Ce parere aveti despre meseria de politist in Romania?

Sunt f curioasa sa aud parerile unor oameni pe care nu-i cunosc
andyna
Postat pe 2 Septembrie 2010 15:19
De la: andyna, la data 2010-09-02 15:19:03Sunt f curioasa sa aud parerile unor oameni pe care nu-i cunosc
nu mi-as dori o asemenea meserie.nu am stofa pentru ea.
perlutza
Postat pe 2 Septembrie 2010 15:27
am un singur cuvant : o r i b i l a
ANNITTA10
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:59
meseria in sine este una frumoasa, presupune risc, adrenalina, curaj, multa atentie, perseverenta, rabdare, sa stii sa abordezi problemele sociale si mai ales sa stii sa comunici, nu oricine poate deveni politist si nu oricui ii sta bine cu haina de politist..insa din pacate in ziua de azi si mai ales la noi in tara politistul e ceva neinsemnat si neimportant, tot mai putini isi doresc sa urmeze aceasta meserie
giul1a
Postat pe 6 Septembrie 2010 07:45
giulia1a ai facut o descriere frumoasa meseriei,dar toti care au de gand sa imbratiseze meseria asta...hmmmm...ordine publica scrie pe fruntea lor....adica la posturi in comune fff indepartate sau la patrula pedestra cu caine,jandarm sau politist comunitar...asa ca mai gandeste-te
ANNITTA10
Postat pe 6 Septembrie 2010 18:31
De la: andyna, la data 2010-09-02 15:19:03Sunt f curioasa sa aud parerile unor oameni pe care nu-i cunosc

orice padure are si uscaturi si aici ma refer la toti nu numai la agenti de strada .
angin
Postat pe 7 Septembrie 2010 17:14
its ok.
memo
Postat pe 8 Septembrie 2010 04:05
este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 08:07
De la: ANNITTA10, la data 2010-09-05 23:59:31am un singur cuvant : o r i b i l a


DECI ASTA ITI E MESERIA DE CARE TE TOT PLINGI
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl7.glitter-graphics.net/pub/565/565227dhq4hbt1rl.gif[/img][/url]

HAI CA E FAINA VIATA DE OFITER
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl9.glitter-graphics.net/pub/719/719209bepwzigv14.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 9 Septembrie 2010 16:25
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 08:07:41este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....


nota 20 din partea mea,jandarmii sunt si ei prot platiti,doar ca nu prea au voie sa ciripeasca pt ca au inca un regim militar
ANNITTA10
Postat pe 9 Septembrie 2010 18:42
De la: KNIGHT_31, la data 2010-09-09 16:25:44
De la: ANNITTA10, la data 2010-09-05 23:59:31am un singur cuvant : o r i b i l a


DECI ASTA ITI E MESERIA DE CARE TE TOT PLINGI
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl7.glitter-graphics.net/pub/565/565227dhq4hbt1rl.gif[/img][/url]

HAI CA E FAINA VIATA DE OFITER
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl9.glitter-graphics.net/pub/719/719209bepwzigv14.gif[/img][/url]

nu stii nimic..
ANNITTA10
Postat pe 9 Septembrie 2010 18:44
De la: giul1a, la data 2010-09-06 07:45:22meseria in sine este una frumoasa, presupune risc, adrenalina, curaj, multa atentie, perseverenta, rabdare, sa stii sa abordezi problemele sociale si mai ales sa stii sa comunici, nu oricine poate deveni politist si nu oricui ii sta bine cu haina de politist..insa din pacate in ziua de azi si mai ales la noi in tara politistul e ceva neinsemnat si neimportant, tot mai putini isi doresc sa urmeze aceasta meserie


ce scrii tu este un fel de bla bla bla!
draga mea, meseria de politist presupune o singura conditie; V O C A T I E !
comprende ?
adi27
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:25
foarte proasta nu isi fac meseria asteapta sa ne facem singuri dreptate dorm in post
printzesa
Postat pe 12 Septembrie 2010 09:05
De la: andyna, la data 2010-09-02 15:19:03Sunt f curioasa sa aud parerile unor oameni pe care nu-i cunosc




stii ce a omorat pisica?curiozitatea.era o poveste.o citeam cand eram mica.acum ca am mai crescut,ma intreb,dar ce au pisicile de sunt asa curioase?tu ai vre-o parere?
vuvuzela
Postat pe 12 Septembrie 2010 09:32
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 08:07:41este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....



