ONORARIUL LA NASTERE

Buna!am si eu cateva intrebari pt mamicile care au nascut curand,mai ales cele care au nascut la spitalul jud.cta.oare cat mai percep onorariul pt o nastere normala d_nele asistente?dar la moasa se mai da prosop si sapun sau numai bani?multumesc
andrada10
Postat pe 28 Octombrie 2010 13:52
Preferabil ar fi sa nu nasti in spitalul din Constanta!! ,,Onorariul " ( neimpozabil) al medicului pt o nastere normala este de 700 -800 Ron , pt o cezariana este de 1000 Ron ..sau mai mult. Nu exista personal din spitalul muncipipal Cta care sa se poarte frumos cu tine fara a fi ,,uns " in prealabil , daca nu le vei da ..se vor purta execrabil , iar daca le vei da..nu e foarte sigur ca scapi cu viata din acel spital , nu e o gluma!!! Daca ai ceva relatii , poti alege maternitatea din Medgidia , unde nasterea ar putea fi o experienta frumoasa ...standardele sunt altele , in acea maternitate s-a investit si totul este ok acolo. Costurile sunt ceva mai mari , cu siguranta.
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 11:50
reyya, eu ca eventual tata purtator, cat ar trebui sa platesc onorariu?!
iti dai seama ca tot la Spital la Cta merg, daca vreau sa ma "curatz" mai lesne...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 11:58
Alte costuri :
anestezist :150-200 Ron,neonatolog -idem , .asistenta care asista la nastere- 50 -100 Ron. apoi ,,costuri " suplimentare ori de cate ori vei dori sa apelelzi la serviciilor lor...va trebui sa ii ,,ungi" ..ce sa zic , nastere usoara!
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:00
De la: eu_geminy, la data 2010-11-09 11:58:27reyya, eu ca eventual tata purtator, cat ar trebui sa platesc onorariu?!
iti dai seama ca tot la Spital la Cta merg, daca vreau sa ma "curatz" mai lesne...:D
:))


Ge, e critic totul ...au operat pe cineva in Cta , a fost dat cazul la stiri , i-au taiat sanul desi tumora era beligna...incredibil dar adevarat! Cunosc acel medic ...a fost coleg al tatalui , doar ca tatal meu are specializare pe medicina legala ...ala a ales intre timp specializarea pe oncologie , a pus un diagnostic gresit ....acum urmeaza un intreg proces de Malpraxis .si tare mi-e ca nu va plati cu nimik , ca multi altii. tot mai buna e medicina legala , daca tai gresit , ala macar e mort :-))...ori in cazul bietei femei au extirpat sanul fara o aprofundare corecta ...cand s-a dus Floreasca i-au spus ca nu trebuia taiat sanul , nu era nevoie .
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:05
RECTIFICARE . Tumora fiind BENIGNA...era mai simplu daca scriam in germana :-)
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:08
reyya, am mai spus. din pacate, familia mea s-a confruntat cu o tragedie cumplita la acel spital. cumnatul meu, de o varsta cu mine, a murit acolo, in decembrie.
oficial, a fost AH1N1 (primul caz mortal din Constanta, al 13-lea pe tara).
neoficial, au fost complicatii infectioase datorate intubarii nesterile.
de aceea, nu ma pot arata deloc incantat, atunci cand aud de acea institutie sanitara.
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:10
Din cate stiu eu , la AH1N1, perioada medie dintre debutul simptomelor si deces a fost de 12 zile, iar cauza cea mai frecventa a fost o pneumonie virala si un sindrom respirator acut sever.
Condoleante! e trist cand oameni dragi dispar atat de brusc ...fara ratiuni si fara explicatii , si unoeri din cauza unor culpe medicale grosolane.
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:18
nu stiu daca tatal tau lucreaza acolo la morga...
cert e ca acele doua persoane angajate cu care am discutat, desi foarte cumsecade, au fost retzinute, vorbeau de parca s-ar fi temut de cineva.
si nu cred ca mi s-a parut.
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:18
De la: reyya, la data 2010-11-09 12:18:40Din cate stiu eu , la AH1N1, perioada medie dintre debutul simptomelor si deces a fost de 12 zile, iar cauza cea mai frecventa a fost o pneumonie virala si un sindrom respirator acut sever.
Condoleante! e trist cand oameni dragi dispar atat de brusc ...fara ratiuni si fara explicatii , si unoeri din cauza unor culpe medicale grosolane.


