Fericirea,stare de spirit?

Prin fumul de tigara abia se puteau intrezari zorii zilei care incep din ceasca de cafea amaratimpul se scurge cu ecouacelasi ca si ieri,acelasi ca si maine.Am abandonat toate gandurile,am parasit toate idealurile pentru o clipaIntr-un sfert de minut am devenit nimeni.Calc pe urmele mele de ceva vreme,sunt aceasi pasi incerti,catre o destinatie idealama aflu iar la linia de sosire,privind nedumerita la aceasi pistala picioarele mele scrie : STARTstiu ce inseamna,stiu ce ar trebui sa fac.Mi-am astupat urechile sa nu mai aud sunetul care ma indeamna sa alerg,sa-mi inving temerile,sa dau tot ce-i mai bun,acum,aici,iarasi.Riscul se presupune a fi mai mare daca refuz sa decid,dar am participat de atatea ori aceasta competitie,unde eu sunt singurul meu adversar,pe care de cele mai multe ori l-am invins,pe care l-am dezamagit de atatea ori,caruia nu i-am permis sa se bucure de victorile lui,caruia i-am pretins mereu sa fie mai bun,aratandu-mi nemultumirea chiar si atunci cand stralucea pe cel mai inalt loc al podiumului.
De unde atata incertitudine si nemultumire?De unde atata nefericire,cand toti cei din jurul meu ma privesc ca pe o eterna invingatoare?Toata sensibilitatea mea emotionala sa reflecte in exterior ca o un globulet pretentios si vesnic stralucitor?
Imi doresc sa fiu globuletul creat de mine pentru cei din jur!Vreau sa ii simt faima. De ce l-am creat si totusi nu ma bucur de frumusetea lui?
CapsunikRoz
Postat pe 6 Noiembrie 2010 14:24
probabil te-a epuizat crearea...
-invata sa fi fericit!...dar cati stiu spune asta....
si totusi nimeni nu iti poate arata "drumul" adevarat sprea ea....
koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 14:43
fericirea vine in rate...
michelle_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 16:30
de multe ori te nasti cu fericirea la pachet, dar se pierde pe drum....
triketrak
Postat pe 6 Noiembrie 2010 16:37
pe cerul lin
putin senin,
o stea apare licarind
iesind din rand...
plutind prin gand
o noua fericere regasind ...
koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 16:45


Mi-e dor de-un zambet omenesc,
mi-e dor de-o vorba buna,
mi-e dor de pasi copilaresti
si bolta cea senina.
persidadamian
Postat pe 6 Noiembrie 2010 16:49
sub colti de fier
eu tot mai sper
ca se ascunde frematand
cu arogantele luptand,
sufletul bland!


koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:05
Am obosit de-atata truda,
am obosit de-atata dor,
ador infinutul ce-l vad printre nori,
secunda-as opri-o in ganduri.
persidadamian
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:13
daca o citesti toata legata a iesit chiar fain
persidadamian
Postat pe 6 Noiembrie 2010 19:26
e frumoasa oricum...
si totusi fericirea
unde se ascunde?....
si nu-mi spune ca iar
a ratacit intre secunde
koala
Postat pe 7 Noiembrie 2010 19:14
Frumos ai scris! Ce sa spun? Eu nu cred in fericire-poate ca "fericirea" e singurul cuvant ce nu are un corespondent real.
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Noiembrie 2010 19:34


koala
Postat pe 7 Noiembrie 2010 19:42
In lacrima ce o putem varsa,
in drama apusului de soare,
in valurile marii spumegande,
in liliacul inflorit,
in mana dragului iubit.
persidadamian
Postat pe 7 Noiembrie 2010 20:03
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-11-07 19:34:49Frumos ai scris! Ce sa spun? Eu nu cred in fericire-poate ca "fericirea" e singurul cuvant ce nu are un corespondent real.


