Legalizarea-prostitutiei-pro-sau-contra

n-ai de ce sa-mi multumesti, eu chiar n-am niciun merit...
doar ca ma irita discriminarile de orice fel, fie ele si inventate.
felicitarile au fost pt. ca te prezinti ca o blonda in fortza, fara sa te lasi intimidata de bancuri imbecile. in rest, cultura si-o face fiecare, atat cat se pricepe.
cu manutza, dar mai ales cu mintea lui...:)
eu_geminy
Postat pe 9 Septembrie 2010 23:40
Sunt impotriva prostitutiei-legalizate ori ba. Femeia nu trebuie sa fie o taraba de piata unde barbatul intinde banul si cumpara orgasmul. Din punctul meu de vedere aceasta vanzare-cumparare este sub demnitatea femeii dar si a barbatului. Imi pare rau pentru femeile care au cunoscut aceasta trista experienta. Pe barbati nu-i inteleg.
Luna_in_capricorn
Postat pe 9 Septembrie 2010 23:53
poate ca te referi la victimele proxenetilor...

dar poate nu stii cat de multe merg sa faca asta fara sa le oblige cineva. iar atunci cand li se ofera locuri de munca - alta decat ceea ce fac - refuza si merg inapoi acolo unde fac ceea ce se pricep mai bine. in fine, fenomenul nu e deloc simplu. e cauzat in primul rand de saracie, si e bine sa fie tinut sub control.

si mai e o problema: oricat de mult nu am fi de acord cu asta, prostitutia alaturi de spionaj sunt cele mai vechi meserii din lume, care exista de cand exista oamenii, si care nu vor disparea decat atunci cand vor disparea oamenii.

si atunci, cum e mai bine? lasata in voia sortii, ca focar de boli si generator de infractionalitate, sau controlata - la modul legal si sanitar - intr-o proportie mai mare?...

hai sa nu fim patetici (ca asta nu schimba nimic), ci mai degraba realisti.
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 00:17
ge...stiu ce pot si stiu ce sunt...si, mai ales, ce stiu...si asta imi da forta de a invinge prejudecatile cretine....
tutankhamon
Postat pe 10 Septembrie 2010 01:21
legala sau ilegala asta va continua....fie ca ne place sau nu,poate gresesc dar o vad ca pe o meserie pe care nu multe o pot practica....cred ca trebuie sa te nasti cu ea in sange,poate gresesc...


nu vad un lucru tocmai bun in ''meseria'' asta dar nici in msura sa fiu impotriva ei nu sunt.....
anaROBERT
Postat pe 10 Septembrie 2010 01:32
serios vorbind, prostitutia nu e cel mai bun luru din lume, dar pentru multi se pare ca e necesar, din moment ce ea exista si reprezinta pretutindeni o industrie infloritoare - indeosebi subterana.

si existand independent de vointa noastra, a spune vehement ca nu suntem de acord cu ea e un fel de pipi zgomotos conta vantului (nu a lui Sorin-Ovidiu:P)...
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 01:40
sunt de acord cu tine geminy ,nu este nici cel mai bun si nici cel mai frumos lucru privind din toate unghiurile,acum nu sunt bisericoasa dar o comit pana si preotii care se ridica la anumite pretentii....

in ziua de astazi,pe criza asta totul este legal si trebuie sa scoti bani din orice,decat sa dai in cap pentru o suma infima mai bine te prostituezi e mai cinstit....
anaROBERT
Postat pe 10 Septembrie 2010 01:47
Ba eu sunt PRo si mai ales abia astept sa fiu MADAM la o casa de baieti.
Atunci sa va vod forumistelor cum imi rupeti usile la stabiliment.
Ciresica
Postat pe 10 Septembrie 2010 07:31
buna dimi ciresica!
hai la o cafea si o
dancris
Postat pe 10 Septembrie 2010 07:37
De la: eu_geminy, la data 2010-09-10 00:17:00poate ca te referi la victimele proxenetilor...

