Ajutor.......

Nici nu stiu cu ce sa incep ,
In urma cu vreo trei luni fetita mea de 4 anisori mi-a spus cu conditia de a tine secret faptul ca un baietel de aproape 7 ani a sarutat-o si a stranso in brate ......si sa apucat de plans. Ma pus sa ii promit ca nu o sa spun la nimeni . Am incercat s-o linistesc si sa ii spun ca e normal ca baieteii sa mai fure saruturi la fetite ssi nu trebuie sa fie suparata .Am povestit si eu amuzata povestea surorilor mele tot asa cu conditia sa nu ii spuna ca altfel ea nu o sa mai aiba incredere in mine si nu o sa-mi mai spuna nimic alta data , surorile nu au spus dar au incercat sa o traga de limba sa vada daca nu spune ea ceva .....si nici o incercare nu a avut succes.
Eram destul de intrigata pentru ca si la gradi imi spunea ca are un prieten si daca o intreba oricine daca a pupat-o ea spunea senina ca da ......dar in cazul acesta nu dorea sa spuna la nimeni nimic.
Ok , au trecut cam trei luni de atunci si ieri seara am adus vorba de intamplare , si ea mi-a spus clar si foarte suparata ca nu vrea sa vb despre asta. In schimb azi dimineata cand o imbracam si ii povesteam ca aseara dupa ce a adormit a venit tati si a pupat-o si a dus-o in patul ei ....ma intrebat >eu nu am facut diferenta pe moment intre sarutat si pupat.......apoi ganditoare si foarte suparata mi-a spus > am ramas gura casca ...pentru ca era prima data cand mi-a spus asta si am intrebat-o daca la lasat si ea a spus ca nu si ca a incercat sa-i bage manuta la el in chilotei la care ea sa opus si el ia spus ca daca nu ii baga mana , nu o mai tine in brate .......
Intrebarile sunt , oare sa ii spun mamei lui ce sa intamplat, sau imi fac probleme degeaba ..........e doar o joaca de copii ............dar daca totusi nu vb nimeni cu baietelul si ajunge sa faca alte prosti cu alte fetite .......sincer nu stiu ce sa fac e o familie respectabila si nu vreau sa nu ma creada sau sa spuna ca aberez sau exagerez ..........dar nici nu vreau sa se intample ceva mai tarziu si sa ma gandesc ca poate puteam sa impiedic asta.......va rog sa-mi dati un sfat......eu sunt la primul copil si inafara de cele doua surori nu am pe nimeni cu care sa ma sfatuiesc , si ele sunt mai mici decat mine..........sotul a spus ca sincer nici el nu stie ce ar trebui facut......Asa ca ajutati-ma sa iau o decizie ii spun mamei sau nu........
ellayy2
Postat pe 11 Noiembrie 2010 17:40
Invit-o la cafea, la o plimbare .... dar spune-i! Eu am si fata si baiat, asa ca pot gandi prin prisma ambelor tabere. Nu numai ca el poate speria alte fetite, nu numai ca - mai mare fiind - poate dezvolta chiar violenta catre fete, dar curiozitatea l-ar putea introduce intr-un anturaj nepotrivit, unde el insusi poate deveni victima. Si iti asta tot in cunostinta de cauza.
Doinita201
Postat pe 11 Noiembrie 2010 17:45
Absolut trebuie sa vorbesti cu parintii copilului, educatia unui copil de 7 ani tine de ei, daca asemenea gesturi au la baza alte surse de informare, undeva exista o scapare si ei sunt cei care pot interveni. Ai grija de fetita si ajut-o sa depaseasca momentul, bafta!
ufishor
Postat pe 11 Noiembrie 2010 17:47
trebuie sa ii spui,cOnsidera ca baietelul e prea MIC,si ca e devreme sa ii vorbeasca despre ce se face si ce nu,ce e bine si ce erau,aici.
sOLUTIA nu e sa il bata,pentru ceea ce a facut,ca habar nu are ce afce,la varsta asta,solutia este sa ii explice.
Ca nu trebuie sa faca lucrurile astea,si de ce nu.
Succes.D
daniilia
Postat pe 18 Noiembrie 2010 20:56
Buna,

Eu am lucrat cu copii de aceste varste...curiozitatea este mare, dar reactiile sunt diferite...

