Un tata are doar datorii fata de copilul lui?

Am un prieten de aproximativ 2 ani ,care a mai fost casatorit si are o fetita din prima casatorie. Cand a divortat fiica lui avea aproximativ 2 ani si binenteles ca mama a primit custodia fetei iar el doar 2 ore /sambata de vizita in prezenta mamei.O perioada s au inteles mai binisor in sensul ca o putea lua pe cea mica cateva zile pe luna la el,dar de asta vara fosta sotie nu vrea sa i mai raspunda la tf sau la mesaje si nici nu mai vrea sa i dea fata.Un singur mesaj i a trimis foarte clar: "AI PROGRAM DE VIZITA RESPECTA L".Si zilele trecute am incercat sa respectam acest program asa ca sambata dimineata cu un sms inainte si o confirmare ne am infiintat la usa ei sa o vedem pe cea mica,din cele 2 ore cat ar fi trb sa fie cu noi cea mica nu am putut sa stam mai mult de 15 minute pt ca fosta a luat foc si a inceput cu injurii si cu tipete de fata cu cea mica...Am preferat sa plecam decat sa o supunem pe cea mica la o cearta sau la altceva.Un tata poate avea custodia copilului? Cum isi poate un tata exercita drepturile asupra unui copil ? Sau un tata are doar datorii ?

Multumesc celor care si au oprit privirea pe postarea mea.
albatros
Postat pe 1 Noiembrie 2010 23:42
un ata are atat responsabilitati cat si drepturi.....
nimeni nu cred ca iti va da un raspuns concert aici,mai bine interesati-va legal ce puteti face...veti sti cum sa reactionati si la ce sa va asteptati.
anaROBERT
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:32
nu cumva ati divortat amandoi in aceeasi perioada..?
daca da..,e normala reactia fostei..
ia pune-te in locul ei..
roby_cado
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:34

sa fie sotia geloasa oare?
sa fi fugit ''prietenul'' de langa sotie si copil?
anaROBERT
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:37
asa cum si ea a facut..
mai putin partea cu copilul..,care i-a apartinut "de drept"..
roby_cado
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:40
pai de unde sti tu?
anaROBERT
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:49
Chestii de-astea se intampla in special cand e copilul mai mic...si mie imi era greu sa-i dau ex-ului fata cea mica la vizita pentru ca nu stia ce sa-i faca si venea aproape de fiecare cu copilul fie mirosind ingrozitor a tutun si tusind, sau ii dadea dulciuri pana se umplea de bube...o data l-am lasat s-o ia la mare impreuna cu iubita lui, crezand ca aia e mai breaza: timp de 10 zile i-a dat sa manance numai pizza, dimineata la pranz si seara, de i-a iesit pizza pe nas bietului copil,si a slabit cateva kg. Cand l-am intrebat de ce a facut asta a replicat ca stia ca fetei ii place mult pizza.

Acum, cand sunt mari( 15 si 19 ani), ma rog de el sa le mai ia si el, dar nici nu vrea sa auda: nu le vede cu saptamanile...ba le mai cere si bani, sa-i cheltuie prin cazinouri...
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:51
din moment ce aveti o hotarire judecatoreasca...puteti merge la politie in caz ca aceasta nu e respectata de fosta...politia are datoria sa se asigure ca dreptul dv ..cistigat in instanta se respecta..... teoretic

