CAND SCAPAM DE PENIBILUL GUVERN BOC???

Achmed cica o sa candideze, mey tym...:P:))
eu_geminy
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:36
tym ideea ta pare singura solutie
floare_cu_colti
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:37
mai in gluma mai in serios....cam asa este nu cred ca exista alta solutie decat terorismul intern: ei ( politicienii) ne fura si ne mint si noi le dam foc de vii
tymbark
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:41
tusi_Oli
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:42
tutusica i-ti surade ideea
floare_cu_colti
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:43
De la: tymbark, la data 2010-11-08 13:41:48mai in gluma mai in serios....cam asa este nu cred ca exista alta solutie decat terorismul intern: ei ( politicienii) ne fura si ne mint si noi le dam foc de vii


mey tym, asta e o solutie pe termen lung... cam peste vreo 20 de ani, daca nu se schimba nimic...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:44
normal ca-mi surade ideea
tusi_Oli
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:45
De la: eu_geminy, la data 2010-11-08 13:44:55
De la: tymbark, la data 2010-11-08 13:41:48mai in gluma mai in serios....cam asa este nu cred ca exista alta solutie decat terorismul intern: ei ( politicienii) ne fura si ne mint si noi le dam foc de vii


mey tym, asta e o solutie pe termen lung... cam peste vreo 20 de ani, daca nu se schimba nimic...:D
:))


nu stiu daca mai ma rabdare inca 20 de ani, gemi
tymbark
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:54
De la: tymbark, la data 2010-11-08 13:54:24
De la: eu_geminy, la data 2010-11-08 13:44:55
De la: tymbark, la data 2010-11-08 13:41:48mai in gluma mai in serios....cam asa este nu cred ca exista alta solutie decat terorismul intern: ei ( politicienii) ne fura si ne mint si noi le dam foc de vii


mey tym, asta e o solutie pe termen lung... cam peste vreo 20 de ani, daca nu se schimba nimic...:D
:))


nu stiu daca mai ma rabdare inca 20 de ani, gemi


Eu cred ca nu trebuie sa asteptam inca 20 de ani. Ar fi culmea... am acceptat 50 de ani de comunism, sa mai accepta 40 de umilinta? Pai tara asta nu mai dureaza 20 de ani nici daca iesim peste o luna in strada si-i dam jos pe basescu si pe banda lui de hoti ordinari. Romania e aproape vanduta cu totul. In 20 de ani am ajuns de unde am plecat in 89. Avem libertate acum... Libertatea de a vorbi in vant, fara ca nimeni sa ne bage in seama. Ma intreb de multe ori, care situatie e mai rea si mai umilitoare? Cea in care ceausescu ne punea pumnul in gura, sau cea de acum in care urlam ca lupii la stele si astia nu ne baga in seama deloc?
Nu va luati de mine, intentionat nu am folosit majuscule. Pentru scursurile istoriei nu se folosesc majuscule.
Lidiaolteanu
Postat pe 8 Noiembrie 2010 16:18
ma bucur tare mult ca si-au luat-o bine in freza cu legea educatiei....

legea lor e o lege foarte slaba care aducea politizarea in invatamantul preuniversitar , drepturi exagerate pt maghiari si lovea in autonomia universitara....

bravo Curtii Constitutionale !
superbus
Postat pe 9 Noiembrie 2010 07:22
tym, lidiaolteanu, superbus etc...
sunteti niste optimisti frumosi...

eu nu carcotesc, nu vin cu sfecle si remarci prostesti, acre de neputintza... nu am fost votant de-al basescului ca sa fac asa.

sunt in asentimentul vostru.
doar ca sunt mai pesimist, data fiind evolutia actuala.

ce sa zic... sa dea Dzeu sa aveti dreptate...:)
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 21:47
hai ca s-a mai desteptat lumea in 2012 nu-i mai voteaza nimeni...