Luna tare suparici ai fost astazi, imi pare rau ca vezi viata asa. Vreau doar sa te intreb ceva.
Daca nu te-ai fii lovit in viata si de tristeti ( poate mai multe decat bucurii, nu stiu) cum ai definii fericirea/bucuria?
Uite pentru mine bucuria inseamna faptul ca ma trezesc in fiecare dimineata si vad fata somnoroasa a fetitei mele, imi place sa simt ploaia si vantul pe fata, razele soarelui, sa dau buna ziua cu un zambet pe fata tuturor pe care ii cunosc, imi place sa-mi beau cafeaua la aceeasi terasa la care merg de 10 ani si sa ma uit la oamenii care trec pe strada, imi place sa fac pe cei din jurul meu fericiti sa le ofer tot felul de surprize, sa-mi intalnesc mama si sa-i spun cat de mult o iubesc.
Depinde fiecare cum si in ce cauta fericirea Luna, dar asta nu inseamna ca nu exista.
In ciuda faptului ca trudesti din greu pentru o cariera, pentru avere si alte chestii de genul, nu o sa-ti gasesti fericirea si linistea sufleteasca in material. Trebuie sa invatam sa pretuim si ne bucuram de ceea ce avem.
persidadamian
Postat pe 7 Noiembrie 2010 21:17
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-11-07 19:34:49Frumos ai scris! Ce sa spun? Eu nu cred in fericire-poate ca "fericirea" e singurul cuvant ce nu are un corespondent real.


Iti respect punctul de vedere...Nu sunt o pesimista din fire,dar am clipe cand ma coplesesc toate "realitatile"...insa ma motivez rapid.Se spune ca atunci cand vrei sa simti putina fericita sa numeri lucrurile pe care le ai si banii nu le pot cumpara
CapsunikRoz
Postat pe 8 Noiembrie 2010 18:09
Dupa mine, fericirea este o stare de constiinta si e cam greu sa o generam la comanda sau sa o mentinem timp indelungat ,chiar si cand e declansata de un stimul exterior:o femeie/un barbat. Fericirea implica iesirea dintr-o transa consensuala si intrarea in alta.
ufishor
Postat pe 8 Noiembrie 2010 18:20
Fericirea.... este o stare... pe care nu o constientizezi decat atunci cand nu o mai ai.

Cati din noi raspundem la intrebarea : esti fericit? .... si spui cu toata inima DA

totdeauna exista ceva ce ne retine, ce credem ca, cu acel ceva o sa fim cu adevarat fericiti.
cricat
Postat pe 8 Noiembrie 2010 18:26
Eu am auzit o mai scurta definitie la cineva si mi-a placut:

"Fericire inseamna sa nu-ti doresti sa fii cu altcineva, altundeva."
eu_geminy
Postat pe 8 Noiembrie 2010 18:27
Fericirea nu se poate defini simplu ''fericirea este...''. fericirea este totalul unor stari , unor lucruri frumoase...o privire inocenta a unui copil , un apus de soare...un zambet - frumusetea vietii de zi cu zi: INVATATI SA VA BUCURATI DE LUCRURILE MARUNTE DIN VIATA VOASTRA SI VETI FI FERICITI!!!!!!!!!!!
otioti
Postat pe 14 Noiembrie 2010 12:34
fericirea este o emotie,o emotie placuta.deci bucuria,placerea dar nu materiala,duc spre fericire.te emotioneaza natura,te emotioneaza prima intalnire,te emotioneaza reusitele.te emotioneaza gestul unui prieten,te emotioneaza cand intalnesti o persoana care iti place si lista de emotii care iti aduc fericirea este lunga.nu confundati fericirea cu iubirea,care este un sentiment. :sml-confused0006
vuvuzela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 06:47
he he he... vuva, de cand fericirea e o "emotie"?:)))))

PS:
de cand aparu ONANelia cu injuraturi?...
no... fuse si se duse.:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 07:02
De la: eu_geminy, la data 2010-11-15 07:02:58he he he... vuva, de cand fericirea e o "emotie"?:)))))

PS:
de cand aparu ONANelia cu injuraturi?...
no... fuse si se duse.:)))




mai studiaza psihologie.si las-Onelia.te tiii langa dupa noi.poate ai si tu alta treaba !
vuvuzela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 07:20
zau?! hai ca m-ai dat pe spate, vuvo...
eu stiu ca pentru tine trebuie studiata psihiatria...:))

PS: si pari cam incoerenta...
ia zi, ce etnobotanice ai mai descoperit acuma?
le-ai facut juma-juma cu ONANitza?:))):D
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 07:26
De la: eu_geminy, la data 2010-11-15 07:26:27zau?! hai ca m-ai dat pe spate, vuvo...
eu stiu ca pentru tine trebuie studiata psihiatria...:))

