Ce inseamna sa fii un crestin adevarat?

mie???

Tylly
Postat pe 25 August 2010 19:36
De la: Doara, la data 2010-08-25 19:21:24Cata piosenie doml'le. Mai ca-mi vine sa ma-nchin.

Ceea ce am dezvoltat eu nu e pentru piosenia cuiva sau ca sa-i vina ceva, ci mai degraba un fel de a simti ca totusi in subconstient vrei sa nu te stii singur si atunci cauti argumente, umbli in trecut ca sa le descoperi si la un moment dat sa-ti dai seama ca in adevar ar exista si cineva mai presus de tine! E ca un fel de autosugestie care te ajuta sa te incarci cu energie pozitiva. A dezvolta acest subiect pe topic nu inseamna ca vrei sa faci prozeliti ci mai degraba ca instigi si pe altii la discutii. Eu ma bucur ca am reusit!
rozpal
Postat pe 25 August 2010 19:41
instigi? hmmmm
ce verb pasnic . f. potrivit alaturi de discutie..
bluelight
Postat pe 25 August 2010 19:48
tie,dara...mai vezi vre-o celestica p'aici?
sau cum? crezi ca lesinu' ala dupa popi sexy ramane nepedepsit,bre?
preci
Postat pe 25 August 2010 19:49
io????



p.s. bre preci, sterge dreaq commentu la poza aia!
Tylly
Postat pe 25 August 2010 20:41
la care,bre?
preci
Postat pe 25 August 2010 20:46
Aia la care ma minunam io de popa...
Sau n-am apucat sa scriu ce gandeam?

Tylly
Postat pe 25 August 2010 20:50
lasa, bre, c-a sters poazele cu totu'
'r-atz' ale dreaq de cotoroantze, ati stricat poazele precilicei ca ati scris comentariile direct pe ele si nu a mai putut salva nik de acolo... a trebuit sa le stearga di tat!
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 20:51
Matale ce te oftici asa, bre? Era p'acolo si vreo fusta scurta pe care n-ai apucat sa scrii commentu?

Tylly
Postat pe 25 August 2010 20:53
tati,nu poti sa zici ca n-am incercat sa va salvez sufletele de la foc si pucioasa...
preci
Postat pe 25 August 2010 20:53
Cello... ereau mai multe fuste... daaaaa...
Nu ma zic nik, ca ma biiip preci

iooiiii... asta inseamna ca mi-s crestin?
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 20:56
Fuste, ha? PACATOS scrie pe tine!

Tylly
Postat pe 25 August 2010 21:02
Da' ce? Am zis eu altceva vreodata?
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 21:05
De la: bluelight, la data 2010-08-25 19:48:25instigi? hmmmm
ce verb pasnic . f. potrivit alaturi de discutie..

Avand in vedere si felul cum se discuta, vreau sa zic "pe langa topic" nu mi-am dat seama ca ies din piosenie dar cautand alt sinonim mai potrivit, o sa scriu: a atata,, a incita,, a provoca... Alege-l pe cel mai potrivit pentru ca eu deja scriu: "mea culpa".
rozpal
Postat pe 25 August 2010 21:42
De la: vuvuzela, la data 2010-08-25 17:43:55
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-24 00:00:06 Un crestin adevarat este statornic in credinta lui si in gandirea lui de crestin chiar daca sufera o prigoana...Adica la servici se rade de tine ca esti altfel,,ca sa te necajeasca sa devii si tu ca ei...Pt ca ei fiind comozi si le plac lucrurile slabe nu vor sa accepte ca tu sa fii mai presus ca ei si vor sa te traga in traoaca cu ei.... un crestin nu trebuie sa ii pese cand cineva rade de el,,sau ca i se face necazuri din cauza credintei lui..Ci se apara cu vitejie si ii lasa gurile rele sa vorbeasca singure..Si el sa isi mentina gandirea lui curata de crestin si sa sa se lase tras in lucrurile pacatoase de oamenii slabi de minte



