CAND SCAPAM DE PENIBILUL GUVERN BOC???

De la: Laura_M, la data 2010-11-12 13:57:13"Nu e nimeni in stare sa puna binele tarii, inaintea binelui personal." pentru parlamentari e valabil, dar eu pot sa ma sacrific sa fiu kamikaze si sa va scap de nemernici


Laurici,
Spune-mi tu care din barbatii acestei tari care ar fi in stare sa mearga sa faca ceva, barbateste pentru tara asta....
Ca de altfel.... "Lauda-ma gura, ca diseara ti-oi da friptura".
E plina tara numai de asa ceva.

Dar ce conteaza?
Lasa ca-i bine, si.... la vara cald!
picaturaderoua
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:14
roua, io l-as trimite pe tata, zau, ai zis din tara, si fara gluma si pe fii-meu cnad o creste mai mare asta ne vinde pe toti
daca stai si te uiti la flamanzii astia din parlament, iti dai seama ca le e foame rau si ca o sa ne fure mult si bine pana le mai plezneste cate-o vena,

nu poti vota pe nimeni, toti sunt la fel, lumea trebuie sa faca ceva si sa vada altii din exterior ce se intampla si sa se faca ceva, bineinteles ca am vazut prea multe desene animate, si nu o sa se intample asa, poate ar mai trebui executat inca un presedinte
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:25
ei nah... "nu poti vota pe nimeni"...

ba poti vota, macar in ideea ca de astia trebuie sa scapam.
sigur, exista si riscul sa ajungem mai rau, da' daca nu incerci, nu ai de ce sa te plangi.

oricum, caderea noastra nu s-a incheiat, cu jivinele aflate acum la putere.

da'... cand ziceai ca ai prileju' sa votezi?...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:32
"da'... cand ziceai ca ai prileju' sa votezi" nu ma jigni , te rog frumos
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:36
Asa e Laura, toti sunt la fel!
O apa si un pamant!
picaturaderoua
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:37
Laura, nu caut sa jignesc pe nimeni, decat daca ma obliga...:P

insa a nu merge la vot, inseamna a-l ajuta pe candidatul favorit...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:40
candidatul favorit = candidatul cu cele mai mari sanse de castig.
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:41
ioai, cum ii dai peste nas, las ca ma duc cand s-o vota, da maca i imi dau astia neste bani de tigari, o sa fiu prima la vot, fac si poze si ce vor ei... aproape
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:44
am vrut sa zic 'cum imi dai peste nas' las asa, inca n-am ajuns sa fumez si eu ceva
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:45
departe de mine intentia de a-ti da peste nas...
eu spun numai cum vad lucrurile, te rog sa nu o iei in nume personal...

cine nu voteaza, degeaba se plange de unii si/sau de altii, ajunsi la conducere prin vot.
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:49
da mei nene, am inteles :P
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:52
De la: Laura_M, la data 2010-11-12 14:44:04ioai, cum ii dai peste nas, las ca ma duc cand s-o vota, da maca i imi dau astia neste bani de tigari, o sa fiu prima la vot, fac si poze si ce vor ei... aproape


Laura, poti sa faci astfel: sa le iei banii sau galetile din plastic, si sa votezi tot cu cine-ti place.:D

inca nu am ajuns ca pe vremuri, cand votantii erau marcati cu praf de faina, in cabina de vot, daca nu votau pe cine trebuie, ca sa fie dupa aia ciomagiti in balarii ca "au mancat si au baut" de la ailalti...
da' nici mult nu mai e pana ajungem tot acolo...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:53
no, du-te la fumat, ca io ma duc la aer acuma...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:54
creca am nevoie si mai trebe sa-l culc pe al meu prunc
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:55
Gemini, cred ca nu ai naivitatea sa crezi ca votul tau conteaza? Am avut-o si eu dupa revolutie... Cand trei sferturi din mortii cimitirului sunt pe listele de votare, cand se fac manarii la numararea voturilor, cand voturile se cumpara cu bani gheata, nu numai cu 1 kg de faina, 1 l de ulei sau o galeata cu insemnele partidului tau, cand tu votezi una si alta numara ei, poti sa iti pierzi naivitatea.
Toata clasa politica din Romania e corupta, toti procedeaza la fel. Oamenii cinstiti sunt dati la o parte din toate partidele, iar ca independenti nu au nici o sansa, atata timp cat se voteaza la comanda pe liste de partid. Nu cred ca ne vom reveni nici daca se fac alegeri maine, pentru ca tara e secatuita de toate resursele. Cei care vor veni nu vor stii cum sa faca sa fure mai repede si ce-a ramas de furat. Pe timpul cat a fost Nastase pim ministru, am sperat ca cei care vor veni dupa nu ne vor mai sfida asa. S-a dovedit ca se putea si mai rau, astia se cred buricul pamantului.
Scapam de Boc si guvernul lui. Cine credeti ca va face mai mult, atata timp cat fraiele tarii sunt in mainile altcuiva? Nu vedeti ca toturor le convine ca Boc sa reziste? Au fost atatea motiuni de cenzura pentru care lideri de partid s-au batut cu pumnul in piept. Ce s-a intamplat? Un mare fas. Praf in ochii nostrii, asta este pe scena politica in ziua de azi.
O noua revolutie ne-ar mai da o sansa, cu conditia sa nu ne-o fure astia din nou.
Unde esti tu Tepes, doamne... Si cat timp a trecut de cand a fost scris versul asta?!!
Lidiaolteanu
Postat pe 12 Noiembrie 2010 15:51
Lidia, fara indoiala, n-am acea naivitate despre care vorbesti...

