Ne iubim...dar nu stim ce sa facem

Buna, va rog daca se poate sa imi dati si mie un sfat sau poate a-ti fost in situatia mea.

Am avut o relatie de 10 ani ,ultimii 5 ani(am 28 de ani) -am locuit impreuna,cu el si parinitii lui,ne-am inteles perfect pana acum 5-6 luni cand el a inceput sa vb cu alte fete pe facebook ,mess,de funy cum ar zice el.......,ma deranjau foarte tare lucrurile astea,nu suportam sa il vad ca vb si cu altele,chiar noaptea in timp ce eu dormeam...,isi trimiteau mesaje pe telefoane,pe care el le stregea ulterior,..cand il intrebam imi spunea ca nu are nici o treaba cu ele ...ca se plictiseste si ca nu are ce face..ca nu au nici o importanta pentru el acele persoane....am avut o relatie foarte stransa in toate privintele si ne-am iubit enorm,peste tot eram amandoi,deaceea acum nu stiu ce sa mai cred a avut vreo relatie sau a vrut sa socializeze si cu alte persoane si,poate se plictisise de mine sau nu imi zicea nimic ca sa nu ma supere.
Pentru ca au fost cateva luni de tensiune el nu imi explica deloc ce se intampla eu poate eram oarba de gelozie, am hotarat sa ne despartim,dar nici nu trecuse 3-4 zile de cand eu plecasem de la el,bineinteles cu multe lacrimi si multa suferinta, ma gandeam intr-una d c renuntase asa de usor la mine,d c m-a lasat sa plec de la el stiind ca mai simte ceva pt mine.....,am intrat pe mess,nu am rezistat nici unul sa nu ne salutam,sa nu stim unul de celalalt si astfel am constatat ca ne este foarte greu despartiti si ca ne-am dat seama ca ne iubim foarte mult dar ramanem totusi intr-o pauza de o perioada nu sitm cat sa vedem cat rezist
Problema este urmatoarea nu stiu ce sa fac,nu mai am incredere in el,banui ca a avut intentia sa ma insele sau poate m-a inselat si din respect fata de mine e mai bine sa nu aflu,nu vrea sa imi zica nimic, tot ce imi zice este faptul ca el ma iubeste pe mine si ca pana la urma daca e sa fie vom fi impreuna.,dar ma enerveaza ca nu face nimic sa imi recastige increderea,sa imi demonstreze ca ma iubeste si ca isi doreste cu adevarat sa ne continuam relatia si pe langa asta imi este teama sa nu ma fac sa sufar din nou.....
Credeti ca sunt prea posesiva si ca nu m-am gandit deloc ca poate are nevoie sa mai vb si cu alte fete,nu neaparat sa aiba o relatie....... si insistenta in acelasi timp sa il intreb tot timpul ce s-a intamplat cu el atunci,sau poate sa incerc sa mai las de la mine...credeti ca as putea lua-o de la capat cu relatia fara sa nu imi aduc aminte de momentele acelea dificile,cand il sunau fetele acelea si el din respect fata de ele le raspundea.

multumesc frumos
beatriceg
Postat pe 25 Septembrie 2010 17:30
Eu cred ca-i doar obisnuinta. Oricum l-ai luat de tanar si cred ca e normal sa fie curios sa vada cum e si in curtea vecina.
Doara
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:19
1.nici un barbat nu raspunde la telefoane ,in mijlocul noptii, din respect

2.orcine primeste mesaje pe telefon. in mod normal, nu le stergi imediat, ce le-ai primit. daca se face acest lucru, exista o problema.

3.cand te plictisesti, nu esti calare pe net ca bufnita, in toiul noptii. si apoi, noaptea nu te plictisesti. dormi sau faci altceva. mai ales ca ai langa tine pe cineva.