pana atunci se mai pot tarai....
superbus
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:04
superbule...
te referi la aia 8-9% care elimina gaze din tartacutze pe unde mai apuca?...:))
sau la restu', de care tre sa scape infectiile aflate acuma la putere?...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:08
ma refer la aia cate sute de mii, hai un milion ,cu capul pe umeri, care au votat idiotii astia...
superbus
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:11
ce vorbesti, mey superbus...
care mai recunoaste ca le-a votat pe jigodiile astea?...
da' nu tre sa recunoasca,... trebuie numai sa-i asculti pe cine dau vina acuma, incepand de la geto-daci incoace, pentru ciordeala din tara...:P
:)))))

PS: ceea ce este foarte evident, e faptul ca si mintzile respectivilor zaharisitzi au format obiectul marii ciordeli.
habar n-am pentru ce...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:21
De la: jeanette40, la data 2010-10-21 10:25:05 cum reusim sa alegem totdeauna leprele ????????
parca am fi blestemati .........


Intrebarea este:
daca nu esti jigodie ai sanse sa ajungi pe listele de votare?
Si daca doar leprele au sanse sa ajunga pe buletinele de vot atunci ce mai reprezinta acea democratie in care ti se pune in fata o lista cu escroci iar noi avem dreptul sa punem stampila pe unul dintre ei?
Iar daca vrei sa-ti arati dezaprobarea ai doua alternative:
1 - nu te prezinti la votare!
raspunsul lor: se cauta sa se ia masuri impotriva absenteismului de la vot, chiar sa dea legi prin care sa fii obligat sa nu-ti mai manifesti in acest fel neincrederea si nemultumirea! Adicatalea sa fii obligat sa votezi
2 - sa pui stampila in alta parte pe buletinul de vot
opinia lor: esti handicapat si nu stii sa votezi, drept si prin urmare votul tau (opinia ta ca nu esti de acord cu nimeni de pe lista) nu este luat in considerare, este anulat!

Deci raspunsul la intrebarea ta:
"cum reusim sa alegem totdeauna leprele ?????"
este simplu:
Legile sunt facute de ei in asa maniera incat sa se protejeze si sa perpetueze la putere iar noi sa nu ne putem opune!
Deci noi, poporul roman, suntem jucaria lor, marionetele lor, suntem obligati prin lege sa dansam dupa bunul lor plac!

O alta intrebare care ma rascoleste:
pentru ce este nevoie sa dam salarii exagerate (noi poporul roman, din impozitele pe care le platim) la sute de parlamentari doar ca sa ridice toti destele in directia impusa de tartorul sef?
De ce nu punem cate un singur parlamentar de la fiesce partid iar votul lui sa valoreze atat cat procentaj a obtinut la alegeri!
Este exact acelasi lucru.... dar economia la buget ar fi colosala!
marceltuky
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:41
buey nene...
da' de hoatza asta de Anastase nu ne "ocupam" chiar deloc?
e o infractoare cum Romania inca nu prea a avut!...:D

nu doar in sensul "ciordelii" la un asemenea nivel.

sa ne intelegem:
n-a furat un pix, n-a furat o gaina, n-a furat bani...

a furat cu totul altceva.
ciordeala coroborata cu prosteala pe fatza.
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:47
atat cat procentaj a obtinut la alegeri!.... partidul sau!!!! (asta era ideea)

adica in loc sa vedem 269 de deste ridicate intr-o directie prefer sa vedem un singur deget dar care sa reprezinte 269 de voturi (si binenteles, in loc de 269 de salarii si alte cheltuieli parlamentare sa avem de suportat doar 1)
marceltuky
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:49
marcele, nu te mai mira...
atata timp cat se fura voturi pentru o lege si esti prostit "la vedere", cum iti imaginezi ca poate decurge treaba la urne "sigilate"...?

fapta Robertei intruneste toate elementele constitutive ale unei infractiuni.

aici nu mai e treaba de demonstratii cu "viteza pumnului"lui Base, cu "pixelu'albastru" etc.

da' ma rog,...
in Ro legea umbla demult cu capul spart.
adesea, prin reprezentantii ei. la varf...:D

eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:53
De la: superbus, la data 2010-11-09 22:04:51hai ca s-a mai desteptat lumea in 2012 nu-i mai voteaza nimeni......

