Despre dresuri la superlativ

M-am gandit sa deschid un topic despre un accesoriu feminin, adesea usor neglijat dar extrem de senzual si atractiv cand imbraca picioarele unei femei: dresurile.
Voi ce preferinte aveti, va plac dresurile simple, cu model, cu multi den sau dimpotriva mai subtiri? In functie de ce criterii va alegeti ciorapii si cat de des ii cumparati?
Laura_Baldini
Postat pe 6 Octombrie 2010 19:28
mi se pare corect ceea ce spui... desi n-am zis nimic concret la acest subiect, am un soi de fetish cu chestia asta, deci... desi nu voi spune ce imi place, stau si "ascult"... ;)
:)
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 19:33
scuze, credeam ca suntem pe topicul cu ciorapi... dar e valabil si aici...:)
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 19:34
Dar de ce sa stai in umbra?:)
Cred ca femeile ar fi interesate sa stie care sunt preferintele barbatilor in privinta dresurilor pe care ele le poarta.
Fetis sau nu, dresul este un accesoriu feminin esential si noi incercam sa aflam impreuna mai multe despre asta.
Laura_Baldini
Postat pe 7 Octombrie 2010 17:53
Chiar asa. Mereu am fost curioasa ce parere au barbatii despre dresuri.
Vedeti o legatura intre ei si senzualitatea unei femei?
fluturas3a
Postat pe 11 Octombrie 2010 17:28
Consider dresurile ca fiind cel mai senzual accesoriu din garderoba unei femei. Face piciorul sa arate mai elegant si mai fin, din pacate nu toata lumea apreciaza lucrul asta. De curand am observat ca mai multe femei au inceput sa poarte dres pe timpul asta rece de toamna.

Personal la o femeie imi place sa vad un dres negru subtire sau semi-opac. Imi plac si cei colorati, bej sau transparenti, tot subtiri (15-40 den). Imi plac si cei cu model.

Cred ca multor barbati le plac femeile care poarta dresuri, insa putini au curajul sa discute despre asta. In unele tari din vestul Europei exista de multi ani pe piata dresuri pentru barbati, facuti dupa anatomia barbatului, desigur nu la fel de feminini ca cei de dama, insa la fel de diversificati in functie de material, grosime, culoare etc.

Stiu ca multi ar rade si trage concluzii gresite cand ar auzi sau ar vedea un barbat purtand dresuri, insa am citit diferite forumuri si bloguri si exista multe femei si la noi in tara carora le surade ideea asta, mai ales ca au atatea avantaje pentru sanatatea picioarelor.

Pana la urma sa recunoastem, dresurile sunt foarte placute la atingere sau la purtare.
Sunt un barbat normal din toate punctele de vedere si am purtat si o port mereu pe timp rece un dres pe sub pantaloni. Sunt mult mai multi barbati care poarta dresuri pe sub pantaloni decat va imaginati, indiferent de anotimp. Treaba e ca la noi in Romania inca nu a ajuns sa fie considerat un accesoriu unisex. Ce parere aveti despre asta? :P
Astept raspuns si alte intrebari fie pe topicul asta, fie intr-un mesaj privat :)


SS_14
Postat pe 20 Octombrie 2010 17:26
De la: fluturas3a, la data 2010-10-11 17:28:49Chiar asa. Mereu am fost curioasa ce parere au barbatii despre dresuri.
Vedeti o legatura intre ei si senzualitatea unei femei?