PS: si pari cam incoerenta...
ia zi, ce etnobotanice ai mai descoperit acuma?
le-ai facut juma-juma cu ONANitza?:))):D






poate te linistesti,hai scuteste-ma cu aberatiile tale.

http://www.youtube.com/watch?v=ZQK6J6fGkQo
vuvuzela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 07:37
vuvuleana, te tii turbata dupa mine...:))
hai da-mi un ignore mic, pls!...

da'nu creca poti, urato!...:D
=))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 07:42
SINT ganduri ce ratacesc permanent si in mintea mea . SINT momentele in care constiinta este treaza ... SINT acele clipe , cand linistea din jur devine confidenta . Fara ele nu as fi eu , si cu siguranta m-as simti incompleta .Fara aceasta competitie cu mine insami , viata nu ar pastra acelasi farmec . Este provocator , pentru ca ne cunoastem stilul si limitele , punctele forte sau punctele vulnerabile , pentru ca nu ne putem minti , iar satisfactia este cu mult mai intensa decat in cazul in care ne confruntam cu altcineva . Fericirea este marea enigma a umanitatii . Nimeni nu poate da un raspuns exact tocmai pentru ca ea poate imbraca diferite culori sau ipostaze , pentru ca fiecare din noi avem idealuri mai mari sau mai mici , asemanatoare deseori dar niciodata perfect identice . Fericirea poate fi ascunsa intr-o speranta sau intr-o realizare de orice natura , .. sau poate intr-o atingere , intr-un gest , intr-o dorinta ce a devenit realitate . Este o stare de spirit ce reuseste sa imprime o urma undeva in suflet , urma ce nu va putea fi stearsa nici macar de timp . Sint clipele in care simtim ca plutim , ca parca si cerul este mai senin . Natura umana, este de a tinti permanent mai sus , si mai sus ... sint provocari prin care ne demonstram abilitatile si valoarea pe care o avem , sint dovezi ce in mod vizibil sau ascuns ne detaseaza de ceea ce este in jur , ne ofera mai multa incredere , ambitie si determinare ... deseori un nou START conturat de un nou ideal si o noua atitudine in tot ceea ce poate defini acest simplu si complex cuvant ``VIATA``
AngeloBluLdy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 09:52

Da. Lumea inca doarme, un somn de iluzie!
AMELYY
Postat pe 15 Noiembrie 2010 10:06
ganduri .......
sunt ganduri ce ma bantuie ,
precum ,
fantoma dragostilor stinse........
nimic nu va mai fi acum ,
si amintirile-s ninse......
ganduri ........
si vise ,
iluzii .......
jeanette40
Postat pe 15 Noiembrie 2010 10:12
ganduri,
vise si iluzii
plus sperante cate-un sac...
toate astea-s fericirea
ce-o cautam sub un capac.....
koala
Postat pe 15 Noiembrie 2010 10:28
Frumos spus...nu e bine(dupà pàrerea mea)sà fii trist si morocànos
Ai un aspect mult mai plàcut dacà te trezesti dimineatà si chiar dacà nu ai cui da "binete"si zìmbesti
Dacà am lua toate lucrurile ìn tragic,cred cà am ìmbàtìni dublu ìn fiecare zi...
Avem forta necesarà de a gàsi ìn noi sursele bucuriei cotidiene si sà transmitem màcaro fàrìmà din ea...astfel lumea stie pentru ce ai zìmbit azi...
In loc sà mergi cu privirea ìn jos sà te ìmpiedici de pietre,mai bine cu fruntea sus si sà te "lovesti"de oameni...(metaforic vorbind...)
larsonitza
Postat pe 20 Noiembrie 2010 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
topic pt lipsa de inspiratie! ce cladire din romania credeti ca ar merita ajutor ?? 48 De la: picaturaderoua 28 August 2009 17:02
haideti sa ucidem lumea virtuala! 239 De la: fleur_de_lis 14 Septembrie 2009 06:11
Un om intelept este sincer 39 De la: KNIGHT_31 27 August 2010 18:52
Voma la bebelusi 2 De la: Ungureanu_Denisa_1 28 Septembrie 2015 09:48
Ce înțelegem prin zicala, Prietenul la nevoie se cunoaște 9 De la: ingerasulluptor1 28 August 2016 20:05
Setari Cookie-uri