ramai
pffffffffff tastatura asta
Nicool
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:40
De la: quasaria, la data 2010-12-18 14:25:19eu as zice ca se canibalizeaza, nu ca se completeaza.... Din ce deriva fericirea? Ca si nefericirea, din procesul de adaptare. Ce devine o situatie la care te-ai adaptat?
Deci, cit timp poti sa fii fericit datorita lui X sau Y?


Tu cam vrei sa spui ca dragostea este un simplu proces de adaptare...in urma caruia ori esti fericit ,ori esti nefericit...mi se pare un mod superficial de a trata un subiect de care depindem toti...
sigur ca toata lumea si-ar dori ca iubirea sa fie un perpetuum mobile...o pasare phoenix...sa nu se termine niciodata...din pacate am fost creati deficitari,neterminati...poate d-aia alergam barbati dupa femei isi invers...ca sa ne simtim impliniti...
Si daca poti fii fericit langa cineva,o vreme...zi merci...inseamna ca n-ai trait degeaba...altfel nu-ti ramane decat sa speri si sa astepti... speranta este calauza implinirilor de mai tarziu...
O_K
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:45
auzi, O_K, dar ce te face sa crezi ca esti (capabil a fi) ceea ce vrei sa demonstrezi ca esti?: adica, acel `toucan`, pe care eu, conform judecatii tale, n-as fi capabila sa-l `identific` si sa-l `definesc`!
esme
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:45
multumesc,nicool
elodia
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:50
care oferta Q, aia de 10mii de eurooo??
ptr o palma,mai??
fleurdelis
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:51
De la: esme, la data 2010-12-18 14:39:00O_K, as u like it! be my guest!


Thank u so much...u are so kind but I deny your invitation...because I cant forget that the hell is paved with good intentions..as well...
O_K
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:51
stie cineva cum se zice la budigai in engleza?
elodia
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:53
De la: esme, la data 2010-12-18 14:45:48auzi, O_K, dar ce te face sa crezi ca esti (capabil a fi) ceea ce vrei sa demonstrezi ca esti?: adica, acel `toucan`, pe care eu, conform judecatii tale, n-as fi capabila sa-l `identific` si sa-l `definesc`!


Pasarile au auzul deosebit de fin...ai inteles???
Eu nu vreau sa demonstrez nimic...poate asta nu ai realizat...doar incerc sa-mi petrec timpul intr-un mod placut...cu femei inteligente...
O_K
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:55
O_K, pai intentia era a ta, nu a mea! tu precizai ceva in legatura cu a-mi demonstra mie nush`ce! eu eram doar politicoasa, nu neaparat dornica, ori ...inviting!
esme
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:58
sau "ne..."
fleurdelis
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:58
nu vreau sa spun ca dragostea e procesul de adaptare, ci ca "fericirea" e procesul de adaptare -astea doua nu sint sinonime.
Poti sa iubesti mult timp, adica mult si bine - dar u don't belong in heaven decit pentru o perioada limitata, dupa care te obisnuiesti. Deci persoana aia nu mai are capacitatea de a te face fericit: ci doar de a te mentine undeva la nivelul zero. Si de a te face nefericit daca dispare. Dupa care poti sa fii din nou fericit cind o "recastigi" si tot asa. Variatiile fericit-nefericit apar cind apar fluctuatii in relatie. Cu cit fluctuatiile sint mai mari, cu atit si intensitatea reactiilor e mai mare. E logic.

Altfel, imagineza-ti ca vine nea ghita de la fabrica intr-o seara si, fara nici un conflict interior prealabil, il pocneste o nemasurata fericire cind intra pe usa ca isi gaseste nevasta tot la cratita, cum o gaseste in ultimii 20 de ani. Veridic?
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:00
Doamnelor,va multumesc de conversatie,mi-a facut o deosebita placere...acum dati-mi voie sa ma retrag,sunt asteptat...o zi frumoasa in continuare...
O_K
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:06
Doamnelor,va multumesc de conversatie,mi-a facut o deosebita placere...acum dati-mi voie sa ma retrag,sunt asteptat...o zi frumoasa in continuare...
O_K
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:07
Va citeam comentariile...Q,nu sunt de acord ca odata ce te-ai adaptat la o situatie < fericita > ea se banalizeaza .
Sa ma explic:ce vedem in jurul nostru ? o multime de oameni nu tocmai multumiti de relatiile pe care le au .
De ce oare ? aici e o discutie lunga si vina e de ambele parti, de cele mai multe ori ; insa ceva E CERT: nu e tocmai usor sa gasesti un om cu care sa te potrivesti pe termen lung .