Bine ar fi daca ai reusi sa vorbesti cu mama baiatului si sa gasiti un limbaj comun, dar si un plan de bataie comun ( din pacate am intalnit destule mamici care negau complet problemele de comportament ale picilor, considerand ca odraslele lor erau victimizate).

Vorbeste cu fetita ta si ajut-o sa treaca peste moment, ajut-o intr-un mod naiv (specific varstei) sa "digere" tot ceea ce a trait....acum iti creezi puntea de legatura cu ea. Daca acum nu esti langa ea, in timp acest lucru va deveni evident...

Dar, cel mai important, NU TE PREFA CA NU S-A INTAMPLAT NIMIC!
matza_blanda
Postat pe 24 Noiembrie 2010 19:56
eu nu stiu cum poate sa ti se para normal, si ca nu s-a intimplat nimic....
In primul rind as discuta cu copilul sa aflu exact TOT ce s-a intimplat - iar in al doilea rind m-as duce fix la gradinita sau unde a fost "evenimentul" si le-as infige un morcov in cour la toate tanti alea care sint platite sa aiba grija de SIGURANTA copilului meu.

Unde erau ele cind isi bagau copiii miinile prin kiloti?!
Si ce cauta copiii de 7 ani la gradi, la grupele celor de 4?
quasaria
Postat pe 24 Noiembrie 2010 20:16
De la: quasaria, la data 2010-11-24 20:16:57eu nu stiu cum poate sa ti se para normal, si ca nu s-a intimplat nimic....
In primul rind as discuta cu copilul sa aflu exact TOT ce s-a intimplat - iar in al doilea rind m-as duce fix la gradinita sau unde a fost "evenimentul" si le-as infige un morcov in cour la toate tanti alea care sint platite sa aiba grija de SIGURANTA copilului meu.

Unde erau ele cind isi bagau copiii miinile prin kiloti?!
Si ce cauta copiii de 7 ani la gradi, la grupele celor de 4?


Se vede ca esti o fire foarte impulsiva...daca va face ceea ce ii recomanzi tu, in primul rand fetita va fi luata la intrebari si de straini, ceea ce ii va crea impresia ca a gresit ea cu ceva, dar ii va si diminua increderea in mama....baietelul va fi pus si el la zid...Sa nu uitam, totusi, ca au doar 4 si 7 ani...nu 14 si 17!

P.S. By the way, toate tanti alea nici macar nu pot sa conceapa, uneori, ca se poate intampla asa ceva, mai ales la asa o varsta....si, in plus, nu sunt platite sa stea cu ochii doar pe un singur copil...uneori, e de ajuns o fractiune de secunda si se pot intampla nefacute
matza_blanda
Postat pe 25 Noiembrie 2010 09:27
daca aveau 14 si 17 nu cred ca era asa o mare problema.
Si fetita e luata de intrebari de strainii carora le permit eu sa o ia la intrebari: ma indoiesc ca ar fi luata la intrebari fara sa fiu consultata inainte. Sau, daca ar fi, bad luck pentru strainii respectivi. In ce priveste copilul MEU, sint foarte impulsiva intr-adevar. Nu ma intereseaza ca au 30 de alti copii pe cap, asta nu e o scuza ca din cind in cind unul sa mai pateasca cite ceva - nu vorbim de pagube colaterale aici, vorbim de copii. Unde pur si simplu nu exista scuza.
quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:02
...la gradi nu exist psiholog?

..doamnele de acolo fac cu greu faț la atția copii...n occident, la 15 copii sunt dou educatoare care, printre altele, merg și cu ei la wc pentru c rmne n permanenț una cu ceilalți ...

