Ce inseamna sa fii un crestin adevarat?

Un crestin adevarat este statornic in credinta lui si in gandirea lui de crestin chiar daca sufera o prigoana...Adica la servici se rade de tine ca esti altfel,,ca sa te necajeasca sa devii si tu ca ei...Pt ca ei fiind comozi si le plac lucrurile slabe nu vor sa accepte ca tu sa fii mai presus ca ei si vor sa te traga in traoaca cu ei.... un crestin nu trebuie sa ii pese cand cineva rade de el,,sau ca i se face necazuri din cauza credintei lui..Ci se apara cu vitejie si ii lasa gurile rele sa vorbeasca singure..Si el sa isi mentina gandirea lui curata de crestin si sa sa se lase tras in lucrurile pacatoase de oamenii slabi de minte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 00:00
Chiar daca esti ignorat pt ca tu vrei sa duci o viata curata si vrei sa fii altfel si altii oameni nu vor sa accepte asta ca tu cumva sa nu devii mai buna ca ei...Dar tie ca crestin nu trebuie sa te iei dupa gurile si ironia lor..Ci trebuie sa ii lasi sa vorbeasca singuri sa iti intre pe o ureche si sa iti iasa pe cealalta...Sa nu urasti si sa te rogi pt ei,,,ca sa le dea Dumnezeu minte pt ca daca atata pot ei....Nu trebuie sa te lasi manipulat de altii...Ci sa fii statornic in gandirea ta si sa o tii pe a ta...Si sa ii lasi pe ceilalti sa vorbeasca singuri,,,care au ganduri negre impotriva ta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 00:04
Intr-o noapte un om a avut un vis. In visul lui mergea impreuna cu Dumnezeu pe o plaja. Pe cer au stralucit imagini din viata lui.

In acelasi timp el a vazut doua perechi de pasi asternandu-se pe nisip: una era a lui, iar celalata pereche de pasi era a Lui DUMNEZEU.

Cand ultima secventa din viata lui a stralucit pe cer, a inceput sa urmeze din nou cu privirea itinerarul celor doua perechi de pasi.

A observat ca de multe ori de-a lungul vietii sale, pe nisip aparea decat un sigur set de urme ...

Era tocmai atunci cand trecuse prin cele mai grele clipe din viata lui.

Acest lucru l-a nelinistit, si de aceea L-a intrebat pe Dumnezeu: "Doamne, eu am crezut ca atunci cand m-am hotarat sa te urmez, ma vei caluzi tot restul vietii mele,

dar am observat ca atunci cand am trecut prin cele mai mari incercari, am fost singur,
si pe nisip se asterneau doar pasii mei.

Nu pot sa inteleg de ce m-ai parasit tocmai atunci cand aveam mai mare nevoie de Tine."


Domnul DUMNEZEU insa i-a raspuns:


"Copilul Meu,
Eu niciodata nu te voi parasi. Atunci cand ai trecut prin suferinte si incercari,


si ai vazut decat un singur rand de pasi,
Eu te purtam pe Bratele Mele."





Luna_in_capricorn
Postat pe 24 August 2010 09:27
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-24 09:27:34Intr-o noapte un om a avut un vis. In visul lui mergea impreuna cu Dumnezeu pe o plaja. Pe cer au stralucit imagini din viata lui.

In acelasi timp el a vazut doua perechi de pasi asternandu-se pe nisip: una era a lui, iar celalata pereche de pasi era a Lui DUMNEZEU.

Cand ultima secventa din viata lui a stralucit pe cer, a inceput sa urmeze din nou cu privirea itinerarul celor doua perechi de pasi.

A observat ca de multe ori de-a lungul vietii sale, pe nisip aparea decat un sigur set de urme ...

Era tocmai atunci cand trecuse prin cele mai grele clipe din viata lui.

Acest lucru l-a nelinistit, si de aceea L-a intrebat pe Dumnezeu: "Doamne, eu am crezut ca atunci cand m-am hotarat sa te urmez, ma vei caluzi tot restul vietii mele,

dar am observat ca atunci cand am trecut prin cele mai mari incercari, am fost singur,
si pe nisip se asterneau doar pasii mei.

Nu pot sa inteleg de ce m-ai parasit tocmai atunci cand aveam mai mare nevoie de Tine."


