PERETII UTERULUI LIPITI

Buna ziua
Mi am dorit enorm de mult un copil am mers la doctorul Miclea(Arad)si nu a stiut cauza de ce nu raman insarcinata,pana la urma a decis sa fac histerosalpinografie si asa sa descoperit ca am peretii uterului lipiti,luna viitore trebuie sa merg sa mi se faca dezlipire de uter,va rog sa imi spuneti daca ati trecut prin asa ceva si cum e.
nela_kidz
Postat pe 12 Septembrie 2010 12:50
Buna!! Dupa descrierea ta cred ca ai fost diagnosticata cu Sineghie Uterina sau mai bine spus sindromul Asherman. Multe femei cu aceasta porblema fie nu pot concepe un copil sau sa pirada sarcina. Depinde de severitatea cazului. Acesta sinechie poate fi cauzata fie de avorturi, D&C,sau fie din pricina unei infectii uterine foarte puternice sau o operatie in cavitatea uterina.
Din fercire poate fi corectata printr-o procedura Histeroscopica.

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu acesta problema. Ti-a propus medicul o histersocopie ptr repararea adheziunilor? Ceea ce te-as sfatui eu e sa il intrebi doctorul respectiv cate proceduri a efectuat, ptr ca oricum este o procedura si as recomanda o mana cu precizie.