ce descri tu aici este ,"intoarcerea si celuilalt obraz".nu cred ca in credinta ta ortodoxa ,sau in oricare alta,ti se impune sa te lasi "calcat in picioare",batjocorit de altii.unde ai citit tu asa ceva?de ce crezi ca Dumnezeu ti-a dat "gandirea,gura si liberul arbitru?"daca eu as blasfemia acum tu ce ai face?nu ti-ai apara credinta?tu esti o particula din divinitate.neaparandu-te pe tine,desigur intr-un mod civilizat,nu iti aperi nici credinta.nici creatorul.mai tu nu ai biblie?inainte sa scri subiecte crestinesti,documenteaza-te in biblie.spui"si se apara cu vitejie si ii lasa gurile rele sa vorbeasca singure".sa ne intelegem,poti explica cum te aperi cu vitejie?tacand ca muta?iti scriam eu mai multe pilde,dar sunt satula de discutii inutile,sterile.
Pai asa este ai dreptate...Ca la chestia cu intorrcerea si celalat obraz..Se refera sa nu intorci rau cu rau...Sa nu intorci minciuna cu minciuna..Ci sa intorci minciuna cu adevar....Pt ca adevarul minciuna si ipocrizia distruge caracterul uman....Pe cand adevarul construeste caracterul uman
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 23:09
Cica multi zic daca esti sincer esti considerat prost...Dar daca minti este mai grav pt ca nimeni nu are incredere in tine....Eu cred ca cel mai inteligent este sa fii sincer,diplomat si sa stii sa iti impui punctul de vedere......Mai bine ca altii sa aiba incredere in tine,,chiar daca tu nu poti avea incredere in nimeni pt ca ceilalti mint..Si din moment ce ai prins un om o data cu minciuna,,crezi ca minte mereu....Eu cred ca lucru cel mai grav este atunci cand nimeni nu are incredere in tine,,,si nu se poate baza pe cuvantul tau
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 23:15
femeie...tu ai un fix cu sinceritatea.Cred ca ai o problema cu asta.....tu ai probleme cu minciuna???Te comporti asemeni unui mitoman...si acum esti pe cale de vindecare.De fapt tu tie cred ca iti povestesti toate chestiile alea cu sinceritatea.....ca sa fi sigura ca nu uiti de pe o zi pe alta!!!Faci terapie in grup cu noi???Pai spune-ne...sa stim cum sa vorbim cu tine.

Numele meu este Walkiria...si nu am mai mintit de o vesnicie!!!
walkiria
Postat pe 25 August 2010 23:25
interesant.......

Gandirea noastra dispune de cea mai puternica forta creatoare din intregul univers.
Gandul este cel care aduce pacea si linistea in sufletul nostru.
Gandul este cel care atrage binele sau raul in existenta noastra.
Toate gandurile emise plutesc in aer ca niste mine amenintatoare pentru a lovi pe cel ce le-a produs.
O gandire sau o actiune negativa este resimtita dureros de mii de organisme.
De aceea exista o lege a naturii si a stiintei conform careia raul pricinuit altora ne face rau si noua insine.
De aceea straduinta de a ierta dusmanii si de a indrepta spre ei numai ganduri de pace si iubire constituie un act protector pentru noi.
Potrivit legii bumerangului, tot ceea ce emitem in atmosfera, din punct de vedere vibratoriu: ganduri, vorbe, dorinte, fapte, sentimente etc. se intorc la noi producand efecte perturbatoare in campul nostru energetic.
De aceea nimeni nu poate face rau altuia fara sa plateasca.
De aceea oricand aveti ganduri negative despre o persoana sa va rugati in permanenta pentru sanatatea ei.
Cand ne gandim la cineva se creeaza instantaneu o punte energetica intre noi si omul la care ne gandim.
De aceea, orice gand rau reprezinta un atac energetic care aduce un prejudiciu omului respectiv.
Astfel ne atacam si ne omoram unul pe altul in mod inconstient, de multe ori fara sa ne dam seama de acest lucru.
Orice expresie dura, afirmata pe un ton categoric poate provoca un rau atat siesi cat si unui alt om.



Iertand un om care ne-a jignit sau ne-a suparat ne putem vindeca de o boala grava.
Roaga-te in permanenta ca toti cei din jurul tau sa fie fericiti, sanatosi si intreaga lume sa fie binecuvantata.
Aceasta rugaciune v-a iradia atat de multa iubire catre intreaga lume incat iubirea se va intoarce la tine din belsug.
Cum daruiesti asa primesti.
Razbunandu-te te faci egal cu adversarul. Iertandu-l te arati superior.
Iertand ne eliberam pentru a ne putea inalta. Sa fim constienti ca iertand ii eliberam pe cei care ne-au gresit, deci iertand oferim libertate.
Sa alegi calea iertarii, pentru ca numai ea desface rana inclestata in timp.
Ca de nu iertati voi, nici Tatal vostru nu va va ierta voua greselile
Adevarata cauza a narcomaniei si alcoolismului este un nivel scazut de iubire. Aceasta apare din cauza unor puternice frustrari, a reprimarii dragostei fata de oameni. Omul trebuie sa inceteze sa mai poarte suparare pe lumea din jur, sa intre in armonie cu ea.

walkiria
Postat pe 26 August 2010 10:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dumnezeu doreste ca tu sa castigi!!! 39 De la: casperphantom 7 Noiembrie 2010 08:43
VIATA NEBUNA 31 De la: Juna 5 Mai 2011 23:37
indrumare 1 De la: carmen_bebelus 9 Ianuarie 2011 12:24
buna sunt cristina si am 25 de anii 4 De la: garbo134266 18 Iulie 2010 11:59
ma simt singura ce sa fac? 8 De la: iasomia 22 Iulie 2010 09:54
Setari Cookie-uri