sagetuta,sincer nu am vrut sa ma bag in discutie.insa raspunsul tau de copila ,ma face sa ma simt lasa,si chiar nu este felul meu de a fii.scumpo ai fost pe faza.esti un bun observator. .guvernantii au alte interese,din acelea personale.restul ,ma abtin.insa motivat.
vuvuzela
Postat pe 12 Septembrie 2010 09:43
andyna vrei sa te faci politista? eu de mic copil am visat la meseria asta, insa cu timpul mi-am dat seama ca alta e vocatia mea in viata si am renuntat. Eu cred ca orice meserie te innobileaza si e frumoasa atata timp cat o faci cu placere
blondy_made_to_love
Postat pe 12 Septembrie 2010 09:50
De la: blondy_made_to_love, la data 2010-09-12 09:50:14andyna vrei sa te faci politista? eu de mic copil am visat la meseria asta, insa cu timpul mi-am dat seama ca alta e vocatia mea in viata si am renuntat. Eu cred ca orice meserie te innobileaza si e frumoasa atata timp cat o faci cu placere





vuvuzela
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:05
De la: vuvuzela, la data 2010-09-12 09:43:11
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 08:07:41este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....



sagetuta,sincer nu am vrut sa ma bag in discutie.insa raspunsul tau de copila ,ma face sa ma simt lasa,si chiar nu este felul meu de a fii.scumpo ai fost pe faza.esti un bun observator. .guvernantii au alte interese,din acelea personale.restul ,ma abtin.insa motivat.


ca de obicei vuvu....intelegi doar ce-ti convine

sageata are dreptate in tot ceea ce a spus mai sus si daca a facut referire la guvernanti, a facut pt ca de acolo pleaca totul! vorbesc in cunostinta de cauza!
tymbark
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:08
hai!...in sfarsit sagetuta se numeste Adriana, sst. asta doar pt.voi 2...gandeste-te ca politistii iau decizii si respecta legea....printre altele.....unde esti lasa???vuvu???
caleidoscop
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:58
in comparatie cu ei poate esti lasa, dar ei nu ar trebui sa fie lasi.....de cine ti-e frica? de un sistem intreg?oricum, nu de sarmanul politist caruia i s-a luat 25% din norma de hrana si 25%din salariu, asta bineinteles, SEPARAT, atentie...deci taierea s-a facut de 2 ori!!!!!!!!!!!
caleidoscop
Postat pe 12 Septembrie 2010 15:13
e frumoas mai ales dac o faci cu plcere .....ca orice lucru fcut cu drag........dar implic multe riscuri (nu c a fugi de responsabiliti ) ..i nu se merit....e pcat cum a deczut totul ...unde o s ajungem n ritmul acesta????.....n toate privinele....
garbo166250
Postat pe 12 Septembrie 2010 18:53
Meseria in sine nu mai are a face cu ceea ce inseamna ea in esenta.
Pe la noi s-a cam stricat: politist este sinonim cu spaga, coruptie, prostie, etc
Nirvana
Postat pe 13 Septembrie 2010 15:19
sa nu generalizam
tusi_Oli
Postat pe 13 Septembrie 2010 15:21
De la: tymbark, la data 2010-09-12 10:08:46
De la: vuvuzela, la data 2010-09-12 09:43:11
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 08:07:41este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....



sagetuta,sincer nu am vrut sa ma bag in discutie.insa raspunsul tau de copila ,ma face sa ma simt lasa,si chiar nu este felul meu de a fii.scumpo ai fost pe faza.esti un bun observator. .guvernantii au alte interese,din acelea personale.restul ,ma abtin.insa motivat.


ca de obicei vuvu....intelegi doar ce-ti convine

sageata are dreptate in tot ceea ce a spus mai sus si daca a facut referire la guvernanti, a facut pt ca de acolo pleaca totul! vorbesc in cunostinta de cauza!