dar poate nu stii cat de multe merg sa faca asta fara sa le oblige cineva. iar atunci cand li se ofera locuri de munca - alta decat ceea ce fac - refuza si merg inapoi acolo unde fac ceea ce se pricep mai bine. in fine, fenomenul nu e deloc simplu. e cauzat in primul rand de saracie, si e bine sa fie tinut sub control.

si mai e o problema: oricat de mult nu am fi de acord cu asta, prostitutia alaturi de spionaj sunt cele mai vechi meserii din lume, care exista de cand exista oamenii, si care nu vor disparea decat atunci cand vor disparea oamenii.

si atunci, cum e mai bine? lasata in voia sortii, ca focar de boli si generator de infractionalitate, sau controlata - la modul legal si sanitar - intr-o proportie mai mare?...

hai sa nu fim patetici (ca asta nu schimba nimic), ci mai degraba realisti.


Proxenetii sunt niste criminali. Si, da stiu, ca multe merg sa faca asta fara sa le oblige cineva.
Geminy, prostitutia NU e normala. Sunt realista, dar in felul meu. Ce bine ar fi ca barbatul sa nu mai mearga la prostituate! Mai degraba sa aiba o amanta...dar s-o iubeasca! Mai degraba sa nu aiba pe nimeni, ca nu a murit nimeni de nesex...Decat sa mearga la o femeie necunoascuta ca la un wc public, pentru descarcarea instinctiva-zici tu, naturala.
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Septembrie 2010 07:57
PS Cauza reala a prostitutiei NU e saracia, Geminy!

Neatza, natiune! Nu prea am dormit bine...
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Septembrie 2010 08:00
mai, e discutabil, vesnic vor exista opinii pro si contra, si fiecare cu dreptatea lui, pana la urma, pt ca exista argumente de ambele parti
io-s neutra, ca elvetia
zambila
Postat pe 10 Septembrie 2010 09:21
PRO ohohoho si inca cum!!!!!
ce e mai grav sa se ascunda si sa o faca pe furis prin paduricea de pe marginea soselei sau sa mearga omul elegant la bordel si primeste si bon fiscal la iesire
Plus, acum pe bune, se fac razii pe sosele sau stabilamentele clandestine ce le fac???Le trage o amenda si liber la lucru din nou.Corect?
Cati dintre "infractorii morali"au achitat aceste amenzi???1% ca restul se sterg cu amenda la fund!
Legalizarea prostitutiei ar avea multe ++++ in toate privintele
Practic cine se opune acestei legalizari?organizatiile feministe si biserica! asta-i parerea mea...
ameno
Postat pe 10 Septembrie 2010 12:01
Dar voi aveti impresia ca o sa fie 1 leu intrarea? stai linistiti ca nu o sa va puteti apropia. Si apoi,,,, revin cu intrebarea, cate din aceste " domnisoare " se vor declara ca practicante? Oare lor la convine sa se "angajeze" la o firma si sa le jupoaie statul de bani, sau prefera sa lucreze pe cont propriu, fara sa le stie nimeni (ma refer la astea, care au ceva pretentii, nu la cele de pe varianta; dar daca careva dintre barbati ar da bani si pt. ele..... Doamne iarta-ma....) ?
yyyvv
Postat pe 10 Septembrie 2010 14:08
Spunea cineva pe aici ca legalizarea prostitutiei o sa fie buna doar pentru pesti , mafioti, etc. Eu cred ca din contra, lor o sa le mai taie din macaroana. Nu gasesc niciun argument contra legalizarii atata timp cat statul va beneficia de pe urma acesteia.
Rha
Postat pe 10 Septembrie 2010 14:43
sa dea D-zeu sa le ia toti banii, poate iesim din criza; atunci, chiar nu vom mai avea nevoie de nimic...va curge lapte si miere in tara, va fi belsug,,,, cemai,,, cred ca ni se vor rezolva toate problemele.
yyyvv
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:00
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-10 08:00:50PS Cauza reala a prostitutiei NU e saracia, Geminy!

Neatza, natiune! Nu prea am dormit bine...


desi am argumente serioase sa te contrazic, as vrea sa aud varianta ta: deci, care ar fi cauza/cauzele generatoare ale acestui fenomen?...

ai spus NU. dar astept sa-mi spui si de ce, probabil stii mai bine decat mine...;) corect?

fiindca eu pot argumenta ceea ce spun.