Am citit cazuri de femei in situatia ta care dupa tratament au reusit sa conceapa si sa duca o sarcina la bun sfarsit. Deci sanse de reusita sunt. Doamne ajuta!
carminaM
Postat pe 16 Septembrie 2010 18:16
Multumesc pentru raspuns,am fost la alti medici inainte sa vin la doctorul Miclea(arad) si nimeni nu a stiut cauza de ce nu raman insarcinata, (anul trecut in august am pierdut o sarcina),am mers la dansu si m-a pus sa fac histerosalpinografie si asa sa descoperit ca am peretii uterului lipiti,luna viitoare merg sa imi faca histeroscpie,asa mie de frica,dar avand in vedere ca imi doresc din tot sufletul un copil sper sa ma ajuta domnul sa trec si peste asta cu bine.
nela_kidz
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:40
Draga de tine. Sa nu iti fie frica ca totul va fi ok. O sa fi in gandutrile mele. Eu am auzit ca procedura asta nu este asa de agresiva si nu cred ca implica alte riscuri. Ma gandesc ca ai emotii dar vorba aia, bine ca e reparabil. Trebuie sa fi puternica ptr viitorul bebe. D-zeu sa iti ajute
carminaM
Postat pe 28 Septembrie 2010 00:52
Multumesc din suflet esti o persoana deosebita.
nela_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2010 17:22
nela spune mi te rog cum ai descoperit asta? la un simplu ecograf sau la un control ginecologic se poate observa? sau trb sa faci analize amanuntite?
allay
Postat pe 6 Octombrie 2010 19:18
Ai intrebat cum se investigheaza medical ptr a pune diagnostocul de sinechie uterina. Ei bine o simpla Ecografie abdominala nu e de ajuns, doar o Histosonografie sau Histeroscopie. Eu nu stiam de asta doar din auzite. Din fericire se poate corecta chirurgical.
carminaM
Postat pe 13 Octombrie 2010 23:40
Nela draga, sunt curoasa cum esti si sper ca a reusit procedura. Astept raspuns. D-zeu sa iti ajute sa ai o recuperare usoara si totul sa fie bine.
carminaM
Postat pe 19 Octombrie 2010 22:16
Draga mea luni am fost la consulatatie si trebuie sa merg sa fac operatia dupa o saptamana dupa menstruatie deci cam peste 2-3 saptamani urmeaza histeroscopia.multumesc foate mult pentru interesul tau .acum sper sa fie bine.
nela_kidz
Postat pe 20 Octombrie 2010 15:26
Draga mea ALLA,medicul la care merg m a pus sa fac o histerosaplinografie si asa mi sa descoperit ca am sinechie uterina(peretii uterului lipiti)
nela_kidz
Postat pe 20 Octombrie 2010 15:29
D-zeu sa te tina fi puternica si sa nu iti pierzi speranta. Vezi ca iti trimis un mesaj privat scurt
carminaM
Postat pe 21 Octombrie 2010 16:40
Va rog poate ma ajutati cu o recomandare, un sfat, o indrumare....
Am avut o sinechie totala. Dupa mai multe histeroscopii si o operatie clasica pe burta am reusit sa am o cavitate uterina pe partea trompei drepte de 2,5cm. Am luat cycloproginova 6 luni. Am un pic de menstra dar nu ca inainte de acest dezastru. Vreau , imi doresc nespus un copil. Aseara am mai fost la un dr sa mai cer o parere, dar mai mult de a-mi spune ca nu pot face copii.... doar bani platiti. Mi-as dorii un medic care sa ma poata ajuta. Operatia am facut-o in mai anul acesta.
Va multumesc anticipat
alinaoncioiu
Postat pe 2 Noiembrie 2010 08:20
din pacate dupa o experinta trista de aproape 10 ani de incercari iti pot spune ca cea mai buna alegere este adoptia.
poti incerca in afara tarii niste investigatii, este mult mai sigur(undeva in Ungaria am mai auzit),medicii romani din pacate nu au rabdarea sau cunostintele necesare pt a rezolva cazurile grave de infertiliitate.
de cele mai multe ori descoperim in ultime faza ca nu mai avem ce face.
capul sus , daca iti doresti un copil i-l vei avea fie natural fie prin adoptie.Dumnzeu sa te ajute.
(daca sunt probleme cu uterul nu exista speranta nici cu fiv)
garbo004578
Postat pe 2 Noiembrie 2010 20:42
Multumesc pt raspunsul prompt. Nu renunt. O sa mai incerc. Trebuie sa repare cineva greseala asta ....... care tot ei au facut-o
alinaoncioiu
Postat pe 4 Noiembrie 2010 16:02
Dragile mele speranta moare ultima...
nela_kidz
Postat pe 5 Noiembrie 2010 17:29
De la: alinaoncioiu, la data 2010-11-02 08:20:35Va rog poate ma ajutati cu o recomandare, un sfat, o indrumare....
Am avut o sinechie totala. Dupa mai multe histeroscopii si o operatie clasica pe burta am reusit sa am o cavitate uterina pe partea trompei drepte de 2,5cm. Am luat cycloproginova 6 luni. Am un pic de menstra dar nu ca inainte de acest dezastru. Vreau , imi doresc nespus un copil. Aseara am mai fost la un dr sa mai cer o parere, dar mai mult de a-mi spune ca nu pot face copii.... doar bani platiti. Mi-as dorii un medic care sa ma poata ajuta. Operatia am facut-o in mai anul acesta.
Va multumesc anticipat


Am auzit ca in Szeghet este o clinca buna. Din ceea ce am auzit eu de multe ori e nevoie de mai multe proceduri ptr a indeparta aderentelor, si e normal ptr ca medicul e presat de timp sau fie un alt motiv sa nu cauzeze leziuni si nu reuseste sa le indeparteze usor . Eu zic sa nu te lasi si sa cauti parerea unui alt expert. nu stiu cum medicul a procedat in cazul tau dar dupa acesata procedura e necesar ca medicul sa iti introduca un balonas in cavitatea uterina ptr a tine cavitatea uterului deschisa sa se vindece si in in paralel este recomandat un tratament horomonal cu Estrogen si Progesteron ptr a repara endometrul. Sa nu renunti ssi sa cauti si alte opinii medicale

. Sunt multe femei care au trecut prin ceea ce treci tu acum si dupa fie o procedura sau mai multe si au reusit sa mentina o sarcina fara probleme. Nu te descuraja ca posibil sa ai mai multe sperante decat crezi tu. Posibil ca acum o singura procedura sa ajute. cine stie?

Dz-eu sa iti ajute si mult success!!!
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:55
De la: garbo004578, la data 2010-11-02 20:42:06poti incerca in afara tarii niste investigatii, este mult mai sigur(undeva in Ungaria am mai auzit),medicii romani din pacate nu au rabdarea sau cunostintele necesare pt a rezolva cazurile grave de infertiliitate.