4.vorbele sunt egal cu 0 daca faptele nu le succed. a spune ca "moare" dupa tine si a nu face nimic pentru a indrepta lucrurile, iar e un mare semn de intrebare.

oricum, o relatie inseamna 2 si rezolvarea unei situatii tot in doi se rezolva. a te autoinvinovati si a cauta doar tu solutii e o greseala.
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:55
eu cred ca plictiseala dintr-o relatie nu se poate explica|!
ori pleci, ori inseli...orice altceva dar nu explici
fleurdelis
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:01
corect.
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:05
fleurdelis
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:08
chestia cu facutul boccelutei..,plecatul de acasa..,si apoi intrebarile de gen :de ce nu m-a oprit..?,ma amuza pe mine rau de tot..
roby_cado
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:37
daaaa... asta face toti banii!
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:39
pai, da. nici eu nu inteleg femeile care iau o hotarare din asta si apoi, cauta motivatii ca sa se reintoarca. daca ti-ai facut bocceaua si pleci, apoi pleaca si gata.

teatru acesta cu plecatul si venitul te transforma intr-un fel de navetist sentimental. dupa vreo doua ghidusii din acestea, ajungi sa nu mai te ia nimeni in serios. nici macar tu, nu mai crezi in tine.
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:55

Odata ce la el a devenit...se pare obijnuinta...nu mai e de facut nimic.Lucrurile care le face el nu sunt benefice pentru un cuplu si toate astea dau multe semne de intrebare si slabe sanse sa nu te fi inselat.Fostul meu era mai toata ziua in oras si nu imi placea chestia asta mai ales k nu vroia sa auda sa vin eu in zona aia dupa care am aflat k el umbla acolo cu diferite domnisoare de companie.Nu se mai merita...totul e trecator si cu siguranta o sa gasesti pe careva care sa te merite cu adevarat,nu unul ca el care te face sa suferi si daca te-ar iubi s-ar plictisi cu tine facand orice dar nu pe net cu pitipoance.NU SE MERITA
carmenpred
Postat pe 26 Septembrie 2010 23:49
De la: si_totusi, la data 2010-09-26 08:55:251.nici un barbat nu raspunde la telefoane ,in mijlocul noptii, din respect

2.orcine primeste mesaje pe telefon. in mod normal, nu le stergi imediat, ce le-ai primit. daca se face acest lucru, exista o problema.

3.cand te plictisesti, nu esti calare pe net ca bufnita, in toiul noptii. si apoi, noaptea nu te plictisesti. dormi sau faci altceva. mai ales ca ai langa tine pe cineva.

4.vorbele sunt egal cu 0 daca faptele nu le succed. a spune ca "moare" dupa tine si a nu face nimic pentru a indrepta lucrurile, iar e un mare semn de intrebare.

oricum, o relatie inseamna 2 si rezolvarea unei situatii tot in doi se rezolva. a te autoinvinovati si a cauta doar tu solutii e o greseala.


madita
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:12
E la moda intratul asta pe mess,e o furie,care a apucat pe toata lumea,dar nu trebuia sa va despartiti,din cauza asta...e exagerat!
Mai bine uita ca a existat perioada asta,nu lasa sa treaca timpul,si fiti iar impreuna.
Toti comunica pe mess,casatoriti sau nu,cu alte persoane,pana si copii mici fac asta....e un joc,e ceva desprins de realitate,o distractie,nimic mai mult.
stiu ca te raneste ca sterge mesajele,dar sunt prostii,tampenii,jocuri pentru copii...nu au nici o legatura cu realitatea....
Lasa-l sa intre,daca nu poate renunta,nu poti sa iei jucaria unui copil, i vecina mea face asta,si toti prietenii sotului meu,si ai fratelui ,si toti copii cu care mama mea face meditatii acasa...
trebuie sa nu strici o relatie,din o prostie.....femeia trebuie sa lupte intotdeauna ptr relatia ei...
Iar faptul ca stateati si impreuna cu parintii lui,si totul era bine,e ceva unic,extraordinar.
el te iubeste,si nu te va insela,nu te inseala,chiar daca vorbeste tampenii pe mess cu altele.
curand se va plictisi de chestiile astea,va gasi alta ocupatie interesanta.
Nu da importanta mai mare decat merita,messului,mesajelor lui,spune-i cat de mult il iubesti,ca ai fost geloasa,si fiti impreuna,nimic nu e mai important ca asta,si el realizeaza foarte bine.
trebuie sa reusesti sa treci peste asta,sa vezi cu alti ochi.Nu e asa cum crezi tu.
nu mai exista barbati care nu fac asta,e o moda,ceva nou,...succes,D
daniilia
Postat pe 19 Octombrie 2010 11:23
eu nu inteleg. de ce trebuie femeia sa lupte "intotdeauna" pentru relatia ei? ca sa ce?
michelle_
Postat pe 19 Octombrie 2010 11:25
fata draga, da' mai lasa-l in pace!
ocupa-ti timpul cu altceva mai placut si mai util...nu poti da timpul inapoi si nici nu poti citi ganduri!
get a life!
zambila
Postat pe 19 Octombrie 2010 11:40
cind dragostea adevarata isi face salaj in suflete e clar loc d eplictiseala acolo nu este !
rupt_de_realitate
Postat pe 19 Octombrie 2010 12:17
De la: me_reloaded, la data 2010-10-19 11:25:08eu nu inteleg. de ce trebuie femeia sa lupte "intotdeauna" pentru relatia ei? ca sa ce?