practic...aceste "intilniri"cu fosta vor fi intotdeauna prilej de discutii care pot degenera in reprosuri si cearta si numai copilul are de suferit.Fostul meu cind venea sa vada copii se juca cu aprox 5-10 min cu ei...de fapt ii analiza ..apoi incepea...ka de ce are un semn nu stiu unde ...nu am grija de ei...ka par murdari..desi ii schimbam si le faceam dush innainte de a veni el.....ma rog gasea motive ....si ne certam pina ajungeam sa-l dau afara din casa...am fost la pol si s-au incercat diferite variante de mediere...nimic nu a mers.De ambele parti trebuie inteles faptul ca divortul sa consumat intre parteneri...fiecare in parte ramine parinte iar copilul sufera imens sa-si vada printii certindu-se. el ii iubeste pe amindoi
rapsody33
Postat pe 2 Noiembrie 2010 02:23
Eu zic ca,daca il lasai sa se duca singur la usa ei era cu totul si cu totul alta treaba,nu se mai comporta asa ex. sotia. Eu cred ca,in mod normal e copilul ei si al lui nu vad prezenta ta ce rol are in toata ecuatia asta,el daca e barbat adevarat ar intelege unele orinduieli ale vietii si nu ar mai amesteca treburile intre ele.tu nu ai ce cauta la usa acelei femei never,never asta daca te respecti citusi de putin si ai demnitate,tu eventual in cel mai bun caz il poti sustine pe actualul tau sot din umbra,atunci cind vine cu fetita pe acasa sau sa va plimbati impreuna prin parc,,,etc . chestii de astea dar nicidecum sa ajungi la usa acelei femei.Ajungi acolo ca sa ce.....?sa ceri ora de vizita a copilului altei femei"?nu iti vad rolul in toata ecuatia asta si credema ca nu ti-o spun cu rautate este logica firi si sa stim fiecare care ne este rolul in societate.Daca ex ,sotul tau ar veni cu o alta la usa ta sa iti ceara sa ai dai copilul la plimbare tu cum ai proceda...cum ti-ar veni?Eu iti dau un sfat asta ptr. ca ai postat acest subiect si poate ai nevoie de el,incearca sa te ti un pic mai la distanta de tot trecutul sotului tau asta include si vizitele despre care ai amintit mai inainte,fate unica in fata luisi incearca sa iti faci un viitor sigur linga el modificind cite ceva din trecutul lui,acel copil nu trebuie sa devina o povara si un subiect tabu in casnicia voastra si incearca sa ii daruiesti tu unul in vreun fel asu altul daca il puteti face voi ar fi minunat daca nu il infiati si atunci toata atitudinea voastra se va schimba,inclusiv si a fostei sale sotii.Daca ai incredere in sotul tau lasal sa mearga singur in vizita la copil si sa il aduca acasa la voi sau sa va petreceti timpul impreuna ,asa vei evita multe din neintelegerile existente.
garbo006071
Postat pe 6 Noiembrie 2010 09:18
Da chiar asa. Cum te-ai infiintat tu la usa fostei si ai intrat tu in casa ei sa te joci cu copilul sub ochii ei? Crezi ca i-a picat bine? Dreptul la vizita i l-a dat lui si nu tie.
Doara
Postat pe 6 Noiembrie 2010 09:51
De la: albatros, la data 2010-11-01 23:42:34Am un prieten de aproximativ 2 ani ,care a mai fost casatorit si are o fetita din prima casatorie. Cand a divortat fiica lui avea aproximativ 2 ani si binenteles ca mama a primit custodia fetei iar el doar 2 ore /sambata de vizita in prezenta mamei.O perioada s au inteles mai binisor in sensul ca o putea lua pe cea mica cateva zile pe luna la el,dar de asta vara fosta sotie nu vrea sa i mai raspunda la tf sau la mesaje si nici nu mai vrea sa i dea fata.Un singur mesaj i a trimis foarte clar: "AI PROGRAM DE VIZITA RESPECTA L".Si zilele trecute am incercat sa respectam acest program asa ca sambata dimineata cu un sms inainte si o confirmare ne am infiintat la usa ei sa o vedem pe cea mica,din cele 2 ore cat ar fi trb sa fie cu noi cea mica nu am putut sa stam mai mult de 15 minute pt ca fosta a luat foc si a inceput cu injurii si cu tipete de fata cu cea mica...Am preferat sa plecam decat sa o supunem pe cea mica la o cearta sau la altceva.Un tata poate avea custodia copilului? Cum isi poate un tata exercita drepturile asupra unui copil ? Sau un tata are doar datorii ?