Domnul DUMNEZEU insa i-a raspuns:


"Copilul Meu,
Eu niciodata nu te voi parasi. Atunci cand ai trecut prin suferinte si incercari,


si ai vazut decat un singur rand de pasi,
Eu te purtam pe Bratele Mele."


M-a impresionat aceasta expunere pe care nu o pot incadra ca fiind o pilda, dar stiu ca pe mine Dumnezeu ma apara, ma povatuieste fara ca eu sa-mi dau seama, exact cum s-a scris mai sus. A fi credincios eu scriu ca nu trebuie sa facem parada , ca nu trebuie sa cautam care e mai credincios decat ceilalti. A fi credincios inseamna cel mai mult sa-i respecti poruncile pe care le-a scris lui Moise tocmai cand lumea ii ignora existenta, cand multi se razvrateau fara sa tina seama de vointa, de puterea Lui. A te inchina seara pentru a-I multumi ca ti-a mai lasat sa traiesti o zi, a spune in gand o rugaciune dimineata pentru a-I multumi ca inca esti sanatos, apt sa-ti continui planurile lumesti! Si mai ales sa nu-i ceri nimic pentru ca El are grija de fiecare in functie de cum si noi avem grija sa nu-i aducem injurii, sa nu-L subevaluam cu gandul ca suntem puternici, ca nu avem nevoie de ajutorul Lui.
rozpal
Postat pe 24 August 2010 15:31
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-24 09:27:34Intr-o noapte un om a avut un vis. In visul lui mergea impreuna cu Dumnezeu pe o plaja. Pe cer au stralucit imagini din viata lui.

In acelasi timp el a vazut doua perechi de pasi asternandu-se pe nisip: una era a lui, iar celalata pereche de pasi era a Lui DUMNEZEU.

Cand ultima secventa din viata lui a stralucit pe cer, a inceput sa urmeze din nou cu privirea itinerarul celor doua perechi de pasi.

A observat ca de multe ori de-a lungul vietii sale, pe nisip aparea decat un sigur set de urme ...

Era tocmai atunci cand trecuse prin cele mai grele clipe din viata lui.

Acest lucru l-a nelinistit, si de aceea L-a intrebat pe Dumnezeu: "Doamne, eu am crezut ca atunci cand m-am hotarat sa te urmez, ma vei caluzi tot restul vietii mele,

dar am observat ca atunci cand am trecut prin cele mai mari incercari, am fost singur,
si pe nisip se asterneau doar pasii mei.

Nu pot sa inteleg de ce m-ai parasit tocmai atunci cand aveam mai mare nevoie de Tine."


Domnul DUMNEZEU insa i-a raspuns:


"Copilul Meu,
Eu niciodata nu te voi parasi. Atunci cand ai trecut prin suferinte si incercari,


si ai vazut decat un singur rand de pasi,
Eu te purtam pe Bratele Mele."