nu doar senzualitate... ci si personalitate, stima de sine, gust, elegantza, rafinament...:)
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 17:37
@SS_14, apreciez foarte mult interventia ta si detaliile pe care le-ai adus in discutie. Este interesant sa aflam si punctul de vedere al unui barbat in privinta acestui accesoriu, pe care, multe dintre noi, dintr-o greseala frecventa il consideram exclusiv feminin.
Sunt curioasa ce cred cititoarele topicului despre asta si mai ales daca in construirea tinutei lor, dresul confera un plus de atitudine.
Laura_Baldini
Postat pe 24 Octombrie 2010 16:31
Perfect de acord cu tine :). Mi-as permite sa adaug prestanta si atentie pentru detalii.
Laura_Baldini
Postat pe 24 Octombrie 2010 16:34
Buna! Imi plac femeile care poarta dres-uri,si sa fiu sincer si eu k baiat port dres si imi placa cei de 40 den de obicei si pe langa asta si tanga de femei si ma simt super in ei.Sunt un barbat normal imi plac femeile si nu am alta orientare sexuala k sa fiu inteles,iar pe langa asta iarna port si sutien si o bluza mulata pe corp si credeti-ma k nu simt frigul de loc si ma simt super ok.Sunt curios sa stiu ce parere au femeile si barbati e ceva rau in chestia asta?
vali10
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:06
Daca iti place si te simti bine...poarta ce vrei..... ce-ti doreste inimioara...
Apropo, da' ce bagi in sutienul ala...de-l porti?
nuti_vio
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:12
De la: vali10, la data 2010-10-26 21:06:50Buna! Imi plac femeile care poarta dres-uri,si sa fiu sincer si eu k baiat port dres si imi placa cei de 40 den de obicei si pe langa asta si tanga de femei si ma simt super in ei.Sunt un barbat normal imi plac femeile si nu am alta orientare sexuala k sa fiu inteles,iar pe langa asta iarna port si sutien si o bluza mulata pe corp si credeti-ma k nu simt frigul de loc si ma simt super ok.Sunt curios sa stiu ce parere au femeile si barbati e ceva rau in chestia asta?


vali, ti-as recomanda sa iei legatura cu "Loredana_Lazaroiu", in al carei cont se afla maarcelica - trogloditul travestit.

cred ca va veti intelege de minune si veti petrece impreuna clipe de neuitat. :))))))

mai are el crize si injura porcos, din cand in cand... dar ar putea fi excitant, cred.:P
eu_geminy
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:17
As vrea ca acest fir sa se rezume in continuare la subiectul propus de Laura_Baldini si anume dresurile, fara devieri de la subiect sau raspunsuri jignitoare. Faptul ca trantini niste acuzatii dovedeste ca nu stiti mai nimic despre psihologia umana.
La fel cum a spus si nuti_vio , daca omul se simte bine in ceea ce poarta, nu vad nici o problema, mai ales ca le poarta pe sub hainele normale cu care merge pe strada. Este o diferenta intre cei care se imbraca in sexul opus pentru ca vor sa arate in felul respectiv si cei care se imbraca cu respectivele haine doar pentru comfort sau/si placere. E ca si cum i-ai spune unui om care fumeaza ca e drogat sau unuia care bea o bere ca e un betiv.
In continuare as vrea sa aflu parerea mai multor persoane referitoar la dresuri si la felul in care le poarta fiecare. As fi incantat sa discut mai multe si printr-un pm :)
SS_14
Postat pe 26 Octombrie 2010 22:14
@SS_14, intr-adevar, generalizarile nu isi au rostul si fiecare este liber sa isi exprime personalitatea asa cum isi doreste. Si revenind la dresuri, ce curiozitati iti mai putem satisface ;))?
Laura_Baldini
Postat pe 2 Noiembrie 2010 14:21
De la: Laura_Baldini, la data 2010-11-02 14:21:59@SS_14, intr-adevar, generalizarile nu isi au rostul si fiecare este liber sa isi exprime personalitatea asa cum isi doreste. Si revenind la dresuri, ce curiozitati iti mai putem satisface ;))?


Pur si simplu imi face placere sa discut despre lucrurile astea cu voi :P de asemenea mi-ar place sa cunosc o fata care apreciaza acest accesoriu la fel de mult ca mine. E interesant sa discuti si sa aflii lucruri noi si diferite pareri referitoare la dresuri.