Multumesc celor care si au oprit privirea pe postarea mea.



scumpica, tatal are dreptul s-o viziteze pe cea mica! deci lasa-l singur sa-si vada fiica si nu te teme ca fosta va sari pe sl. daca s-a despartit de tatal fetiteti sogur nu-i mai trebuie! Asa ca EL are dreptul sa petreaca 2 ore cu fetita nu si nu e corect in formula TU, EL si FETITA; mai ales ca are dreptul s-o vada la FOSTA acasa....pune-te in locul ei? si gandeste ca de-aia ai creier
adeline
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:52
De la: albatros, la data 2010-11-01 23:42:34Am un prieten de aproximativ 2 ani ,care a mai fost casatorit si are o fetita din prima casatorie. Cand a divortat fiica lui avea aproximativ 2 ani si binenteles ca mama a primit custodia fetei iar el doar 2 ore /sambata de vizita in prezenta mamei.O perioada s au inteles mai binisor in sensul ca o putea lua pe cea mica cateva zile pe luna la el,dar de asta vara fosta sotie nu vrea sa i mai raspunda la tf sau la mesaje si nici nu mai vrea sa i dea fata.Un singur mesaj i a trimis foarte clar: "AI PROGRAM DE VIZITA RESPECTA L".Si zilele trecute am incercat sa respectam acest program asa ca sambata dimineata cu un sms inainte si o confirmare ne am infiintat la usa ei sa o vedem pe cea mica,din cele 2 ore cat ar fi trb sa fie cu noi cea mica nu am putut sa stam mai mult de 15 minute pt ca fosta a luat foc si a inceput cu injurii si cu tipete de fata cu cea mica...Am preferat sa plecam decat sa o supunem pe cea mica la o cearta sau la altceva.Un tata poate avea custodia copilului? Cum isi poate un tata exercita drepturile asupra unui copil ? Sau un tata are doar datorii ?

Multumesc celor care si au oprit privirea pe postarea mea.
buna.am citit mesajul tau..sincer nu-ti pot spune decat ca este bine ca un copil sa creasca lg mama lui.sunt divortata si fostul sot are dreptul la 2 vizite pe luna dar de vineri de la orele18.00 pana duminica la orele 18.00.noi am divortat de comun acord.el a vrut sa lase copilul la mine si sa aiba drept de vizita..are destul timp pot zice la cat este el de ocupat dar pb e ca el nu-l ia in vizita..copilul sufera..in cazul tau iti pot zice doar ca ar trebui sa deschida proces si sa zica ce se intampla..ca altfel ea poate sa zica la un moment dat ca el nu-si face datoria..inca ceva,cand are program de vizita lasa-l singur sa mearga poate deaia tipa fosta lui sotie..multa bafta!
garbo170975
Postat pe 6 Noiembrie 2010 14:36
din cite stiu nu exista custodie comuna in RO si nici nu vad cum ar putea lua mamei custodia - si de ce. Doar asa, ca vrea el?
Solutia e sa va intelegeti. N-o fi luat nici femeia aia foc degeaba.
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2010 18:37
cam putin timp a primit ;tatal' pentru intalnirea cu fiica lui.Oare de ce atat doar si de ce doar in prezenta mamei!
garbo024788
Postat pe 7 Noiembrie 2010 20:18
De la: garbo024788, la data 2010-11-07 20:18:37cam putin timp a primit ;tatal' pentru intalnirea cu fiica lui.Oare de ce atat doar si de ce doar in prezenta mamei!



cine stie ce metehne o avea si fostul de a primit numai 2 ore/saptamana de vizita, si oricum un barbat nu prea stie sa ingrijeasca un copil asa mic.
garbo000046
Postat pe 8 Noiembrie 2010 08:31
daca fetita este prea mica , oricum nu intelege nimic de la vizita tatalui sau daca este luata de acesta o ora doua! dimpotriva, copilul ste afectat psihic si emotional! daca tatal a primit doar DOUA ore dreptul la vizita este clar ca nu a maritat mai mult; faptul ca vizita trebuie facuta in prezenta mamei iar ridica un alt semn de intrebare foarte mare, oricum nu este in favoarea lui; chiar daca o actioneaza pe "fosta" in judecata tot degeaba, nu are ce face, ar trebui sa dovedeasca faptul ca mama este imorala; dar se dovedeste a fi cumva pe dos; daca se prezinta la usa "fostei" cu actuala doar asa ca sa se impauneze s-ar putea sa aibe un impact asupra fetitei foarte neplacut si daca "foasta" e desteapta, obtine de la psiholog o hartie prin care-l actioneaza ea in judecata!
asa ca nu va mai dati pe aici cu presupusa!
adeline
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:27
De la: albatros, la data 2010-11-01 23:42:34Am un prieten de aproximativ 2 ani ,care a mai fost casatorit si are o fetita din prima casatorie. Cand a divortat fiica lui avea aproximativ 2 ani si binenteles ca mama a primit custodia fetei iar el doar 2 ore /sambata de vizita in prezenta mamei.O perioada s au inteles mai binisor in sensul ca o putea lua pe cea mica cateva zile pe luna la el,dar de asta vara fosta sotie nu vrea sa i mai raspunda la tf sau la mesaje si nici nu mai vrea sa i dea fata.Un singur mesaj i a trimis foarte clar: "AI PROGRAM DE VIZITA RESPECTA L".Si zilele trecute am incercat sa respectam acest program asa ca sambata dimineata cu un sms inainte si o confirmare ne am infiintat la usa ei sa o vedem pe cea mica,din cele 2 ore cat ar fi trb sa fie cu noi cea mica nu am putut sa stam mai mult de 15 minute pt ca fosta a luat foc si a inceput cu injurii si cu tipete de fata cu cea mica...Am preferat sa plecam decat sa o supunem pe cea mica la o cearta sau la altceva.Un tata poate avea custodia copilului? Cum isi poate un tata exercita drepturile asupra unui copil ? Sau un tata are doar datorii ?