Eu cred ca necazurile nu sunt provocate de Dumnezeu,,pt ca Dumnezeu iubeste omul....Eu cred ca suferintele si necazurile sunt provocate de sarsaila ,,prin ispite si incurca pasii omului...Si nu il lasa sa mearga pe Drumul drept...Ci incearca sa strambe srumul omului si sa il bage in incurcaturi...Asa ca eu cred ca necazurile vin din partea celui rau,,,pt ca mereu incearca sa incurce gandurile omului si sa faca sa sufere pe copiii lui Dumnezeu....Dumnezeu este Iubire si El vrea ca copiii Lui sa fie fericiti..De asta,,a venit Domnul Iisus a lasat poruncile,,care sa ne ajute sa traim in pace uniii cu altii..Numai ca este cam greu sa mergi pe drumul drept,,pt ca sunt mii de ispite a lui sarasila ca sa te faca sa suferi si sa te intorci din drum..Si sa te faca sa crezi ca suferintele vin din partea lui Dumnezeu...Dumnezeu vrea ca copiii lui sa fie Fericiti...De asta a si murit saracul Iisus in locul nostru...Ca sa ne ajute sa mergem pe drumul drept...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 23:01
Eu cred ca necazurile nu sunt provocate de Dumnezeu,,pt ca Dumnezeu iubeste omul....Eu cred ca suferintele si necazurile sunt provocate de sarsaila ,,prin ispite si faptul ca incurca pasii omului...Si nu il lasa pe om sa mearga pe Drumul drept...Ci incearca sa strambe srumul omului si sa il bage in incurcaturi,,sa il bage in incurcaturi...Asa ca eu cred ca necazurile vin din partea celui rau,,,pt ca mereu incearca sa incurce gandurile omului si sa faca sa sufere pe copiii lui Dumnezeu....Dumnezeu este Iubire si El vrea ca copiii Lui sa fie fericiti..De asta,,a venit Domnul Iisus a lasat poruncile,,care sa ne ajute sa traim in pace uniii cu altii..Numai ca este cam greu sa mergi pe drumul drept,,pt ca sunt mii de ispite a lui sarasila ca sa te faca sa suferi si sa te intorci din drum..Si sa te faca sa crezi ca suferintele vin din partea lui Dumnezeu...Dumnezeu vrea ca copiii lui sa fie Fericiti...De asta a si murit saracul Iisus in locul nostru...Ca sa ne ajute sa mergem pe drumul drept...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 23:04
Pt ca cum a spus si preotul sarsaila este peste tot,,,el vede tot ce faci...De asta tunci cand un om vea sa iasa din viata pacatoasa o sa il bage in multe incurcaturi,,si o sa il chinuie prin mintea din capul lui..Pt ca sarasaila avandu-l in puterea lui,,,fiind in capul lui in mintea lui....Nu o sa vrea sa iasa cu una cu doua....Si de asta baga omul in multe incurcaturi.Pt ca nu vrea sa il lase pe om ,sa primeasca inima curata si minte curata cu una cu doua.pt ca avandu-l in puterea lui,,,omul trebuie sa aiba multa rabdare si sa se roage..Sa fie smerit si sa ii ceara ajutorul lui Dumnezeu sa il curete...Si sa devina un om normal...Da va avea probleme,,,din parte oamenilor lui sarasaila...Care saracii si ei sunt chinuiti sufleteste si nu sunt stapani pe mintea lor.... trebuie multa rugaciune si rabdare....Si una sa nu uiti...Ca Dumnezeu nu vrea ca copiii lui sa sufere....Si doar sarasila uraste omul si vrea sa il faca pe om sa sufere...Dumnezeu vrea ca omul sa traiasca in pace unul cu altul si in armonie...De asta omul trebuie sa aiba demnitate si sa nu sa se razbune,,,ci sa se roage pt cei care rad de el si il necajesc ca sa ii poate si pe ei sa isi gaseasca linistea sufleteasca...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 23:12
mmmmmmmmmmmmm

ce-mi place mie ipocrizia

mor de drag!
panty_C
Postat pe 25 August 2010 00:15
Rozpal,
Cand am citit textuletul asta am zis : Doamne, insemna ca pe mine m-ai purtat in brate toata viata si continui si in zilele noastre.
Fara mila si ajutorul Lui, ne e greu mereu sa traim...
Luna_in_capricorn
Postat pe 25 August 2010 09:25
Dumnezeu nu provoaca nici un necaz dar in necazuri ne sta mereu aproape. A fi crestin inseamna a privi crucea aceea cu Omul acela pe ea si a spune neincetat : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!"
Suntem crestini prin har si mila, prin iubirea Lui neconditionata .
Luna_in_capricorn
Postat pe 25 August 2010 09:29
De la: pantera_neagra, la data 2010-08-25 00:15:05mmmmmmmmmmmmm

ce-mi place mie ipocrizia

mor de drag!


si cei care imprastie venin spun ca o fac in numele Domnului..si cu credinta in suflet.
in_ap
Postat pe 25 August 2010 13:45
iar chestii siropoase...cuvinte neintelese si minti ratacite.....