...la gradinițele noastre, nu poți scpa din ochi 29 ca s stai cu ochii pe unu care pleac din clas pentru nevoi fiziologice, de exemplu....

...trebuie stat de vorb cu un psiholog și cu mama biatului...s nu uitm, totuși, c și el este doar un copil și poate, din pricina curiozitții, cdea victim altor copii mai mari sau poate chiar unui pedofil...
daria_
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:31
in situatia asta, un parinte responsabil NU DUCE copilul la gradinita. Sau nu la gradinita respectiva, unde educatoarea nu poate sa controleze situatia.
Mie mi se pare ca e grav, cu atit mai mult cu cit copiii sint foarte mici, si sint la virsta la care in capsorul lor fac din tintar armasar si isi formeaza imagini deformate despre ei si despre ceilalti. Fie-mea a vazut o bunica pocnindu-si nepoata in parc si o luna de zile am discutat pe aceasta tema, pentru ca pt. ea a fost un eveniment care a marcat-o.
quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:43
...mi pare ru, dar eu dau vina mai mult pe sistem cu trimitere direct la marele ministru al inculturii academician doctor docent care și ține copiii n strintțuri și nu are habar cum se formeaz generația de mine...

...dup modelul strintților sunt grdi pentru fețe alese, care și permit s plteasc 2500 lei/lun...cu ct sunt mai mulți copii, cu att mai dificil sunt de urmrit...dac ne gandim bine, și acas se poate ntmpla ceva dac ntoarcem pentru o clip capul...

...fetița mea era foarte neastmprat: și-a bgat un bob de fasole n nas (a ascuns bobul n buzunar și l-a bgat n nas dup cteva zile); a vrut s sar peste un gard putred s salveze un maidanez și s-a rupt cu ea și și-a fracturat o mn; a intrat n camer cu ochii nchiși și s-a aruncat pe pat, dar a nimerit ntre pat și zid și s-a lovit la buz de am crezut c a rmas fr dinți; a czut pe scri și și-a spart arcada...

...n locul educatoarelor de la grdi, cred c aș face cu nervi s lucrez cu atția copii mici...
daria_
Postat pe 26 Noiembrie 2010 00:02
De la: quasaria, la data 2010-11-25 23:43:43in situatia asta, un parinte responsabil NU DUCE copilul la gradinita. Sau nu la gradinita respectiva, unde educatoarea nu poate sa controleze situatia.
Mie mi se pare ca e grav, cu atit mai mult cu cit copiii sint foarte mici, si sint la virsta la care in capsorul lor fac din tintar armasar si isi formeaza imagini deformate despre ei si despre ceilalti. Fie-mea a vazut o bunica pocnindu-si nepoata in parc si o luna de zile am discutat pe aceasta tema, pentru ca pt. ea a fost un eveniment care a marcat-o.


Un parinte cu adevarat responsabil nu are cum sa nu isi duca copilul la gradinita, doamna!
In primul rand, pentru ca acel copil trebuie sa socializeze.
In al doilea rand, pentru ca asa spune legea.

Imi pare rau sa o spun, dar cred ca faci parte dintre mamele care cred ca al lor prunc trebuie pus pe primul plan...Bun, foarte frumos...dar ce te faci cand esti o singura persoana cu alte 30 de cerinte la fel? pentru ca, sa o recunoastem, toti vrem ce este mai bun pentru copii nostri.

Si nu uita, doamna, ca nu toata lumea isi poate duce copilul unde doreste...fie din cauza unor preturi exagerat de mari, fie pentru ca nu sunt locuri. Si asa sunt mult prea multi intr-o grupa...

