12 lucruri care te pot ajuta

Materialul de mai jos este nu atat de important de citit cat foarte important de aplicat! Cu sigurantza vei obtine rezultate uimitoare iar asta chiar si prin cel mai scurt test ori cea mai saraca aplicare a lor.
1. -Incepe bine de dimineatza!
O zi buna si o noua sansa se naste ink de la primele ore ale fiecarei noua zi.Modul in care o incepi iti poate determina rezultatele zilei respective pe toate planurile.Renuntza la a citi ziarul (in special stirile negative) si gusta din micul-dejun planificandu-ti asa cum vrei sa decurga acea zi si ce rezultate iti doresti sa obtii.
2. -Tine un "program de actiune"
Atingerea unui scop mare se face doar inaintand si parcurgand mici victorii.Stabileste-ti planul tau de "lupta" si ramai fidela acestuia pana la atingerea scopului propus.
3. -Ia o pauza si simte-te bine
O poti face in pauza de masa sau in petrecerea timpului liber.Incearca sa-ti umpli timpul cu mult zambet, indiferent de sursa de unde acesta vine.Pastreaza oameni pozitivi si amuzanti langa tine si bucura-te de viatza indiferent de forma interpretarii sale.
4. -Fi generoasa
Generozitatea are efectul "bumerang" si se va intoarce cu sigurantza inapoi, daca nu de la persoana vizata, cu sigurantza din alta parte.Insa cert este ca se va intoarce dublu inapoi.
Generozitatea nu inseamna doar bani, poate insemna la fel de bine un zambet sau sfaturi si pareri constructive.Sunt multi , acolo, care au nevoie de atentia ta.
5. -Accepta lucrurile pe care nu le poti schimba
Nu inseamna sa cazi in compromis, ci , prin acceptarea lor temporara poti obtine timp in cautarea celor mai bune solutii pentru a le rezolva.
6. -Invatza o limba straina
Sunt sigur ca deja cunosti cel putin una insa, incercand sa invetzi impreuna cu dictionarul, iti vei imbunatatzi si limba romana, cu sigurantza acest lucru iti va fi util in timp.
7. -Rupe lantul
Daca este ceva ce te retine sau simti existentza unor "tipare" invechite si inutile in viatza ta atunci distruge-le! Incearca sa faci ceva diferit in fiecare zi si sa incerci ceva nou.Astfel ai sansa sa afli mai multe despre tine.
8. -Infrunta-ti teama
Cineva spunea ca "nu este curajos cel caruia nu ii este teama ci acela care, in pofida frici, actioneaza si merge mai departe".In fiecare zi ar trebui sa faci ceva de care iti este teama.Doar asa iti poti invinge frica.Viatza fara frica inseamna libertate si fericire.E timpul tau sa ai aceste binecuvantari.
9. -Lasa scopurile si traieste-ti prezentul
Stabileste-ti scopul dorit si scrie-l pe o foaie apoi crede ca il vei atinge.Este destul pentru moment.Traieste prezentul la maxim pentru ca este singurul timp real care iti apartine!
Daca te vei concentra prea mult asupra scopului poti descoperi, dupa atingerea lui, ca nu este exact asa cum ti l-ai inchipuit a fi.Astfel exista riscul instalarii depresiei si a regretelor.
De exemplu daca strangem bani pentru viitor si ne lasam acaparati prea mult de acest proces, vom evita iesirile cu prietenii si cumpararea unor lucruri ce ne fac sa ne simtim bine in prezent.Crede ca-ti vei atinge scopul maine dar traieste azi-ul la maxim!
10. -Nu amana
Amanarea este mortala pentru succes sub orice forma a lui!
A amana ceva inseamna ca si cum ti-ai mari singura gradul de gravitate al situatiei sau kiar nr.-ul problemelor.
De exemplu daca amani plata unei rate la banca ce se va intampla? La dobanda lunara deja existenta se va adauga si cea zilnica marindu-se suma.Acelasi efect il are si amanarea pe celelalte planuri ale vietzi.
11. -Nu renuntza
Indiferent de ceea ce faci ,iti propui sa faci,etc. nu renutza niciodata! Succesul de multe ori sta ascuns chiar dupa urmaqtorul colt.E dreptul tau natural, obtinut din nastere, de a fi de succes si fericita!
12. -Zambeste
Zambetul are, ca si generozitatea, efectul de "bumerang".Regleaza circulatia arteriala si micsoreaza riscul aparitiei ridurilor.In plus el are capacitatea de aliminare, ca si actul sexual, al asa numitilor "hormoni ai fericirii" care reduc durerea sub orice forma a ei si respinge depresia.Zambetul este un bun remediu pentru a ramane fericit si sanatos.
Fericirea ta este succesul meu.
mirciulik78
Postat pe 29 Noiembrie 2010 14:21
"Materialul de mai jos este nu atat de important de citit cat foarte important de aplicat! "

nu e important de citit?! si io care credeam ca....:O
pai nu-l mai citim.
si am rezolvat problema...:)))
eu_geminy
Postat pe 29 Noiembrie 2010 14:26
pai daca nu il mai cititm cum il aplicam...???
deci,nu il citim,deci,nu il aplicam
caz inchis
:))))
anaROBERT
Postat pe 29 Noiembrie 2010 15:21
Eu l-am citit, dar nu am aflat lucruri noi. Ca orice material informativ...sa fie primit
mirciulica as avea o rugaminte...cum ne inviti tu la punctul 6 sa invatam una-alta...ar fi bine sa inveti si tu genitiv-dativul substantivelor de gen feminin, ex : fricii, vietii...te rog eu mult
ufishor
Postat pe 29 Noiembrie 2010 15:37
cititi-mi-l si mie ca ma dor ochii...
sora_ilsi
Postat pe 29 Noiembrie 2010 15:52
Cu sigurantza ca voi tine seama de sfatul tau si ma voi concentra asupra gramaticii mele sarace.
Nu sunt lucruri noi, adevarat, dar oare cati dintre noi le aplicam?
Intotdeauna oamenii se impart, indiferent de sex, in cei care vorbesc (sau "istetii nefericiti" )si cei care aplica, acestia cateodata sunt kiar foarte putin "scoliti" ca sa spun astfel.
Nu vreau sa dau sfaturi nicidecum, nu sunt eu cel care le stie pe toate.Asa cum am scris in titlu, sunt lucruri care te-ar putea ajuta.Ma bucur ca nu va sunt folositoare, asta inseamna ca "am intalnit si romani fericiti". Insa, in spatele iromiei, de multe ori se ascund multa durere si lipsuri....
mirciulik78
Postat pe 29 Noiembrie 2010 15:54
De multe ori, cum bine ai spus, nu intotdeauna...
Acum, eu ce sa-ti zic? Poate nu ai nimerit bine pe aici cu lectiile astea... dar tu nu dezarma. Continua.
Thor_again
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata persoanei institutionalizate 23 De la: garbo017686 21 Martie 2010 18:51
topic pentru poezii stangace... 2065 De la: fleurdelis 29 Ianuarie 2016 21:13
relationarea pe internet!!! 20 De la: eu_vio 29 Martie 2010 21:45
psihologie sau jurnalism??? 92 De la: cinezee 23 Iulie 2009 01:41
buna 2 De la: esme 16 August 2011 12:04
Setari Cookie-uri