Tym ,ia reciteste tu ce am comentat eu ,la ce a scris sagetuta.:" de a fii.scumpo ai fost pe faza.esti un bun observator. .guvernantii au alte interese,din acelea personale.restul ,ma abtin.insa motivat".deci ai spus acelasi lucru ,pe care eu deja il spusesem,tot in cunostinta de cauza.
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:06
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-12 15:13:08in comparatie cu ei poate esti lasa, dar ei nu ar trebui sa fie lasi.....de cine ti-e frica? de un sistem intreg?oricum, nu de sarmanul politist caruia i s-a luat 25% din norma de hrana si 25%din salariu, asta bineinteles, SEPARAT, atentie...deci taierea s-a facut de 2 ori!!!!!!!!!!!




stii cat de bine cunosc aceste lucruri?"lasa" era daca nu comentam.pt ca am vrut sa ma abtin.nu vezi ca si Tym a inteles de-andudilea(care vine de la dud).
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:14
De la: Nirvana, la data 2010-09-13 15:19:31Meseria in sine nu mai are a face cu ceea ce inseamna ea in esenta.
Pe la noi s-a cam stricat: politist este sinonim cu spaga, coruptie, prostie, etc


orice meserie in romania e sinonima cu spaga,coruptie ,prostie etc.
ce zici de asta?
ANNITTA10
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:01
De la: ANNITTA10, la data 2010-09-14 14:01:20
De la: Nirvana, la data 2010-09-13 15:19:31Meseria in sine nu mai are a face cu ceea ce inseamna ea in esenta.
Pe la noi s-a cam stricat: politist este sinonim cu spaga, coruptie, prostie, etc


orice meserie in romania e sinonima cu spaga,coruptie ,prostie etc.
ce zici de asta?




nu scumpo,o"meserie nu poate fi sinonima cu spaga,coruptie,prostie,etc....".ca sa parafrazam ,meseria e bratara de aur.cine o practica cu daruire,arunca seminte pe un pamant manos si pe parcurs apar roadele.asta metaforic vorbind.spaga,coruptia,prostia,etc sunt concepte vechi,intalnite in fiecare societate,sistem si nu vor disparea niciodata,fiind in concordanta cu legile firii.
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:30
De la: tusi_Oli, la data 2010-09-13 15:21:15sa nu generalizam


Intotdeauna exista exceptii de la regula
Nirvana
Postat pe 14 Septembrie 2010 15:31
De la: vuvuzela, la data 2010-09-14 13:14:56
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-12 15:13:08in comparatie cu ei poate esti lasa, dar ei nu ar trebui sa fie lasi.....de cine ti-e frica? de un sistem intreg?oricum, nu de sarmanul politist caruia i s-a luat 25% din norma de hrana si 25%din salariu, asta bineinteles, SEPARAT, atentie...deci taierea s-a facut de 2 ori!!!!!!!!!!!




stii cat de bine cunosc aceste lucruri?"lasa" era daca nu comentam.pt ca am vrut sa ma abtin.nu vezi ca si Tym a inteles de-andudilea(care vine de la dud).
acum ca ai clarificat lucrurile, apa este limpede, pt.mine. nu-mi place sa fiu lasa, nici la propriu nici la figurat.
caleidoscop
Postat pe 14 Septembrie 2010 15:44
In meseria asta de politist sunt cele mai dese incalcari ale legii:mita,incalcarea drepturilor,abuzuri,etc,pentru ca sunt acoperiti de uniforma.Cand ai nevoie de ajutor,unii se fac ca nu vad,mai ales daca sunt si in locuri unde "lucreaza"camatarii,smenarii,dar si alte grupe cu risc mare.E o meserie dura,mai ales pentru cei ce sunt in patrulare sau la circulatie unde au de lucru cu indivizi certati cu legea,sau cu smecheri care conduc masini"tari",pustani si chiar adulti teribilisti ce nu se gandesc la urmari.In rest,birocrati prost educati(nu toti) care iti raspund in doi peri,sau te lasa sa astepti pana reusesti sa dai de altul/alta care vrea sa dea o informatie.Se plang ca le merge rau,dar unii au vile,case de vacanta,masini de ultima generatie si conturi babane,sotii care sunt angajate imediat,doar sa spuna ca sotul lucreaza in MI,pe cand altele sunt refuzate la angajare chiar daca sunt mai bine pregatite.In rest ,ce ramane,de bine.
Dalimi
Postat pe 14 Septembrie 2010 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bani inapoi la orice cumparatura 1 De la: Mihaa_kidz 4 Noiembrie 2010 12:16
Despre facultatea de farmacie 3 De la: anamary 23 Iulie 2012 14:40
colaborare 6 De la: Thor_again 24 Noiembrie 2010 15:20
Ce parere aveti despre meseria de politist in Romania? 142 De la: KNIGHT_31 6 Octombrie 2010 18:26
Atentie la munca la domiciliu 32 De la: garbo_414570 19 August 2015 17:29
Setari Cookie-uri