PS: si repet: fie ca esti de acord, fie ca nu, prostitutia EXISTA, VA EXISTA, si NU POATE FI ERADICATA TOTAL. Insa poate fi redusa incidentza acestui fenomen, prin institutionalizarea lui. A spune ca esti impotriva prostitutiei legalizate, inseamna a fi de acord cu situatia de acum. In prezent, majoritatea practicantelor sunt la mana codosilor, dar si a functionarilor corupti, care le jupoaie de bani si le bat de le sting, angrenandu-le in retele de criminalitate organizata. Daca ai tu solutii mai bune de desfiintare a acestor retele, nu ar strica sa le aduci la cunostinta autoritatilor. Patria iti va fi recunoscatoare. :PPP
Altminteri, pe pareri personale, numai, nu are cum sa ti se recunoasca meritele.
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 18:33
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-10 07:57:54
Geminy, prostitutia NU e normala. Sunt realista, dar in felul meu. Ce bine ar fi ca barbatul sa nu mai mearga la prostituate! Mai degraba sa aiba o amanta...dar s-o iubeasca! Mai degraba sa nu aiba pe nimeni, ca nu a murit nimeni de nesex...Decat sa mearga la o femeie necunoascuta ca la un wc public, pentru descarcarea instinctiva-zici tu, naturala.


O fi normala sau nu, prostitutia exista de cand lumea, si va exista pana vor disparea ultimii oameni.
Eu stiu foarte bine ce sunt proxenetii, fiindca am lucrat intr-un domeniu adiacent justitiei.
Da, ar fi bine sa nu mai mearga barbatii la femei. Ar fi bine ca barbatii sa nu mai bea, sa nu mai intarzie acasa dupa job, sa-si creasca plozii, sa faca mancare, curatenie si mai stiu eu ce. Ar fi bine ca hotzii sa NU mai fure. Ar fi bine ca Basescu & co sa nu mai minta si sa nu se mai comporte ca niste derbedei ordinari. In acelasi timp, si femeile - ca oameni sunt si ele:P - ar fi bine sa nu mai... lista poti sa o completezi tu, la alegere.

E adevarat, multe lucruri ar fi bine sa nu se mai intample, dar uite ca se intampla independent de vointza noastra, fiindca OAMENI suntem. Sunt fenomene absolut specifice speciei umane. Daca imi dai tu un singur exemplu de tara ori de societate unde nu a existat sau nu exista acest fenomen, eu mananc toate cursurile de drept si de psiho-sociologie pe care le-am absolvit pana acum.
Trebuie sa intelegi un lucru: ca atata timp cat un fenomen produce profituri imense, el EXISTA, si va exista intotdeauna, in pofida tuturor legilor laice ori religioase care l-ar interzice.
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 18:58
Geminy

1. Un barbat adevarat NU merge la prostituate. Merg la prostituate masculii-a citi fiintele "umane" de sex masculin. Merg la prostituate barbatii cu probleme sexuale, afective...
2. Este exact BOGATIA cea care genereaza fenomenul. Am bani, ma duc sa cumpar sex. RUSINE! Femeia NU e un obiect sexual. Nu e un obiect. Sexul e important pentru fiinta umana dar asociat cu calitati UMANE: afectiune, respect, iubire.
3. Din punctul meu de vedere BARBATII sunt responsabili de acest fenomen rusinos pentru umanitate. Legalizata ori ba, prostitutia ne aduce la stadiu de animale.
4. Tu zici ca saracia e punctul. Adica daca eu sunt saraca, ma duc si ma prostituez...Mai Geminy!!!!

PS. Voi continua...
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Septembrie 2010 19:57
"Oameni suntem!"