Multumesc celor care si au oprit privirea pe postarea mea.
In cazul tau intrebarea ar fi cine/i vinovat ca tatal a ajuns asa.....E????
53_nono
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:29
in tara noastra romineasca legea ai incredinteaza copilu minor mamei si doar atat barbatul are noroc sal ia doar daca refuza mama inrest nu are nici o sansa 0% legea este doar pt mama iar tatal se multumeste cu multele vizite legale pe care lea obtinut si prietenul tau nai ce face asta este singurul lucru care il poate face este daca nu ai respecta dreptul de vizita se poate actiona in justitie cu sanse minime o alta solutie este fabricarea de probe ca este o mama de chat si numai asa ar mai fi o sansa mica de incredintare dar si aia.... sunt foarte multi barbati in situatia asta care ar dori sa-si creasca copilul nu numai din punct de vedere material ci sa participe si la educatia lui dar din pacate zeci de mii de barbati se multumesc cu 4 vizite pe luna date legal ...asa e legea de asta si multi tati renunta de tot la copil sau ajung in situatia sai faca pensia alimentara minim pe economie ...mai poate spera cind copilu creste mare sa deschida un nou dosar cind copilul poate decide singur sa locuiasca la tata sau la mama ...in rest... a fost bun de prasila si atat
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:56
53, cum a ajuns tatal??....e un barbat divortat...si atat ! Este asta un handicap?

In povestea asta, se pune problema vizitarii copilului....nu a ceea ce a fost intre parinti ( sau mai bine zis, care-i mai vinovat decat celalalt )

Ca s-a infiintat cu pretena la usa fostei neveste, e alta mancare de peste si acum trage ponoasele.

Lukkiana
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:04
Indiferent care sunt motivele care au condus la despartirea familiei niciunul dintre parinti nu are dreptul sa se foloseasca de copii pentru a se razbuna!
Legatura sufleteasca dintre copil si parintii lui este foarte importanta iar rolul nostru de parinti este sa intretinem si sa cultivam aceasta legatura.
Comportamentul ei este unul abuziv prin care dovedeste ca nu o intereseaza linistea si fericirea altor persoane (ma refer in primul rand la fericirea copilului ei) si incearca prin forta sa-si impuna conceptiile, gandurile, dorintele....
Acest gen de atitudine limiteaza comunicarea sincera si deschisa si inevitabil se produce ruptura legaturii sufletesti!
Nu este de mirare ca s-a ajuns la divort!
Atunci cand nu exista comunicare cuplul nu poate coexista decat in conditiile in care unul dintre cei doi accepta umilinta si injosirea pierzandu-si astfel demnitatea de om!
Instantele care decid cui sa se acorde tutela unui copil ar trebui sa fie formate din psihologi!
Judecatorii nu au competenta sa ia deciziile cele mai corecte din acest punct de vedere!
Aceasta este o concluzie logica iar faptul ca legiuitorul (parlamentul) a considerat altfel si a acordat aceasta putere instantelor judecatoresti este doar o dovada a gandirii lipsite de logica!
marceltuky
Postat pe 19 Noiembrie 2010 09:40
Buna ziua,