P.S. E foarte bine ca vorbesti cu fiica, chiar de apreciat, by the way! dar nu crezi ca o luna de zile pentru o chestie de genul celei mentionate e putin cam mult!?!?!?
matza_blanda
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:56
De la: quasaria, la data 2010-11-25 23:02:27daca aveau 14 si 17 nu cred ca era asa o mare problema.
Si fetita e luata de intrebari de strainii carora le permit eu sa o ia la intrebari: ma indoiesc ca ar fi luata la intrebari fara sa fiu consultata inainte. Sau, daca ar fi, bad luck pentru strainii respectivi. In ce priveste copilul MEU, sint foarte impulsiva intr-adevar. Nu ma intereseaza ca au 30 de alti copii pe cap, asta nu e o scuza ca din cind in cind unul sa mai pateasca cite ceva - nu vorbim de pagube colaterale aici, vorbim de copii. Unde pur si simplu nu exista scuza.


Eu am impresia ca nu iti dai seama ce vorbesti, doamna...pentru copil, sa fie luata la intrebari- cu sau fara acordul tau- este o trauma. Ea nu va percepe niciodata ca greseala nu a fost a ei, ci se va crea un sentiment de culpa care o va insoti toata viata. Asta iti doresti?!?!?

Intrebare: copilul tau a fost crescut in puf? nu a cazut niciodata chiar daca erai tu prin preajma? mi-e greu sa cred, sincer...asa ca nu mai arunca cu pietre pentru ca s-ar putea sa te trezesti cu bumerangul inapoi
matza_blanda
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:00
Exact. Consider ca al meu pruinc trebuie pus in primul plan: te asigur ca nici o lege nu ma poate obliga sa imi duc copilul intr-o institutie unde se permite sa i se bage mina in kiloti de catre diversi, pe principiul ca asta e, eram atenti la alti copii...

Pina una-alta, indiferent de sistemul educational existent, responsabilitatea a ce i se intimpla copilului TAU e A TA, ca parinte. Tu il aduci pe lume, tu trebuie sa il aperi, cit e mic, de tot ce i se poate intimpla. Nu iti permiti sa ii oferi niste conditii in care sa fie in siguranta, nu il faci. Iti iei un catel. Sau o pisica.
E extrem de simplu, doamna...:-)

quasaria
Postat pe 26 Noiembrie 2010 21:36
De la: quasaria, la data 2010-11-26 21:36:41Exact. Consider ca al meu pruinc trebuie pus in primul plan: te asigur ca nici o lege nu ma poate obliga sa imi duc copilul intr-o institutie unde se permite sa i se bage mina in kiloti de catre diversi, pe principiul ca asta e, eram atenti la alti copii...

Pina una-alta, indiferent de sistemul educational existent, responsabilitatea a ce i se intimpla copilului TAU e A TA, ca parinte. Tu il aduci pe lume, tu trebuie sa il aperi, cit e mic, de tot ce i se poate intimpla. Nu iti permiti sa ii oferi niste conditii in care sa fie in siguranta, nu il faci. Iti iei un catel. Sau o pisica.
E extrem de simplu, doamna...:-)