Pai SAFIM OAMENI, Geminy! Nu animale. Ce fac prostituata cu barbatul care o plateste? Sex, ca intre animale. Fara simpatie, fara afectiune, fara iubire, fara respect. Sau poate jignesc animalele...Dispretuiesc profund barbatii care merg la prostituate...Intrebare: ei, acesti masculi, ar accepta ca nevasta ori fiica ori verisoara ori mama dumnelor sa se vanda? Nu cred. Si atunci?
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:03
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-10 19:57:53Geminy

1. Un barbat adevarat NU merge la prostituate. Merg la prostituate masculii-a citi fiintele "umane" de sex masculin. Merg la prostituate barbatii cu probleme sexuale, afective...
2. Este exact BOGATIA cea care genereaza fenomenul. Am bani, ma duc sa cumpar sex. RUSINE! Femeia NU e un obiect sexual. Nu e un obiect. Sexul e important pentru fiinta umana dar asociat cu calitati UMANE: afectiune, respect, iubire.
3. Din punctul meu de vedere BARBATII sunt responsabili de acest fenomen rusinos pentru umanitate. Legalizata ori ba, prostitutia ne aduce la stadiu de animale.
4. Tu zici ca saracia e punctul. Adica daca eu sunt saraca, ma duc si ma prostituez...Mai Geminy!!!!

PS. Voi continua...


1. Luna, e de prisos sa-ti spun ca eu Nu merg la prostituate, si nici nu cred ca voi apela vreodata la serviciile vreuneia. Dar hai sa fim seriosi.Majoritatea barbatilor nu merg la prostituate, dar asta nu inseamna ca suntem in masura sa-i definim ca barbati adevarati, sau nu.
2. Arata-mi mie tari sarace, unde nu exista prostitutie. Ca sa nu mai vorbim de tarifele practicate aici pe centura. S-a ajuns la sume derizorii: 5 RON partida de sex, iar unele presteaza pe bonuri de masa, sau pe cartoane de oua de la Avicola. Nu incerca sa-mi explici ca "bogatia" celor care apeleaza la ele mentine prostitutia.
3. nu inseamna ca ai un punct de vedere corect. Responsabili sunt cei implicati in mentinerea acestui fenomen, indiferent de sex. Exista si numeroase proxenete, daca nu stiai. ca si barbati care se prostitueaza.
4. Saracia, respectiv nivelul redus de trai e prima, dar nu singura cauza. Exista multa lume saraca, care NU se prostitueaza. eu habar n-am de unde scoti concluziile astea aberante, iarta-ma!...

PS: daca vei continua asa, o faci degeaba. nici macar un punct dintre cele enumerate de tine, nu e valabil. iar asta nu fiindca spun eu asa ceva.
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:11
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-10 20:03:35"Oameni suntem!"

Pai SAFIM OAMENI, Geminy! Nu animale. Ce fac prostituata cu barbatul care o plateste? Sex, ca intre animale. Fara simpatie, fara afectiune, fara iubire, fara respect. Sau poate jignesc animalele...Dispretuiesc profund barbatii care merg la prostituate...Intrebare: ei, acesti masculi, ar accepta ca nevasta ori fiica ori verisoara ori mama dumnelor sa se vanda? Nu cred. Si atunci?


Animalele fac prostitutie??? ei, asta-i buna!... de cand, pana cand???!...:))))

sexul "animalic" se practica si intre oameni care nu fac prostitutie... sau poate nu stiai...:P

ma rog, sexul este deci uman, sau animalic. asta am invatzat eu azi de la tine. si daca nu il faci pe bani, nu mai este animalic, nu-i asa? e foarte uman...:PPP

eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:13
cata filozofie
fleurdelis
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:24
Luna - > eu nu caut sa te conving. iti dau doar cateva cauze, pe care NU EU le-am stabilit:

"Factori care determin vulnerabilitatea la trafic a tinerelor n Romnia
a) Nivelul de trai
b) omajul
c) Educaia
d) Dorina de realizare i independen
e) Rezidena ntr-o aglomerare urban
f) Locuire ntr-un mediu instituional
g) Vrsta
h) Expunerea la poveti de migraie de succes
i) Legislaia lacunar i insuficient armonizat cu normele internaionale
j) Ineficiena controlului"

nu dezvolt articolul, nu am eu menirea asta, de a forma opinii.
sunt rezultate bazate pe studii stiintifice.
ceea ce credem, eu, sau tu, ca opinii personale, ca morala, e apa de ploaie. realitatea asta e.