As fi curios sa aflu daca exista si la noi femei care poarta dresuri din placere/comfort si nu neparat pentru ca sunt obligate sa poarte la servici sau unde se duc. De asemenea as vrea sa stiu cat de mult ati sustine ideea ca dresurile sa devina un accesoriu unisex, tinand cont de faptul ca ar creste foarte mult vanzarile firmelor care le produc (deja in Europa civilizata - de Vest - exista de mult timp asa ceva). Si nu ma refer la barbatii care poarta dresuri pentru ca vor sa para altceva decat ceea ce sunt ci doar la cei care ii poarta pentru ca sunt practici si comozi in locul sosetelor/izmenelor. Pe vremea asta rece e chiar placut sa porti un dres mai gros de la 40den in sus, pe langa faptul ca nu simti frigul sunt foarte comfortabili :)

Exista un site pe care il vizitez destul de des care si-a propus sa transforme purtatul dresurilor intr-o adevarata arta. Il puteti gasi aici : http://bit.ly/biW1OA
O zi placuta :)
SS_14
Postat pe 2 Noiembrie 2010 16:23
voi sunteti in cardasie SS_14 si ciorapii la reclama
ameno
Postat pe 2 Noiembrie 2010 18:39
pe mine ma amuza teribil de tare cum tratau probelma ciorapilor bunica si prietenee ei. dresul de matase era un accesoriu extem de important si de prtios pt ele.
din fericire bunica mea a mai apucat si "minunatiile astea cu lycra" pt o perioada si mereu facea comparatii.
spunea ca sunt utili si rezistenti si intelege evolutia materialelor si asubstantelor, insa ii era dor de ciorapii ei de matase :)

eh, fiecare generatie cu amintirile ei:)

Laura, misto postul. mai da-ne cate o informatie din cand in cand ca nu strica sa ne mai educam sau reeducam din cand in cand. e bine sa ne mentinem feminintatea si sa nu devenim toate pitipoance de dorobanti
ileana_damian
Postat pe 6 Noiembrie 2010 15:27
De la: SS_14, la data 2010-11-02 16:23:49
De la: Laura_Baldini, la data 2010-11-02 14:21:59@SS_14, intr-adevar, generalizarile nu isi au rostul si fiecare este liber sa isi exprime personalitatea asa cum isi doreste. Si revenind la dresuri, ce curiozitati iti mai putem satisface ;))?


Pur si simplu imi face placere sa discut despre lucrurile astea cu voi :P de asemenea mi-ar place sa cunosc o fata care apreciaza acest accesoriu la fel de mult ca mine. E interesant sa discuti si sa aflii lucruri noi si diferite pareri referitoare la dresuri.

As fi curios sa aflu daca exista si la noi femei care poarta dresuri din placere/comfort si nu neparat pentru ca sunt obligate sa poarte la servici sau unde se duc. De asemenea as vrea sa stiu cat de mult ati sustine ideea ca dresurile sa devina un accesoriu unisex, tinand cont de faptul ca ar creste foarte mult vanzarile firmelor care le produc (deja in Europa civilizata - de Vest - exista de mult timp asa ceva). Si nu ma refer la barbatii care poarta dresuri pentru ca vor sa para altceva decat ceea ce sunt ci doar la cei care ii poarta pentru ca sunt practici si comozi in locul sosetelor/izmenelor. Pe vremea asta rece e chiar placut sa porti un dres mai gros de la 40den in sus, pe langa faptul ca nu simti frigul sunt foarte comfortabili :)

Exista un site pe care il vizitez destul de des care si-a propus sa transforme purtatul dresurilor intr-o adevarata arta. Il puteti gasi aici : http://bit.ly/biW1OA
O zi placuta :)




Ceea ce este amuzant este ca initial dresul reprezenta un accesoriu exclusiv masculin pentru ca mai apoi sa evolueze catre un produs specific femeilor.
Un dres gros din bumbac, silver metalizat devine motivant sa iesim din casa iarna asta :). (http://bit.ly/fFBveR)
Laura_Baldini
Postat pe 27 Noiembrie 2010 19:15
De la: ileana_damian, la data 2010-11-06 15:27:37pe mine ma amuza teribil de tare cum tratau probelma ciorapilor bunica si prietenee ei. dresul de matase era un accesoriu extem de important si de prtios pt ele.
din fericire bunica mea a mai apucat si "minunatiile astea cu lycra" pt o perioada si mereu facea comparatii.
spunea ca sunt utili si rezistenti si intelege evolutia materialelor si asubstantelor, insa ii era dor de ciorapii ei de matase :)

eh, fiecare generatie cu amintirile ei:)