si ce sugerezi? sa nu mai votam escrocii astia, sa-i votam pe ailalti escroci.... ca parca erau mai putin hulpavi !?
marceltuky
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:56
ce doare cel mai tare este PERSIFLAREA SI AROGANTA cu care prostesc si umilesc oamenii de rand...
reyya
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:57
In Ro , nu exista lege sau exista lege facuta pt ei si atat, atunci cand o lege nu mai corespunde vreunui interes, no prob, dam ordonante de urgenta...dar sistem judiciar in sine nu mai exista demult , exista doar jocuri de interese .
reyya
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:59
De la: reyya, la data 2010-11-10 13:57:12ce doare cel mai tare este PERSIFLAREA SI AROGANTA cu care prostesc si umilesc oamenii de rand...
de acord cu tine........si i-mi vine sa ii strang de gat atunci cand ii saluta si fac plecaciuni oamenii simpli atunci cand sant vizitati de vedetele parlamentului
floare_cu_colti
Postat pe 10 Noiembrie 2010 14:00
De la: reyya, la data 2010-11-10 13:59:18In Ro , nu exista lege sau exista lege facuta pt ei si atat, atunci cand o lege nu mai corespunde vreunui interes, no prob, dam ordonante de urgenta...dar sistem judiciar in sine nu mai exista demult , exista doar jocuri de interese .


reyya, in Ro exista lege, insa cei care ar trebui sa o aplice sunt fie corupti pana in maduva oaselor, fie tinuti sub aripa puterii, fie intimidati/ impiedicati sa-si faca datoria, fie se ocupa numai de gainari si de gainarii, fie au cu totul alte preocupari care nu le lasa "timp"sa-si faca treaba.

independenta puterii judecatoresti figureaza doar pe hartie.
nu vei auzi de niciun mare corupt arestat. nu vei auzi de mari interlopi arestati si condamnati definitiv.

vei auzi in schimb de cate o biata batranica inchisa la 70-80 de ani pentru te miri ce, de un pusti legat fiindca a furat de foame, sau de oameni care au facut puscarie in urma unor erori procedurale/judiciare...
nimic nou.

se discuta despre "Reforma in justitie". care nu exista.

in fine... te apuca o sila fara de sfarsit.
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2010 14:15
almachers pe ce lume traiesti auzi sal impuscam si daca va veni in locul lui altul si mai hot ce faci il impusti si pe ala mai bine baga un has si o sa vezi lucrurile mai bine
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:12
tara noastra romaneasca este vinduta de mult timp si este condusa de cei care neau cumparat noi raminem doar sa platim dobinda pt ca mai este si asa ceva imprumuturil luate de tarisoara noastra trebuiesc inpoiate cu dobinda adica ne-au cam luat aproape tot si mai avem si de platit in plus ce credeti ca va mai fi bine in tara, poate peste 200 de ani
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:20
De la: eu_geminy, la data 2010-11-09 22:21:35ce vorbesti, mey superbus...
care mai recunoaste ca le-a votat pe jigodiile astea?...
da' nu tre sa recunoasca,... trebuie numai sa-i asculti pe cine dau vina acuma, incepand de la geto-daci incoace, pentru ciordeala din tara...:P
:)))))

PS: ceea ce este foarte evident, e faptul ca si mintzile respectivilor zaharisitzi au format obiectul marii ciordeli.
habar n-am pentru ce...:D
:)))


eu recunosc gemi, sincer

a trebuit sa aleg din doua sau mai multe rele....am ales si culeg acum
tymbark
Postat pe 12 Noiembrie 2010 09:02
Cred ca pana sa ne dam noi seama cum sa scapam de guvernul asta, scapa el de noi!
Lucreaza intens !
picaturaderoua
Postat pe 12 Noiembrie 2010 10:29
De la: tymbark, la data 2010-11-12 09:02:41.......eu recunosc gemi, sincer