Ai auzit bine, oraul Szeged, aproape de Timioara (cam tot att de mare ca Timioara, situat la aproximativ 20 de kilometri de la vama Cenad, judeul Timi) este locaia din Ungaria de care spui. Sunt medici foarte buni i de regul te cost (per total) mai puin dect ai da n Romnia, cu pgile aferente
Thor_again
Postat pe 9 Noiembrie 2010 17:03
De la: Thor_again, la data 2010-11-09 17:03:16
De la: garbo004578, la data 2010-11-02 20:42:06poti incerca in afara tarii niste investigatii, este mult mai sigur(undeva in Ungaria am mai auzit),medicii romani din pacate nu au rabdarea sau cunostintele necesare pt a rezolva cazurile grave de infertiliitate.


Ai auzit bine, oraul Szeged, aproape de Timioara (cam tot att de mare ca Timioara, situat la aproximativ 20 de kilometri de la vama Cenad, judeul Timi) este locaia din Ungaria de care spui. Sunt medici foarte buni i de regul te cost (per total) mai puin dect ai da n Romnia, cu pgile aferente


Mai aproape de Arad decat de Timisoara - Ptr ca punctul de frontiera trece prin judetul Arad.
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:31
De la: carminaM, la data 2010-11-09 22:31:46
De la: Thor_again, la data 2010-11-09 17:03:16
De la: garbo004578, la data 2010-11-02 20:42:06poti incerca in afara tarii niste investigatii, este mult mai sigur(undeva in Ungaria am mai auzit),medicii romani din pacate nu au rabdarea sau cunostintele necesare pt a rezolva cazurile grave de infertiliitate.


Ai auzit bine, oraul Szeged, aproape de Timioara (cam tot att de mare ca Timioara, situat la aproximativ 20 de kilometri de la vama Cenad, judeul Timi) este locaia din Ungaria de care spui. Sunt medici foarte buni i de regul te cost (per total) mai puin dect ai da n Romnia, cu pgile aferente


Mai aproape de Arad decat de Timisoara - Ptr ca punctul de frontiera trece prin judetul Arad.


Nu stiu daca Cenad e mai aproape?
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:33
De la: Thor_again, la data 2010-11-09 17:03:16
De la: garbo004578, la data 2010-11-02 20:42:06poti incerca in afara tarii niste investigatii, este mult mai sigur(undeva in Ungaria am mai auzit),medicii romani din pacate nu au rabdarea sau cunostintele necesare pt a rezolva cazurile grave de infertiliitate.


Ai auzit bine, oraul Szeged, aproape de Timioara (cam tot att de mare ca Timioara, situat la aproximativ 20 de kilometri de la vama Cenad, judeul Timi) este locaia din Ungaria de care spui. Sunt medici foarte buni i de regul te cost (per total) mai puin dect ai da n Romnia, cu pgile aferente


Uite aici am gasit o clinica in Szeghet, sunt sigura ca sunt mai multe dar nu stiu care anume ca eu nu sunt in tara, Acest site a fost recomandat pe un alt forum http://kaali.hu/
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:41
Revin din nou. Am gasit o clinca in Arad la care activeaza medici din Szeghet http://www.clinica-genesys.ro/
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:44
Carmina, e mai aproape prin Arad doar daca locuiesti in Arad sau in nord-vestul Romaniei. Pentru cine locuieste in alte parti, vama Cenad din judetul Timis scurteaza drumul cu vreo 50 de kilometri cel putin. Daca vii dinspre Constanta, Bucuresti sau Moldova, se scurteaza drumul chiar si cu aproape 100 de kilometri prin Cenad.
Thor_again
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:58
Draga mea Carmina la clinica Genessys merg eu la doctorul Miclea,daca vrei poti sa iti dau nr meu de tel pentru mai multe detali,acolo urmeaza sa fac histeroscopia.te pwp.ai grija de tine
nela_kidz
Postat pe 10 Noiembrie 2010 18:51
De la: nela_kidz, la data 2010-11-10 18:51:40Draga mea Carmina la clinica Genessys merg eu la doctorul Miclea,daca vrei poti sa iti dau nr meu de tel pentru mai multe detali,acolo urmeaza sa fac histeroscopia.te pwp.ai grija de tine