vorbe,palavras...paroles.....
walkiria
Postat pe 25 August 2010 13:51
vesnicul bla bla bla....
ameno
Postat pe 25 August 2010 13:55
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-25 09:29:14Dumnezeu nu provoaca nici un necaz dar in necazuri ne sta mereu aproape. A fi crestin inseamna a privi crucea aceea cu Omul acela pe ea si a spune neincetat : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!"
Suntem crestini prin har si mila, prin iubirea Lui neconditionata .
Necazurile ni le provocam noi singuri...Datorita ca suntem rai,,nu iubim pe aproapele nostru...Si facem lucruri care plac lui sarsaila de asta si ala rau are putere mare asupra mintii nostre...Si Dumnezeu cum este mereu bun si ne iubeste neconditonat...Mereu ne sta aproape in necazuri...Cand noi gresim datorita ca suntem pacatosi si rai....Si daca am fii ascultat de Dumnezeu viata noastra a fii fost in iubire si armonie unul fata de celalalt
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 13:57
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-25 13:57:23
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-25 09:29:14Dumnezeu nu provoaca nici un necaz dar in necazuri ne sta mereu aproape. A fi crestin inseamna a privi crucea aceea cu Omul acela pe ea si a spune neincetat : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!"
Suntem crestini prin har si mila, prin iubirea Lui neconditionata .
Necazurile ni le provocam noi singuri...Datorita ca suntem rai,,nu iubim pe aproapele nostru...Si facem lucruri care plac lui sarsaila de asta si ala rau are putere mare asupra mintii nostre...Si Dumnezeu cum este mereu bun si ne iubeste neconditonat...Mereu ne sta aproape in necazuri...Cand noi gresim datorita ca suntem pacatosi si rai....Si daca am fii ascultat de Dumnezeu viata noastra a fii fost in iubire si armonie unul fata de celalalt


ma-nervezi deja.....bati campii......
walkiria
Postat pe 25 August 2010 13:59
irinuca tie cu dedicatie, poate te mai inmoi oleaca...baga un ochi ca nu-i porcoasa
http://www.youtube.com/watch?v=mFBfQHFXNro&feature=related
ameno
Postat pe 25 August 2010 14:05
De la: walkiria, la data 2010-08-25 13:59:49
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-25 13:57:23
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-25 09:29:14Dumnezeu nu provoaca nici un necaz dar in necazuri ne sta mereu aproape. A fi crestin inseamna a privi crucea aceea cu Omul acela pe ea si a spune neincetat : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!"
Suntem crestini prin har si mila, prin iubirea Lui neconditionata .
Necazurile ni le provocam noi singuri...Datorita ca suntem rai,,nu iubim pe aproapele nostru...Si facem lucruri care plac lui sarsaila de asta si ala rau are putere mare asupra mintii nostre...Si Dumnezeu cum este mereu bun si ne iubeste neconditonat...Mereu ne sta aproape in necazuri...Cand noi gresim datorita ca suntem pacatosi si rai....Si daca am fii ascultat de Dumnezeu viata noastra a fii fost in iubire si armonie unul fata de celalalt