Eu nu vad ce legatura are prietena cu interzicerea dreptului lui la vizita. Sunt divortati, fiecare are viata lui din acel moment. Si el dreptul sa aiba o prietena, si ea dreptul sa se recasatoreasca. Nu inteleg mentalitatea asta, credeti-ma. Amandoi sunt parintii acelui copil, amandoi trebuie sa aiba si obligatii si drepturi. Iar mama trebuie sa respecte dreptul acordat prin hotarare judecatoreasca tatalui, in caz contrar acesta poate deschide proces si castiga mai mult decat a castigat de data asta. Are dreptul la vizite 2 ore pe saptamana, sau 2 zile pe saptamana, acorda-i-le!! Copilul nu este proprietatea nimanui, nici a mamei nici a tatalui. Niciunul nu l-a facut singur. Si nici nu a ales copilul de capul lui sa vina pe lume. Are dreptul la 2 parinti, chiar daca ei au hotarat sa se desparta. De ce sa-l privezi de acest drept?? Trebuie sa stie ca are si tata, chiar daca legea a ales sa stea cu mama. Si trebuie sa-l cunoasca singur, nu din vorbele mai mult sau mai putin binevoitoare ale mamei.
Nu am sa inteleg niciodata oamenii care isi revarsa frustrarile si neimplinirile casniciei asupra copiilor. Ce vina au ei ca parintii nu sunt compatibili si au descoperit asta prea tarziu?
Stiu ca o sa sara multe la gatul meu, ca vezi Doamne femeia face copii, ea le da sa suga, ea e asa si pe dincolo! Sunt si eu femeie, am si eu copii, stiu ce inseamna o mama in viata lor. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi arog dreptul de unic parinte, doar pentru asta.
Sunt si tati buni pe lume, chiar daca nu au fost soti grozavi. Si ei au sentimente, si ei simt ca botul acela cu suflet le apartine. Si chiar le apartine!! Asta le da dreptul sa faca parte din viata copilului lor, efectiv, nu numai platind pensie alimentara. Doamne, sunt copii ai caror tati uita de ei dupa divort, care considera pensia aceea amarata o povara, care nu le spun nici macar o data "la multi ani" de ziua lor. Si copiii aceia sufera cum nici nu va inchipuiti!! Sa refuzi dreptul tatalui la vizita, atunci cand el tine la acel copil si vrea sa ii arate asta, e o crima. Numai un psihopat nu ar avea dreptul asta, numai daca copilul are cu adevarat de suferit de pe urma lui. In rest, credeti-ma, indiferent ce vor manca la tatal lor, indiferent ce vor purta si indiferent cat de curati sunt tinuti in acele 2 ore, 2 zile sau mai stiu eu cat, copiii vor sa le petreaca cu tatal lor, pentru ca le da certitudinea ca sunt la fel de iubiti ca si copiii cu familii intregi si unite.
Lidiaolteanu
Postat pe 19 Noiembrie 2010 11:13
De la: marceltuky, la data 2010-11-19 09:40:28Indiferent care sunt motivele care au condus la despartirea familiei niciunul dintre parinti nu are dreptul sa se foloseasca de copii pentru a se razbuna!
Legatura sufleteasca dintre copil si parintii lui este foarte importanta iar rolul nostru de parinti este sa intretinem si sa cultivam aceasta legatura.
Comportamentul ei este unul abuziv prin care dovedeste ca nu o intereseaza linistea si fericirea altor persoane (ma refer in primul rand la fericirea copilului ei) si incearca prin forta sa-si impuna conceptiile, gandurile, dorintele....
Acest gen de atitudine limiteaza comunicarea sincera si deschisa si inevitabil se produce ruptura legaturii sufletesti!
Nu este de mirare ca s-a ajuns la divort!
Atunci cand nu exista comunicare cuplul nu poate coexista decat in conditiile in care unul dintre cei doi accepta umilinta si injosirea pierzandu-si astfel demnitatea de om!
Instantele care decid cui sa se acorde tutela unui copil ar trebui sa fie formate din psihologi!
Judecatorii nu au competenta sa ia deciziile cele mai corecte din acest punct de vedere!
Aceasta este o concluzie logica iar faptul ca legiuitorul (parlamentul) a considerat altfel si a acordat aceasta putere instantelor judecatoresti este doar o dovada a gandirii lipsite de logica!