Multe relatii dupa parerea mea se banalizeaza tocmai din aceasta cauza. Cei doi s-au intalnit intr-un moment "fericit" ,cand fiecare avea de oferit ceea ce celalalt astepta. De aici pana la a construi o imagine idealizata a omului de langa tine e doar un pas, care de obicei se face destul de usor , mai ales de catre partea feminina. Mai greu e insa de constientizat ca ,cele cateva trasaturi care au impresionat in momentul fericitei intalniri sunt suprapuse peste imaginea unui ideal pe care cu totii il avem in minte .Pe urma, in perioada de adaptare la situatia fericita ( a se citi perioada de timp in care lucruirle merg bine si ai timp cu adevarat sa-l cunosti pe celalalt) mastile cad si foarte des se vede ca omul nu seamana nici pe departe cu imaginea idealului . Cu alte cuvinte, asa-zisa adaptare e de multe ori momentul in care realizezi ca altceva cautai.
bluelight
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:16
Q, in cele din urma, fericirea ori nefericirea nu depind doar de noi insine?! suntem fericiti, cred, pt ca starea noastra, echilibrul nostru interior, acordul cu noi insine sunt bune, minunate, intampinate cumva prin propriul nostru accept, si nu pt ca langa noi e vreun Mr. perfect! el poate avea toate metehnele din lume, dar noi sa-l vedem ca un izvor perpetuu de fericire la un moment dat, singura sursa de jubilatie si gratie. la fel, devenim nefericiti, cand, tot in noi se produce o tulburare, care nu mai are de-a face cu perfectiunea dumnealui, intrucat el e la fel, precum inainte, adica invariabil imperfect. insa, se pare ca tocmai faptul ca ajungem sa-l vedem in lumina reflectoarelor, adica a luciditatii si a obiectivitati, ne aduce nefericirea. ca si cum, a fi orb inseamna a fi fericit si invers!
esme
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:19
acuma sa concluzionez si eu si sa plec la plimbare:NU!!!!
nu mi-as insela sotul, ptr ca inselatoria e o contra-stare, care ramane ca o arsura in carnea ta....
pana cand, cel iubit, de langa tine.....o sa o simta! si va sti, pur si simplu va sti! si se va narui totul!
fleurdelis
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:26
pai asta spuneam si eu, fericirea e un proces de adaptare - e INTERN. Ca esti chior s ipercepi strimb - fine, asta nu te impiedica sa fii fericit pentru ceea ce percepi tu. Ce percepi tu poate fi gresit sau corect doar in acceptiunea altora, ca o realitate exterioara pe care sa o iei drept referinta nu exista.
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:32
sa trecem la lucruri serioase
eu cred ca imaginea pe care o avem despre realitate e conditionata de pozitia noastra in timp si spatiu si nu de personalitatea noastra,asa cum ne place sa credem...fiecare interpretare a realitatii se bazeaza pe o pozitie unica...facem un pas la stanga sau un pas la dreapta si toata imaginea se schimba...personalitatea ca entitate cu caracteristici stabile e o iluzie necesara daca vrem sa iubim
elodia
Postat pe 18 Decembrie 2010 16:06
elodia, pt ca fiinta umana e, daca vrei, de fapt, chiar daca nu vrem sa acceptam asta, un sistem deschis. o opera perta. adica acumulam sau `pierdem` din noi de fiecare data cand actionam sau reactionam la un stimul, intrucat suntem cumva conditionati, ca raspuns, de ceea ce vine spre noi. traim in sensul de evolutie ca si desfasurare, in concordanta cu stimulii si conditionarile exterioare. iar determinarile interioare sunt consecinta celor exterioare.
esme
Postat pe 18 Decembrie 2010 16:21
ma rog, eu am mari dubii referitoare la "exterior" si "realitate". Le-a vazut/mirosit/pipait/auzit cineva in afara perceptiilor prin onor componentele proprii?
Probabil ele "este" niste chestii cu caracteristici pe care le percepem asemanator: dar, acolo unde intervin diferente, care dintre noi percepe mai bine si care mai prost, si bine si prost in raport cu ce?
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2010 17:11
pai tocmai asta e, Q, ca nu cred ca exista obiectivitate, ci `obiectivitati`. fiecare nu numai ca percepe realitatea altfel, proiectandu-si-o dupa propriul sistem de asimilare, intelegere si gestionare, dar are la propriu, in mod fizic, si o alta reprezentare a ei, asa cum i se infatiseaza cu ochiul liber. asadar, mi-e teama ca obiectivismul ala e din start subiectivism. de aceea spuneam ca vedem, percepem ceea ce e exterior, si care e total diferit ca perspectiva de a altuia, si apoi ne proiectam pe noi si pe ceilalti in conformitate cu aceasta `realitate`.
esme
Postat pe 18 Decembrie 2010 17:22
DA!!!!!!!!!! DE CE NU?????!!!!!!!!! UNDE I ACEL FRAIER???!!! ma intereseaza!!!
Jojolin
Postat pe 18 Decembrie 2010 19:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Curs de cosmetica 3 De la: l_erika 29 Iulie 2011 18:30
FACI BANI DE ACASA 19 De la: elisabeta_boia 3 Octombrie 2011 14:51
Pai cine mai vrea sa fie om bun si cumsecade in romania? Pt ca sar pe el alti oameni ca niste lupi flamanzi 3 De la: anaROBERT 17 August 2010 00:33
invatamant 2 De la: elodia 13 Septembrie 2011 16:15
Ti-ai insela sotul cu un barbat care ti-ar oferi un milion de euro pt o noapte de amor? 1369 De la: Axl_22 4 August 2011 23:22
Setari Cookie-uri