doar ca, daca n-as iesi la vot, as fi anxios(:P)ca nu mi-am exercitat acest drept.
as avea cu adevarat indoieli, deoarece n-am incercat.:))

plus ca, intotdeauna la un astfel de eveniment, am ocazia sa mai socializez cu fel de fel de idiotzi mai mult sau mai putin isterici... distractia mea eterna...:P

:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 17:31
he he he.... hai ca le-am auzit si pe astea:

"Basescu - papagal, Geoana - ghertzoi"

"Basescu are un comportament de maidanez cherchelit"
(Madalin Voicu)

=))=))=))=))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 21:35
De la: eu_geminy, la data 2010-11-12 21:35:45he he he.... hai ca le-am auzit si pe astea:

"Basescu - papagal, Geoana - ghertzoi"

"Basescu are un comportament de maidanez cherchelit"
(Madalin Voicu)

=))=))=))=))


Si uite asa, distractia e maxima! Ei se fac in toate felurile, noi ii ascultam si ne minunam si tara urca pe culmile gloriei. Si-au atins scopul, mama lor de excorci!! Si acum sincer, basescu chiar este maidanez cherchelit!! Iar Geoana, saracul.... I-ar mai trebui cel putin o jumatate de creier... Sa aiba un pic mai mult decat mintea unui copil...
Insa nu e vorba doar de ei doi. E vorba de intreaga clasa politica. E frustrant sa vezi cu se injura si se improasca cu noroi, doar ca sa ne arunce noua praf in ochi iar ei sa poata fura in voie. Si mai frustrant este ca putini sunt cei care le inteleg jocul.
Lidiaolteanu
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:38
De la: zambila, la data 2010-11-12 12:52:51domnu marcel, atata timp cat lumea gandeste ca tine, si anume:
"O alta intrebare care ma rascoleste:
pentru ce este nevoie sa dam salarii exagerate (noi poporul roman, din impozitele pe care le platim) la sute de parlamentari doar ca sa ridice toti destele in directia impusa de tartorul sef?
De ce nu punem cate un singur parlamentar de la fiesce partid iar votul lui sa valoreze atat cat procentaj a obtinut la alegeri!
Este exact acelasi lucru.... dar economia la buget ar fi colosala! "

nu te mira ca am ajuns din nou la dictatura

da' pt ce sa mai platim fiecare conducator de partid? io zic ca un singur partid si un singur conducator e suficient ca sa ne reprezinte interesele, nu crezi?

Eu gandesc bine.... acuma ca unii nu reusesc nici macar sa inteleaga ceea ce eu cujet.... asta-i alt aspect!
Pot fi n-spe partide iar de la partidele ale caror membrii cujeta fiecare cu propria bibilica sa fie atatia parlamentari cati i-a votat natiunea!
Dar partidele care voteaza la unison dupa cum li se dicteaza de catre eminenta cenusie centrala nu au de ce sa toceasca degeaba fotoliile din parlament!
Un singur parlamentar (din partea acelui partid) ar fi suficient sa voteze in numele intregului partid!
Eu am pretentia ca cei ajunsi in parlament sa-si puna fiecare mintea la contributie si sa voteze dupa propriile opinii ca pentru asta i-a trimis poporul acolo nu doar sa fie marionete!
marceltuky
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:18
De la: tymbark, la data 2010-11-12 13:26:14mai oameni buni....trebuie sa intelegeti ca acum este momentul ca noi, populatia asta amarata si descurajata, trebuie sa dea o lectie f dura intregii clase politice.......