Subscriu
Lidiaolteanu
Postat pe 19 Noiembrie 2010 11:16
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-11-19 11:13:17Buna ziua,

Eu nu vad ce legatura are prietena cu interzicerea dreptului lui la vizita. Sunt divortati, fiecare are viata lui din acel moment. Si el dreptul sa aiba o prietena, si ea dreptul sa se recasatoreasca. Nu inteleg mentalitatea asta, credeti-ma. Amandoi sunt parintii acelui copil, amandoi trebuie sa aiba si obligatii si drepturi. Iar mama trebuie sa respecte dreptul acordat prin hotarare judecatoreasca tatalui, in caz contrar acesta poate deschide proces si castiga mai mult decat a castigat de data asta. Are dreptul la vizite 2 ore pe saptamana, sau 2 zile pe saptamana, acorda-i-le!! Copilul nu este proprietatea nimanui, nici a mamei nici a tatalui. Niciunul nu l-a facut singur. Si nici nu a ales copilul de capul lui sa vina pe lume. Are dreptul la 2 parinti, chiar daca ei au hotarat sa se desparta. De ce sa-l privezi de acest drept?? Trebuie sa stie ca are si tata, chiar daca legea a ales sa stea cu mama. Si trebuie sa-l cunoasca singur, nu din vorbele mai mult sau mai putin binevoitoare ale mamei.
Nu am sa inteleg niciodata oamenii care isi revarsa frustrarile si neimplinirile casniciei asupra copiilor. Ce vina au ei ca parintii nu sunt compatibili si au descoperit asta prea tarziu?
Stiu ca o sa sara multe la gatul meu, ca vezi Doamne femeia face copii, ea le da sa suga, ea e asa si pe dincolo! Sunt si eu femeie, am si eu copii, stiu ce inseamna o mama in viata lor. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi arog dreptul de unic parinte, doar pentru asta.
Sunt si tati buni pe lume, chiar daca nu au fost soti grozavi. Si ei au sentimente, si ei simt ca botul acela cu suflet le apartine. Si chiar le apartine!! Asta le da dreptul sa faca parte din viata copilului lor, efectiv, nu numai platind pensie alimentara. Doamne, sunt copii ai caror tati uita de ei dupa divort, care considera pensia aceea amarata o povara, care nu le spun nici macar o data "la multi ani" de ziua lor. Si copiii aceia sufera cum nici nu va inchipuiti!! Sa refuzi dreptul tatalui la vizita, atunci cand el tine la acel copil si vrea sa ii arate asta, e o crima. Numai un psihopat nu ar avea dreptul asta, numai daca copilul are cu adevarat de suferit de pe urma lui. In rest, credeti-ma, indiferent ce vor manca la tatal lor, indiferent ce vor purta si indiferent cat de curati sunt tinuti in acele 2 ore, 2 zile sau mai stiu eu cat, copiii vor sa le petreaca cu tatal lor, pentru ca le da certitudinea ca sunt la fel de iubiti ca si copiii cu familii intregi si unite.


subscriu

si eu sunt intro situatie de genul, numai ca fiica-mea este destul de mare iar relatia mea cu ea este una speciala, bazata pe comunicare si respect!
un tata are doar datorii morale, mai putin materiale, depinde de la caz la caz!
tymbark
Postat pe 19 Noiembrie 2010 11:22
subscriu
tusi_Oli
Postat pe 19 Noiembrie 2010 11:54
De la: tymbark, la data 2010-11-19 11:22:36
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-11-19 11:13:17Buna ziua,