ma-nervezi deja.....bati campii......
Pai eu cred ca tu bati campii si aberezi...Eu una nu suport minciuna si ipocrizia si ca nimeni sa nu aiba incredere in mine..Pt ca daca minti,,nimeni nu va avea incredere in tine,,,si nu te va ajuta pt ca de un om mincinos si ipocrit nu ii pasa la nimeni,,de asta sunt si atatia oameni care mor de foame....Pt ca sunt rai,,mincinosi,,la nimeni nu le pasa de ei..Nu isi impun punctul de vedere...Oamenii trebuue sa se constriasca unii pe altii....Nu sa tolereze minciuni si nedreptati....pt ca daca tu ii dai dreptate si il incurajezi intr-un lucru gresit..Acel lucru il va face si cu ceilalti oameni,,,si uite asa se transmite minciuna,,ipocrizia care distruge caracterul omului..Carcaterul omului se contruieste doar prin adevar...prin sinceritate ,prin cominicare...FALSITATEA SI MINCIUNA DOAR DISTRUGE OAMENII SI SE TRANSMITE DE LA OM LA OM....aSA CA mai bine sa treanmitem adevar,,unii de la altii decat minciuna si falsitate..Sa ne facem viata usoara si sa ne sprijinim moral unii pe altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:07
Pai eu cred ca tu bati campii si aberezi...Eu una nu suport minciuna si ipocrizia si ca nimeni sa nu aiba incredere in mine..Pt ca daca minti,,nimeni nu va avea incredere in tine,,,si nu te va ajuta pt ca de un om mincinos si ipocrit nu ii pasa la nimeni,,de asta sunt si atatia oameni care mor de foame....Pt ca sunt rai,,mincinosi,,la nimeni nu le pasa de ei..Nu isi impun punctul de vedere...Oamenii trebuue sa se constriasca unii pe altii....Nu sa tolereze minciuni si nedreptati....pt ca daca tu ii dai dreptate si il incurajezi intr-un lucru gresit..Acel lucru il va face si cu ceilalti oameni,,,si uite asa se transmite minciuna,,ipocrizia care distruge caracterul omului..Carcaterul omului se contruieste doar prin adevar...prin sinceritate ,prin cominicare...FALSITATEA SI MINCIUNA DOAR DISTRUGE OAMENII SI SE TRANSMITE DE LA OM LA OM....aSA CA mai bine sa treanmitem adevar,,unii de la altii decat minciuna si falsitate..Sa ne facem viata usoara si sa ne sprijinim moral unii pe altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:15
Pai eu cred ca tu bati campii si aberezi...Eu una nu suport minciuna si ipocrizia si ca nimeni sa nu aiba incredere in mine..Pt ca daca minti,,nimeni nu va avea incredere in tine,,,si nu te va ajuta pt ca de un om mincinos si ipocrit nu ii pasa la nimeni,,de asta sunt si atatia oameni care mor de foame....Pt ca sunt rai,,mincinosi,,la nimeni nu le pasa de ei..Nu isi impun punctul de vedere...Oamenii trebuue sa se constriasca unii pe altii....Nu sa tolereze minciuni si nedreptati....pt ca daca tu ii dai dreptate si il incurajezi intr-un lucru gresit..Acel lucru il va face si cu ceilalti oameni,,,si uite asa se transmite minciuna,,ipocrizia care distruge caracterul omului..Carcaterul omului se contruieste doar prin adevar...prin sinceritate ,prin cominicare...FALSITATEA SI MINCIUNA DOAR DISTRUGE OAMENII SI SE TRANSMITE DE LA OM LA OM....aSA CA mai bine sa treanmitem adevar,,unii de la altii decat minciuna si falsitate..Sa ne facem viata usoara si sa ne sprijinim moral unii pe altii
victor68
Postat pe 25 August 2010 14:18
e clar....nici melodia asta nu ti-a trezit simturile
ameno
Postat pe 25 August 2010 14:18