Acum ai spus o chestie foarte inteligenta!!!!
Si eu consider ca in loc sa ne tanguim ar trebui sa gasim urgent solutia!
Si asta pana nu trec si alegerile urmatoare si mai induram inca 4 ani blestemati!
marceltuky
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:26
De la: eu_geminy, la data 2010-11-12 13:30:48........tym, nu va iesi lumea furioasa in strada, pana nu trece iarna... asta in cazul cel mai optimist.

Iesitul in strada nu rezolva nimic!
Ei vor spune doar ca suntem golani si agitatori!
Solutia este sa existe o alternativa corecta si buna iar noi sa avem limpezimea mintii de a o vota si sustine!
Iar ulterior sa schimbam legile in asa fel incat sa-i putem pedepsi chiar si retroactiv pe toti cei vinovati de hotiile si distrugerea tarii!
Sa le confiscam tot ce-au furat si sa-i bagam la parnaie!
Sa fie un exemplu si pentru generatiile viitoare ca prin hotie nu rezolvi nimic!
marceltuky
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:34
De la: tymbark, la data 2010-11-12 13:37:50........nu este unita lumea pt ca merge pe ideea ca poate fi si mai rau, aici gresesc multi!

"poate fi mai rau" de unde atata optimism?
daca nu se schimba tot sistemul: mentalitate, sistem de valori, aprecierea muncii, aprecierea corectitudinii, aprecierea bunului simt.... ceea ce va urma va fi de zeci de ori mai catastrofal decat ceea ce este la ora actuala!
marceltuky
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:40
De la: picaturaderoua, la data 2010-11-12 13:54:18Romanul este prin nastere un individualist. Parerea mea.
Ii pasa doar de propria persoana. Nu va mai iesi nimeni in strada vreodata. Si apoi cred ca Romania este o tara ce trebuie "manuita" de cineva din exterior. Pentru ca noi nu suntem in stare sa ne gospodarim singuri. Ca tara.
Fiecaruia ii pasa numai de el. Si oricine este la putere e prea putin interesat de nevoile celorlalti.
Si apoi, voi credeti ca romanii isi iubesc tara? Eu cred ca nu. Nu e nimeni in stare sa puna binele tarii, inaintea binelui personal.

Asta este o problema bine ochita!
Dar cred ca totusi ar fi persoane capabile sa se gandeasca la binele tuturor.... depinde de noi sa fim capabili sa-i depistam si sa-i sustinem!
marceltuky
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:47
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-11-12 15:51:24......Unde esti tu Tepes, doamne...

Chiar zilele trecute ma gandeam la pedepsele pe care le aplica el si ma gandeam ce bine ar fi ca toti cei vinovati de distrugerea tarii de la revolutie incoace sa aiba parte de asemenea tepe (la propriu binenteles)..... dupa urmatoarele alegeri!
offf ce exemplu bun ar fi pentru generatia actuala si pentru inca cateva generatii de acu incolo!
Marlania, spaga, ritzipa banului public, coruptia..... ar mai fi prezenta doar in cartile de istorie!
- Perioada interbelica
- Perioada comunista
- Perioada nefasta a Romaniei
Cam asa ar descrie cartile de istorie ultimul secol care s-a scurs peste Romania.
marceltuky
Postat pe 13 Noiembrie 2010 17:01
De la: eu_geminy, la data 2010-11-12 14:05:20........ia stai sa ma uit in profilu' lu tusi, ca n-am vazut-o in poze...

geminy! am impresia ca doar tu ai privilegiul asta!
Zi-ne si noua cum e?
marceltuky
Postat pe 13 Noiembrie 2010 17:12
pai, cam asta a fost motivul pentru care Ion Iliescu a abolit pedepsa cu moartea, ca fiecare de pe acolo,sa fure cat poate, eu i-as impusca in piata mare, cu un glonte in ceafa , iar familia sa plateasca glontele si gadele si sa curete mizeria facuta pe asfalt, de creierii lui si asa nefolositori
casperphantom
Postat pe 13 Noiembrie 2010 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
KEFIR de lapte 3 De la: garbo_449174 12 Iulie 2016 16:34
OMG(Organisme Modoficate Genetic) 53 De la: roby_cado 14 Octombrie 2010 20:14
anticonceptionalele PRO sau CONTRA? 3 De la: garbo_3902 9 Iulie 2012 08:26
Mami și bebe 3 De la: garbo_408493 31 Martie 2015 15:11
Durere incheietura 4 De la: garbo_385843 17 Octombrie 2017 00:08
Setari Cookie-uri