Eu nu vad ce legatura are prietena cu interzicerea dreptului lui la vizita. Sunt divortati, fiecare are viata lui din acel moment. Si el dreptul sa aiba o prietena, si ea dreptul sa se recasatoreasca. Nu inteleg mentalitatea asta, credeti-ma. Amandoi sunt parintii acelui copil, amandoi trebuie sa aiba si obligatii si drepturi. Iar mama trebuie sa respecte dreptul acordat prin hotarare judecatoreasca tatalui, in caz contrar acesta poate deschide proces si castiga mai mult decat a castigat de data asta. Are dreptul la vizite 2 ore pe saptamana, sau 2 zile pe saptamana, acorda-i-le!! Copilul nu este proprietatea nimanui, nici a mamei nici a tatalui. Niciunul nu l-a facut singur. Si nici nu a ales copilul de capul lui sa vina pe lume. Are dreptul la 2 parinti, chiar daca ei au hotarat sa se desparta. De ce sa-l privezi de acest drept?? Trebuie sa stie ca are si tata, chiar daca legea a ales sa stea cu mama. Si trebuie sa-l cunoasca singur, nu din vorbele mai mult sau mai putin binevoitoare ale mamei.
Nu am sa inteleg niciodata oamenii care isi revarsa frustrarile si neimplinirile casniciei asupra copiilor. Ce vina au ei ca parintii nu sunt compatibili si au descoperit asta prea tarziu?
Stiu ca o sa sara multe la gatul meu, ca vezi Doamne femeia face copii, ea le da sa suga, ea e asa si pe dincolo! Sunt si eu femeie, am si eu copii, stiu ce inseamna o mama in viata lor. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi arog dreptul de unic parinte, doar pentru asta.
Sunt si tati buni pe lume, chiar daca nu au fost soti grozavi. Si ei au sentimente, si ei simt ca botul acela cu suflet le apartine. Si chiar le apartine!! Asta le da dreptul sa faca parte din viata copilului lor, efectiv, nu numai platind pensie alimentara. Doamne, sunt copii ai caror tati uita de ei dupa divort, care considera pensia aceea amarata o povara, care nu le spun nici macar o data "la multi ani" de ziua lor. Si copiii aceia sufera cum nici nu va inchipuiti!! Sa refuzi dreptul tatalui la vizita, atunci cand el tine la acel copil si vrea sa ii arate asta, e o crima. Numai un psihopat nu ar avea dreptul asta, numai daca copilul are cu adevarat de suferit de pe urma lui. In rest, credeti-ma, indiferent ce vor manca la tatal lor, indiferent ce vor purta si indiferent cat de curati sunt tinuti in acele 2 ore, 2 zile sau mai stiu eu cat, copiii vor sa le petreaca cu tatal lor, pentru ca le da certitudinea ca sunt la fel de iubiti ca si copiii cu familii intregi si unite.


subscriu

si eu sunt intro situatie de genul, numai ca fiica-mea este destul de mare iar relatia mea cu ea este una speciala, bazata pe comunicare si respect!
un tata are doar datorii morale, mai putin materiale, depinde de la caz la caz!
Barbatul trebuie sa ajute material copilul....pt ca este si datoria lui,,,pt ca femeia nu a facut singura copilul,,,dar barbatii sunt smecheri
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Noiembrie 2010 14:21
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-11-19 14:21:53
De la: tymbark, la data 2010-11-19 11:22:36
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-11-19 11:13:17Buna ziua,

Eu nu vad ce legatura are prietena cu interzicerea dreptului lui la vizita. Sunt divortati, fiecare are viata lui din acel moment. Si el dreptul sa aiba o prietena, si ea dreptul sa se recasatoreasca. Nu inteleg mentalitatea asta, credeti-ma. Amandoi sunt parintii acelui copil, amandoi trebuie sa aiba si obligatii si drepturi. Iar mama trebuie sa respecte dreptul acordat prin hotarare judecatoreasca tatalui, in caz contrar acesta poate deschide proces si castiga mai mult decat a castigat de data asta. Are dreptul la vizite 2 ore pe saptamana, sau 2 zile pe saptamana, acorda-i-le!! Copilul nu este proprietatea nimanui, nici a mamei nici a tatalui. Niciunul nu l-a facut singur. Si nici nu a ales copilul de capul lui sa vina pe lume. Are dreptul la 2 parinti, chiar daca ei au hotarat sa se desparta. De ce sa-l privezi de acest drept?? Trebuie sa stie ca are si tata, chiar daca legea a ales sa stea cu mama. Si trebuie sa-l cunoasca singur, nu din vorbele mai mult sau mai putin binevoitoare ale mamei.
Nu am sa inteleg niciodata oamenii care isi revarsa frustrarile si neimplinirile casniciei asupra copiilor. Ce vina au ei ca parintii nu sunt compatibili si au descoperit asta prea tarziu?
Stiu ca o sa sara multe la gatul meu, ca vezi Doamne femeia face copii, ea le da sa suga, ea e asa si pe dincolo! Sunt si eu femeie, am si eu copii, stiu ce inseamna o mama in viata lor. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi arog dreptul de unic parinte, doar pentru asta.
Sunt si tati buni pe lume, chiar daca nu au fost soti grozavi. Si ei au sentimente, si ei simt ca botul acela cu suflet le apartine. Si chiar le apartine!! Asta le da dreptul sa faca parte din viata copilului lor, efectiv, nu numai platind pensie alimentara. Doamne, sunt copii ai caror tati uita de ei dupa divort, care considera pensia aceea amarata o povara, care nu le spun nici macar o data "la multi ani" de ziua lor. Si copiii aceia sufera cum nici nu va inchipuiti!! Sa refuzi dreptul tatalui la vizita, atunci cand el tine la acel copil si vrea sa ii arate asta, e o crima. Numai un psihopat nu ar avea dreptul asta, numai daca copilul are cu adevarat de suferit de pe urma lui. In rest, credeti-ma, indiferent ce vor manca la tatal lor, indiferent ce vor purta si indiferent cat de curati sunt tinuti in acele 2 ore, 2 zile sau mai stiu eu cat, copiii vor sa le petreaca cu tatal lor, pentru ca le da certitudinea ca sunt la fel de iubiti ca si copiii cu familii intregi si unite.


