Ce as putea sa fac?

Buna, sunt noua pe aici si am nevoie si eu de cateva sfaturi :d
Adevarul este ca mai nou m-am indrgostit, doar dragostea asta poate face atatea probleme , jur ca nu o sufar:))
Eu cu el , eram si suntem colegi, bine sunte prieteni. El stie ca il plac si el zice ca si eu sunt pt el importanta, mai mult decat o prietena, dar tot acest subiect a ramas in aer.
De obicei de la acest subiect ne cam certam si ne suparam unu pe celalat, el nu suporta sa ma supar si zice ca sunt prea suparacioasa, dar el are dreptul sa se supere pe mine si cand o face nici ca vorbeste cu mine, ma ignora total.
Plus ca nu stiu ce sa fac...il vad in fiecare zi, doar suntem la acelasi liceu si in aceasi clasa, dar uneori se comporta asa ciuudat, cand e doar cu mine, sau vb numai cu mn e altfel, mult mai simpatic, dar asa la scoala e ciudat...Plus ca nu stiu, ma enerveaza rau...e asa indiferent si rece, si el spune ca nu vrea sa ma faca sa sufar, baliverne..
Chiar nu stiu ce sa fac...
Aveti vreo idee?
Teressa
Postat pe 31 Octombrie 2010 11:53
Draga mea...din punctul meu de vedere exista doua variante:

1. ori e tipicul macho caruia ii place sa te tina in sah din orgoliu...da bine sa stii ca cineva tine la tine, nu?

2. ori ii place intr-adevar de tine, dar trebuie sa pasteze aparentele...

Sincer, din ce spui tu, cred ca e vorba de prima varianta, pentru ca daca era a 2-a erati deja impreuna....dar, cine stie, poate nu am inteles eu toate nuantele

Sa fie cum iti e tie mai bine, pana la urma!
matza_blanda
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:11
sa pui mana pe carte!
silfida
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:16
si dupa ce pui mana pe carte, poate o mai si deschizi!
p-orma -iote tupeu pe noi!- poate mai si inveti ceva din ea... din carte am vrut sa zic
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:19
breh Thorule, poa' sa si deschida cartea... insa daca-si face cornete de semintze din pagini, cam tot aia e... :D

precum si cu dragostea, pe care cica "nu poa's-o sufere".
cine stie ce-o face cu Dansa...cu Dragostea aia:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:23
Ge,
eu i-am zis ca poate mai si invata ceva din cartea aia... acuma, daca ea va invata fie si sa faca cornete de seminte din ea, asta e! se cheama ca tot a invatat ceva de pe urma cartii, nu?
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:34
ce spuneti voi aici!
tinerele din ziua de azi nu mai e alea de pe vremea voastra! e mai inocente.. se joaca de-a coarda la varsta asta...
silfida
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:42
he he he... cum se spune la actiunea de a sari coarda, la diateza reflexiva?
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:44
de ce, thorule, nu stii? ...ori, poate, vrei sa starnesti curiozitati intelectuale `inadecvate`, cum ar fi ...insusirea gramaticii?
esme
Postat pe 31 Octombrie 2010 14:59
esmeeee-esme, diavol impielitzat cu chip de ingerash pus pe shotii! cum ma provoci tu cu intrebari indiscrete, al caror raspuns e numai bun de oripilat mironositzele aiestea de pe garbo!
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 15:10
ete mey Thorule, cum s-a prins Ea - gingasha esme_rida - de subtilitatzile tale ancestrale...