tu femeie.....ai citit tu cate ceva...dar nu destul...si partea proasta este ca nu prea intelegi ceeae citesti.Invata sa analizezi ceea ce citesti...si ceea ce iti spun altii.Invata sa fi mai profunda in gandire...si dupaia hai si ne invata pe noi credinta.De la ceea ce spui tu...si pana la adevarata credinta.....e cale lunga cucoana.Nu stii...stai in banca ta....eu asa fac!!!Credinta nu consta in a ne spune noua ca suntem mincinosi si ipocriti.....nici spunand cat de mult il iubesti tu pe Dumnezeu.Credinta este mai presus de vorbe...si ganduri omenesti... Cainta nu se face prin vorbe.....ci prin fapte.Cine stie ce poveri ai tu in spate...si tre'sa-ti speli pacatele....si ne-ai gasit pe noi oile ratacite....sa ne freci creierii.Vino cu discutii inteligente despre credinta,iubire,viata...univers...asta este religia...si pe bune...discut cu tine.Dar pana tu vii cu chestii puerile....negandite....brute....cine crezi ca te ia in serios???
De fapt vina este a mea....ca te bag in seama....dar imi aduci aminte de cineva care vine sa-mi povesteasca aceleasi chestii...sa-mi arate ca ea e "mireasa lui Iisus"...si de fapt....e o vipera....asa cum a fost toata viata.
FAPTELE VORBESC!!!!!!!!!!
walkiria
Postat pe 25 August 2010 14:19
De la: walkiria, la data 2010-08-25 14:19:08tu femeie.....ai citit tu cate ceva...dar nu destul...si partea proasta este ca nu prea intelegi ceeae citesti.Invata sa analizezi ceea ce citesti...si ceea ce iti spun altii.Invata sa fi mai profunda in gandire...si dupaia hai si ne invata pe noi credinta.De la ceea ce spui tu...si pana la adevarata credinta.....e cale lunga cucoana.Nu stii...stai in banca ta....eu asa fac!!!Credinta nu consta in a ne spune noua ca suntem mincinosi si ipocriti.....nici spunand cat de mult il iubesti tu pe Dumnezeu.Credinta este mai presus de vorbe...si ganduri omenesti... Cainta nu se face prin vorbe.....ci prin fapte.Cine stie ce poveri ai tu in spate...si tre'sa-ti speli pacatele....si ne-ai gasit pe noi oile ratacite....sa ne freci creierii.Vino cu discutii inteligente despre credinta,iubire,viata...univers...asta este religia...si pe bune...discut cu tine.Dar pana tu vii cu chestii puerile....negandite....brute....cine crezi ca te ia in serios???
De fapt vina este a mea....ca te bag in seama....dar imi aduci aminte de cineva care vine sa-mi povesteasca aceleasi chestii...sa-mi arate ca ea e "mireasa lui Iisus"...si de fapt....e o vipera....asa cum a fost toata viata.
FAPTELE VORBESC!!!!!!!!!!
se vede ca adevarul doare rau...un crestin nu trebuie sa minta ci doar sa spuna adevarul....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:24
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-25 14:24:59
De la: walkiria, la data 2010-08-25 14:19:08tu femeie.....ai citit tu cate ceva...dar nu destul...si partea proasta este ca nu prea intelegi ceeae citesti.Invata sa analizezi ceea ce citesti...si ceea ce iti spun altii.Invata sa fi mai profunda in gandire...si dupaia hai si ne invata pe noi credinta.De la ceea ce spui tu...si pana la adevarata credinta.....e cale lunga cucoana.Nu stii...stai in banca ta....eu asa fac!!!Credinta nu consta in a ne spune noua ca suntem mincinosi si ipocriti.....nici spunand cat de mult il iubesti tu pe Dumnezeu.Credinta este mai presus de vorbe...si ganduri omenesti... Cainta nu se face prin vorbe.....ci prin fapte.Cine stie ce poveri ai tu in spate...si tre'sa-ti speli pacatele....si ne-ai gasit pe noi oile ratacite....sa ne freci creierii.Vino cu discutii inteligente despre credinta,iubire,viata...univers...asta este religia...si pe bune...discut cu tine.Dar pana tu vii cu chestii puerile....negandite....brute....cine crezi ca te ia in serios???
De fapt vina este a mea....ca te bag in seama....dar imi aduci aminte de cineva care vine sa-mi povesteasca aceleasi chestii...sa-mi arate ca ea e "mireasa lui Iisus"...si de fapt....e o vipera....asa cum a fost toata viata.
FAPTELE VORBESC!!!!!!!!!!
se vede ca adevarul doare rau...un crestin nu trebuie sa minta ci doar sa spuna adevarul....