a trebuit sa aleg din doua sau mai multe rele....am ales si culeg acum

nu cred ca trebuie sa ne facem "mea culpa" sau sa ne acuzam unii pe altii pentru ceea ce am votat!
Revin cu o concluzie pe care am mai prezentat-o si o sustin:
"Si daca doar leprele au sanse sa ajunga pe buletinele de vot atunci ce mai reprezinta acea democratie in care ti se pune in fata o lista cu escroci iar noi avem dreptul sa punem stampila pe unul dintre ei?"
Atata timp cat legea si organizarea statului nu ofera sanse oamenilor cinstiti si corecti sa acceada la conducerea tarii de ce ne mai miram ca suntem condusi de BANDITI!
Ei sunt si vor fi la putere atata timp cat noi poporul nu vom solicita niste legi concrete prin care sa le taiem craca de sub picioare!
Oare ce asteptam?... sa-si taie singuri craca?
marceltuky
Postat pe 12 Noiembrie 2010 11:48
tym-ule, jos palaria... apreciez verticalitatea ta.

nu ai cum sa iei capul omului, care chiar a crezut ca face bine votandu-l pe golanul asta infect. primul lui mandat a fost mai bland, lumea a sperat ca se aseaza lucrurile, ca se face ordine. a sedus lumea cu texte puturoase gen "aia aduc comunismul" - fie vorba intre noi, nu aveau cum. a pacalit lumea cu populisme ieftine, cu bai de multime, cu manelizare, cu intarirea sentimentului ca e "mai din popor"...

abia acum isi da adevarata arama pe fatza, dupa principiul "dupa noi, potopul"... o sa ajungem ca in Albania, unde, la un moment dat se furau si firele de pe stalpi.

am lucrat intr-o zona in care adevaratul sau caracter si apucaturile sale marlanesti erau cu mult mai vizibile. am stiut permanent cu cine am de-a face, inca de cand era ministru. desi la un moment dat era optiunea aparent "mai favorabila", in 2004 - nu l-am votat nici atunci. nu l-am votat nici cand a fost suspendat, fiindca stiam ca daca va redobandi puterea, va castiga automat si viitoarele alegeri - cele din decembrie, anul trecut.

consecintele realegerii sale se vad acum. Parlamentul a devenit Marea Adunare Nationala (nu s-a renuntat la ideea cretina a parlamentului unicameral, desi acum chiar functioneaza aproximativ astfel), economia a fost distrusa, practic. ne imprumutam tot mai mult de la FMI, neavand alternative pentru plati interne. suntem pe marginea prapastiei. toate domeniile bugetare si non-bugetare sunt la pamant.

nu m-ar mira sa ma trezesc intr-o dimineata afland ca se instaureaza si cenzura, in conditiile in care televiziunea nationala e la cheremul lor, iar CNA a devenit o gasca de lachei care taie si spanzura dupa bunul plac al Tovarasilor Basescu, Udrea & co.
ar urma arestarile opozantilor. care oricum sunt sicanati cu fel de fel de dosare mai mult sau mai putin confectionate la comanda, de vajnicii procurori basisti.

cata dreptate a avut: de ce ne-a fost frica, n-am scapat...

ieri, la iesirea de la carciuma unde a aflat inca data ca nu-l va vedea pe Hayssam in tara, abia nimerea masina, si cauta sa faca distinctie intre parafarea unui tratat fara rezultate si persoana lui Hayssam. era pleazna de beat, dupa bunul sau obicei.

asta-i presedintele nostru.
il meritam cu prisintza, ca asa-i si romanul.

sa traim bine!
avem atata timp, pe lumea ailalta...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Acupunctura in Sibiu 1 De la: esteticasibiu 12 Martie 2009 02:12
Semnati petitia pentru bolnavii de CELIACHIE! 4 De la: mimirela 19 Aprilie 2013 10:56
Durere incheietura 4 De la: garbo_385843 17 Octombrie 2017 00:08
Clinica Marie Stopes 2 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:42
Vand vitamina D3 injectabila/orala 200 000 UI 3 De la: garbo253616 9 Decembrie 2011 12:57
Setari Cookie-uri