Atunci sper sa ai mereu bani cat sa iti permiti o bona lipita practic de pruncul tau....pana la adanci batraneti
Si, apropo, NU mai scrie cu litere mari! e ca si cum ai tipa la mine ...iar mama mea s-ar putea revolta, da?
matza_blanda
Postat pe 26 Noiembrie 2010 22:05
De la: ellayy2, la data 2010-11-11 17:40:04Nici nu stiu cu ce sa incep ,
In urma cu vreo trei luni fetita mea de 4 anisori mi-a spus cu conditia de a tine secret faptul ca un baietel de aproape 7 ani a sarutat-o si a stranso in brate ......si sa apucat de plans. Ma pus sa ii promit ca nu o sa spun la nimeni . Am incercat s-o linistesc si sa ii spun ca e normal ca baieteii sa mai fure saruturi la fetite ssi nu trebuie sa fie suparata .Am povestit si eu amuzata povestea surorilor mele tot asa cu conditia sa nu ii spuna ca altfel ea nu o sa mai aiba incredere in mine si nu o sa-mi mai spuna nimic alta data , surorile nu au spus dar au incercat sa o traga de limba sa vada daca nu spune ea ceva .....si nici o incercare nu a avut succes.
Eram destul de intrigata pentru ca si la gradi imi spunea ca are un prieten si daca o intreba oricine daca a pupat-o ea spunea senina ca da ......dar in cazul acesta nu dorea sa spuna la nimeni nimic.
Ok , au trecut cam trei luni de atunci si ieri seara am adus vorba de intamplare , si ea mi-a spus clar si foarte suparata ca nu vrea sa vb despre asta. In schimb azi dimineata cand o imbracam si ii povesteam ca aseara dupa ce a adormit a venit tati si a pupat-o si a dus-o in patul ei ....ma intrebat >eu nu am facut diferenta pe moment intre sarutat si pupat.......apoi ganditoare si foarte suparata mi-a spus > am ramas gura casca ...pentru ca era prima data cand mi-a spus asta si am intrebat-o daca la lasat si ea a spus ca nu si ca a incercat sa-i bage manuta la el in chilotei la care ea sa opus si el ia spus ca daca nu ii baga mana , nu o mai tine in brate .......
Intrebarile sunt , oare sa ii spun mamei lui ce sa intamplat, sau imi fac probleme degeaba ..........e doar o joaca de copii ............dar daca totusi nu vb nimeni cu baietelul si ajunge sa faca alte prosti cu alte fetite .......sincer nu stiu ce sa fac e o familie respectabila si nu vreau sa nu ma creada sau sa spuna ca aberez sau exagerez ..........dar nici nu vreau sa se intample ceva mai tarziu si sa ma gandesc ca poate puteam sa impiedic asta.......va rog sa-mi dati un sfat......eu sunt la primul copil si inafara de cele doua surori nu am pe nimeni cu care sa ma sfatuiesc , si ele sunt mai mici decat mine..........sotul a spus ca sincer nici el nu stie ce ar trebui facut......Asa ca ajutati-ma sa iau o decizie ii spun mamei sau nu........


eu cred ca nu mai e nimic de facut,decizia e deja tardiva,fetita ta seamana cu tine.

ceea ce ma surprinde este ca useri seriosi s-au prins in povestea ta de doi bani.

roaga-te la dumnezeu ,poate te ajuta el.

aloooo...quasaria...wake up...
O_K
Postat pe 26 Noiembrie 2010 22:18
si mie mi s-a parut "cusuta cu ata alba" povestea asta...
daca i s-ar fi intamplat copilului meu asa ceva...pana acum situatia era transata...
nu eram pe un forum cerand sfaturi si pareri....
eladaela
Postat pe 26 Noiembrie 2010 22:25
chiar asa.... ,foarte ,,ciudat".
Daca este intr-adevar reala povestea,sunt ingrozita... sa astepti pana ce?Sa inviti mamica respectiva la cafea??Sa spui..sa nu spui..
Sigur ca trebuiesc luate masuri si ..pe loc!Fiindca la gradinita se pot intampla atatea..sa cada,sa fie trasa de par,impinsa...e absolut normal.Dar imi vine greu sa cred ca un copil ii baga unui alt copil mana in chilotei si educatoarele fac..ce?Plus ca ceialalti copii ar fi ochi si urechi ..si ar semnala negresit,,incidentul";fiind ceva iesit din comun,adica ceva care stiu si ei ca nu este permis,ceva care nu face parte din joaca lor.
chanty
Postat pe 26 Noiembrie 2010 22:53
corect chanty...
acel copil are o problema...si cineva(adica parintii) trebuie sa faca ceva...
eladaela
Postat pe 26 Noiembrie 2010 23:02
k, eu discut o situatie ipotetica.