reyya, la cumnatul meu totul a fost fulger.
in doar o saptamana a ajuns, de pe picioare, la 2 m sub nivelul solului.
a stat 3 zile la contagiosi, apoi a fost mutat in spitalul mare, la ATI, unde a fost intubat de urgentza.
se pare ca inainte cam cu o saptamana inainte de a se imbolnavi el, atat sotia, cat si fiica lui au avut AH1N1, dar au avut sistemul imunitar bun, si singurul simptom la ele a fost doar o febra usoara.
oricum, nu mai conteaza.
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:23
nu mai lucreaza , acum doar preda...
si da...nu te-ai inselat , cunosc culisele , unoeri nici macar dupa moarte , unii nu reusesc sa-si faca corect meseria , corect insemnand munca 100% documentata . Autopsiile dureaza 3 ore ,nu as dori sa intru aici in detalii dar se analizeaza cam totul pas cu pas , in mod ,,normal" , la Cta autopsiile se fac in jumatate de ora, insa cei buni au plecat demult nu pt ca si-ar fi dorit ci pentru ca nu erau lasati sa-si faca meseria corect si just .
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:26
exact...
am ramas surprins fiindca merseseram sa-l luam la ora anuntzata, iar cand am ajuns spuneau ca au alt mort pe masa. nu a durat nici o ora, pana ne-au anuntat ca si pe al nostru "l-au facut"...
fara cuvinte.
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:28
acuma chiar am deviat aiurea discutia intr-o directie total neplacuta, si imi cer scuze.
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:30
Autopsie nu inseamna doar a transa...nu ai cum sa termini atat de repede daca vreo sa o faci corect ....ce au scris in urma examenului medico-legal?
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:33
da, o sa fim acuzati ..mi-au spus multi pe aici ca-s morbida :-)) Doamna cu nastrea nu am vrut sa va speriem , scuzati-ne ca am deviat :-))
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:34
au scris vreo 6 cauze, incepand cu stop cardiorespirator (cauza finala), edemul pumonar care l-a precedat etc... cu specificatia finala ca sunt complicatii ale infectarii cu virusul AH1N1 - am inteles ca la altii nici nu s-a trecut acest aspect.
daca te intereseaza in detaliu, il am scanat pe undeva, il caut si ti-l pot trimite.
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 12:37
Eu iti recomand maternitatea de la Fetesti. Onorariu este nesemnificativ , chiar si pentru o operatie cezariana .Conditiile sunt acceptabile , personalul este ok .
garbo163677
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:13
mai conteaza ce inseamna si acel ,,acceptabil"....depinde de criteriile de raportare ale fiecaruia
reyya
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:16
onorariul la nastere m-a costat foarte mult cam 1000 de euro
garbo107589
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:30
De la: andrada10, la data 2010-10-28 13:52:29Buna!am si eu cateva intrebari pt mamicile care au nascut curand,mai ales cele care au nascut la spitalul jud.cta.oare cat mai percep onorariul pt o nastere normala d_nele asistente?dar la moasa se mai da prosop si sapun sau numai bani?multumesc


exceptand cele scrise mai sus, eu cred ca conteaza foarte mult si cu ce doctor vei naste, sunt medici care au rezerve foarte ok si au grija de paciente, eu am fost pacienta dr stanca timp de 8 luni si am nascut cu d-na dr tomescu, dr meu fiind accidentat...am fost tratata foarte bine...parerile sunt impartite, nu ai cum sa multumesti pe toata lumea... cat despre onorariu...pe mine m-a costat 350 euro operatia, 100 lei asistentele din sala de operatie si la anestezist n-am mai dat pt ca s-a descurcat d-na doctor...apoi in salon, am dat cate 10, 5 lei in functie de prestari... cumnata mea a nascut normal tot in aceeasi perioada si a dat 600 lei cu totul...nastere usoara!
aly_raz
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:46
E revoltator ca am ajuns in secolul asta si avem maternitatile pe care le avem. Cotizam cu totii pentru un sistem de sanatate muribund, doar pentru ca unii sa bage cat mai multi bani in buzunar, aruncand in joc sanatatea copiilor nostrii. Majoritatea maternitatilor din tara sunt focare de infectie. Aproape ca te miri ca ti-ai adus copilul sanatos acasa. Si ne mai intrebam si cat e "cotizatia". Pentru ce sa cotizezi, daca oricum aceleasi conditii execrabile ti le ofera marele doctor care iti baga mana in buzunar? In locul lor mi-ar fi rusine. Au uitat toti de juramantul depus, se intrec care mai de care in averi si "onorarii" acum. Mi-e greata
Lidiaolteanu
Postat pe 30 Noiembrie 2010 15:53
e revoltator faptul ca dam lunar niste bani pentru care nu primim nimic in schimb........e revoltator faptul ca, efectiv in acest secol se ........".moare cu zile" in spitalele noastre printr-un complex de imprejurari si fapte ale celor care au depus un juramant atunci cand s-au facut doctori.........