subscriu

si eu sunt intro situatie de genul, numai ca fiica-mea este destul de mare iar relatia mea cu ea este una speciala, bazata pe comunicare si respect!
un tata are doar datorii morale, mai putin materiale, depinde de la caz la caz!
Barbatul trebuie sa ajute material copilul....pt ca este si datoria lui,,,pt ca femeia nu a facut singura copilul,,,dar barbatii sunt smecheri


.....iar tu esti batuta-n cap de-a binelea!....unde dai si unde crapa....tu esti
tymbark
Postat pe 19 Noiembrie 2010 14:27
Mai Lidia, ar trebui sa mearga SINGUR in casa la fosta sa isi vada copilul si atunci ar putea vedea daca tot asa se poarta mama copilului.
Doara
Postat pe 19 Noiembrie 2010 20:09
Cine are responsabilitati,are si drepturi,sunt unite una cu alta.
Mama trebuie sa respecte drepturile attalui,de a vedea si lua fetita,este si copilul lui.
daca nu respecta,trebuie ajutata sa inteleaga,cu legea.
e o crima sa impiedici fata sa cunoasca tatal,indiferent ce a fost intre parinti,fata nu are legatura.
d
daniilia
Postat pe 20 Noiembrie 2010 07:15
Cine are responsabilitati,are si drepturi,sunt unite una cu alta.
Mama trebuie sa respecte drepturile attalui,de a vedea si lua fetita,este si copilul lui.
daca nu respecta,trebuie ajutata sa inteleaga,cu legea.
e o crima sa impiedici fata sa cunoasca tatal,indiferent ce a fost intre parinti,fata nu are legatura.
d
daniilia
Postat pe 20 Noiembrie 2010 07:15
De la: Doara, la data 2010-11-19 20:09:34Mai Lidia, ar trebui sa mearga SINGUR in casa la fosta sa isi vada copilul si atunci ar putea vedea daca tot asa se poarta mama copilului.


Buna seara,

De ce Doara, trebuie neaparat sa mearga singur? Poate ca omul are intentia sa-si intemenieze alta familie cu aceasta femeie. Nu e normal sa isi vada copilul impreuna cu ea? Nu e normal sa incerce sa-si integreze copilul in noua familie? Pana la urma el a divortat de mama copilului, nu de copil. Daca mama se recasatoreste, tatal trebuie sa-i interzica noului ei sot sa se joace si sa vorbeasca cu copilul lui??
Lidiaolteanu
Postat pe 20 Noiembrie 2010 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 4 De la: anaROBERT 14 Iulie 2010 00:37
O problema imposibila de rezolvat ca amant 35 De la: garbo_420133 3 Ianuarie 2016 21:48
NOUTATI AUTO!!! 8 De la: fleurs_du_mal 21 Noiembrie 2009 18:09
Cum sa opti ce iti doresti "The Secret" 57 De la: tina22 29 Noiembrie 2015 09:27
sunt nou 20 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:36
Setari Cookie-uri