Esti o draguta Nela. Mutumesc tare mult ptr recomandare. Dzeu iti ajute si sa aduci sperante de reusita si altor femei care vor fi lovite in viata de aceasta problema.. Eu nu sunt in Romania si nu cred ca voi ajunge cat de curand. Si eu sunt din Arad si am auzit de Clinica Genessys e foarte laudata si de aceea am inclus-o printre recomamdari. Sper sa aud vesti bune cat de curand. D-ne ajuta!!!
carminaM
Postat pe 10 Noiembrie 2010 19:15
Nu am mai intrat de ceva vreme pt ca am crezut ca sunt o cauza pierduta pt voi. Va multumesc frumos si va promit ca nu renunt. La sf lunii ian intru in concediu si pana atunci trebuie sa iau o hotarare.
ps Am recomandat de la dr pt cresterea cavitatii uterine Climen (pastilele albe 11 zile) si Arefam 14 zile cu 7 pauza. Mi-a spus sa incerc totusi sa raman, dar sotul meu zice sa asteptam pana mergem la o clinica. Ne e frica de o extrauterina.
ps Se mai gaseste la noi pe piata cycloproginova? Asta luam pana luna trecuta dar nu am mai gasit
Va multumesc
alinaoncioiu
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:03
oare m-ar putea ajuta si pe mine?
a mai facut interventii de acest gen?
cu riscul de a ma repeta, eu, din nefericire, am avut o lipire totala a uterului. acum stau oarecum mai bine adica am jumatate din el si trompa dreapta. am facut pana acum 5 histeroscopii urmate fiecare de salpingografii(ca sa vada ce a reusit sa dezlipeasca) plus operatia pe burta.
ar avea rabdare sa ma asculte la telefon (eu sunt din bucuresti)? sau sa ii trimit rezultatele analizelor pe net?
multumesc anticipat pt raspuns
bafta si multa sanatate si tie
alinaoncioiu
Postat pe 12 Noiembrie 2010 10:37
ma refeream mai devreme la clinica Genessys, la doctorul Miclea
multumesc frumos
alinaoncioiu
Postat pe 12 Noiembrie 2010 10:40
Draga mea Alina normal ca a mai facut pentru c a este printre cei mai buni doctorii de ce nu incerci sa il suni sa ii povestesti sau sa vorbesti cu el prin emai eu astept sa imi vina menstruatia si dupa merg sa imi fac histeroscopia,o sa mai tinem legatura eu in 19 am programare la el l.te pwp
nela_kidz
Postat pe 12 Noiembrie 2010 15:38
AYAYAY 5 more days!!!! MULT SUCCESS NELA!!!
carminaM
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:52
Bafta multa,
sper ca dr tau sa fie mai bun sau sa nu fie atat de grav ca la mine si in urma interventiei totul sa fie perfect si sa ne dai o veste mare.
Sa ne auzim cu bine
Daca esti draguta si poti sa ii povestesti de cazul meu ti-as fii recunoscatoare. Ti- as putea scana rezultatul analizelor sa i le arati.... Cum ai si tu timp...
Merci frumos


PS iti face anestezie?
dupa histero iti face iar salpingografie?




alinaoncioiu
Postat pe 15 Noiembrie 2010 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produse naturiste prin afacerea ta 3 De la: kidz005304 14 Noiembrie 2009 15:08
Idei de cadouri pentru pitici 2 De la: tessy78 5 Decembrie 2009 09:27
vreau sa am un copil..caut mama 157 De la: mihaik2 20 August 2013 13:42
buna 58 De la: nicoletta 10 Iunie 2010 23:40
Oglinda 97 De la: Axl_R 25 Ianuarie 2017 14:21
Setari Cookie-uri