Mb, probabil ar fi bine ca mama ta sa se revolte... ar avea sansa sa corecteze carentele...:-)
Resemnarea asta mi se pare cel mai rau lucru la romani, si nu stiu de ce nu o observ decit aici: probabil o mai exista prin Somalia, Nigeria.... Wake up, people - sinteti oameni civilizati, aveti drepturi, copiii vostri la fel.
Gradinitele straine, de ex., au clauze in contract prin care platesc si pe mama-sa si pe tat-su daca i se intimpla copilului ceva acolo, au camere video prin care poti monitoriza TU activitatile lui, sau ale caror inregistrari poti sa le ceri daca ai vreo suspiciune.Nu ai bani sa ii asiguri niste standarde minime de atentie din partea unui adult, nu il duci.
Nu exista "sint prea multi copii". Eu nu am multi - am unul singur, ala si ochii din cap, si sint convinsa ca orice mama gindeste asa, deci cind ii incredintezi cuiva ce ai tu mai de pret, nu mergi pe premisa ca asta e, ce s-o intimpla s-o intimpla.... de la Dzeu putere....

Referitor la bani... nu ii doresc nimanui sa fie in situatia in care sa aiba nevoie disperata de bani pt copil - in situatii nefericite - sa vada cum banii se fac, si se fac in timp. E vorba de mentalitate, aici, nu de bani.
Aveam destul de putini ani sa diger asemenea intimplari, cind i s-a imbolnavit copilul unei prietene si am vazut cum se reactioneaza pe viu la asa ceva: in aceeasi noapte au plecat cu el la Viena, in saptamina respectiva barbatu-sau si-a luat acolo trei joburi de necalificat - doua de zi, unul de noapte, plus vindut tot aici, casa-masina.... Ea a ramas citeva luni cu copilul in spital, el n-a dormit citeva luni aproape deloc, pina la urma l-au facut bine si s-au intors toti trei. Nu mai conteaza unde s-au intors, s-au intors trei. Au luat-o de la capat, cu rate, banci, anunturi de angajare... Viata merge inainte, dar si-au salvat copilul.
Asa ca nu e un subiect la care sa ma uit la capitolul "bani". Nu ii am, ii fac. Nu sint in stare, e vorba de mine, nu de ce nenorocita e viata asta....

quasaria
Postat pe 27 Noiembrie 2010 09:16
eu nu am copii....
dar numai citind simt cum imi creste tensiunea ptr faptul ca femeia asta sta pur si simplu aici si isi pune-ntrebari.....si trece timpul...
brrr....
fleurdelis
Postat pe 27 Noiembrie 2010 09:21
Q....asa gandeste UN PARINTE...
eladaela
Postat pe 27 Noiembrie 2010 09:23
tu vii si ne intrebi pe noi ce sa faci???????? ce sa credem ????????
nu ma intrebati cum as reactiona .........
jeanette40
Postat pe 27 Noiembrie 2010 09:57
De la: quasaria, la data 2010-11-27 09:16:59k, eu discut o situatie ipotetica.

Mb, probabil ar fi bine ca mama ta sa se revolte... ar avea sansa sa corecteze carentele...:-)
Resemnarea asta mi se pare cel mai rau lucru la romani, si nu stiu de ce nu o observ decit aici: probabil o mai exista prin Somalia, Nigeria.... Wake up, people - sinteti oameni civilizati, aveti drepturi, copiii vostri la fel.
Gradinitele straine, de ex., au clauze in contract prin care platesc si pe mama-sa si pe tat-su daca i se intimpla copilului ceva acolo, au camere video prin care poti monitoriza TU activitatile lui, sau ale caror inregistrari poti sa le ceri daca ai vreo suspiciune.Nu ai bani sa ii asiguri niste standarde minime de atentie din partea unui adult, nu il duci.
Nu exista "sint prea multi copii". Eu nu am multi - am unul singur, ala si ochii din cap, si sint convinsa ca orice mama gindeste asa, deci cind ii incredintezi cuiva ce ai tu mai de pret, nu mergi pe premisa ca asta e, ce s-o intimpla s-o intimpla.... de la Dzeu putere....