e revoltator ..........
jeanette40
Postat pe 30 Noiembrie 2010 16:03
STI CITI ANI ARE ACEL MEDIC GINECOLOG ,TINAR ,CARE A INVATAT POATE CIT TOATA FAMILIA TA IN DOUA GENERATIIARRE IN JUR DE 32 -32 ANI SI UN SALARIU DE 10 -15 MILIOANE. ASTA SA STI !SI SA-I APUI SI LUI BASESCU INAINTE SA FACI PE NESTIUTOAREA SI SA CREEZI O ASEMENEA DISCUTIE.SAU STAI ACASA SI NASTE CU MAMICA TA,CA ASTA MERITI!!!!!
cat
Postat pe 1 Decembrie 2010 13:10
CA SA NU MAI VORBIM DE RASPUNDEREA PE CARE O AU ACESTI OAMENI,PE CARE DOAR I-I ACUZATI UITIND SI CITE LUCRURI MINUNATE FAC CA PESTE 99,9 LA SUTA DIN CAZURI SUNT REZOLVATE DE EI PRIN MUNCA DARUIRE SI POATE CHEAR FRUSTINDU-SI FAMILIA ,COPII MAI MULT CA-N ALTE MESERII.
cat
Postat pe 1 Decembrie 2010 13:16
cat, indiferent cat are salariu un medic tanar, in Romania, indiferent de cat a invatat, stia in ce tara a facut facultatea care e nivelul de trai din Romania si cu toate astea nu se sfieste sa ia bani pentru ca a jurat sa apere viata, cine da spaga la medici e mai vinovat ca ei si s-a ajuns in situatia asta din vina tuturor, cica nu e prost al de manca 7 paini "e" prosti ai de i-o ofera
casperphantom
Postat pe 1 Decembrie 2010 13:19
cat, eu zic sa nu te iei in clantza cu mine ca pierzi, mai ales azi
casperphantom
Postat pe 1 Decembrie 2010 13:20
Pierde in fiecare zi, nu numai azi.
Cat, faci parte din sistem? Asa se explica virulenta ta. Nu acuza femeia, ca ea saraca nu are nici o vina. Nici o femeie insarcinata din tara asta, nu e vinovata ca trebuie sa nasca. Asa va purtati cu toti, de parca aceste gravidute ar aduce pe lume copiii nelegitimi ai sotilor vostrii.
Atata timp cat se percepe onorariu pentru ca tu sa-si faci datoria, e un sistem de rahat si nu pot da dreptate niciunui medic sau asistent, poate sa plece acasa cu 200 de lei in buzunar la sfarsit de luna. NU PACIENTII SUNT VINOVATI DE SARACIA VOASTRA!!! Oamenii aceia isi platesc la timp darile catre statul pe care ar trebui sa-l trageti la raspundere. Sa nu vii sa-mi spui mie cat a invatat un medic!! Sa nu vii sa-mi spui nici de salariul lui. Cand si-a ales facultatea stia ce va avea de facut si cat va fi remunerat pentru asta. Si a depus un juramant care nu are nici in clin nici in maneca cu onorarii peste salarii si plicuri sau mai stiu eu ce. Daca s-a facut medic doar ca sa bage mana in buzunarul amaratului care e obligat sa apeleze la el, atunci in ochii mei nici om nu este!! Nu veni sa faci aici pe lupul moralist, ca nu tine!
Lidiaolteanu
Postat pe 1 Decembrie 2010 17:53
onorariu la nastere ....eu cred ca este o mare prostie....noi ii invatam cu bani si tot noi ne plangem!!!! ia sa nu mai ii onoram deloc niciuna sa vedeti ce le trece de onorarii !!!!
cory_emy
Postat pe 9 Decembrie 2010 02:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Preconceptie 21 De la: Stoicovici_Iulia 28 Ianuarie 2013 11:40
am 18 ani si sunt in 8 saptamani de sarcina nu vreau avorttt:( :( va rog sa imi dati un sfat 226 De la: garbo_11297 25 Iulie 2014 17:50
soferite si sarcina 23 De la: cam 16 Mai 2012 20:52
Mi-a intarziat ciclul 12 zile 14 De la: Mirela_Nitu 8 Decembrie 2017 20:43
Sarcina? 8 De la: garbo_9247 19 Februarie 2013 18:25
Setari Cookie-uri