subscriu!
emory
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:43
De la: roby_cado, la data 2010-09-26 09:37:08chestia cu facutul boccelutei..,plecatul de acasa..,si apoi intrebarile de gen :de ce nu m-a oprit..?,ma amuza pe mine rau de tot..


serios??? ce ma face sa cred ca nu-i chiar rasul tau??? ,,amuzament".era...hmmm...nu si in iubire!
reyya
Postat pe 19 Octombrie 2010 21:42
De la: me_reloaded, la data 2010-10-19 11:25:08eu nu inteleg. de ce trebuie femeia sa lupte "intotdeauna" pentru relatia ei? ca sa ce?


good point M.!
ei..cum de de ??!..ca sa-l salveze pe Mister...din ghearele ispitelor...sa-si ,,salveze" iubirea (demult apusa)...sa se mai amageasca putin cu faptul ca ala ar putea-o iubi ( oh, ce cuvant inaltator) pe ea si nu pe alta sau altele...compromis...ironie....lupta ..inversunare...si nu in ultimul rand amagire..de asta doreste ea sa ,,lupte " pt unul care ...care ce?? care in alte conditii nu ar fi reprezentat nimik. Toti avem carti bune insa nu toti stim sa le jucam :-)
reyya
Postat pe 19 Octombrie 2010 21:48
pt unul care poate merita...sa nu uitam ca nu toti suntem la fel ...altfel ce ar mai fi lumea asta?
Nu generaliza un caz!!!! Nu toti sunt la fel
madita
Postat pe 20 Octombrie 2010 19:23
"Toti avem carti bune insa nu toti stim sa le jucam".....daca scoti asul de la inceput...si pe parcurs iti raman asa zisele "cartoafe"...e clar ca ai pierdut....ca la orice joc nu?
madita
Postat pe 20 Octombrie 2010 19:26
nu ai prea jucat poker, asa-i?? : -) nu am generalizat , ma refeream doar la speta expusa in deschiderea topicului .
reyya
Postat pe 20 Octombrie 2010 23:51
Gagico, nu-ti mai bate capul cu el! S-a plictisit?! Pai sa fie liber atunci... Tu nu te-ai plictisit de figurile lui?! Sau are impresia ca tu-i datorezi fidelitate cumva, in conditiile astea?! Iesi, draga mea singura, intalneste-te cu cine vrei, nu-i da lui socoteala (asta asa, din "respect") cum te distrezi... si daca nu-i convine, spune-i sa nu se supere ca oricum veti fi impreuna "daca e sa fie"... (dar poate ca nu va fi...)
Darksukkubus69
Postat pe 21 Octombrie 2010 21:44
Draga mea cand un barbat cu femeie langa el se scoala in miezul noptii pentru a conversa cu o alta persoana este grav si sigur lipseste iubirea.
Poate dupa un timp mai lung daca revine si te convinge ca merita si te iubeste poti incerca din nou .
Atentie nu te minti pierzi un timp degeaba .Tineretea nu ti-o da nimeni inapoi. Nu te angaja intr-o noua relatie pana nu depasesti pe cea veche.
garbo005851
Postat pe 22 Octombrie 2010 12:55
urat ce povestesti tu ..
e clar ca nu o face din plictiseala, doar ca ii place sa atraga atentia, sa fie in centrul ei
bestia
Postat pe 23 Octombrie 2010 17:14
Si eu am avut astfel de probleme atat in relatia precedenta cat si in cea actuala, uffff netul asta si eu stau pe net dar sa mor de am simtit nevoia sa vorbesc cu alti barbati sau mai rau sa le dau numarul de telefon.

