Marea Debarasare

Dac avei casa plin de deeuri electrice, electronice, sau de electrocasnice vechi care stau prin debara sau garaj, avei ocazia s scpai de ele responsabil n zilele de 3 i 4 decembrie. Luna viitoare se ntmpl din nou Marea Debarasare, aciune n cadrul creia autoritile preiau DEEE-urile direct din faa caselor i a blocurilor. Tot ce trebuie s facei este s le scoatei pe trotuar n ziua respectiv.
i dac tot e decembrie, v putei gndi dac nu cumva vei nlocui o parte din aparatura nvechit cu ceva mai modern, cu ocazia srbtorilor. Dac v-ai gndit cumva s l predai la comerciant pentru a obine o reducere la produsul nou din aceeai gam, v anunm c aceast politic, numit buy back a fost eliminat. Aparatele electronice si electrocasnice stricate (DEEE)vor fi preluate de comerciant n momentul n care cumprai un produs nou cu aceleai funcii, dar nu se mai ofer recompens material. Avem ns sigurana c acele DEEE-uri nu vor polua natura.
V-am spus c treaba asta cu colectarea selectiv va deveni tot mai simpl. S nu uitm c o s dispunem i de puncte permanente de colectare selectiva pentru DEEE, unul la 50 000 de locuitori. Rmn i Colurile Verzi, mereu la dispoziia voastr, fie la birou, fie in hypermarketuri.
Aadar, trimitei aparatura veche spre reciclare! Vin srbtorile i trebuie s facem loc pentru cadouri i bunti.

Reciclare plcut!
OmuletiiVerzi
Postat pe 19 Noiembrie 2010 13:13
bre, da' sectie de debarasatori independenti, care vin sa colecteze in lipsa proprietarilor, aveti?...
zambil
Postat pe 19 Noiembrie 2010 13:20
nea Zambil, nu te dezminti
panty_C
Postat pe 19 Noiembrie 2010 13:23
zambile, aia fac voluntariat
zambila
Postat pe 19 Noiembrie 2010 13:32
@zambil, sunt ceva companii agreate si specializate in colectarea DEEE la Marea Debarasare. numai pe ei ii recomandam! in rest vesnica replica: nu deschide usa necunoscutilor :)
OmuletiiVerzi
Postat pe 19 Noiembrie 2010 13:51
pai eu ziceam de d-aia care-o deschid ei singuri... nu de amatori...
zambil
Postat pe 19 Noiembrie 2010 13:54
ei, profesionistii nostri vor colecta DEEE-urile lasate de voi in fata casei. nu se apropie de usa :)

fiecare cu profesionistii lui :)

OmuletiiVerzi
Postat pe 19 Noiembrie 2010 14:08
crez ca profesionistii vostri-o sa cam someze, daca va faceti reclama pe garbo... dadurati banii degeaba, zic eu...
zambil
Postat pe 19 Noiembrie 2010 14:26
@ omuletii - merci de informare. nu stiu nsa cata lume mai arunca ceva pe vremurile astea, sau isi permite sa mai cumpere noutati, doar daca nu arde.
@ zambil - ce ai ma cu ong-urile si cu oamenii mai green? f bine ca mai aflam si noi cate una alta. in tara asta numai ong-uril au mai rams sa se lupte cu civilizarea poporului. in rest, ne manelizam si analfabetizam in mare stil.
hai lasa verziturile in pace si nu fi baiat rau :)
cristi_iordache
Postat pe 21 Noiembrie 2010 17:26
@ bre nea cristele... si-au si gasit nume astia... auzi la ei, omuletii verzi... daca vreau sa fac plangere la politie ca mi-au saltat combina din casa, ce le zic?... ca mi-au luat-o martienii?... parca-l si vaz pe nea cashcheta umflandu-se de ras...
zambil
Postat pe 21 Noiembrie 2010 17:45
mai eu zic ca te pripesti in cugetare.
Ei sunt un ONG care sustin evemimente ECO
http://bit.ly/aFO1OR
si tot ce e legat de reciclare. nu vin ei personal sa iti ridice din fata blocului DEEE-ul.
tu trebuie sa pui acolo deseul cu manuta ta, nu ti-l ia nimeni. deci nu poti face plangere & ....

hai, lasa mojiciile si carcoteala
cristi_iordache
Postat pe 22 Noiembrie 2010 17:00
corect... sa lasam topicu' sa doarma linistit...
zambil
Postat pe 22 Noiembrie 2010 19:30
Eu zic ca e o initiativa foarte buna din partea lor.. Si de ce sa nu ii sprijine cei de la Garbo? La o adica aici gasesti majoritar doamne...si doamnele selecteaza deseurile si hotarasc ce se arunca, ce se pastreaza..

Asa ca nea Zambil, tare bagacios mai esti
andruta86
Postat pe 23 Noiembrie 2010 00:28
@zambil - noi suntem un ONG care sutitnem si promovam diferite activitati care au ca scop principal recilarea, in special cea a DEEE (deseuri electrice, electronice si electrocasnice)
daca dai un search pe google, vei gasi si site-ul nostru si vei vedea mai mutle acolo
@Andruta - Multumim !!!
dar cand vrei sa schimbi ceva, sau sa ajuti o cauza concret, incepi prin propria ta contributie (in cazul de fata, cu ocazia Marii Debarasari, daca ia un DEEE de aruncat, scoate-l in fata casei si astfel il vei recicla in mod resposnabil si vei da un exemplu)

Reciclare placuta!
OmuletiiVerzi
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:13
aici gasiti lista cu toate zonele din tara de unde se vor colecta deseurile, precum si intervalele orare si firmele acreditate sa colecteze DEEE-urile

http://www.mmediu.ro/media/comunicate/12_Decembrie_2010/02.12.2010a.pdf
OmuletiiVerzi
Postat pe 3 Decembrie 2010 22:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HRISTOS SAU CRISTOS A INVIAT DRAGII MEI "VECINI" GARBO 2 De la: namyi 24 Aprilie 2011 03:03
TRIUMFUL SPERANTEI 5 De la: garbo158131 9 Februarie 2014 17:40
CURS FORMARE DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA: 3-5 IUNIE 2011. 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 10 Aprilie 2011 08:49
Inscrieri EzotericFest ed VII 10-13 nov 2011 1 De la: Marcel_D 7 Septembrie 2011 13:22
Secret Party - 8 decembrie 2010 10 De la: andruta86 2 Decembrie 2010 21:57
Setari Cookie-uri