nu pot decat sa ma felicit ca am avut nas bun, atunci cand am "adulmecat-o" de la prima ei postare... :P
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:04
da bre, Ge-ule... problemu-i ca, iote-o, am tzucat-o parinteste, pe frunce (ei, ash! ) si fata s-o rushinat, mai!
ori s-o fi oripilat de varsta mea? asta numa' ea ar mai putea-o elucida!
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:08
nici vorba, thorule! numai ca m-ai pus intr-o grea dilema: credeam ca sunt doar zana rea in chipul zanei bune!
esme
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:17
esme, Puiule... ce cumintzica esti tu in poza de profil...vai vai vai, de cine stie cum esti in stare sa torturezi...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:21
ah, ge, am si eu limitele mele, totusi!
esme
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:34
daca "ah"-ul tau e dupa ultimul "ah" al lui, atunci e de bine... inseamna ca limitele tale sunt cele de supravietuire...:))
:P
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:45
Teressa,dragostea din liceu,de multe ori este iubirea,sau doar prima dragoste.indiferent ce ti se spune,sentimentul este prezent in inima ta.dupa cum explici tu ,de fata cu colegii,persoana la care tii,nu arata ca exista si in inima lui acest sentiment.apoi explici ca in particular isi schimba comportamentul,aratandu-ti doar din mila ca are ceva pt tine.stiu cuvantul " mila' este dureros.de aceea incearca sa il eviti pe acest tip o perioada.asa vei intelege mai bine stadiul prieteniei lui.indiferent cat te va durea acum,perioada de despartire,este mai bine sa iti dai seama de adevarata relatie ce va uneste cat mai devreme,decat sa inaintezi in iluziile tale si apoi despartirea sa fie mai dureroasa.incearca sa iti faci prieteni fete si baieti,nu discuta cu el sau despre el,dar nu te izola.cei care iti dau raspunsuri ca "pune mana pe carte,invata si alte sfaturi puerile'',sigur inca nu s-au maturizat .sa isi aduca aminte ca si ei au trecut prin aceste situatii la varsta ta.sa lase malitiozitatea ,iar daca nu sunt in stare sa iti explice prin ce treci,sa inteleaga ca un raspuns de genul lor,poate duce la lucruri mai grave si la varste mai inaintate.ar fii bine sa vb si cu psihologul liceului.sau altul.poti vb si cu parintii daca iti sunt prieteni.daca nu ,rusine lor.este bine sa vb cu cineva de specialitate,precum psihologul pt a reusi sa treci peste aceasta situatie incerta.toti am avut acest prim sentiment de iubire,dar e mult mai usor sa razi de tineri ,daca nu poti sa-i intelegi,ca ei fac confesiuni,pt ca au nevoie de ajutor ,de intelegere,nu de 'mistouri de proasta factura".aceasta abordare este chiar o rautate gratuita.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:52
vuNvu... zi-mi si mie in maxim 5 cuvinte, ca ma ustura ochii, iar ai scris marunt...:D
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:55
Gemy am uitat .ok...

-iubirea,dragostea este sentimentul oricarei varste,mai ales liceene.

-toti am trecut prin asa ceva,deci nu cultura are vre-o vina ca ne indragostim.

-tipul nu prea da semne ca ar avea aceleasi sentimente ca ale ei.

-au psiholog in liceu,poate sa il contacteze.

-cei care i-au raspuns,'sa puna mana pe carte',sunt imaturi.raspunsul lor de acest gen poate avea consecinte grave.(acesta este doar un rezumat).
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:07
adica... cum sa aiba consecinte grave.... vuvu.....
este la liceu.... ce vroia sa i se spuna.....?????
cricat
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:09
De la: vuvuzela, la data 2010-10-31 17:07:01Gemy am uitat .ok...

-iubirea,dragostea este sentimentul oricarei varste,mai ales liceene.

-toti am trecut prin asa ceva,deci nu cultura are vre-o vina ca ne indragostim.

-tipul nu prea da semne ca ar avea aceleasi sentimente ca ale ei.

-au psiholog in liceu,poate sa il contacteze.

-cei care i-au raspuns,'sa puna mana pe carte',sunt imaturi.raspunsul lor de acest gen poate avea consecinte grave.(acesta este doar un rezumat).


s-o crezi tu.
da' e dreptu' tau sa scrii;
netu' suporta orice.
:P
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:21
De la: cricat, la data 2010-10-31 17:09:11adica... cum sa aiba consecinte grave.... vuvu.....
este la liceu.... ce vroia sa i se spuna.....?????