daca esti interesata cu adevarat cum influenteaza fiecare factor fenomenul prostitutiei, poti gasi articolul integral la adresa

www.cercetarijuridice.ro/rrda/articole/articol-daniela-mihalache.doc

sincer, ma mira vehementza ta, fiindca stiind ca iti place sa dai aici multe articole copiate, ma intreb cum de nu ai cautat un articol bine documentat, de pe site-uri specializate, care sunt (cel putin) cu sutele, in acest domeniu.

repet, opiniile personale ale fiecaruia dintre noi, sunt apa de ploaie, si in niciun caz nu reprezinta un motiv de a jigni vreo categorie sociala, indiferent de sex, sau de ocupatie.

poate m-ai inteles gresit, dar eu nu am jignit pe nimeni... nu sunt eu in masura sa dau calificative cine e mai "adevarat": barbatul sau femeia care apeleaza la aceste servicii, ori barbatul sau femeia care le practica. si unii, si altii, vrei sau nu vrei sa accepti, sunt OAMENI.

chiar daca meseria de prostituata nu pare a fi o meserie onorabila dupa unii dintre noi, prostituatele sunt tot OAMENI, iar multe dintre ele muncesc din greu pentru a-si intretine familia. e o realitate neplacuta, dar FOARTE adevarata.

nu ma lansez in polemici cu tine, tu poti scrie ce vrei, dar nu cred ca pretinzi sa inveti pe cineva acum ce inseamna sa fii om. sau sa fii "adevarat" .

a fi om, inseamna si a fi tolerant.
iar daca vrei sa contribui la eliminarea unui fenomen neplacut, nu vei realiza nimic doar insultand, fara a fi interesata in fapt de originea unui fenomen atat de des intalnit, si de modalitatile concrete prin care poate fi redus.

cu asta cred ca am spus tot ce aveam de spus.
sper sa nu te superi pe mine, nu cred ca te-am afectat in vreun mod.
multumesc pentru intelegere.
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:41
cireasooooooo....io ma bag priiiimaaaaaa.......tine-l cald bre pe al mai bun....
tutankhamon
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:52
Mai luneto, nu stiam ca abstinenta doare atat de rau incat sa te apuce filosofia...

Doamne-fereste sa ramai si constipata vreodata, ca sa te tii atunci poeme.
anakin
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:52
hai maii cum nu stiai

uite eu ma abtin de la ciocolata si ma doare profund ca am mancat 2 inghtetate
fleurdelis
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:55
De la: anakin, la data 2010-09-10 20:52:42Mai luneto, nu stiam ca abstinenta doare atat de rau incat sa te apuce filosofia...

Doamne-fereste sa ramai si constipata vreodata, ca sa te tii atunci poeme.


lipsa secsului nu e cauzata doar de abstinentza... de ex poti fi refuzat/-a, poti fi bolnav/-a, poti fi dus/-a cu cercul...doamne fereste:D
sau poti avea preocupari mai prolifice, in diverse alte domenii... sa stai sa te certi pe forum, de exemplu:))))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:59
Fleur, nu cumva erau batoane?

Ca luneta nici de batoane nu mai avu parte in ultimul cincinal, pare-mi-se...

Eheheee, ou sont le baton/barre d'antan???

Ge, right
anakin
Postat pe 10 Septembrie 2010 20:59


mai....alea nu dor profund! sa stii

si oricum nu o sa ma coalizez cu voi sa fiti rautaciosi p-acilea....
ma duc...sa'mi iau si ciocolataaa
fleurdelis
Postat pe 10 Septembrie 2010 21:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
COMITETUL PENTRU SITUATII DE UTGENTA 135 De la: elodia 18 Septembrie 2010 16:14
ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi. 26 De la: tutankhamon 2 Septembrie 2010 11:40
sf valentin:X 19 De la: garbo195305 14 Martie 2011 01:33
secretele in cuplu 28 De la: Freya_ 3 Octombrie 2010 22:28
Casatorie religii diferite 18 De la: garbo_473806 11 Septembrie 2017 19:42
Setari Cookie-uri