Hai sa iti spun ce am facut eu: l-am vazut ca vorbeste cu una(nu putea sa vb cu mai multe ca pentru el este greu este incepator in tastare)l-am lasat si special ma culcam sa vad ce face incepuse sa piarda nopti avand in vedere ca a doua zi trebuia sa se trezeasca sa mearga la serviciu.
Cand am vazut ca s eingroasa gluma am inceput sa ii fac observatie ce crezi ca s-a potolit? nicidecum ba mai mult se vedeau pe webcam (eu aveam parola lui la yahoo am citit arhiva si m-am ingrozit) m-am luat de aia i-am facut lui scandal degeaba, asa. Intr-o seara la fel ei bine si mi s-a pus o pata din aia urata(sunt in zodia pesti si sunt extrem de sensibila dar si extrem de rea)si i-am spus clar daca incepand din secunda doi tu nu te potolesti , eu imi fac bagajele si ma jur pe ce am mai scump ca nu ma mai vezi in viata ta.
Atat i-am spus si m-am bagat in pat ei bine cred ca l-am trezit deoarece i-am spus acele cuvinte cu o convingere si cu o rautate din aia crunta ca de a adoua zi nici ca l-am mai vazut vorbind cu vreuna pe net.

Mai intra pe pc dar face cu totul altceva cauta muzica filme, din astea.

Sfatul meu: NU te oferi pe tava el stie ca il iubesti si este foarte sigur pe sentimentele tale de aia face asa. Ia fa te tu mai indiferenta dispari un pic pune l pe jar, nu ii mai raspunde la telefoane la emailuri si ai s avezi.

Stiu ca e greu dar nu imposibil.
no_identify
Postat pe 25 Octombrie 2010 10:11
Eu cred ca esti extrem de posesiva, nu posesiva.
Toate relatiile sunt minunate la inceput.Apoi incepem sa ne maturizam, unii mai repede decat altii. Cu siguranta omul a ajuns la o varsta la care mai avea nevoie de confirmarea altora. Barbatii au nevoie intotdeaua de cineva care sa le confirme cat sunt de tari.faptul ca pe tine te-a deranjat asta, pe el l-a infuriat. In primul rand fiecare are nevoie de intimitate. ADICA TREBUIE SA EXISTE CEVA PE CARE FARTENERUL SA NU IL STIE. Tu in primul rand nu i-ai acordat incredere, apoi asta s-a intors asupra ta. SIMPLU Poate chiar te mai iubeste si a vrut sa vada pana unde mergi. Oricum va astepta de la tine un semn DE INCREDERE CONSTANTA.
GANDESTE-TE LA ASTA MATURITETE = ACCEPTAREA PARTENERULUI ASA CUM ESTE SI REZOLVAREA DIPLOMATICA A PROBLEMELOR, nu cu cearta si scandal.
Bafta!
crisv01
Postat pe 29 Octombrie 2010 06:51
Chestia asta cu chattul, cu facebook ul, etc, e foarte frecventa in cupluri. Si pe mine m-ar deranja. Tot inselat se cheama ca e.
All_right
Postat pe 29 Octombrie 2010 08:09
are si el nevie de putin respiro eu asta cred ,ink te iubeste dar trebuie putin timp de relax,adu cva nou in relatie fa tu primul pas,fal sa se simta rege asa il cuceresti inapoi
zolly9969
Postat pe 30 Octombrie 2010 19:17
rege, hai? ma leshi?
michelle_
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:51
ma tavalesc pe jos de ras... ea de ce n-a fost tratata ca o regina? ai fantezii zolly
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casnicie nefericita 83 De la: carloni_carla 16 August 2011 20:59
ce sa fac? 20 De la: garbo070672 24 Noiembrie 2012 00:01
O iubire bolnava intre o femeie si un barbat tanar?! 66 De la: garbo226170 17 Octombrie 2012 15:34
cat de mult poti sa iubesti un barbat incat sa nu-ti dai seama cum e el? 50 De la: garbo004228 29 Septembrie 2011 20:50
Oare cati dintre noi stiu cine sunt, pentru ce traiesc si sunt multumiti de ceea ce lasa in urma lor? 218 De la: garbo027119 4 Decembrie 2009 22:14
Setari Cookie-uri