Laura, misto postul. mai da-ne cate o informatie din cand in cand ca nu strica sa ne mai educam sau reeducam din cand in cand. e bine sa ne mentinem feminintatea si sa nu devenim toate pitipoance de dorobanti


Ileana, ma bucur ca iti place topicul. Din cate stiu eu, in trecut, ciorapul din matase era un indicator al luxului, probabil de aici atentia si grija bunicii.
Genul asta de sosete inalte este foarte fin si imi aminteste de niste vremuri mai indepartate. Cred totusi ca-s cam indraznete pentru bunica (http://bit.ly/9wqX9A)
Laura_Baldini
Postat pe 27 Noiembrie 2010 19:24
Reduceri considerabile in aceasta perioada la produsele de sezon. Dresuri de pana la 200 de den la preturi super accesibile : http://bit.ly/gNhUGR
Laura_Baldini
Postat pe 19 Februarie 2011 17:18
Poate ma lamureste cineva de ce li se spune ciorapilor cu chilot DRESURI,si,mai ales,cine a lansat si impamantenit termenul asta idiot.Din cate stiu,DRESS inseamna rochie.Li s a spus ciorapilor cu chilot(sau pantalon) DRESURI pentru ca dreg cumva gustul imbracamintii,precum sosul salata?
Multumesc anticipat.Si apropo....ador sa port ciorapi de dama,chiar daca sunt barbat si heterosexual.Ca tot e egalitate de sexe si fetele poarta de peste o suta de ani haine barbatesti.Pai nu?
Adrian_Breana_1
Postat pe 8 Ianuarie 2016 19:45
Soacra mea din Vrancea, tot dres zice la ciorapi pantaloni.
Las' că o întreb!
La noi se mai zice, ștrampi.
Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 19:54
Da,buna idee! Sunt pentru totala liberalizare a ideii de ciorap pantalon unisex,fie el fin(8-10-15-20 den) fie gros(>30 den).De ce numai femeile sa se simta sexi,barbatii nu au acest drept?
Adrian_Breana_1
Postat pe 8 Ianuarie 2016 19:54
Strampi e o adaptare neaosa din germana(strumpfhosen).Suna urat,dar e uzuala in Ardeal.Asta e....
Adrian_Breana_1
Postat pe 8 Ianuarie 2016 19:56
Apropo,va multumesc pentru raspuns si atentie,stimata doamna
Adrian_Breana_1
Postat pe 8 Ianuarie 2016 19:56
Apăi nu-i vina me, că lb germană e așa cum îi.
Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 19:57
De la: Adrian_Breana_1, la data 2016-01-08 19:56:56Apropo,va multumesc pentru raspuns si atentie,stimata doamna


Cu multă plăcere, stimabile!
Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 20:00
Nu limba germana e vinovata,noi suntem vinovati ca imprumutam termeni absolut degeaba.Sa nu mai vorbesc de ceea ce se intampla azi,cu englezismele astea tampite si folosirea lui CA SI absolut aberant.
Sunt incantat de cunostinta cu dumneavoastra,stimata doamna
Adrian_Breana_1
Postat pe 8 Ianuarie 2016 20:30
Măi, tu nu știi de glumă?
Aici în Ardeal s-au împrumutat cuvinte. De la maghiari, germani/sași.
Chiar și secuii folosesc cuvinte împrumutate din lb. română.
Nu zic paprika, ci ardei. (gogoșari)

Îmi închipui cât de încântat ești! Lasă!

Na, de la ciorapi, am ajuns la...
Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:39
...La strampali ?
Rotty
Postat pe 9 Ianuarie 2016 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Genti Designer (80 - 250 Ron) | Fendi | Dior | Gucci | Louis Vuitton | YSL | Prada | etc. 1 De la: CheapandChicShop 12 Ianuarie 2011 10:42
Pentru ca vad multi iubitori de handmade... 13 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 13:03
Decoratiuni handmade 6 De la: fleur_de_lis 12 Octombrie 2009 11:33
[Întrebare] Ceasuri mai puțin cunoscute, dar de înaltă calitate? 1 De la: garbo_506121 30 Iulie 2020 17:22
Bijuterii Handmade, modele UNICAT 3 De la: fleurdelis 7 Februarie 2010 19:03
Setari Cookie-uri