Cri,f simplu.ai trecut si tu,si ei,si el si ea noi si voi si eu prin aceasta faza a iubirii sau a dragostei.sa nu fim aroganti trimitandu-i la carte imediat.iubirea sau dragostea nu tine cont de carte .te indragostesti si gata.ea ni s-a confesionat.ne-a spus secretul inimii ei-IUBESTE-,dar se pare ca nu este iubita.daca nu poti sa-i dai un sfat,o trimiti la un psiholog,la parinti,la un profesor(nu uita filmul' Liceenii"),dar nu iti bati joc de sentimentul ei.caci maine,o poti vedea atarnata ,sper ca sa nu inteleaga ce vreasa insemne acest cuvant.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:30
Gemy,intotdeauna iubirea vine devreme si dragostea mai tz.la tine in liceu sau la facultate,nu

nu au existat aceste sentimente?m-as mira.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:35
vuNvu, ai dreptate.

cred ca in scoala iti placea dragostea mai mult decat cartea.
ca se vede dupa cum scrii:D

acuma iti place sa extermini Google si sa previi incalzirea globala.
spor la treaba!...

:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:36
De la: vuvuzela, la data 2010-10-31 17:35:10Gemy,intotdeauna iubirea vine devreme si dragostea mai tz.la tine in liceu sau la facultate,nu

nu au existat aceste sentimente?m-as mira.


eu le-am imbinat in mod armonios, vuNvu.

acuma am devenit extremist-terorist insa....
si astept sa ma vanezi cu trupa ta de commando.:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:39
Vuvu... nu am spus ca nu conteaza ce simte ea. Chestia cu psihologul , o fi buna, nu stiu. Noi nu am avut psiholog, si nici forum pe care sa cerem pararea pentru o idila de liceu.
Prea pun copii astia accent pe iubire. Si nici macar nu este iubire.... nici ei nu stiu ce este.

Thor si Ge.... au spus ce conteaza la varsta ei.

Daca se ajunge.. la "atarnare" inseamna ca are probleme grave, foarte grave. Nu putem noi sa o ajutam daca se gandeste la asta.
cricat
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:40
scuze... cred ca am pierdut un "i" pe undeva.
nu ma alergati.... sunt batrana.
cricat
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:42
cu atat mai bine, cri...
ca nici pe mine nu ma mai tin unele, ca alta data...

picioarele, voiam (pentru ca) sa spun...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:46
Pai ... hai sa ne asezam pe o bancuta.... daca nu te tin picioarele...... si sa ne amintim de vremea liceului.....:P
cricat
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:50
Cri,generatia aceasta este deosebita.desi face multe rautati,este f inteligenta.adu-ti aminte ca ei azi cunosc mai repede tehnica,decat cartea.un pusti din clasa a 8 a a spart coduri Nasa si l-au luat americanii,desigur sa-i asigure studiile.tipului nu-i placea cartea dar iubea si era genial la tehnica.buni sau rai,sunt f inteligenti si sunt cautati de alte state pt inteligenta lor.asta este mereu diferenta dintre generatii.insa sa nu uitam ca sunt copii nostri si ca nu cultura noastra e mai valoroasa,multe lucruri stiintifice azi sunt perimate,se demonstreaza nereale,azi fizica cuantica darama stiinta de ieri.dar sufleteste sunt debusolati.ei vor o alta epoca,new age voi reveni,draga mea,daca mai este nevoie in acest subiect.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carnitina 2 De la: garbo009004 20 Iulie 2010 10:48
ajutati-ma sa inteleg 1 De la: carina_sol75 26 August 2009 12:16
prieteni sau amanti 93 De la: piper 14 Februarie 2011 16:25
inceput de relatie cu probleme 20 De la: fleurdelis 21 Iunie 2010 18:20
S.O.S Relatia mea cred ca se duce de rapa ... 46 De la: namyi 25 Octombrie 2010 19:41
Setari Cookie-uri