Referitor la bani... nu ii doresc nimanui sa fie in situatia in care sa aiba nevoie disperata de bani pt copil - in situatii nefericite - sa vada cum banii se fac, si se fac in timp. E vorba de mentalitate, aici, nu de bani.
Aveam destul de putini ani sa diger asemenea intimplari, cind i s-a imbolnavit copilul unei prietene si am vazut cum se reactioneaza pe viu la asa ceva: in aceeasi noapte au plecat cu el la Viena, in saptamina respectiva barbatu-sau si-a luat acolo trei joburi de necalificat - doua de zi, unul de noapte, plus vindut tot aici, casa-masina.... Ea a ramas citeva luni cu copilul in spital, el n-a dormit citeva luni aproape deloc, pina la urma l-au facut bine si s-au intors toti trei. Nu mai conteaza unde s-au intors, s-au intors trei. Au luat-o de la capat, cu rate, banci, anunturi de angajare... Viata merge inainte, dar si-au salvat copilul.
Asa ca nu e un subiect la care sa ma uit la capitolul "bani". Nu ii am, ii fac. Nu sint in stare, e vorba de mine, nu de ce nenorocita e viata asta....




Q, nu vreau sa te insult, dar am impresia ca si tu stai destul de "bine" la capitolul carente...sau traiesti intr-un glob de sticla, departe de neajunsurile celor din jur...
Sunt foarte de acord ca un copil este prioritatea unui parinte, dar vii aici cu o mentalitate de genul "totul mi se cuvine" incat ma intreb cum va fi copilul tau peste cativa ani.
Ne cramponam de gradinite private, de inregistrari video, etc. Dar in lumea actuala, chiar stau si ma intreb cati dintre noi chiar isi pot permite. Ca au clauze in contract, nu ma indoiesc, dar riscul tot exista ( la ce iti mai folosesc banii dupa aia...)!!! Iar daca imi vii iar cu o replica "nu iti permiti, nu faci un copil", permite-mi sa iti aduc aminte ca sunt o gramada de mamici care au asteptat pana au putut sa ofere totul copiilor si fie nu au mai putut face copii, fie copiii au luat-o pe cai total nepotrivite tocmai pentru ca au avut totul pe tava...

Asa ca, multa sanatate si putere de munca pentru a avea parte doar de puf si a scuti neplacerile....doar ca viata tot se incapataneaza sa ni le ofere si, din pacate, nu intotdeauna totul se rezuma la bani.
matza_blanda
Postat pe 27 Noiembrie 2010 11:24
matza, instinctul de mama e de fiara. reactionezi extrem de violent atunci cand i se intampla ceva traumatizant copilului tau. aici nu e vorba de crescut in puf, cum sustii tu,. e vorba de o agresiune sexuala. aspectul ca s-a intamplat intre niste copii mi se pare subsidiar. actul in sine e acelasi. datoria unui parinte e sa isi protejeze copilul. punct!

cat priveste povestea doamnei, mi se pare cel putin bizara. ori povestea nu e reala, ori doamna sufera de o incetineala in reactii. nu te dai pe forum intreband cum sa procedezi. pur si simplu reactionezi. parerea mea,...
michelle_
Postat pe 27 Noiembrie 2010 11:39
dna matza, eu stau destul de bine si la celelalte capitole - si daca e sa discutam cazuri individuale, nu stau bine pentru ca m-ar intretine vreun nene sau matusa tamara. Stau bine pentru ca mi-am propus sa stau asa - si pt mine si pt fie-mea.
Din motivul asta nu sint prea miloasa de felul meu - nici mie nu mi-a dat nimeni nimic gratis, asa ca ma leshi cu "citi isi pot permite". Aia care vor sa isi permita, isi permit. Si daca imi e total paralel in ce mizerie traieste fiecare pentru ca asa vrea el, faptul ca obliga si niste copii fara nici o vina sa adere la aceeasi foutu-i mama mi se pare revoltator. Copilul ala n-a avut de ales. Nu l-a intrebat nimeni daca ii convine ca mama-sa sta pe forum si intreaba daca n-ar fi mai bine pt linistea tuturor sa uite ca ii e agresata copila.... In fond, daca nu faci mare tam-tam, poti sa consideri ca nici nu s-a intimplat. Poate trece de la sine asa, ca gripa. Ca doar na, astea sint conditiile in RO. Si faptul ca astea sint conditiile scuza tot.
Le scuza si pe alea care ar trebui sa aiba grija de copiiii nostri si n-au.
quasaria
Postat pe 27 Noiembrie 2010 12:38
Draga mea, din moment ce fetita este evident afectata de comportamentul baiatului - si asta este clar, altfel nu te-ar fi rugat sa nu spui la nimeni - trebuie sa vorbesti cu ea si sa-i explici foarte clar despre ce este vorba. Desigur fara sa o sperii. Trebuie sa-i explici diferenta antomica dintre baiweti si fete etc. Copilul nu trebuie sa perceapa aceste gesturi ca fiind ceva rusinos, ci ca nu este normal la varsta asta. Daca i se explica fenomenuil ca fiind rusinos paote avea probleme mai tarziu in cadrul unei relatii normale. I se poate explica si din pc de vedere igienic - ca sa zic asa -.