inteligent raspuns....devorator.....daramator......m-ai terminat!!!!
walkiria
Postat pe 25 August 2010 14:27
Pai de asta nici nu le pasa de angazati pt ca vad cum se musca de fund unul pe altul....ar vinde-o si pe maicasa pt niste bani...Nu au pic de demnitate si iubire de oameni..Ei cred ca doar prin minciuna si ipocrizie avasezi....Avasezi doar prin adevar si sa stii cand sa il spui..la momentul potrivit...Mai bine decat sa minti,,mai bine ignori subiectul,,,pt ca minciuna doar te pierde pe tine....minciuna te face ca nimeni sa nu aiba incredere in tine sa nu ii pese de tine...Stiu ca toti oamenii au laturi rele,,de care trebuie sa te feresti....dar totusi acei oameni te pot ajuta la greu,,,cateodata cand ai nevoie...pt ca faptele bune vin de la oameni care nici macar nu te astepti..La fel ca si faptele rele....De asta oamenii fac rau la oameni inofensivi..dar ei le primesc inapoi de la oameni care nici nu te astepti de la oameni care nu ii stiii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:30
fa...dragutzo....Dumnezeu ne invata sa fim ascultatori.De ce crezi ca in ceea ce am spus eu e minciuna???De ce nu iei de bun ceea ce ti-am spus eu???De ce nu incerci macar sa te gandesti la farama de adevar din cuvintele mele....Lui Dumnezeu nu ii plac oamenii increzuti,mandri,incapatanati.Asta nu o stiai???
walkiria
Postat pe 25 August 2010 14:31
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-25 14:30:42 Pai de asta nici nu le pasa de angazat,la patronii pt ca vad cum se musca de fund unul pe altul....ar vinde-o si pe maicasa pt niste bani...Nu au pic de demnitate si iubire de oameni..Ei cred ca doar prin minciuna si ipocrizie avasezi....Avasezi doar prin adevar si sa stii cand sa il spui..la momentul potrivit...Mai bine decat sa minti,,mai bine ignori subiectul,,,pt ca minciuna doar te pierde pe tine....minciuna te face ca nimeni sa nu aiba incredere in tine sa nu ii pese de tine...Stiu ca toti oamenii au laturi rele,,de care trebuie sa te feresti....dar totusi acei oameni te pot ajuta la greu,,,cateodata cand ai nevoie...pt ca faptele bune vin de la oameni care nici macar nu te astepti..La fel ca si faptele rele....De asta oamenii fac rau la oameni inofensivi..dar ei le primesc inapoi de la oameni care nici nu te astepti de la oameni care nu ii stiii
S ca nu poti mereu sa spui ceea ce vrei..Dar trebuie s te orientezi in functie de situatie de oameni...Dar asta nu inseamna ca trebuie sa minti,,pt ca risti sa isi piarda toti oamenii increderea in tine....Poate ca altii mint si vor sa te atraga si pe tine sa devii ca ei...Trebuie sa te lupti sa nu devii un mincinos si sa nu aiaba nimeni incredere in tine...Pt ca o data daca ai mintit...si tea prins oamenii cred ca mereu minti chiar daca tu spui adevarul..De asta minciuna trebuie ignorata pt binele tau...Pt ca minciuna te distruge...Asa ca mai bine sa fii tu cel care nu are incredere in altiii si in tine sa aiba incredere toti si sa te ajute....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:35
Stiu ca nu poti mereu sa spui ceea ce vrei..Dar trebuie s te orientezi in functie de situatie de oameni...Dar asta nu inseamna ca trebuie sa minti,,pt ca risti sa isi piarda toti oamenii increderea in tine....Poate ca altii mint si vor sa te atraga si pe tine sa devii ca ei...Trebuie sa te lupti sa nu devii un mincinos si sa nu aiaba nimeni incredere in tine...Pt ca o data daca ai mintit...si tea prins oamenii cred ca mereu minti chiar daca tu spui adevarul..De asta minciuna trebuie ignorata pt binele tau...Pt ca minciuna te distruge...Asa ca mai bine sa fii tu cel care nu are incredere in altiii si in tine sa aiba incredere toti si sa te ajute.... eu de obicei spun ceea ce nu imi place dupa ce ma vad cu sacii in caruta si sa demostrez ca sunt un om de incredere ca altii sa ii para rau ca ma va pierde si sa faca ce vreau eu..Pt ca eu sunt cinstita
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:37
De la: walkiria, la data 2010-08-25 14:31:36fa...dragutzo....Dumnezeu ne invata sa fim ascultatori.De ce crezi ca in ceea ce am spus eu e minciuna???De ce nu iei de bun ceea ce ti-am spus eu???De ce nu incerci macar sa te gandesti la farama de adevar din cuvintele mele....Lui Dumnezeu nu ii plac oamenii increzuti,mandri,incapatanati.Asta nu o stiai???
Pai da Dumnezeu ne invata sa ascultam de El,,dar sa nu ascultam de oameni....Cu Dumnezeu trebuie sa fii ascultator cu oamenii trebuie sa comunici daca ai cu cine....Daca mi se vorbeste frumos si eu vorbesc frumos...Daca vad ca nu am cu cine vorbi mai bine ignor individul ca sa evit vreun scadal..Pt ca nu poti obliga un m sa gandeasca ca tine..dar nici sa il lasi sa te contrazica....Pt ca daca vad ca avem pareri diferite,,,trebuie sa te retragi dac avezi ca omul o tine tot pe a alui in favoarea lui..Si sa il lasi sa traiasca cum ii place lui..Si eu sa imi caut prieteni cu care ma pot intelege si suntem pe acceasi lungime de unda...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:41
cred ca incep sa ma prind care e "durerea" ta.....dar nu-ti rezolvi problemele asa.....Gandeste limpede...nu incerca sa ne inveti pe noi...ceea ce nici tu nu pti intelege!!!!

walkiria
Postat pe 25 August 2010 14:42
walki nu te mai consuma...........atat poate si e fericita in lumea ei
ameno
Postat pe 25 August 2010 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bonjour! 6 De la: hermosa20 9 Iulie 2012 21:55
DESPRE REALITATEA IN CARE TRAIM SI GESTUL LUI ADRIAN SOBARU 70 De la: garbo182350 31 Ianuarie 2011 09:06
De ce oare la unii oameni nu le place sa vorbeasca despre Dumnezeu? 51 De la: vuvuzela 13 Iulie 2010 22:24
Niciodata sa nu spui : "Niciodata!" 2 De la: Ciresica 6 Septembrie 2009 17:41
Dumnezeu doreste ca tu sa castigi!!! 39 De la: casperphantom 7 Noiembrie 2010 08:43
Setari Cookie-uri