La fel, doamnele care supravegheaza trebuie puse la curent - dar atentie si aici la gradul lor de intelegere.

Parintii pustiului trebuie avertizati de curiozitatile copilului. Se paote foarte bine ca baietelul sa fi gasit posibilitatea de a vedea ceva filmulete deochiate, iar daca are un frate mai mare, cu atat mai mult.

E o perioada foarte dificila pentru pusti: incep marile curiozitati, intrebarile dificile etc. din pacate parintii sunt tributari unor idei preconcepute si nu le explica clar despre ce este vorba. Ei uita ca pubertatea vine mult mai repede la generatiile actuale decat cum a venit la noi, iar revistele cu imagini explicite, internetul, filmele... nasc intrebari si curiozitati in mintea celor mici. Parintii nu sunt nici ei pregatiti pentru timpurile astea libere si libertine. Deja nu mai mira pe nimeni daca astia mici isi incep viata sexuala la 14 ani.

Eu am doi baieti. De cand au inceput sa lege cateva cuvinte au avut la indemana un atlas anatomic pe care le-am explicat despre pipi, rinichi... etc., in fiecare an adaugand un surplus de explicatii.
Nu uitati ca ei ies pe afara , se joaca pe unde nu te astepti - ai mei aveau o atractie catre tomberoane - si bineinteles ca gaseau tot felul de chestii de la tampoane la preyervative. Decat sa afle de pe strada, sau intr/un mod nepotrivit de la baietii mai mari le-am spus eu despre ce este vorba. Povestea cu barza.... nu mai tine de mult, de foarte mult timp.
Daca avem grija sa le explicam pe intelesul lor despre ce este vorba nu are de ce sa apara probleme.

Fetita, pusa in garda, va sti sa se apere pe viitor.
Informati-va copiii - e cel mai bun mod de a-i feri de probleme.
deliapetrescu
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:04
matza blanda...se pare ca ai o dificultate in a o intelege pe quasaria,sincer!
Ce-ti ,,spune"ea..sau ce incearca sa transmita prin postarile ei...si ce intelegi tu?!
Mai reciteste postarile ei o data,poate te dumiresti.Cred ca ai citit la mare graba pana acum..
chanty
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:15
povesti , povesti ........
.....si barbatul care chiar nu stie ce e de facut !!!!!
atunci va meritati soarta.
picat_din_cer
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:26
pacat de fetita.........
picat_din_cer
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copilul meu este agitat 10 De la: Crisu22 16 Mai 2012 19:55
Cautati o bona? 1 De la: CautaBona 17 Mai 2012 15:16
Avem nevoie de ajutor! 142 De la: barboneli 24 Iulie 2012 19:12
Care este cea mai frumoasa amintire? 18 De la: quasaria 1 August 2012 14:47
baloane pentru copiii ingeri 4 De la: Ciresica 3 Iunie 2010 18:59
Setari Cookie-uri